آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 84572
تاریخ انتشار : 1397/03/24 - 12:07
مدیر کل منابع طبیعی خراسان جنوبی خبر داد
وجود 28 کانون فرسایش بادی در خراسان جنوبی
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان این که این استان دارای 28 کانون فرسایش بادی است،گفت:پروژه های بین المللی استان خراسان جنوبی جزء ده پروژه برتر در سال 2017 بوده که در سند رسمی سازمان ملل به ثبت رسیده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان،علیرضا نصرآبادی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان این که بر خلاف بسیاری از دستگاه ها تمامی اقشار در هر سطح سوادی جزء افراد تحت پوشش منابع طبیعی هستند،اظهار کرد:از بهمن ماه سال گذشته،تعداد 21 نشست مردمی در تمام شهرستان های استان برگزار شده است.

 

وی اضافه کرد:بر کسی پوشیده نیست که سه معضل اساسی شامل کمبود آب، تغییرات اقلیم و تخریب سرزمین پیش روی انسان است.

 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی یک چهارم عرصه‌های جهانی را بیابان دانست و افزود:استان خراسان جنوبی به لحاظ سایر مناطق از شرایطی بحرانی تری برخوردار است.

 

نصرآبادی با اشاره به این که سرانه آب یک هزار و 350 مترمکعب به ازای هر نفر در کشور و برای خراسان جنوبی 500 تا 900 مترمکعب است،ابراز کرد:سرانه بیابان استان بیش از دو برابر کشوری است.

 

نصرآبادی  با اشاره به این که 5 میلیون و 400 هزار هکتار از وسعت استان را بیابان تشکیل می‌دهد،تصریح کرد: مراتع فقیر و کم تراکم استان نیز 13میلیون هکتار وسعت دارد.

 

وی گفت:با توجه به ماهیت پیشگیرانه و مدیریت سازگاری با پدیده های سیل و خشکسالی و پوشش جمعیتی و جغرافیایی وسیع طرح های آبخیزداری بایستی مورد توجه ویژه همه دستگاه ها قرار گیرد.

 

نصرآبادی از افزایش تعداد کانون های فرسایش بادی استان از 19 به 28 کانون طی 5 سال گذشته خبر داد و بیان کرد:کانون های مذکور در تمام سطح استان پراکنده هستند.

 

وی اضافه کرد: این کانون‌ها،پوشش دهنده یک میلیون و 300 هزار هکتار از عرصه‌های استان هستند.

 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی  یادآور شد:پروژه های بین المللی استان خراسان جنوبی جزء ده پروژه برتر در سال 2017 بوده که در سند رسمی سازمان ملل به ثبت رسیده است.

 

نصرآبادی به عوامل افزایش بیابان‌زایی در خراسان جنوبی نیز اشاره ای داشت و گفت:آنچه مسلم است آن است که تداوم 19 ساله خشکسالی از جمله موارد تأثیرگذار بر افزایش بیابان است به گونه‌ای که سبب تشدید این خشکسالی تا 30 سال آینده می شود.

 

وی ضمن اشاره به این که همچنین بادهای 120 روزه سیستان و بلوچستان موجب افزایش‌یافتن تبخیر رطوبت از سطح زمین می‌شود، ابراز کرد: شیوع آفت شپشک سفید تاغ، از دیگر موارد تأثیرگذار بر افزایش بیابان‌زایی است.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد با بیان این مطلب که 820 هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی استان را تاغزارهای تشکیل می‌دهند،عنوان کرد: از این میزان،95 هزار هکتار آلوده به شپشک سفید بوده و 35 هزار هکتار شرایط سختی را دارند.

 

نصرآبادی با بیان این که ماسه‌های روان، از دیگر عوامل افزایش بیابان است،بیان کرد: همچنین گرد و غبار پدیده‌ای مستمر بر افزایش بیابان است که نباید از اهمیت آن غفلت شود.

 

وی نقش پوشش گیاهی را درراستای جلوگیری از تبخیر و حضور ماسه‌های روان بسیار موثر دانسته و اذعان داشت: هر بوته نقش یک سد طبیعی در مهار روان آب‌ها ایفا می‌کند.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در ادامه صحبت هایش ضمن اشاره به اقدامات انجام‌شده در راستای بیابان‌زدایی در استان،تبیین کرد: مطالعات عرصه‌های بیابانی از سال 68 در زیرکوه آغازشده و در حال حاضر پوشش دهنده تمام سطح استان است.

 

نصرآبادی اضافه کرد: مطالعات مذکور در مساحت یک میلیون و 700 هزار هکتار در قالب 27 طرح بیابان‌زدایی انجام شده است.

 

وی همچنین اجرای عملیات بیابان‌زدایی، اجرای پروژه‌های بین‌المللی ترسیب کربن در نهبندان و اجرای طرح‌های مختلف بیابان‌زدایی را از دیگر اقدامات انجام‌شده دانست.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی مطرح کرد: سوم تیرماه سال جاری،اداره کل منابع طبیعی استان میزبان نماینده فائو برای بازدید از طرح‌های ترسیب کربن خواهیم بود.

 

نصرآبادی با اشاره به این که طی سال گذشته نهایت همکاری را برای واگذاری اراضی به معادن داشته‌ایم،اظهار داشت: خوشبختانه پاسخ 70 درصد استعلامات معدن در سال گذشته و  همچنین سه ماهه سال جاری مثبت بوده است.

 

نصرآبادی با تاکید بر این که در صنایع و استقرار انرژی‌های نو هیچ محدودیتی نداریم، گفت: خارج شدن آهن پلاسری (خرد) در کل استان ممنوع شده است.

 

انتهای پیام/101/ 11/ 127نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.