سرویس: اجتماعی کد خبر: 74962 ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۱

نماینده مردم نهبندان و سربیشه:

روستاهای ما متولی ندارد/ ادبیات انتخاباتی تمام شده؛ نوبت ادبیات سازندگی است

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون بعد از انتخابات باید ادبیات سازندگی و رفاقت و خدمت باشد، ما دولتی چابک و کارآمد نیاز داریم و مسئولین اهل هر تفکر سیاسی که هستند باید تلاش و کار مضاعف را در دستور کار خود قرار دهند.

روستاهای ما متولی ندارد/ ادبیات انتخاباتی تمام شده؛ نوبت ادبیات سازندگی است

به گزارش خبرنگار خاورستان، نظر افضلی، نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی، روز گذشته در دهگردشی و درجمع مردم روستاهای چنشت،رزق و میانرود اظهارکرد:امروز چیزی که باید در استراتژی مملکت ما عوض شود توجه به روستا است.

 

وی افزود: در آمار نسبت شهر نشینی به روستایی بین 220کشور جهان ما رتبه هشتم را داریم و در کشورهای منطقه رتبه دوم را دارا هستیم؛ یعنی جمعیت روستاها خالی شده و شهر نشینی رواج پیداکرده است علت اصلی عدم توجه به روستا بوده است چون به روستاها نرسیده ایم وبه اقتصاد روستا به عنوان یک اصل توجه نکرده ایم.

 

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اویل انقلاب جهاد سازندگی با توجه منسجم به تمام امورات روستا در همه جهات به روستاییان توجه می‌کرد و این توجه نباید تعطیل می‌شد، امروز هر قسمت از امورات روستا دست یک نهاد یا اداره است و مردم سردرگم و خدمات به روستاییان منسجم انجام نمی‌گیرد.

 

افضلی تصریح کرد: در حال حاضر روستاهای ما متولی ندارد تا به صورت همه جانبه به آن توجه شود، در مجلس پیگیر ایجاد سازمان عمران روستایی هستیم که این یک اقدام اساسی برای بازیابی مجدد هویت روستاها است تا رسیدگی به روستاها و توجه به اشتغال روستاییان به صورت سازمان یافته انجام گیرد.

 

وی با بیان اینکه در استان خراسان جنوبی 70 درصد اشتغال و درآمد مردم هنوز از بخش کشاورزی است، تاکید کرد: باید برای اشتغال جایگزین توسط دولت فکری شود.

 

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی  اذعان کرد: دولت می خواهد در شهرستان نهبندان و سربیشه 91 هزار نفر را در 45 هزار کیلومتر مربع نگهداری کند که به هر کیلومتر مربع دو نفر جمعیت می‌رسد و این جمعیت حافظ 260کیلومتر مرز مشترک با افغانستان است، نگهداشتن جمعیت و توجه به زیرساخت های منطقه کاملا امنیتی است و باید برای زیرساخت ها و اشتغال روستاها فکری شود.

 

افضلی خاطر نشان کرد:ظرف چهارسال گذشته هفت هزار نفر از جمعیت نهبندان کاهش پیدا کرده و به همین نسبت در روستاهای شهرستان سربیشه کاهش جمعیت داشته ایم، امیدواریم که مسولین توجه ویژه ای داشته باشند.

 

وی با اشاره به اینکه ایام انتخابات و ادبیات انتخابات تمام شده است، افزود:  تمام افکار و گروه های مختلف سیاسی محترم هستند  و زمینه ساز حضور 42 میلیونی مردم شدند، اما بعد از انتخابات باید ادبیات سازندگی و رفاقت و خدمت باشد، ما دولتی چابک و کارآمد نیاز داریم و مسئولین اهل هر تفکر سیاسی که هستند باید تلاش و کار مضاعف را در دستور کار خود قرار دهند.

 

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: باید مسئولین در بین مردم حضور پیدا کنند واز نزدیک مشکلات را لمس کنند و دنبال چاره اندیشی باشند.

 

 افضلی اذعان کرد: 30درصد جمعیت مردم حوزه انتخابیه، زیر چتر سازمان های حمایتی هستند و اگر مسئولین با دقت زندگی مردم را بررسی کنند این رقم تا 60درصد قابل افزایش است که این ناشی از فقرو بیچارگی مردم است.

 

وی تاکید کرد: باید صنایعی که نیازمند به آب نیستنددر منطقه فعال شوند، احیای قنوات در روستاها باید مورد توجه قرار گیرد و درخواستم از وزیر جهادکشاورزی ایجاد ستاد احیای قنوات است، به ایشان گفته ام ستاد احیای دریاچه ارومیه را راه اندازی کردید و هزار و 600 ميلياردتومان اعتبار به آن تعلق گرفت، اما احیای قنوات را توجه نمی‌کنید آیا بودجه 60هزار قنات باید20میلیارد تومان باشد؟

 

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: جاده های روستایی حوزه انتخابیه اینجانب بیشترین مشکل را دارد و از 102روستای بالای 20خانوار فاقد راه روستایی در استان، 42 روستا متعلق به دوشهرستان نهبندان وسربیشه است.

 

افضلی با اشاره به اینکه گازرسانی به روستاها نیز حق ماست و به صورت جدی پیگیر این موضوع هستم، گفت: الان چهار ماه از کلنگ زنی گازرسانی به شهرستان نهبندان می‌گذرد و هنوز عملیات اجرایی آن شروع نشده است.

 

وی خاطر نشان کرد: برای اشتغال روستاها مبلغ۱/۵میلیارد دلار توسط مجلس به تصویب رسیده و به همین میزان نیز توسط بانک ها پرداخت خواهد شد که مبلغ قریب به10 هزار میلیارد تومان می شود که  به صورت وام با کارمزد صفر درصد در اختیار روستاییان قرارخواهد گرفت و باید همگان تلاش کنند درجهت اشتغال زایی در روستاها، توسط روستاییان و به نحو مطلوب برای اشتغال زایی هزینه در نظر گرفته شود.

 

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طرح توسعه نهبندان و سربیشه در سال گذشته حذف شده بود و تلاش زیادی برای احیای مجدد آن انجام شد و آقای نوبخت و مسولین برنامه و بودجه در این مسیر مساعدت کردند و امسال علاوه بر بودجه تخصیصی، مبلغ طرح توسعه که 15میلیارد تومان بود مجددا به بودجه دو شهرستان حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه اضافه شد.

 

افضلی با بیان اینکه ظرفیت بنیاد برکت و بنیاد علوی در منطقه برای محرومیت زدایی فعال شده، عنوان کرد: در جلسه ای که با دزفولی رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و نوروزی مدیرعامل بنیاد برکت داشته ام قول مساعد داده اند.

 

وی ادامه داد: آقای  دزفولی اعلام کرد که برای محرومیت زدایی 200تا 300میلیارد تومان اعتبار موجود است که برای جذب این اعتبارات باید فرمانداران و مسئولین حوزه انتخابیه همت کنند و طرح های مورد نیاز منطقه را ارائه دهند و با تلاشی مضاعف پیگیر مشکلات منطقه باشند.

 

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب مطرح کردند با نشستن پشت میزها  محقق نمی‌شود؛ امروز تمام توجه دشمن به ناکارآمد نشان دادن نظام در بعد اقتصادی است و دولت باید در پایان سال گزارشی از اقدامات انجام گرفته در جهت تحقق شعار سال که اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال است به مردم ارائه دهد که چقدر اشتغال ایجاد کرده است.

 

افضلی خاطر نشان کرد: وظیفه نماینده سئوال از مسئولین اجرایی در خصوص عملکردشان است و اگر انتقادی می‌شود مسولین باید با دل و جان بپذیرند و در رفع آن تلاش کنند من از مردم هم می‌خواهم مطالبه گر باشند چراکه بدون مطالبه گری پیشرفت حاصل نمی‌شود.

 

وی یاد آور شد: البته با وجود تمام کمبودها، زحمات مسئولین نظام در طول سالیان متمادی قابل تقدیرتشکراست.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب