آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 68760
تاریخ انتشار : 1395/08/15 - 13:45
مدیرکل کتابخانه های خراسان جنوبی گفت: مطالبات کتابخانه های استان از شهرداری ها 260 میلیون تومان است که از این میزان 180 میلیون تومان مربوط به سال های 93 و 94 ، و 80 میلیون تومان هم مربوط به سال 95 است.

به گزارش خبرنگار خاورستان؛ محمدرضا رضایی مدیرکل کتابخانه های خراسان جنوبی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهارکرد: 24 آبان روز کتاب و کتابخوانی است و به همین مناسبت از 16 تا 27 آبان ماه امسال از برترین های حوزه کتاب و کتابخوانی از جمله کتابداران و کتابخوانان برتر تجلیل خواهد شد.

 

وی افزود: کتاب و کتابخوانی از مباحث مهم فرهنگی است اما متاسفانه در چند سال اخیر در این خصوص تلاش مناسبی انجام نشده و بیشتر به حوزه های اقتصادی و زیرساختی پرداخته شده است که این موضوع سبب ایجاد خسران در حوزه کتاب شد.

 

مدیرکل کتابخانه های خراسان جنوبی گفت: با توجه به اینکه دشمن از مبارزه از طریق مرزهای جغرافیایی و جنگ نظامی مایوس و شکست او صد درصد است؛ دشمن تلاش کرده تا از طریق مرزهای فرهنگی وارد مبارزه شود و تاکنون در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است.

 

رضایی با اشاره به اینکه هم اکنون دشمن از طریق فضای مجازی کارشناسانه وارد شده و حوزه فرهنگ و هویت دینی و سالامی جوانان را نشانه گرفته است تاکید کرد: باید ما هم به عنوان سربازان مرزهای فرهنگی مثل سربازان مرزهای جغرافیایی آماده باشیم و از مرزهای فرهنگی کشور دفاع کنیم.

 

وی تصریح کرد: بسیاری از ادارات وجود دارد که بدون ایجاد جاذبه خاص؛ مردم باید به آنها مراجعه کنند، اما برای جذب افراد به کتابخانه باید هم جاذبه فضا و هم جاذبه منابع و محتوای مناسب کتاب وجود داشته باشد؛ که متاسفانه در سطح استان در این خصوص نه جاذبه فضا و امکانات و نه منابع وجود ندارد.

 

مدیرکل کتابخانه های خراسان جنوبی اظهارکرد: از ابتدای دوره مسئولیتم در اداره کل کتابخانه های استان که حدود 21 ماه است تلاش کرده ام تا موضاعات اولویت بندی و دسته بندی شود که در این خصوص ابتدا مکان ها و فضاهای کتابخانه ای موجود مناسب سازی و شاداب سازی شد.

 

رضایی گفت: در سطح استان کتابخانه مرکزی و محوری هر شهرستان را هم از نظر مبلمان و هم از نظر منابع کتابی مناسب سازی و شاداب سازی کردیم که در این زمینه کتابخانه شهرستان های طبس، نهبندان، فردوس و خوسف به دلیل فضای نامناسب با اعتبار 230 میلیون تومان نوسازی و مناسب سازی شد که کتابخانه های نهبندان و خوسف هنوز در حال اجرا است.

 

وی تاکید کرد: همچنین بدترین فضای کتابخانه ای مربوط به بیرجند بود که در ده سال اخیر هیچ بهسازی، نوسازی و مناسب سازی انجام نشده بود و برای رعایت عدالت بین شمال و جنوب شهر، کتابخانه های خدیجه کبری و الغدیر با اعتباری بیش از 210 میلیون تومان کاملا نوسازی شد.

 

مدیرکل کتابخانه های خراسان جنوبی ادامه داد: در خصوص ایجاد کتابخانه های روستایی هم به جای هزینه برای ساخت ساختمان، از ساختمان های بلا استفاده در روستاها استفاده و در سال 94، 5 باب کتابخانه در 5 روستای بالای یک هزار و 500 هزار نفر از جمله حاجی آباد بیرجند، کرغند، اسفشاد و محمدآباد ایجاد کردیم. هم اکنون هم 6 باب کتابخانه روستایی استان در حال تعمیر است که تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

 

رضایی افزود: هزینه های صرف شده برای کتابخانه های روستایی حدود 15 میلیون تومان برای تعمیر و 15 میلیون تومان برای تجهیز است که در جمع برای 11 کتابخانه روستایی ایجاد شده حدود 330 میلیون تومان هزینه شده است.

 

وی تصریح کرد: در سال 94 برای ایجاد دو کتابخانه در شهرستان نهبندان تفاهم نامه هایی به ارزش 250 میلیون تومان با بنیاد برکت به امضا رسید .

 

مدیرکل کتابخانه های خراسان جنوبی افزود: در سال 95 هم تفاهم نامه هایی برای ایجاد کتابخانه در فردوس به ارزش 750 میلیون تومان، ایجاد کتابخانه در دوست آباد و سه قلعه به ارزش 150 میلیون تومان و تجهیز دو کتابخانه روستایی دهک و چاهشند به ارزش 50 میلیون تومان با بنیاد قلم چی و تفاهم نامه ای هم برای ایجاد کتابخانه در روستای تیغاب قاین به ارزش 100 میلیون تومان با جامعه یاوری فرهنگی امضا شد.

 

رضایی گفت: در جمع خیرین در سال 94 ، 250 میلیون تومان و در سال 95 هم یک میلیارد و 65 میلیون تومان برای کمک به حوزه کتابخانه ای استان تفاهم نامه امضا کردند.

 

وی با اشاره به عضویت 54 هزار و 753 نفر در کتابخانه ها، وجود 755 هزار و 520 جلد کتاب و 22 هزار 488 متر فضا و زیربنای کتابخانه ای در سطح استان بیان کرد: خراسان جنوبی از نظر تعداد اعضا رتبه دوم، میزان زیربنا رتبه ششم و میزان منابع رتبه چهارم کشوری را به خود اختصاص داده است.

 

مدیرکل کتابخانه های خراسان جنوبی گفت: هم اکنون 67 کتابخانه در سطح استان فعال است که دو کتابخانه روستایی دهک و چاهشند نهبندان هم به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی افتتاح می شود و تعداد کتابخانه ها به 69 باب افزایش می یابد.

 

رضایی اظهارکرد: هم اکنون در سطح استان 30 پروژه مربوط به اداره کل کتابخانه ها در حال ساخت، تکمیل، حصارکشی و محوطه سازی است که از این تعداد 17 باب ساخت کتابخانه است و در آینده به تعداد کتابخانه های استان اضافه خواهد شد.

 

وی افزود: همچنین در هفته کتاب و کتابخوانی هم ساخت 5 کتابخانه جدید هم کلنگ زنی خواهد شد.

 

مدیرکل کتابخانه های خراسان جنوبی با اشاره به اینکه نیم درصد درآمد شهرداری های استان به کتابخانه ها اختصاص می یابد گفتک سهم کتابخانه های استان از نیم درصد درآمد شهرداری ها در سال 93؛ 286 میلیون تومان، در سال 94؛ 306 میلیون تومان و در شش ماهه ابتدای سال 95 هم 234 میلیون تومان بوده است که شش ماهه سال 95 نسبت به مدت مشابه سال 94، 54 درصد افزایش داشته است.

 

رضایی میزان مطالبات کتابخانه های استان از شهرداری ها را 260 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: از این میزان 180 میلیون تومان مربوط به سال های 93 و 94 ، و 80 میلیون تومان هم مربوط به سال 95 است.

 

وی بیان کرد: تاکنون شهرداری های بشرویه، طبس و قهستان پول خود را به روز پرداخت کرده اند؛ و کمترین پرداختی مربوط به شهرداری های اسدیه، خوسف، نهبندان و دیهوک بوده است.

 

مدیرکل کتابخانه های خراسان جنوبی میزان اعتبارات مصوب اداره کل کتابخانه های استان را در سال 93؛ یک میلیارد و 335 میلیون تومان، در سال 94؛ 2 میلیارد و 175 میلیون تومان و در سال 95 هم 3 میلیارد و 382 میلیون تومان اعلام کرد که این میزان در سال 95 نسبت به 94 بیش از 55 درصد رشد داشته است.

 

رضایی اظهارکرد: بزرگترین کتابخانه روستایی استان مربوط به روستای خوانشرف نهبندان است و 28 هزار جلد کتاب آن ثبت و 20 هزار جلد هم در حال ثبت است که 95 درصد کتاب های این کتابخانه توسط یک خیر انجام می شود.

 

وی ادامه داد: 116 ایستگاه مطالعه در سطح استان وجود دارد که 7 ایستگاه مربوط به شهرستان بیرجند است.

 

وی یادآور شد: 24 آبان ماه سال جاری همه افراد می توانند به صورت رایگان عضو کتابخانه های عمومی استان شوند.

 

مدیرکل کتابخانه های خراسان جنوبی در خصوص کتابخانه مرکزی بیرجند اظهارکرد: ساخت کتابخانه مرکزی بیرجند به عنوان یک پروژه ملی در سال 89 مصوب و کلنگ زنی شد که به دلیل مشکلات واگذاری زمین، این کتابخانه ساخته نشد.

 

رضایی بیان کرد: اما هم اکنون مشکلات این کتابخانه حل شده و زمین دیگری به مساحت 11 هزار متر مربع در بولوار شهید ناصری با اعتبار 250 میلیون تومان مصوب شده است که پس از واریز پول زمین؛ احتمالا این کتابخانه از سال آینده کلنگ زنی خواهد شد.

 

وی در خصوص کتابخانه سعیدی قاین هم تصریح کرد: ساخت این کتابخانه از سال 88 آغاز شد اما به دلیل مشکلات سازه و میزان زیربنا و افزایش هزینه های غیرقانونی، این پروژه از سال 91 تا 94 تعطیل شد.

 

وی افزود: اما در سال 94 میزان 2 هزار و 950 مترمربع زمین و اعتبار یک میلیارد و 320 میلیون تومان برای این پروژه مصوب و عملیات ساخت آن آغاز شد.

 

مدیرکل کتابخانه های خراسان جنوبی با اشاره به اینکه از اعتبارات مصوب سال گذشته این پروژه تاکنون 345 میلیون تومان تخصیص داده شده است افزود: این پروژه هم اکنون 35 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امسال هم 500 میلیون تومان اعتبار برای این پروژه مصوب شده است.

 

رضایی تاکید کرد: هم اکنون خیرین در زمینه های مختلف از جمله ساخت مسجد و حسینیه فعالیت می کنند که حضور آنها در زمینه ساخت کتابخانه ها هم بسیار ضروری است بطوری که اگر خیرین به این عرصه ورود پیدا نکنند؛ به این زودی ها پیشرفتی نخواهیم داشت.

 

انتهای پیام/7 نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.