سرویس: اجتماعی کد خبر: 5880 ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۳۰

كوتاهی در اجرای نيات واقف خلاف شرع و مقررات مقتضی اوقافی است

رئيس اداره اوقاف و امور خيريه نهبندان يكی از وظايف اصلی اداره اوقاف و امور خيريه را اجرای دقيق و به‌موقع نيات واقفان خيرانديش دانست و تأكيد كرد: تفريط و كوتاهی در انجام و اجرای نيات واقفان خلاف شرع و مقررات مقتضی اوقافی است.

كوتاهی در اجرای نيات واقف خلاف شرع و مقررات مقتضی اوقافی است

به گزارش خاورستان :حجت‏الاسلام محمد الهی، رئيس اداره اوقاف و امور خيريه نهبندان  با بيان اينكه شهرستان نهبندان دارای موقوفات زيادی است كه به سبب بروز خشكسالی‌های اخير بيشتر اين موقوفات مسلوب‌المنفعه شده و عوايد متنابهی از آنها حاصل نمی‌شود كه اين خود سبب تعطيل شدن نيات واقفان شده است، گفت: در جامعه اسلامی كه همه نسبت به هم مودت دارند، لازم است افرادی كه تمكن مالی دارند بخشی از امكانات خود را در راستای وقف برای احداث بيمارستان، مسجد و هر آنچه ‌كه مورد نياز افراد جامعه است، صرف كنند.

وی با بيان اينكه هر‌چه فرهنگ دينی بيشتر برای مردم تبيين شود گرايش آحاد جامعه به مسئله وقف بيشتر می‌شود، ادامه داد: تبيين آموزه‌های دينی يك مسئله كليدی است كه رسالت آن بر دوش مبلغان دينی قرار گرفته است.

حجت‏الاسلام الهی، موقوفه حسنيه خانم را پر‌درآمدترين موقوفه نهبندان دانست و گفت: اين موقوفه دارای درآمدی بالغ بر 20 ميليون ريال در سال است.

رئيس اداره اوقاف و امور خيريه نهبندان يكی از وظايف اصلی اداره اوقاف و امور خيريه را اجرای دقيق و به‌موقع نيات واقفان خيرانديش دانست و افزود: تفريط و كوتاهی در انجام و اجرای نيات واقفان خلاف شرع و مقررات مقتضی اوقافی است.

نيات وقف به سمت مسائل فرهنگی هدایت شود

وی عنوان كرد: دعوت به تعاون، احسان و همدلی در آيات قرآن همگی در نتيجه امر وقف مشاهده می‌شود چرا‌كه وقف عملی پايدار و هميشگی است و قرآن نيز انسان را به اعمال خيری كه اثرات آن دائمی است، دعوت می‌كند.

رئيس اداره اوقاف و امور خيريه نهبندان با بيان اينكه بايد برای هدايت نيات وقف به‌سمت مسائل فرهنگی تلاش شود، گفت: وقف از جمله اعمالی است كه بعد از بسته شدن پرونده اعمال باز اجر و پاداش آن نصيب انسان می‌شود.

رئيس اوقاف و امور خيريه نهبندان با مقايسه وضعيت وقف و موقوفه‌خواری در قبل و بعد از انقلاب گفت: قبل از انقلاب به‌لحاظ مخالفت حاكميت زمان با وقف، در اين ارتباط مشكلاتی به‌وجود آمده بود اما امروزه با توجه به حاكميت اسلامی در جامعه اقشار روشنفكر و متدين در كمك به ترويج فرهنگ وقف مؤثر هستند.

حجت‏الاسلام الهی با اشاره به جهانی شدن وقف گفت: وقف يكی از موهبت‌های الهی است كه اسلام آن ‌را برای سعادت و تكامل انسان و حل بسياری از مشكلات اجتماعی و سياسی قرار داده است.

وی با بيان اينكه لازم نيست انسان سرمايه‌دار باشد تا بتواند وقف كند، خاطر نشان كرد: وقف بايد به ‌نحو شايسته برای مردم بازگو شود تا به آن علم پيدا كرده و علاقه‌مند شوند.

منبع :/ایکنا

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب