آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 84664
تاریخ انتشار : 1397/03/31 - 17:35
مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان‌جنوبی از آزادی 109 زندانی جرائم غیر عمد با بدهی 9 میلیارد و 600 میلیون تومانی در سال گذشته خبر داد و گفت: از ابتدای امسال نیز 18 زندانی جرائم غیرعمد در استان آزاد شدند که پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال 110 زندانی دیگر آزاد شوند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی هاشمی مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان‌جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضائیه، اظهار کرد: 93 درصد زندانیان خراسان جنوبی مرد و 7 درصد زن هستند.

 
وی با بیان اینکه متوسط زنان زندانی در کشور 3 درصد است، افزود: به دلیل همجواری خراسان‌جنوبی با افغانستان و استفاده از وجود بانوان در حمل مواد مخدر، درصد آمار زندانیان زن استان نسبت به متوسط کشوری بیشتر است.
 
مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه 60 درصد زندانیان خراسان‌جنوبی در رنج سنی 18 تا 39 سال قرار دارند، گفت: 74 درصد زندانیان خراسان‌جنوبی را مجرمان مواد مخدر و 13 درصد را مجرمان سرقتی تشکیل می‌دهند.
 
هاشمی به سطح سواد زندانیان اشاره کرد و تصریح کرد: 4 درصد زندانیان استان بی‌سواد، 21 درصد تحصیلات ابتدایی، 44 درصد تحصیلات راهنمایی، 9 درصد تحصیلات دبیرستان و 17 درصد دیپلم و مابقی بالاتر از دیپلم هستند.
 
وی سرانه مکان برای هر زندانی را 14 متر مربع در خراسان جنوبی بیان کرد که از نرم کشوری بیشتر است و افزود: تمام زندان‌های استان به جز مرکز طبس خارج از شهر قرار دارند که امیدواریم به زودی شاهد انتقال زندان طبس نیز به خارج از شهر باشیم.
 
مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان‌جنوبی از وجود 330 زندانی جرائم غیرعمد که جرایم دیگری نیز دارند، خبر داد و گفت: همچنین 178 زندانی مختص جرائم غیر عمد مانند مهریه، نفقه، دیه، بدهی مالی، دیات غیر و کلاهبرداری که از این تعداد 175 نفر مرد و 3 نفر زن هستند .
 
هاشمی از آزادی 109 زندانی جرائم غیر عمد با بدهی 9 میلیارد و 600 میلیون تومانی در سال گذشته خبر داد و یادآورشد: از ابتدای امسال نیز 18 زندانی جرائم غیرعمد در استان آزاد شدند که پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال 110 زندانی دیگر آزاد شوند.
 
وی با اعلام اینکه 30 درصد زندانیان خراسان‌جنوبی مشغول به کار هستند، افزود: در سال گذشته 852 زندانی مولد با درآمد بالای 300 هزار تومان و 651 زندانی غیر مولد با درآمد زیر 300 هزار تومان داشتیم .
 
مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان‌جنوبی گفت: شورای حل اختلاف از مهرماه سال گذشته در زندان مرکزی بیرجند تأسیس شد که طی این مدت 91 پرونده در شورای حل اختلاف استان مطرح شد که از این تعداد 30 پرونده منجر به توافق شد.
 
هاشمی از آزادی 263 زندانی با رضایت شاکیان در سال 96 خبر داد و تصریح کرد: سال گذشته 722 نفر مشمول عفو شدند که منجر به آزادی 65 نفر شد..
 
وی با اشاره به اینکه سال گذشته در زندان‌های استان تعداد 14 هزار نفر ویزیت عمومی و یک هزار و 500 نفر ویزیت تخصصی شده‌اند، افزود: 49 نفر در کادر درمانی زندان‌های استان مشغول به خدمت هستند که طی سه ماه امسال 3 هزار و 500 نفر ویزیت عمومی و 400 نفر ویزیت تخصصی شدند.
 
مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان‌جنوبی از انتقال 360 نفر از زندانیان به محل سکونتشان خبر داد و گفت: جهت اشتغال و حرفه‌آموزی زندانیان با کمک فنی و حرفه‌ای، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی تعداد 153 دوره برگزار شد که 3 هزار و 27 نفر در آزمون فنی و حرفه‌ای شرکت کردند و 2 هزار و 719 نفر موفق به کسب گواهی‌نامه فنی شدند.
 
هاشمی با بیان اینکه اداره کل زندان‌های خراسان جنوبی در موضوع برگزاری نماز در 6 سال گذشته عنوان برتر کشور را کسب کرده است، خاطرنشان کرد: 12 کانون فرهنگی و هنری مساجد در نمازخانه‌های زندان‌ها افتتاح شده است.
 
وی به مرکز یادگیری و یاددهی شهید مطهری در بیرجند اشاره کرد و گفت: تعداد 147 نفر سواد آموز در این مرکز مشغول به تحصیل و همچنین 4 نفر از زندانیان در دانشگاه پیام نور در حال تحصیل هستند.
 
مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه هر زندانی اگر 3 صفحه از قرآن کریم را حفظ کند از 2 روز مرخصی برخوردار می‌شود، گفت: در سطح استان در حال حاضر 878 نفر زندانی یک تا 30 جزه از قرآن را حفظ هستند..
 
هاشمی از اعطای وام به 97 زندانی با اعتبار یک میلیارد و 291 میلیون تومان در سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: امسال در جشن گلریزان 362 میلیون تومان به صورت نقدی و تعهدی برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد جمع‌آوری شد که نسبت به سال گذشته 19 درصد رشد داشته است.
 
انتهای پیام/ 132/ 24/


نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.