آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 7185
تاریخ انتشار : 1392/06/25 - 10:15
ملاک اول عروس خانم ايمان و اخلاق بوده که الحمدا... داماد آن ويژگي را دارد.

به گزارش خاورستان:

پرده اول: خودروي شاسي بلند از در تالار وارد و کنار خودروهاي هم خانواده اش پارک مي شود. پدر عروس با همراهي و در معيت همراهان پياده مي شود. داماد که به تازگي نامش در شجره نامه خانوادگي او وارد شده است به استقبال مي آيد و صندلي رزرو شده جلو را نشان مي دهد.

 

بيشتر ميهمانان دعوت شده در تالار حضور دارند و به قول قديمي ها جاي سوزن انداختن نيست. پدرعروس پس از احوال پرسي هاي مکرر مي نشيند. گروهي مشغول هنرنمايي هستند. کمي دقت که مي کني متوجه مي شوي اين جا ميهمانان گروه گروه مي شوند.

زيرمجموعه شاسي بلندها و ديگر خودروهاي گرانقيمت يک طرف و زير مجموعه ديگر خودروسواران طرف ديگر! برخي ها هم به مدد روابط خويشاوندي يا وصلت با اين خانواده در لابه لاي آن ها نشسته اند.

وقت هديه دادن که مي شود پدرعروس به اتفاق گروهي از آقايان به سالن بانوان هدايت مي شوند. صداي جيغ و سوت در سالن چند برابر شده است. آخر پدر عروس است. عروس و داماد کنار سفره عقد ايستاده اند و يک نفر کادوها را اعلام مي کند.

پدر داماد يک دستگاه خودروي ... به علاوه يک سرويس جواهر هديه به عروس خانم. دست، سوت، جيغ.پدر عروس يک آپارتمان 3 نبش 3 طبقه و يک سفر زيارتي به ...دست، سوت، جيغ.چرا زحمت کشيديد، چرا بيشتر نداديد، ما به يک شاخه گل هم راضي بوديم!پدر عروس سند آپارتمان را به دست شازده داماد مي دهد و عکس مي گيرد او که تا همين چند روز پيش به ديده شدن چند تار موي دخترش بهانه مي گرفت، حالا حواسش به کلي پرت است که دخترش با چه وضعيتي ظاهر شده است.

فيلمبردار سخت مشغول گرفتن سکانس ها و پلان هاست تا فيلمش قشنگ شود. حضور مردان کراوات زده در سالن به درازا مي کشد، بنابراين از سوي مديريت تالار به آن ها تذکر داده مي شود و لحظاتي بعد ميهمانان به شام دعوت مي شوند.

شام عروسي چند مدل غذاست به اضافه چند مدل دسر و نوشيدني.بعضي ها که به رفتن به اين عروسي ها عادت دارند عين خيالشان نيست اما برخي حسابي متعجب شده اند. قرار است اين همه شام را در عرض نيم ساعت صرف کنند؟ نتيجه اش آن مي شود که به علاوه غذاي اضافي باقي مانده، غذاهاي زيادي ناتمام در ظرف ها رها شود. پدرعروس خانم گويي عين خيالش هم نيست.آخر همه چيز بايد به وفور و در حد بهترين ها باشد.

 

حالا وقت رفتن است. 2 نفر گريم شده نقش اول به اتفاق ساقدوش و همراهان و فيلم برداران از تالار خارج مي شوند و بعد از کلي مراسم آتش بازي عروس خانم سوار خودروي شاسي بلند سراسر گل آرايي شده شازده داماد مي شود.

مراسم عروس کشاني با صداي ضبط و بوق و سوت ميهمانان شهر را با خبر مي کند. قرار است عروس و داماد به اتفاق جمع ميهمانان خودماني به باغسراي پدر عروس خانم بروند و به گفته اي تا بوق صبح با ميهمانان خودماني تر باشند.

 

پرده دوم: خودروي شاسي بلندي در کار نيست. نه اين که در طبقه اجتماعي مرفه نباشند اتفاقا از طبقه مرفه ها هيچ کم نمي آورند اما اين طور خوش دارند. پدرعروس سرمايه دار بزرگي است و براي خودش کسي است ولي به داشتن يک داماد شغل دولتي دانشجو راضي شده است.

ملاک اول عروس خانم ايمان و اخلاق بوده که الحمدا... داماد آن ويژگي را دارد.قرار بود پدر عروس خرج جشن عروسي را تقبل کند ولي عروس و داماد ترجيح داده اند مراسم با پس انداز خودشان و خيلي ساده برگزار شود.نه از لباس عروس آن چناني خبري است و نه کت و شلوار مارک دار براي داماد. همه چيز ساده و زيباست. از ماشين عروس گرفته تا مراسم شام.

 

قرار شد پدر عروس تلافي کند و هديه عروس و داماد را دست پر بگيرد و به اين طريق کمک حال شروع زندگي شان شود اما عروس و داماد همان را هم ترجيح داده اند در جمع عنوان نشود.حتي شام مراسم هم يک نوع غذا سفارش شده است.

بعد از شام براي حيف و ميل نشدن غذاها به برخي ميهمانان ظروف يک بار مصرف هم ارائه مي شود.هيچ کس ناراضي نيست و اتفاقا خيلي ها راضي به حيف شدن غذايشان آن هم با شرايط امروزي نبودند.

 

بعد از شام داماد چادر سفيدي را بر سر عروس خانم مي کند و با سلام و صلوات او را به سمت خودرو هدايت مي کند. خودروي عروس ساده و زيبا تزئين شده است، از دسته گل هاي آن چناني هم خبري نيست. تازه در فرهنگ لغت اين عروس و داماد، مراسم عروس کشان معنايي ندارد و مصادف با پا گذاشتن بر رعايت حقوق شهروندي تلقي مي شود.جشن پاياني شب هم جز رعايت نکردن حقوق و حرمت همسايه نيست.به همين دليل تازه عروس و داماد بر همه حرف هاي مردم و گلايه ها خط بطلان کشيده اند و تا جايي که مي توانند زمينه مراسمي سالم و البته باشکوه را فراهم مي سازند.

 

عروس به اتفاق چند نفر از ميهمانان درجه يک براي خداحافظي به خانه پدري مي رود و پدر عروس با صلوات و دعا او را به خانه بخت مي فرستد.

 

آن چه در سطرهاي بالا آمد جز واقعيت نبود، واقعيت هايي که در يک سو آثار رواني و اجتماعي و حتي تبعات منفي بعدي آن تا مدت ها از بين نمي رود و در سوي ديگر اگر به آن پرداخته شود حسن بسيار مهم محسوب مي شود.هر چند در محافل خصوصي و عمومي و بين بسياري از دختران و پسران در آستانه ازدواج، در بحث ساده گيري ازدواج سخن زياد به ميان مي آيد اما واقعيت جامعه چيز ديگري را نشان مي دهد.برپايي مجالس سنگين با هزينه هاي بي مورد بر مجالس ساده ازدواج ارجح است و آن ها که دل به سادگي مجالس مي دهند تعدادشان رو به کاهش است. وقتي از برگزارکنندگان چنين مجالس سنگيني هم مي پرسي چرا؟ اين چنين باز هم بي هدف مي گويند يک شب که هزار شب نمي شود در حالي که همين يک شب در زندگي بسياري تا سال ها اثر مي گذارد.درباره چرايي کم نشدن مجالس عروسي پرخرج و ساده گيري مجالس با وجود همه تاکيدهاي بزرگان، با يک استاد دانشگاه به گفت وگو نشستيم.

منبع: خراسان جنوبینظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.