آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 84554
تاریخ انتشار : 1397/03/23 - 13:50
فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی از آغاز طرح ویژه ترافیکی تابستان خبر داد و گفت: این طرح از 23 خرداد ماه آغاز و در سطح جاده‌های مواصلاتی استان اجرا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سردار مجید شجاع فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری پیرامون طرح تابستانه پلیس برای مسافرت‌های تابستانی اظهار کرد: با پایان یافتن ماه مبارک رمضان و فرارسیدن تعطیلات عید سعید فطر و تابستان محورهای مواصلاتی استان از حجم ترافیکی بالایی برخوردار خواهد بود.

وی افزود: طرح ویژه ترافیکی تابستان از 23 خرداد ماه در سطح جاده‌های مواصلاتی استان با آمادگی 100 درصد فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی خصوصا در زمینه پلیس راه و پلیس راهور اجرا خواهد شد. 
 
فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون در محورهای مواصلاتی استان 31 فقره تصادف فوتی انجام شده است، گفت: این میزان تصادفات نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2 درصد افزایش داشته و در این مدت متاسفانه 36 نفر از هم‌استانی‌ها و مسافران جان خود را از دست دادند که نسبت به سال گذشته 3 درصد کاهش داشته است.
 
شجاع با بیان اینکه در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته تصادفات جرحی 18 درصد افزایش داشته است، تصریح کرد: در این تصادفات 682 نفر مصدوم شدند که تعداد مجروحان 17 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.
 
وی تعداد کل تصادفات از ابتدای امسال تا کنون را 551 فقره بیان کرد و افزود: تعداد این تصادفات نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد افزایش داشته است.
 
فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفت: 43 درصد تصادفات جرحی و فوتی، در جاده‌های اصلی، 45 درصد تصادفات در جاده‌های روستایی و 12 درصد تصادفات در جاده‌های فرعی به وقوع پیوسته است.
 
شجاع با اشاره به اینکه بیشترین تصادفاتی که منجر به فوت و جرح شده است مربوط به واژگونی خودرو است، خاطرنشان کرد: این میزان واژگونی از نُرم کشوری بیشتر است و 52 درصد تصادفات را به خود اختصاص داده است.
 
وی  افزود: رانندگی های طولانی به خصوص سفرهای زیارتی به مقصد مشهد مقدس که از استان‌های هم جوار قصد عزیمت را دارند و در اثر خستگی منجر به واژگونی خودرو می‌شود و همچنین عدم استفاده از کمربند ایمنی و استفاده از تلفن همراه این واژگونی‌ها را افزایش می‌دهد.
 
فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی عمده دلایل تصدفات جرحی و فوتی را با 45 درصد به عدم توجه رانندگان به جلو بیان کرد و گفت: تخطی از سرعت غیر مجاز با 22 درصد و عدم رعایت حق تقدم با 12 درصد از عمده علل تصادفات و همچنین انحراف و تجاوز به سمت چپ، عدم رعایت فاصله طولی و عرضی و نقص فنی وسیله نقلیه از جمله سایر عوامل تصادفات جرحی و فوتی هستند.
 
شجاع با بیان اینکه در طول 24 ساعت شبانه‌روز از ساعت 12 ظهر تا 8 شب بیشترین میزان  تصادفات با 49 درصد اتفاق می‌افتد، یادآور شد: بیشترین وسایل مقصر در تصادفات، مربوط به خودروهای سواری با 56 درصد است و موتورسیکلت و دوچرخه با 24 درصد، وانت و کامیون با 10 درصد و کامیونت و تریلی با 7 درصد در رده های بعدی قرار می‌گیرند.
 
وی  با اشاره به اینکه در طرح تابستانه سال 96 تعداد 51 فقره تصادفات فوتی اتفاق افتاده است، افزود: در این تصادفات تعداد 70 نفر جان خود را از دست داده  و تعداد 850 نفر نیز مجروح شده‌اند.
 
فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفت: تابستان سال گذشته در جاده های اصلی 45 درصد تصادفات، جاده های روستایی 49 درصد و جاده های فرعی 7 درصد تصادفات به وقوع پیوسته است.
 
شجاع عمده علل تصادفات فوتی و جرحی تابستان گذشته را با 46 درصد عدم توجه به جلو بیان کرد و افزود: تخطی از سرعت مطمئنه با 22 درصد، انحراف و تجاوز به سمت چپ با 10 درصد و عدم رعایت حق تقدم با 7 درصد از دیگر عوامل تصادفات در تابستان سال گذشته بوده است.
 
وی با بیان اینکه بیشترین زمان تصادفات در طرح تابستانه پلیس از ساعت 8 صبح تا 12 شب بوده است، افزود: در این تصادفات 53 درصد خودروهای سواری، 14 درصد وانت و کامیونت، 7 درصد کامیون و تریلی و 23 درصد موتورسیکلت و دوچرخه مقصر حادثه بوده‌اند.
 
فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه از امروز کلیه پرسنل‌در حال آماده باش هستند و حداکثر تجهیزات در سطح راه های استان به کارگیری شده است، گفت: دستورالعمل ترافیکی به تمام دستگاه‌ها ابلاغ شده و بیش از 75 تیم عملیاتی کنترل ترافیکی برون شهری به کار گرفته شده‌اند.
 
شجاع بیان کرد: 56 دستگاه دوربین ثبت تخلف ثابت به همراه دوربین های سیار در طرح تابستانه پلیس، تخلفات رانندگی را ثبت می کنند.
 
وی با بیان اینکه از ظرفیت ۵ هزار همیار پلیس در طرح تابستانه بهره خواهیم برد، افزود: همچنین از ظرفیت پلیس افتخاری در ساماندهی ترافیکی تفرجگاه‌ها و اماکن مذهبی بهره خواهیم برد.
 
فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی با بیان اینکه برای کنترل نامحسوس در ناوگان حمل و نقل عمومی برنامه ریزی شده است، گفت: از ظرفیت کلانتری‌ها و پاسگاه های نیروی انتظامی برای رسیدگی به تخلفات رانندگی بهره خواهیم برد و 65 نفر از رئسای کلانتری ها و پاسگاه‌ها در زمینه تسهیل ترافیک کمک حال پلیس راه و راهور خواهند بود.
 
شجاع از برخود جدی با تخلفات حادثه ساز از جمله سرعت و سبقت غیرمجاز و حرکات حادثه ساز در طرح تابستانه خبر داد و یادآور شد: خودروهایی که مرتکب دو تخلف حادثه‌ساز شوند به مدت 72 ساعت توقیف خواهند شد.
 
وی از مردم و مسافران درخواست کرد: تخلف رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی را با سامانه پیامکی 110120 و تخلف رانندگان خودروهای شخصی را با شماره 110110 به پلیس اطلاع دهند.
 
فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی استفاده از کمربند ایمنی برای سرنشینان جلو و عقب خودرو را با توجه به اینکه بیشترین تلفات به دلیل واژگونی خودرو بوده را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: کنترل و آموزش راهوران محله در مسیرهای روستایی و روستاهایی که در مسیرهای مواصلاتی قرار دارند اجرا شده و ادامه دارد و از آمادگی لازم برخوردار هستند.
 
شجاع با اشاره به اینکه از حرکت خودروهای با میزان بیش از 10 میلیون ریال تخلفات، جلوگیری خواهد شد، گفت: با توجه به اینکه بیشترین حجم ترافیک در سه روز آینده خواهد بود لذا از رانندگان درخواست می‌شود با آرامش خاطر، رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، استفاده از تجهیزات و کمربند ایمنی و عدم استفاده از تلفن همراه در زمان رانندگی را مورد توجه جدی قرار دهند تا سفر تابستانی بدون خطری داشته باشند.
 
انتهای پیام/132/ 11/ 127


نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.