آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 86826
تاریخ انتشار : 1397/07/26 - 14:04
مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات سازمان ملی استاندارد ایران مطرح کرد
صدورسالانه 35هزار پروانه کاربری علامت استاندارد درکشور/ استانداردسازی کلید توسعه پایدار است
مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات سازمان ملی استاندارد ایران گفت: استانداردسازی کلید توسعه پایدار است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مصطفی رامندی مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات سازمان ملی استاندارد ایران  پیش از ظهر امروز در همایش نکوداشت فرهنگ استاندارد که در سالن جلسات اتاق بازرگانی بیرجند برگزار شد، اظهار کرد: استاندارد معیاری است که حداقل شرایط لازم و نه مطلوب را مشخص می‌کند.

 

وی با بیان این‌که بهره‌وری بخش کلیدی در رسیدن به اهداف بیان‌شده در سند چشم‌انداز بالادستی است، تصریح کرد: بهره‌وری، کارایی و اثربخشی همواره در کنار هم هستند.

 

مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات سازمان ملی استاندارد ایران از استاندارد سازی به عنوان کلید توسعه پایداریاد کرد وافزود: مرز بین توسعه یافتگی و در حال توسعه بودن امروزه پروتکل حاکم بر کیفیت زندگی مردم کشورها است.

رامندی تصریح کرد: یکی از مهمترین دلایل قیام امام حسین(ع) آن بود که جامعه را به استاندارد دینی نزدیک کند.

 

وی خاطرنشان کرد: شعاری که امسال سازمان ایزو برای هفته استاندارد انتخاب کرده به‌عنوان‌" استانداردهای بین‌المللی و چهارمین انقلاب صنعتی" است.

 

مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات سازمان ملی استاندارد ایران عنوان کرد: فرهنگ‌سازی و مردمی کردن استاندارد و همچنین بهره‌گیری از فن‌آوری‌ اطلاعات به عنوان اهرم پیشرو از راهبردهای سازمان استاندارد است.

 

رامندی با اشاره به این‌که در دهه 1960 شبکه‌های کامپیوتری ما را وارد به موج چهارم انقلاب صنعتی نم
خواهند کرد ، افزود: با ورود پیدا کردن به این عرصه بایستی حرف جدیدی برای جامعه بشری داشته باشد وهمچنین بایستی قالب‌های استاندارد در راستای استفاده از تکنولوژی‌های این دوره به کار گرفته شود.

 

وی کشور ایران را یکی از مصرف‌کنندگان تکنولوژی‌های انقلاب چهارم دانست و یادآور شد: همه این‌ها سبب تغییر ساختارها و عملکردهای تولیدی می‌شوند لذا برای این‌که گرفتار چالش نشویم بایستی استانداردهای این انقلاب را به کار بگیریم.

 

مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات سازمان ملی استاندارد ایران پارامترهای استانداردهای هر عصری را با یکدیگر متفاوت برشمرد و عنوان کرد: آنچه مسلم است آن است که نمی‌توان از این پارامترها به منظور مدیریت دیگر انقلاب‌ها بهره گرفت.

 

رامندی با بیان این مطلب که کشور ایران بیست و دومین کشور از بین 162 کشورعضو ایزو است،بیان کرد: سازمان ایزو از ابتدای تأسیس تاکنون 22 هزار استاندارد بین‌المللی تدوین کرده است.

 

وی ضمن اشاره به وضعیت استانداردسازی در کشور مطرح کرد: در حال حاضر از 130 هزار واحد تولیدی که دارای مجوز بوده تعداد 25هزار واحد تولیدی در راستای تولید محصولات‌شان کاربرد علامت استاندارد داشته و تحت پوشش سازمان استاندارد هستند.

 

مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات سازمان ملی استاندارد ایران اضافه کرد: تأیید کیفیت این محصولات با همکاری تعداد 2هزار و 500 آزمایشگاه با سازمان استاندارد صورت گرفته است.

 

رامندی در ادامه صحبت‌هایش به بند 24 قانون اقتصاد مقاومتی مبتنی بر افزایش پوشش استاندارد به تمام کالاها اشاره‌ای کرد و گفت: همچنین در برنامه‌های توسعه پنجم و ششم بر تقویت و توسعه استانداردسازی و توجه به این موضوع تأکید زیادی شده است که نباید از اهمیت آن غفلت کنیم.

 

 وی با اشاره به این‌که تصدی و مسئولیت استانداردسازی کشور تفویض شده است، متذکرشد: بایستی تقویت و ارتقای جایگاه استاندارد و پشتیبانی از استانداردسازی صورت گیرد.

 

رامندی ابراز کرد: امیدواریم بتوانیم تمام 80 هزار قلم کالای داخلی را استانداردسازی کنیم که بدون شک برای تحقق این امر فلسفه کار در سازمان در حال تغییر است؛ برای تحقق این امر مردمی‌سازی و تبدیل استاندارد به یک مطالبه مردمی، بهره‌گیری از فناوری اطلاعات به‌عنوان اهرم و پیش‌ران و حرکت به سمت استانداردسازی نمادهای چهارمین انقلاب صنعتی به‌عنوان راهبردها لازم است.

 

وی با بیان این‌که در حال حاضر تمام فعالیت‌های استاندارد از طریق سیستم‌های استانداردسازی یکپارچه انجام می‌گیرد،یادآور شد: سالانه به طور متوسط 480 هزار مجوز، گواهی آزمون و سایر موارد برای تأیید کیفیت محصولات و کالاها توسط سازمان استاندارد ایران صادر می‌شود.

 

 مدیر کل مرکز فناوری اطلاعات سازمان ملی استاندارد ایران ادامه داد: روزانه یک هزار و یک هزار و 700 فقره مجوز گواهی‌نامه و یا برگه‌آزمون توسط این سازمان در کشور صادر که در شبکه دولت طی 5 فقره شناسه خدمتی ایجاد شده است.

 

رامندی اضافه کرد:سالانه حدود 8 هزار مجوز صادرات و واردات و 35 هزار پروانه کاربری علامت استاندارد و تمدید آن در کشور صادر می‌شود.

 

وی در پایان اظهار کرد: برای استفاده از استانداردسازی ناچار به حرکت به سمت فناوری اطلاعات و انقلاب چهارم صنعتی هستیم.

انتهای پیام/101

 نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.