آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 84563
تاریخ انتشار : 1397/03/23 - 22:22
استاندار خراسان جنوبی گفت:باید جوان باوری و جوان یاوری در جامعه ما نهادینه شود؛ خود سمن ها و جوانان آزاد اندیش خود در نهادینه کردن این استراتژی نقش اول را دارند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد مهدی مروج الشریعه استاندار خراسان جنوبی عصر امروز در مراسم افتتاح خانه جوان بیرجند ، اظهار کرد: اگر قرار باشد در کشور جمهوری اسلامی ایران اکنون بعد از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب شرایط بهتری برای آینده متصور باشیم با حضور پررنگ مردم میسر است و غیر از آن امکان ندارد.

 

وی افزود: روشهای حضور و مشارکت مردمی در بخش ها و عرصه های مختلف به رشد اقشار گوناگون کمک میکند و سمبل همه آنها سمن ها هستند چراکه سمن ها بهترین حلقه اتصال مردم و حاکمیت در راستای تعالی مردم هستند.

 

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: اگر تعالی و شور آفرینی برای سمن ها به درستی تحلیل و به صورت مبسوط رمز گشایی شود بسیاری از نکات حل و تمام شده است.

 

مروج الشریعه عنوان کرد: تا کنون آنگونه که باید نقش سمن ها برای دستگاه های حکومتی و اجرایی کاملا شناخته نشده است و این یک نقص دو طرفه است که یک بخش آن به ما برمیگردد.

 

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: خوشبختانه سمن ها اکنون به حدی گسترش پیدا کرده که بخشی از امنیت جامعه و امنیت انتظامی را شاهد حضور پلیس یاران هستیم و از مشارکت مردم استفاده میشود برای این موضوع، و بهتر است که این موضوع نیز در قالب یک سمن تعریف شده شکل بگیرد؛ تقریبا دیگر عرصه ای نداریم که برای آن سمن شکل نگرفته باشد.

 

مروج الشریعه ادامه داد: اما با تمام این مفاهیم کلاسیک که برای سمن قائل هستیم و در مبانی نظری آن عرصه لا یتناهی را متصور هستیم اما در جامعه برون دادهای مناسبی را که توقع دو طرفه موضوع را و از همه اینها مهمتر توقع ضلع سوم را که مردم هستند، دیده نمیشود سمن خود یک نماد است که یک طرف آن حاکمیت و طرف دیگر آن مردم است.

 

وی گفت: سمن خود نمادی از مردم است چراکه سمن دولت و دولتی نیست؛ سمن یک حلقه اتصال است که مورد حمایت دولت قرار میگیرد برای اجرای سیاستهای نظام به بهترین شکل ممکن و برای پیشرفت مردم در هر زمینه ای موثر است.

 

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: اگر جایی هنوز وجود دارد که پای سمن در آن باز نشده است باید برای بازگشایی آن فکر و چاره اندیشی شود و برایش سمن تولید کنیم.

 

مروج الشریعه عنوان کرد: قبل از هر چیزی یک مفاهمه نامه مشترکی لازم است که بین سه راس مثلث به وجود بیاید و آن مفاهمه نامه مشترک قدر شناسی و شناخت بنیادین نقش سمن در درون یک جامعه است.

 

وی بیان کرد: در برخی از کشورهای جهان همین تشکلهایی که ما نام آنها را سمن میگذاریم بسیار مقتدرانه ورود پیدا میکنند و گاهی اوقات جلوی اجرای سیاست های یک دولت را میگیرند و آنقدر پافشاری میکنند که به تغییر مسئولان سیاسی نیز ختم میشود؛آنها آنجا نقش سمن را ایفا میکنند و ما اینجا به دنبال یاسمن هستیم.

 

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: ما باید برای جایابی سمن های خود مقداری نقش سمن ها را قوی تر دیده و سمن اقتدار بهتری را نیازمند است در برخی از جاها سمن باید راهبرد و استراتژی برای حکومت، نظام، قوه مجریه و سایر قوا و به ویژه برای دولت تعیین کند.

 

مروج الشریعه خطاب به جوانان و اعضای سمن ها،عنوان کرد:به این دستگاه های اجرایی اتکا نکنید که کسی بیاید و شما را در یک مسیری هدایت کند؛ باید از این کانال ورود پیدا کنید برای اینکه سمن برنامه خودش را برای دستگاه اجرایی بدهد درست بر عکس تصوری که شما جوانان دارید؛ سمن باید جلو باشد و پرچم آگاهی بخشی و نظام مندی برای چگونگی ارتباط با دستگاه های اجرایی را هر کسی در حوزه کاری خودش را تعیین کند پرچم روی دوش سمن است و سمن باید خودش را با برنامه های اجرایی تطبیق دهد.

 

وی افزود: به دستور وزیر ورزش و جوانان باید در هر استانی ستاد رسیدگی به مسائل جوانان در هر استان شکل بگیرد که متاسفانه در خراسان جنوبی تا کنون شکل نگرفته است و انشاالله بعد از ماه مبارک رمضان این ستاد در خراسان جنوبی شکل خواهد گرفت‌.

 

استاندار خراسان جنوبی گفت:سمن ها در خراسان جنوبی استعداد این را دارند که به توانمندی برسند و مدیریت مالی خود را از زیر سیطره مالی نهادهای دولتی خارج کنند و برای اینکار نیاز به ارائه مدل است.

 

مروج الشریعه اظهار کرد:بهترین شرایطی که در کشور ما تجربه شده راه اندازی صندوق توسعه جوانان است که باید پیش بینی شود و لازم است جوانان در این زمینه از نمایندگان مطالبه گری کنند.

 

وی بیان کرد: اگر امروز بخش کشاورزی ما در روستاها دارای رونق است به خاطر اعتبارات دولت نیست بلکه به خاطر وجود صندوق های اعتباری در حوزه کشاورزی است.

 

استاندار خراسان جنوبی گفت:شما جوانان باید مطالبه گری را با جدیت تمام دنبال کنید که اگر اینگونه باشد خراسان جنوبی میتواند پایلوت تدوین و تعیین صندوق سرمایه جوانان در بین ۳۰ استان کشور باشد.

 

مروج الشریعه با اشاره به پروژه ترسیب کربن در خراسان جنوبی،عنوان کرد:این پروژه که شرکت تعاونی است و ماهیت آن سمن گونه است به نوعی در داخل روستاها نفوذ کرده است که تسهیلات با کارمزد پایین به مردم میدهد و باعث ایجاد ساز و کار دورنی برای آن شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی دارای یکسری توانایی های مالی است برای تمکن های مالی در حوزه های اقتصادی مختلف با همین شرایط موجود که مطرح است؛ سرمایه گذران داخل این استان در سال ۹۶ بیش از ۲۵۴ میلیارد تومان تسهیلات بالای ۱۸ درصد بدون دریافت یارانه پرداخت کرده اند؛ برای توسعه استان باید به دنبال سرمایه گذار بود.

 

استاندار خراسان جنوبی گفت: یکی از کارهای زیبای سمن ها در داخل استان اصلاح نگاه مردم و آگاهی بخشی است.

 

مروج الشریعه تاکید کرد: از مدیر کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی میخواهیم که برای راه اندازی تالار گفتگو برای جوانان اقدام کنند و از شهرستانها نیز میخواهیم که این تالار را در شهرستانها راه اندازی کرده چراکه بسیار با ارزش است.

 

وی تصریح کرد: باید جوان باوری و جوان یاوری در جامعه ما نهادینه شود؛ خود سمن ها و جوانان آزاد اندیش خود در نهادینه کردن این استراتژی نقش اول را دارند و در برخی جاها نیز باید دستگاه ها را در ادامه بیاورید.

 

انتهای پیام/128/ 24/نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.