آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 74572
تاریخ انتشار : 1396/04/18 - 18:41
نامه بسیج ۷ دانشگاه تهران به وزیر نفت:
قرارداد وزارت نفت با شرکت توتال را شفاف‌سازی کنید
بسیج دانشجویی ۷ دانشگاه تهران در نامه‌ای به وزیر نفت، خواستار شفاف‌سازی وزارت نفت در قرارداد با شرکت توتال شدند.

به گزارش خاورستان، بسیج دانشجویی دانشگاه‌های فنی انقلاب، شهید رجایی، صدرا، شهید شمسی‌پور، نقشه‌برداری وزارت دفاع، جامع امام حسین(ع) و خوارزمی در نامه‌ای به بیژن زنگنه وزیر نفت خواستار شفاف‌سازی وزارت نفت در قرارداد با شرکت توتال شد.

 

در بخشی از این نامه آمده است: شرکتی که وزارت دادگستری آمریکا آن را به دلیل پرداخت 60میلیون دلار رشوه به ایران برای اخذ امتیازات بیشتر 398میلیون دلار جریمه می‌کند و واقعاً معلوم نیست دلیل این همه پافشاری وزارت نفت برای عقد هرچه سریع تر قرارداد با این شرکت نفتی چیست؟! آقای زنگنه معتقدید که قراردادها باید جذاب باشند اما اگر منظورتان از جذابیت، دادن امتیازات بیشتر است، آیا فکر نمی‌کنید بیش از حد معمول قرارداد را جذاب کرده‌اید؟ آنقدر که مدیرکل توتال در تلویزیون آمریکا علنا اعتراف می‌کند که جذابیت این قرارداد بیش از اندازه است!

 

 

این نامه خطاب به وزیر نفت می‌افزاید:در صحبت‌های اخیر خود این قرارداد را از سایه سر برجام دانسته‌اید و آن را جزء دستاورد توافقات هسته‌ای عنوان کردید، اما ظاهراً یا نمی‌دانید یا فراموش کرده‌اید که در زمان رضاشاه یعنی حتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی, سهم ما در قراردادی که بسته شد 20درصد بود آن هم در شرایطی که تنها اکتشاف و بخش‌هایی از توسعه میادین نفتی در دست شرکت‌های خارجی بود اما این بار سهم ما19.9درصد است و نه تنها بخش اکتشاف و توسعه بلکه حتی بخش تولید وبهره‌برداری هم به‌طور کامل در اختیار توتال قرار داده‌اید آن هم با سهمیه 51درصدی از سود حاصل از تولید!

 

 

در ادامه نامه مذکور آمده است: آیا بهتر نبود به جای قرارداد با شرکت توتال، همان شرکتی که یک بار اطلاعات کامل نفتی ما را در اختیار قطر، شریک 30ساله خود گذاشت و علناً به عنوان جاسوس شناخته شد، این کار را به شرکت‌های داخلی می‌سپردید تا حداقل از اجرای تعهدات طرف مقابل خیالتان راحت باشد و با این کار در اشتغال‌زایی و ایجاد انگیزه کار و بالا بردن روحیه امید و اعتماد به نفس در جوانان، نقش مؤثری ایفا می‌کردید؟ ما به عنوان جمعی از جوانان دانشجو و به نمایندگی از مردمی که در قطره قطره طلای سیاه سهم دارند از شما درخواست شفاف سازی هرچه سریع تر قرارداد را داریم.

 

 

این نامه خطاب به مردم نیز تاکید کرد: مردم باید بدانند قرارداد با شرکتی که امروزه فساد و خیانتش علیه ایران ثابت شده چه مفادی دارد؟ باید برای مردم علت انتخاب شرکت پتروپارس از میان تمامی شرکت‌های داخلی را توضیح دهید، شرکتی که قبلا هم اجرای فاز11پارس جنوبی را بر عهده‌اش قرار داده بودید! آیا ساختاری برای جریمه پیمانکار در صورت عدم عمل به تعهداتش در نظر گرفته شده است؟

 

 

منبع تسنیم

 

 

انتهای پیام/

 نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.