آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 81520
تاریخ انتشار : 1396/10/27 - 11:32
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی با بیان این‌که حداقل سالیانه 500 خانوار به حاشیه شهر بیرجند اضافه می‌شوند گفت: تعداد 1 هزار و 881 روستا در سال 1390 داشتیم که در حال حاضر به 1 هزار و 794 روستا کاهش پیدا کرده است و بسیاری از روستاها خالی از سکنه شده است و این وضعیت خوبی نیست.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهدی صفوی‌نژاد مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی صبح امروز در سومین جلسه کارگروه پیش‌بینی و پیشگیری از بافت های ناکارآمد شهری، اظهار کرد: خراسان جنوبی 19 سال خشکسالی را پشت سر گذاشته است و در برنامه سوم توسعه عنوان شد که خشک‌سالی دارد شروع می‌شود و همه موظفند آیین‌نامه‌های اجرایی برای جلوگیری از خسارت‌های خشک‌سالی داشته باشند اما برنامه منظمی در مورد خشکسالی وجود ندارد.

 

وی با بیان این‌که بیش از 460 روستا با تانکر آبرسانی می‌شود، افزود: تعداد 1 هزار و 881 روستا در سال 1390 داشتیم که در حال حاضر به 1 هزار و 794 روستا کاهش پیدا کرده است و بسیاری از روستاها خالی از سکنه شده است و این وضعیت خوبی نیست.

 

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی گفت: با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی و با تأیید مقام معظم رهبری، سرعت آبرسانی افزایش پیدا کرده است و در سال 1395 مبلغ 500 میلیون دلار از این صندوق به ما اعتبار داده شده است و همچنان نیز ادامه دارد و مجتمع‌های آبرسانی در حال راه‌اندازی است.

 

صفوی‌نژاد با بیان این‌که حاشیه‌نشینی را فقط در اطراف شهرهای قاین و بیرجند داریم، افزود: در 4 روستای حاجی‌آباد، امیرآباد، شمس‌آباد و دستگرد حاشیه شهر بیرجند حداقل بیش از 26 تا 28 هزار نفر ساکن هستند و حداقل سالی 500 خانوار به این جمع اضافه می‌شود و هر روز نیز سرعت آن بیشتر می‌شود و باید جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز گرفته شود.

 

وی با بیان این‌که در مرکز شهر ساخت‌ و ساز با بیش از سه طبقه ارتفاع را نباید داشته باشیم چراکه فشار آب در طبقات بالاتر جوابگو نخواهد بود، افزود: در تابستان امسال در روزهایی که دما به 45 درجه رسید در شهر بحران قطعی آب را داشتیم و در روستاهای حاشیه شهر که یک فاجعه بود.

 

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی گفت: با 80 میلیارد تومان اعتباری که داریم فقط می‌توانیم 24 روستا از 200 روستایی که مشکل آبرسانی دارند را آبرسانی کنیم و سقف توسعه روستاهای حاشیه شهر بیرجند باید بسته شود.

 

انتهای پیام/132نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.