آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 86785
تاریخ انتشار : 1397/07/25 - 08:17
رئیس آموزش و پرورش شهرستان بیرجند گفت: طرح" نذر آموزشی"‌ در شهرستان بیرجند اجرا و تعداد 33 پایگاه در سطح شهرستان بیرجند و روستاها در این زمینه تشکیل شده است.

محمدرضا ضیایی رئیس آموزش و پرورش شهرستان بیرجند در گفت‌وگو‌ با خبرنگار خاورستان، با بیان این‌که در سطح شهرستان بیرجند تعداد 58 هزار و 500 دانش‌آموز مشغول به تحصیل هستند، اظهار کرد: از این تعداد 48  هزار و 900 دانش‌آموز روستایی و نه هزار و 600 دانش آموز در مناطق روستایی بیرجند تحصیل می‌کنند.

 

وی از وجود تعداد 112 مدرسه ابتدایی شهری و 112 مدرسه ابتدایی روستایی در شهرستان بیرجند خبر داد و افزود: همچنین در سطح شهرستان بیرجند 44 مدرسه متوسطه اول شهری و 21 متوسطه اول روستایی وجود دارد.

 

رئیس آموزش و پرورش شهرستان بیرجند تعداد مدارس متوسطه دوم شهری شهرستان بیرجند را نیز 66 مدرسه اعلام کرد و یادآور شد: تعداد چهار مدرسه متوسط دوم روستایی نیز در شهرستان بیرجند وجود دارد.

 

ضیایی با بیان این‌که در حال حاضر تعداد دانش‌آموزان دختر مقطع ابتدایی در سطح روستاهای بیرجند دو هزار و 954 دانش‌آموز است،خاطرنشان کرد:تعداد دانش‌آموزان پسر در این مقطع دو هزار و 844 نفر است.

 

وی در بحث مهمترین نیازهای دانش‌آموزان خصوصا در مناطق روستایی یادآور شد: این نیازها شامل دو بخش مادی و معنوی می‌شود.

 

رئیس آموزش و پرورش بیرجند با اشاره به این‌که نیازهای مادی دانش‌آموزان شامل هزینه کتاب، پوشاک، نوشت‌افزار، پول بیمه و‌ ....است، عنوان کرد: امروز نباید تنها نیازهای مادی را ببینیم چرا که بخش اعظمی از نیازهای دانش‌آموزان مربوط به نیازهای معنوی می‌شود‌. 

 

ضیایی وجود مراکز مشاوره در آموزش و پرورش را از ضروریات دانست و یادآور شد: مشکلات افسردگی و خودکشی دانش‌آموزان امروزه از مباحثی است که بایستی به آن توجه شود.

 

وی ضمن اشاره به بحث سوء‌تغذیه به عنوان یکی از مشکلات بزرگ دانش‌آموزان در جامعه، عنوان کرد: سوء‌تغذیه باعث بروز مشکلات زیادی در دانش‌آموزان می‌شود که اگر برای آن تدبیری اندیشیده نشود، عواقب جبران‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

 

رئیس آموزش و پرورش بیرجند در خصوص سوء‌تغذیه دانش‌آموزان شهرستان بیرجند نیز بیان کرد: هرچه از مدارس سمت جنوب بیرجند به سمت شمال آن می‌رویم، این مشکل بیشتر مشهود است.

 

ضیایی با اشاره به این‌که بخشی از مشکلات سوء‌تغذیه مربوط به فقر خانواده‌ها و مشکلات اقتصادی است، بیان کرد: خوشبختانه خیرانی‌ داریم که در ایامی خاص به تغذیه و اطعام دانش‌آموزان می‌پردازند.

 

وی ضمن اشاره به این‌که یکی از اهداف آموزش و پرورش پوشش صددرصدی‌ افراد لازم‌التعلیم است، ابراز کرد: در هر جایی که چهار دانش‌آموز وجود داشته باشد مدرسه دایر است و مشکلی در این خصوص نداریم.

 

رئیس آموزش و پرورش شهرستان بیرجند ادامه داد: از چندین سال گذشته، طرح ایاب و ذهاب را در آموزش و پرورش داشته‌ایم که در جاهایی که تعداد دانش‌آموزان کمتر از چهار نفر است و دانش‌آموزان ناچار به رفتن به روستاهای مجاور برای تحصیل هستند به آن‌ها پرداخت می‌شود و روال کار به این صورت است که هزینه فوق به صورت هر سه ماه یکبار پرداخت می‌گردد.

 

ضیایی‌ در ادامه صحبت‌هایش به طرح"‌ نذر آموزشی"‌ و اجرای آن در سطح شهرستان بیرجند اشاره کرد و افزود: در این خصوص یک بانک اطلاعاتی کامل در سطح شهرستان بیرجند تهیه شده است.

 

وی با بیان این‌که طرح "نذر آموزشی"‌ از سال گذشته اجرایی شده است، بیان کرد: تعداد 33 پایگاه در سطح شهرستان بیرجند و روستاها در این زمینه تشکیل شده است و سال گذشته درقالب این طرح، دو پایگاه ویژه کنکور در دبیرستان شهید چمران و همچنین دبیرستان عصمتیه بیرجند برای دانش‌آموزان مستعد محروم به صورت کاملا رایگان خدمات آموزشی را ارائه کرده‌اند.

 

رئیس آموزش و پرورش شهرستان بیرجند ادامه داد: هدف اصلی از ایجاد پایگاه‌های اجرای طرح نذر آموزشی، ساختن نسل آگاه و مستعد است.

 

ضیایی ضمن اشاره به پیشرفت روزافزون دانش‌آموزان شهرستان بیرجند در کنکور سراسری متذکر شد: در چهار سال پیش تنها 40 نفر رتبه زیر 1000 در کنکور سراسری در شهرستان بیرجند داشتیم و این آمار سال به سال افزایش داشته است به طوری که در سال تحصیلی جاری،شهرستان بیرجند تعداد 94 نفر رتبه زیر 1000 داشته است و این یک افتخار بزرگ است که به خود می‌بالیم.

 

وی در پایان ضمن تشکر از زحمات همه خیران به عنوان بازوان آموزش و پرورش، گفت: تعداد هفت راهبر آموزشی در شهرستان بیرجند داریم که به صورت هفتگی به همه مدارس شهرستان بیرجند سرمی‌زنند و به رصد فعالیت‌های انجام شده درآن‌ها می‌پردازند.

انتهای پیام/101/14

 

 نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.