آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 86640
تاریخ انتشار : 1397/07/18 - 13:04
مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه در 6 ماهه ابتدایی امسال 29 میلیون و 156 هزار کیلوگرم خوراک دام صادر شده است، افزود: این میزان صادرات 14 میلیون و 578 هزار دلار ارزش افزوده برای استان به همراه داشته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد اصغرزاده مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک روز دامپزشکی اظهار کرد: دامپزشکی خراسان جنوبی  تعداد ۳۵۰ نفر پرسنل دارد که از این تعداد ۱۰۰ نفر دامپزشک چه در بخش دولتی و چه خصوصی فعالیت دارند. 

 
وی با اشاره به اینکه در کشور ۳۸ هزار نفر جزو خانواده دامپزشکی هستند، افزود: فقط ۷ هزار نفر در بخش دولتی و مابقی در بخش خصوصی فعالیت دارند.
 
مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه آذر ماه انتخابات نظام دامپزشکی استان برگزار می‌شود، گفت: در این انتخابات  ۱۸ نفر کاندید شدند که ۱۴ نفر دکتر هستند و ۷ نفر انتخاب خواهند شد.
 
اصغرزاده با بیان اینکه تامین سرمایه دامی، سلامت جامعه و امنیت غذایی از وظایف این سازمان است و عملکرد خوب دامپزشکی می‌تواند سبب افزایش 25 درصدی تولیدات دامی کشور شود، خاطرنشان کرد: در حوزه صادرات علاوه بر کمیت، کیفیت نیز مهم است و باید لحاظ شود.
 
مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه دامپزشکی در تأمین سلامت جامعه و در راستای پیشگیری از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام جایگاه مهمی دارد، گفت: متأسفانه سازمان دامپزشکی کشور از طرح تحول سلامت هیچ اعتباری دریافت نمی‌کند.
 
وی با اشاره به اینکه سال گذشته بیش از 25 هزار قطعه پرونده به علت آلودگی به بیماری آنفولانزای حاد پرندگان در کشور معدوم شده است، افزود: بیماری آنفولانزای حاد پرندگان در ماه‌های مهر و آبان شیوع پیدا می‌کند و در این خصوص باید تدابیر لازم را بیندیشیم.
 
مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تاکنون بیش از 4 هزار نمونه‌گیری برای آزمایش آنفولانزای پرندگان انجام شده است.
 
اصغرزاده از راه اندازی 3 قرنطینه در حوزه دامی، کود و سایر موارد در ورودی‌های استان خبر داد و خاطرنشان کرد: قرنطینه قائن امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
 
وی با بیان اینکه در 6 ماهه ابتدایی امسال بعد از 7 سال با هماهنگی استانداری جلسه ساماندهی کشتارگاه‌ها برگزار شد، افزود: در این جلسه به فرمانداری‌ها ابلاغیه داده شد تا بر بهداشت کشتارگاه‌ها نظارت داشته باشند.
 
مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی از راه اندازی 2 کشتارگاه صنعتی در زیرکوه و خوسف خبر داد و گفت: اولین کشتارگاه صنعتی و بسته‌بندی در خوسف با ظرفیت کشتار 500 رأس دام سبک و 50 رأس دام سنگین راه‌اندازی می‌شود که علاوه بر تامین نیاز استان به استان‌های دیگر نیز صادر خواهد داشت.
 
اصغر زاده با بیان اینکه در 6 ماهه ابتدایی امسال 29 میلیون و 156 هزار کیلوگرم خوراک دام صادر شده است، افزود: این میزان صادرات 14 میلیون و 578 هزار دلار ارزش افزوده برای استان به همراه داشته است.
 
وی افزود: در 6 ماهه ابتدای امسال تعداد یک میلیون و 856 هزار و 335 قطعه جوجه یک روزه به ارزش 812 هزار و 147 دلار صادر شده است.
 
مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه صادرات مرغ منجمد در 6 ماهه ابتدای سال گذشته نداشتیم، گفت: امسال بیش از 4 هزار کیلوگرم مرغ منجمد به ارزش 628 هزار دلار به افغانستان صادر شده است.
 
اصغرزاده خاطرنشان کرد: در 6 ماهه ابتدایی امسال 40 پرونده توقیف دام سبک و سنگین تشکیل شده است.
 
وی با اشاره به اینکه در 6 ماهه ابتدایی امسال یک میلیون و 700 هزار نوبت واکسیناسیون انجام شده است، افزود: از این تعداد 980 هزار نوبت مربوط به واکسیناسیون بیماری‌های دامی و 730 هزار نوبت مربوط به بیماری‌های مشترک بین انسان و دام بوده است.
 
مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه امسال هیچ موردی از ابتلای هاری و تب کنگو گزارش نشده است، گفت: 57 درصد ابتلای انسانی نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و با توجه به اینکه در یکی از استان‌های همجوار 2 نفر بر اثر بیماری هاری فوت کردند در شش ماهه ابتدایی امسال 6 هزار قلاده سگ واکسیناسیون شده‌اند.
 
اصغرزاده ادامه داد: از ابتدای امسال در بخش خصوصی و دولتی 3 هزار و 631 آزمایش در خصوص کشت میکروبی، انگل شناسی، سم‌شناسی, خون‌شناسی و باقیمانده‌های آنتی بیوتیک‌ها در حوزه دام، طیور، زنبور عسل و آبزیان انجام شده است.
 
وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون بیش از 23 هزار راس دام سبک در کشتارگاه‌ها ذبح شده است، افزود: 2 هزار و 163 رأس گاو و گوساله ، 539 شتر، 252 شتر مرغ و در مجموع 26 هزار و 676 راس دام ذبح شده است که 5 هزار و 400 کیلوگرم گوشت استحصالی ضبط و معدوم شده است.
 
مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه 17 هزار و و 319 مورد بازدید فرآورده‌های خام دامی در 6 ماهه ابتدایی امسال انجام شده است، گفت: 592 مورد غیربهداشتی تشخیص داده شده و 185 هزار و 168 کیلوگرم فرآورده ضبط  و بیش از 25 تن معدوم شده است.
 
اصغرزاده با اشاره به اینکه در 6 ماهه ابتدایی امسال بیش از 6 میلیون قطعه مرغ در کشتارگاه‌های طیور کشتار شده است، خاطرنشان کرد: از این تعداد بیش از 30 هزار قطعه مرغ به وزن 59 تن ضبط و معدوم شده است.
 
وی با بیان اینکه 19 واحد در 7 شهرستان مرغ بدون آنتی‌بیوتیک تولید می‌شود، افزود: از ابتدای امسال 526 هزار قطعه مرغ بدون آنتی‌بیوتیک تولید که 182 قطعه در خراسان جنوبی و 334 قطعه در خارج استان توزیع شده است.
 
مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه 4 هزار و 300 مورد آزمایش در حوزه طیور انجام شده است، گفت: 3 واحد مرغداری به علت آلوده بودن به بیماری‌های ویروسی تعطیل شده‌اند.
 
اصغرزاده یادآور شد: واکسیناسیون بیش از 35 میلیون قطعه طیور در 6 ماهه ابتدایی امسال انجام شده است.
 
وی با اشاره به اینکه 811 دوره آموزشی برای 2 هزار و 500 بهره‌بردار اعم از دامپرور و آبزی‌پرور و زنبوردار برگزار شده است، افزود: بیش از 3 میلیون مراجعه در حوزه دام، طیور, زنبور عسل و آبزیان به بخش خصوصی و دولتی شده است.
 
مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه 35 هزار راس دام سنگین در استان داریم، گفت: از ابتدای مهر ماه به مدت 30 روز کاری بیش از 90 درصد دام سنگین واکسن تب‌برفکی را با اعتباری معادل 120 میلیون تومان به صورت رایگان دریافت می‌کنند.
 
اصغرزاده یادآور شد: یک میلیون و 600 هزار دام سبک نیز از ابتدای آبان ماه واکسن دریافت خواهند کرد.
 
وی افزود: امیدواریم مجهزترین آزمایشگاه تخصصی شرق کشور به زودی راه‌اندازی شود که در حوزه صادرات و کنترل بیماری‌های دامی فعالیت خواهد داشت.
 
مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: ساخت آزمایشگاه شرق کشور به 5 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و همچنین برای تجهیز آن نیز همین مبلغ نیاز است که در خصوص تجهیز سازمان دامپزشکی قول مساعدت داده است.
 
انتهای پیام/ 132


نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.