آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 87083
تاریخ انتشار : 1397/08/15 - 11:46
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان این‌که اگر در مورد وقف به خوبی کار شود به فرهنگ‌سازی کمک می‌کند، گفت: موقوفات را احیا و به رشد فرهنگی و اجتماعی جامعه کمک کنید.

به گزارش خبرنگار خاورستان، آیت الله سید علیرضا عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی صبح امروز در دیدار کارکنان و مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی ضمن تسلیت ایام سوگواری اهل بیت (ع) اظهار کرد: اهمیت مسئله وقف در اسلام بر کسی پوشیده نیست و از مصادیق بارز باقیات و صالحات است.

 

وی افزود: وقتی انسان می‌میرد پرونده اعمالش بسته می‌شود مگر در چند مورد که یکی از آن‌ها همان وقف است و افراد از آن برخوردار می‌شوند.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: در طول تاریخ تشکل‌ها به صورت امروزی نبود و یکی از منابع رشد و فرهنگ جامعه همین اوقاف بوده است.

 

آیت الله عبادی خاطرنشان کرد: بعد از سلطه رضاخان و انگلیس بر ایران اوقاف ضایع شد و بسیاری از منابع و درآمدهای آن به تصرف پهلوی درآمد و هنوز هم اوقاف از آن زخم انگلیس رنج می‌برد.

 

وی افزود: دهه‌ای که به عنوان وقف نامگذاری شده، چیزی به جا و فرهنگی است که باید بماند و مردم از دستاوردهای خود بعد از مرگ بهره ببرند.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: صاحب موقوفات همان اشخاص هستند لذا تصرف، تبدیل و تغییر در آن‌ها بسیار خطرناک است و مسئولیت در این حوزه نیز سخت است.

 

آیت الله عبادی تصریح کرد: موقوفاتی که خرید و فروش شده‌اند را پیدا و احیا کنید و در این زمینه قوه قضائیه نیز با شما همکاری خواهد کرد.

 

وی بر 3 مسئله حفظ وقف، به‌روز شدن درآمد موقوفات و آباد و درآمدزا شدن موقوفاتی که تخریب شده‌اند تاکید کرد و افزود: درآمد موقوفات مربوط به اشخاص است و با سایر درآمدها فرق می‌کند و حق دسترسی به آن‌ها را نداریم.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: درآمد موقوفات باید در جایی که واقف گفته است، صرف شود و اگر در غیر از جایی که گفته شده صرف شود مانند این است که دزدی شده است.

 

آیت الله عبادی خاطرنشان کرد: اگر وقفی احیا، آباد و در جای خودش به کار گرفته شود از ثواب معنوی بسیار بالایی برخوردار است.

 

وی افزود: امانت را یا نباید پذیرفت و اگر پذیرفت باید امانتداری کرد امانتی مانند اوقاف چیز مهمی است.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان این‌که اگر در مورد وقف به خوبی کار شود به فرهنگ‌سازی کمک می‌کند، گفت: اوقاف را احیا و به رشد فرهنگی و اجتماعی جامعه کمک کنید.

 

آیت الله عبادی یادآور شد: مردم در مناسبت‌ها و ایام تعطیل در بقاع متبرکه حضور پیدا می‌کنند و باید از نظر فرهنگ ناب اسلامی تغذیه شوند و امروز این بقاع متبرکه به مراکز فرهنگی تبدیل شده‌اند.

 

انتهای پیام/ 132نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.