آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 87285
تاریخ انتشار : 1397/08/27 - 12:59
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با اشاره به این‌که از ابتدای سال تا قبل از دهه وقف 53 وقف جدید به ثبت رسیده بود، گفت: در دهه وقف 30 وقف جدید ثبت شد که در مجموع 83 وقف جدید امسال به ثبت رسیده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام والمسلمین پرویز بخشی پور مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری پیرامون ارائه گزارش عملکرد دهه وقف، اظهار کرد: وقف میراث ماندگار است و باید در مورد وقف مشاوره داده شود تا موقوفات به روز و وقف احیا شود.

 
وی افزود: دیدار کارکنان اداره اوقاف با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، برگزاری ۷ همایش و تجلیل از ۷۷ نفر از خیرین و واقفین، برگزاری 5 محفل انس با قرآن در بیرجند، قائن، فردوس، بشرویه و نهبندان، غبارروبی و عطر افشانی 13 بقعه، نواخته شدن زنگ وقف در 12 مدرسه، مسابقه انشاءنویسی، دیدار با خانواده شهدا و عیادت از واقفین برجسته و پیشکسوت از جمله برنامه‌های برگزار شده در دهه وقف بوده است.
 
قرائت زیارت ازبعید در بیش از 19 بقعه 
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: در دهه وقف رحلت پیامبر اکرم (ص) را داشتیم و در بیش از 19 بقعه زیارت ازبعید برگزار شد.
 
بخشی‌پور با اشاره به این‌که مراسم سوگواری شهادت امام حسن عسکری (ع) در 19 بقعه برگزار شد، تصریح کرد: در سالروز شهادت امام رضا (ع) مراسم پیاده‌روی به سمت بقاع متبرکه را داشتیم و در امامزاده شاهرخت پیاده‌روی انجام و بیش از 14 هزار پرس غذای نذری توزیع شد.
 
استقرار 37 کارشناس مشاوره وقف در ایستگاه‌های همه واقف باشیم
وی به شعار امسال دهه وقف مبنی بر همه واقف باشیم، اشاره کرد و افزود: 37 کارشناس مشاوره وقف در ایستگاه‌های همه واقف باشیم در ادارات، بقاع متبرکه و مصلاهای نماز جمعه مستقر بودند و در این زمینه به مردم مشاوره می‌دادند.
 
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با اشاره به این‌که در دهه وقف 15 نمایشگاه عملکرد و محصولات فرهنگی در استان برگزار شد، گفت: در دهه آخر ماه صفر 49 مبلغ به نقاط مختلف استان اعزام شدند که از این تعداد 15 مبلغ اعزامی از قم و مشهد و بقیه بومی استان بودند.
 
اعزام 134 مبلغ در ایام محرم و صفر
بخشی‌پور به اعزام 134 مبلغ در ایام محرم و صفر اشاره کرد و یادآور شد: اکثر مبلغان اعزامی بومی خراسان جنوبی و تنها یک سوم آنها غیر بومی بودند.
 
وی افزود: در دهه وقف نشست تخصصی صنفی با بازاریان، کارخانه‌داران و پزشکان برگزار شد و در مورد وقف‌های جدید و چگونه وقف کنیم؟ بحث‌هایی انجام شده است.
 
ثبت 83 وقف جدید در سال جاری
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با اشاره به این‌که از ابتدای سال تا قبل از دهه وقف 53 وقف جدید به ثبت رسیده بود، گفت: در دهه وقف 30 وقف جدید ثبت شد که در مجموع 83 وقف جدید امسال به ثبت رسیده است.
 
پذیرایی از 10 هزار و 150 زائر پاکستانی
بخشی‌پور به دایر بودن 4 موکب در خراسان جنوبی برای زائران پاکستانی اشاره کرد و ادامه داد: این موکب‌ها در شهرهای خضری، قائن، بیرجند و نهبندان فعال هستند و تاکنون 10 هزار و 150 زائر پاکستانی پذیرایی شدند.
 
وی با اشاره به این‌که نهاد تاکید کننده امامزاده‌ها اوقاف است، افزود: ماندگاری ما در ماندگاری انقلاب است و دشمن درصدد است با ایجاد امامزاده‌های جعلی بین مردم تفرقه ایجاد کند و انقلاب ما را خدشه‌دار کند.
 
کاهش بقاع متبرکه از 106 بقعه به 96 
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با اشاره به این‌که سال گذشته در خراسان جنوبی 106 بقعه داشتیم، گفت: با بررسی‌ها و تحقیقاتی که در شجره‌نامه‌های بقاع متبرکه انجام شد در حال حاضر 96 بقعه داریم.
 
بخشی‌پور با اشاره به این‌که قول داده بودیم تا 8 سقاخانه در بیرجند افتتاح کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر این آمادگی را داریم که 10 سقاخانه در سطح شهر ایجاد کنیم.
 
بهره برداری از 10 سقاخانه تا پایان سال جاری
وی با اشاره به این‌که برای هر سقاخانه 90 میلیون تومان اعتبار پیش بینی شده است، افزود: یک سقاخانه به بهره‌برداری رسید، 4 سقاخانه در پارک‌های نیلوفر، شعبانیه، عارفی و مهرشهر آماده بهره‌برداری، 2 سقاخانه در الهیه و معصومیه 60 درصد پیشرفت فیزیکی و 2 سقاخانه نیز در روستای علی‌آباد و ظفر زیرساخت‌های آنها آماده شده است که تا پایان سال به بهره‌برداری خواهند رسید.
 
انتهای پیام/ 141/div>


نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.