کد خبر: 85166 ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۹

امام جمعه بیرجند:

ستم‌های وارده بر بشریت همان علم بی ایمان است/ ظهور استعدادهای انسانی در گرو توحید عملی

امام جمعه بیرجند با بیان اینکه این ستم‌هایی که بر بشر و مردم در جهان می‌شود، همان علم بی ایمان است، گفت: اگر نور ایمان به همه علم‌ها بتابد به نور واقعی تبدیل می‌شود و همه به کرامت می‌رسند.

ستم‌های وارده بر بشریت همان علم بی ایمان است/ ظهور استعدادهای انسانی در گرو توحید عملی

به گزارش خبرنگار خاورستان، آیت الله سید علیرضا عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند ظهر امروز در خطبه‌ اول نماز جمعه این هفته، ضمن تبریک دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه (س) و علی ابن موسی الرضا (ع) اظهار کرد: متقی‌ترین انسان‌ها نزدیک‌ترین آنها به خدا هستند.

 

وی افزود: تمام مسائل و مشکلاتی که در جامعه پیش می‌آید و از آن نالان هستیم به این خاطر است که از تقوا بهره نبرده‌ایم و مشکل از خود ما است.

 

امام جمعه بیرجند گفت: مقام توحید در چند مرحله بیان شده است و آن توحید در ذات، صفات و افعالی است و جنبه نظری دارد.

 

آیت الله عبادی تصریح کرد: کلمه طیبه‌ای که همه، مخصوصا پیامبر بر آن تاکید کرده، توحید در عبادت است که به آن توحید عملی هم گفته می‌شود که رمز کار و عمل ما است و همه بازتاب‌ها در اینجا رسوخ می کند.

 

وی با بیان اینکه در توحید عملی، استعدادهای انسانی ظهور پیدا می کند، افزود: اگر استعدادهای انسان به شکوفایی خود نرسد و ظهور پیدا نکند، حیوان به تمام معنی است.

 

امام جمعه بیرجند گفت: یکی از جاذبه های معنوی که برای انسان خارج از انگیزه‌های حیوانی بیان شده است، عشق و علاقه او به زیبایی‌ها است و شما همواره آثار زیبایی را در زندگی مردم می‌بینید.

 

آیت الله عبادی با اشاره به اینکه انسان لباس زیبا می‌پوشد، فرش و پرده زیبا می‌خرد و این‌ها زیبا طلبی است، خاطرنشان کرد: این زیبا طلبی‌ها از رنگ‌ها آغاز می‌شود و می‌رود بالا و بالاتر تا به زیبایی خداوند می‌رسد.

 

وی با بیان اینکه اشیاء، گل‌ها و رنگ‌ها در ذات خود زیبا نیستند بلکه زیبایی ‌آنها از نور است، افزود: نور با درجات و رنگ‌های گوناگونی خود به اشیاء می تابد و یک زاویه از نور را منعکس می‌کند، پس این زیبایی‌ها از نور است نه از خود اشیاء

 

امام جمعه بیرجند گفت: خیلی از افراد فکر می کنند بی رنگی سفید است اما بی رنگی سیاه است و اگر اشیاء را در بی نوری ببریم، سیاه محض هستند.

 

آیت الله عبادی عنوان کرد: تما زیبایی‌هایی که جاذبه معنوی دارند همه از نور ظهور پیدا کرده‌اند.

 

وی با بیان اینکه انسان اگر در ظلمت کفر و نفاق فرو برود و انواع شک و تردیدها او را فرا بگیرد، زیبا نیست، افزود: زیبایی وقتی انسان را فرا می‌گیرد که نور ایمان به او بتابد و به هر میزان از نور ایمان به انسان بتابد به همان نسبت زیبا می‌شود.

 

امام جمعه بیرجند گفت: انسان آن اندازه از صفات و کلمات بهره خواهد برد که به همان نسبت در شعاع ایمان از نور اسماء الهی واقع شود.

 

آیت الله عبادی با اشاره به اینکه مشکلاتی که امروز در جامعه وجود دارد همان ظلمت‌هایی است که ما در آن وجود داریم، یادآور شد: اگر می‌خواهیم از این ظلمات و مشکلات بیرون برویم باید نور ایمان الهی به ما بتابد.

 

وی افزود: اگر انسان در مقام زیبایی‌های معنوی و کمالات، از ایمان محروم شود در ظلمت و تاریکی مطلق وجود دارد.

 

امام جمعه بیرجند گفت: وقتی انسان دنبال ستمگران و این حزب و آن حزب می‌رود این همان جایی است که از نور خارج و به ظلمات وارد می‌شود.

 

آیت الله عبادی در خطبه دوم نماز جمعه، اظهار کرد: توفیق در عبادت، توحید عملی است و کسی که لااله‌الاالله می‌گوید باید با عقیده و التزام بگوید چرا که منافقین و داعشی‌ها هم می‌گویند.

 

وی با بیان اینکه لااله‌الاالله در باب توحید عملی است، افزود: توحید یک بحث فلسفی و علمی نیست بلکه در میدان عمل است و اگر نور ایمان بر عمل، گفتار و کردار بتابد زیبا و کنترل و تمام مشکلات حل می‌شود.

 

امام جمعه بیرجند با بیان اینکه هرگاه کوچکترین مشکل مادی داشته باشیم، فریاد می‌زنیم، گفت: چه ظلمتی بالاتر از فقر است؟ اما همین فقر اگر نور ایمان به آن بتابد آن‌قدر زیبا می‌شود و اگر انسان در انسانیت خود قوی شود همان فقر را به کار می‌گیرد و از آن استفاده می‌کند و به افتخار تبدیل می‌شود.

 

آیت الله عبادی خاطرنشان کرد: بازی‌های مدیران ضعیف، پست و لعین و کسانی که دو تن سکه می‌خرند و در جامعه حضور دارند از نور ایمان بهره‌ای نبرده‌اند.

 

وی داستانی از ابوذر غفاری بیان کرد و افزود: زندگی پایین‌ترین سطح مالی در جامعه امروز با زندگی ابوذر غفاری قابل قیاس است، چرا ابوذر چهره‌‌اش در مقابل پول و سکه زرد نشد؟ چون ایمان داشت و نور ایمان در وجودش رخنه کرده بود.

 

امام جمعه بیرجند با بیان اینکه ثروت نور است یا سیاهی؟ گفت: انسان وقتی پول‌دار می‌شود اداهای زیادی در می‌آورد و در مقابل خدا هم اظهار نظر می‌کند و می‌گوید از خدا هم می‌شود، انتقاد کرد.

 

آیت الله عبادی یادآور شد: اگر نور ایمان در ثروت به کار برده شود یک نفر مانند حضرت خدیجه (س) ظهور پیدا می‌کند که فردی با اوج ایمان و تقوا است و ثروت او نیز همراه با ایمان است.

 

وی افزود: اگر می‌خواهید مشکلات را حل کنید باید با ایمان واقعی که کلید حل مشکلات است، حل شود و اگر از این طریق حل نشود هرگز حل نخواهد شد.

 

امام جمعه بیرجند با اشاره به اینکه نماز خود را باید بر اساس نور ایمان تنظیم کنیم، گفت: از علم در بعضی از موارد به نور و در بعضی از موارد به حجاب تعبیر می‌شود و اگر بر علم، نور ایمان بتابد، استاد دانشگاه شخصی مانند شهید چمران می‌شود.

 

آیت الله عبادی خاطرنشان کرد: چنانچه علم وجود داشته باشد اما نور ایمان بر آن نتابد، به بلایی برای انسان و بشریت تبدیل می‌شود.

 

وی با بیان اینکه این ستم‌هایی که بر بشر و مردم در جهان می‌شود، همان علم بی ایمان است، افزود: اگر نور ایمان به همه علم‌ها بتابد به نور واقعی تبدیل می‌شود و همه به کرامت می‌رسند.

 

امام جمعه بیرجند با اشاره به اینکه اگر نور ایمان بر انسان بی‌سواد بتابد او را از مقام یک عالم درس خوانده هم بالاتر می‌برد، گفت: اگر نور ایمان به یک حاکم بتابد حکومت او حکومت سلیمان و علی ابن ابیطالب (ع) می‌شود.

 

آیت الله عبادی با اشاره به اینکه فکر کنید مشکل کجاست؟ عنوان کرد: مشکل در خود ما است و اگر فکر نکنیم، مشکل حل نمی‌شود و خداوند کنج‌های زیادی به ما داده است و مرد میدان می خواهد که از آنها استفاده کند.

 

انتهای پیام/ 132/ 65/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب