آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 87004
تاریخ انتشار : 1397/08/12 - 11:19
نگاهی گذرا به زندگینامه شهید محمد اعظم خزاعی؛
شهیدی که برای دفاع از مرز سینه سپر کرد
شهید محمد اعظم خزاعی برای دفاع از شهرستان مرزی درمیان و برقراری امنیت در منطقه طی مبارزه با افاغنه در سال 1381 به شهادت رسید.

به گزارش خبرنگار خاورستان، شهید محمد اعظم خزاعی درسال1337در روستای دره چرم از توابع شهرستان درمیان دیده به جهان گشود .

 

وی دوران طفولیت را در روستای دره چرم سپری کرد و با توجه به اینکه در روستای دره چرم مدرسه ای برای تحصیل نبود موفق به تحصیل نشد و بعد ازپیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی با شرکت درکلاس‌های نهضت سواد آموزی موفق شد کارنامه تکمیلی پایان دوره نهضت سواد آموزی راکسب کند.

 

با توجه به اینکه این شهید بزرگوار فرزند بزرگ خانواده بود به نوعی دست کمک پدر و مادر خود در تأمین مایحتاج زندگیشان شد و ازهمان ابتدای نوجوانی به شغل دامپروری وکشاورزی روی آورد.

 

با توجه به این که روستای دره چرم از روستا های مرزی است ورود افاغنه قاچاقچی باعث ناامنی در روستای دره چرم و منطقه شده بود.

 

بعد از اینکه مهاجرین افغان به کشورشان برگشتند با توجه به اینکه مدت زیادی دراین مناطق چوپانی وکارکرده بودند تمام مسیرها وکوه‌های منطقه را ازخود ایرانیان بهتر می‌شناختند آغاز به حمل مواد مخدر ازافغانستان به این مناطق کرده و منطقه را ناامن و خیلی ازجوان‌های خام را فریب دادند تا به عنوان عوامل فروش آنها دراین شهرستان مرزی آغاز به فعالیت کنند.

 

 اوضاع به وجود آمده درمنطقه نیروهای نظامی، انتظامی و سپاه را براین داشت تا ازبین جوانان متعهد هرروستا چند نفری رامسلح کرده و تحت عنوان چریک محلی انتخاب تا درصورت بروز مشکل با سوداگران مرگ مبارزه کرده و نیروهای انتظامی را مطلع سازند ،شهید محمد اعظم خزاعی که درآن زمان 35سال داشت یکی ازچهارنفر برگزیده درروستای دره چرم به عنوان چریک محلی بود.

 

 قاچاقچیان روستا و ازطرفی افاغنه که این چریک های محلی را مزاحم خود می‌دیدند چندین بار سفارشی آنها را تهدید به قتل کرده بودند چریک ها نیز ازطرف نیروی انتظامی شهرستان بیرجند مسلح به سلاح کلاشنیکف شده بودند.

 

این موضوع ادامه داشت تا اینکه اوضاع واحوال بهترشد و آنها سلاح‌ها را تحویل نیروی انتظامی دادند اما درمنطقه ما افاغنه دست به شگردهای جدیدی زده بودند و فردی ازخودشان درمنطقه می‌گذاشتند و مخفیانه مواد مخدر را به او می‌رساندند تا او برایشان بفروشد وخودشان اینجا زیاد نمانند وسریع به کشورشان برگردند.

 

در این میان فردی شرور به نام دوست محمد علیزهی معروف به دوستک چندین سال بود درارتفاعات روستای محمدیه دره چرم درون چاهی متروک برای خودش خانه‌ای ساخته بود با تمام وسایل لازم برای زندگی، روزها درون چاه بود وشب‌ها به روستاها می‌رفت واقدام به فروش مواد مخدر وگاها اقدامات خلاف اخلاقی می‌کرد.

 

 نیروی انتظامی و نیروهای اطلاعات انتظامی از دستگیری وی عاجز شده بودند چندین مرتبه با آنها درگیر شده بود حتی از آنها تلفاتی هم گرفته بود تا اینکه یک روز در روستای محمدیه خانه ا ی راکه شرور مذکور پس از تعقیب وگریز نیروهای انتظامی وارد آن شده بود با نارنجک تفنگی مورد اصابت قراردادند.

 

  طبق گزارش مردم آن روستا این ناجوانمرد در بین جمعیت با چادر زنانه حضور داشته بود ازطرف اطلاعات نیروی انتظامی و مامور وقت اطلاعات آقای افضلی به شهید محمد اعظم خزاعی و یکی دیگر از چریک‌های محلی پیشنهاد همکاری شد تا ازشر این فرد خلاص شوند و اینان با دل وجان پذیرفتند وتسلیح به سلاح نیروی انتظامی باشماره‌ای که درمستندات پرونده موجود است شدند.

 

 به طرف روستای محمدیه که حدود7کیلومتر باروستای دره چرم فاصله دارد عزیمت کردند و با کمک یکی ازاهالی روستا تدارک یک معامله سوری را دادند اما در بین جلسه این شرور از موضوع مطلع می‌شود و با رگبار گرفتن تفنگ به طرف شهید محمد اعظم خزاعی او را در تاریخ 8 اردیبهشت سال 1381 به شهادت می‌رساند اما همراه وی با رشادت تمام افغانی را ازپای در آورده و او را به درک می‌فرستد.

 

منبع: کانال کنگره 2 هزار شهید خراسان جنوبی- شهرستان درمیان

 

انتهای پیام/127نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.