آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 86802
تاریخ انتشار : 1397/07/25 - 17:21
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی با بیان این‌که قانون پیش‌فروش ساختمان در 17 استان کشوراجرایی شده است، گفت: متاسفانه این قانون در خراسان‌جنوبی که در بحث اجرای دقیق قانون درآن، در همه کشور مثال زدنی است اجرایی نشده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام یدالله وحدانی‌نیا معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی بعد از ظهر امروز در جلسه‌ کارگروه اجرایی قانون پیش‌فروش ساختمان که در دادگستری بیرجند برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مناسب‌ترین روش‌ها در راستای تامین مسکن که امروزه شاهد رواج آن در کشور و همچنین خراسان‌جنوبی هستیم،قراردادهای پیش فروش ساختمان است.

 

وی با بیان این مهم که به منظور ساماندهی این موضوع در سال 89 قانونی با عنوان قانون پیش‌فروش ساختمان توسط قانون‌گذار تصویب شده است، یادآور شد: با تصویب این قانون، قانون‌گذار یک سری تعهدات از جمله ثبت رسمی در راستای تسهیل و قرادادهای پیش‌فروش از طریق دفاتر اسناد رسمی، صدور شناسنامه فنی و مستقل برای هر واحد، اخذ مجوز آگهی تبلیغ پیش‌فروش از طریق مسکن و شهرسازی و بقیه موارد ایجاد نموده و برای ضمانت اجرای این قانون مجازاتهایی برای متخلفان این قانون پیش‌بینی شده است.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که اگر چه خوشبختانه اجرای قانون در استان خراسان‌جنوبی زبانزد همه استان‌های کشور است و حتی گفته می‌شود که این استان محل اجرای قانون‌های نانوشته در کشور است، ابراز کرد: متاسفانه قانون پیش‌فروش ساختمان در خراسان‌جنوبی اجرایی نشده است.

 

وحدانی‌نیا مصوبه این قانون را مربوط به اسفندماه سال 89 دانست و یادآور شد: در حال حاضر با توجه به این قانون، شاهد پرونده‌هایی همچون کلاهبرداری، فروش مال غیر و مطالبات حقوقی پیش خریدار و پیش فروشنده در استان هستیم.

 

وی با اشاره به این‌که یکسری افراد از تخلفات استقبال می‌کنند، مطرح کرد: نباید به افراد فرصت‌طلب این اجازه داده شود که قانون را دور بزنند.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی ضمن اشاره به سختگیری‌های قانون در مواجهه با متخلفان، متذکر شد: آنچه مسلم است آن که افرادی بدون تنظیم سند رسمی مبادرت به درج و انتشار آگهی برای پیش‌فروش ساختمان کنند به حبس 91 روز تا یک‌سال و یا جزای نقدی بین دو تا چهار برابر مبلغ ملکی محکوم خواهند شد.

 

وحدانی‌نیا  از اجرایی شدن این قانون در 17 استان کشورخبر داد و گفت: استان آذربایجان شرقی با ثبت 199 مورد رکوردار این موضوع بوده است.

 

وی با تاکید بر این‌که  بخش قابل توجهی از مردم خصوصا پیش‌خریداران از ظرفیت‌های قانون پیش‌فروش ساختمان بدون اطلاع هستند، عنوان کرد: اتحادیه‌ها باید بدانند که نباید قراردادهایی که این مورد قانونی را شامل نمی‌شود  انجام دهند.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی ادامه داد: در عرف مردم قراردادهایی که بنگاه‌های املاک بسته می‌شود را سند رسمی می‌دانند در حالی که این تفکر اشتباه است.

 

وحدانی‌نیا اضافه کرد: شنیده‌ها حاکی از آن است که قانون پیش‌فروش ساختمان ظرف دو ماه آینده مورد بازنگری قرار می‌گیرد که امیدواریم این‌طور باشد.

 

علیرضا اربابی رئیس اتحادیه مشاورین املاک خراسان‌جنوبی نیز دراین جلسه تصریح کرد: با توجه به رصد سامانه املاک تاکنون اجرای قانون پیش‌فروش ساختمانی در خراسان‌جنوبی صورت نگرفته است.

 

وی با بیان این‌که همه جلسات توجیهی و آموزشی در این خصوص در دادگستری استان شکل گرفته است، بیان کرد: آموزش‌های لازم به مشاورین املاک در استان ارائه شده تا اگر قراردادی منعقد شود به دفترخانه‌های اسناد رسمی هدایت شده و آمادگی کامل وجود دارد که اگر مواردی باشد ابلاغ کنیم.

 

محمد خوشنام خزانه‌دار انجمن سازندگان مسکن و ساختمان خراسان‌جنوبی و کارشناس رسمی دادگستری استان در رشته راه و ساختمان و نقشه‌برداری نیز در این جلسه،خاطرنشان کرد: ما هیچوقت از قانون فرار نمی‌کنیم و اعتقادمان بر این است که بودن یک قانون هرچند با داشتن مشکلات، از فقدان قانون در جامعه به مراتب بهتر است.

 

وی با اشاره به این‌که شنیده‌ها حاکی از تغییر و بازنگری در شاکله قانون پیش‌‌فروش ساختمان است،ابراز کرد: هنوز در بسیاری از استان‌های کشور این قانون عملیاتی نشده است.

 

خزانه‌دار انجمن سازندگان مسکن و ساختمان خراسان‌جنوبی ادامه داد: در حال حاضر تمام پیش‌فروش‌هایی که انجام می‌شود در مشاور املاک ‌ها صورت می‌گیرد و بر اساس گواهی‌های موثق،بسیاری از قراردادهایی که منجر به اختلاف می‌شود نیز در همین بنگاه‌های مشاور و املاک در سطح استان بسته می‌شود.

 

خوشنام اضافه کرد: ما در خراسان‌جنوبی پیش‌فروش ساختمان به صورت عمده و یا درج شده در جراید و روزنامه‌ها نداریم.

 

محمد رمضانی نماینده ثبت اسناد و املاک خراسان‌جنوبی نیز درپایان این جلسه گفت: این‌که رئیس اتحادیه مشاورین املاک خراسان‌جنوبی در این جلسه ادعا می‌کند که پیش فروش ساختمان در خراسان‌جنوبی نداریم اصلا پذیرفتنی نیست و در واقع ادعای کذب محض است چرا که پیش فروش ساختمان در خراسان جنوبی انجام می‌شود و به قول معروف خیلی هم خوب انجام می‌شود.

 

انتهای پیام/101

 نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.