سرویس: اخبار استان کد خبر: 55008 ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۳

مسئول بسیج رسانه ضمن اهداء کتاب "دغدغه های فرهنگی " به استاندار : نسبت به مشکلات فرهنگی استان حساسیت بیشتری داشته باشید

همچنان که از ابتدای انجام مسئولیت خود به استان عرصه اقتصاد را جدی گرفته و در جلسات مختلف به دنبال حل مشکلات اقتصادی مردم استان برآمده اید انتظاری که رهبری معظم انقلاب و مردم فهیم و قانع و دلسوزان فرهنگی این استان از حضرتعالی به عنوان مقام عالی دولت در استان دارند این است که نسبت به مشکلات فرهنگی نیز حساسیت بیشتری داشته باشید.

مسئول بسیج رسانه ضمن اهداء کتاب "دغدغه های فرهنگی " به استاندار : نسبت به مشکلات فرهنگی استان حساسیت بیشتری داشته باشید

به گزارش خبرنگار خاورستان ، مسئول بسیج رسانه در آخرین روز هفته "کتاب و کتاب خوانی " طی نامه ای ضمن اهداء کتاب " دغدغه های فرهنگی "  از استاندار خراسان جنوبی خواست که نسبت به مشکلات فرهنگی استان حساسیت بیشتری داشته باشد.

گفتنی است کتاب " دغدغه های فرهنگی " در اردیبهشت ماه سال 1390 به چاپ رسیده شرح مزجی یکی از بیانات محوری مقام معظم رهبری در سال 1373 است که با استفاده از دیگر بیانات معظم له تکمیل شده است .

متن کامل این نامه بدین شرح است :

"جناب آقای مهندس خدمتگزار
استاندار محترم استان خراسان جنوبی

سلام علیکم
با صلوات برمحمد و آل محمد (ص) ، بدینوسیله در آخرین روزهای هفته کتاب و کتاب خوانی ، به رسم سنت حسنه ی اهداء کتاب ، کتاب  " دغدغه های فرهنگی " که شرح مختصری بر بخشی از  بیانات محوری مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگی است حضورتان تقدیم می گردد .
آنچه که بنده را واداشت که این کتاب را که در واقع بخشی از دغدغه های فرهنگی مقام معظم رهبری را برای پیشرفت و تعالی جامعه اسلامی ایرانی منعکس می کند به شما اهداء کنم وضعیت فرهنگی این روزهای استان خراسان جنوبی است .
همانطور که مستحضرید مقام عظمای ولایت در دیدار امسال خود  با اعضای هیئت دولت  ، اقتصاد  را اصلی‌ترین اولویت کشور نامیدند اما در کنار آن برای موضوع فرهنگ هم اهمیتی ویژه قائل شدند تا آنجا که فرمودند : " مسئولین فرهنگی کشور و خود آقای رئیس‌جمهور محترم،حساسیّت این حقیر را نسبت به مسئله‌ی فرهنگ میدانند. گاهی اوقات مشکلات فرهنگی موجب شده که من شب خوابم نبرده؛ به‌خاطر مسائل فرهنگی؛ یعنی اهمّیّت مسائل فرهنگی این‌جور است. "
آنچه اهمیت موضوع فرهنگ را در استان خراسان جنوبی دوچندان می کند عناون گرانمایه "فرهنگی " بودن این استان است . عنوانی  که  شایسته  فرهنگ اصیل بومی و مذهبی این استان است و آثارش را می توان در آینه حوزه های علمیه قدیمی اش و پرورش نخبگان فرهیخته و ...  به تماشا نشست
اما این روزها علائم ناخوشایندی به چشم می آید  که نشان می دهد ویروس های مخرب به پیکره فرهنگی استان نفوذ کرده آنچنان که آثار بیماری ناشی از این ویروس بر همگان آشکار شده است .
وقایع ناگواری همچون برگزاری کنسرت های نامناسب ، اردوهای نابهنجار دانشجوئی، افزایش نرخ رشد طلاق استان (تا آنجا که طبق آمار در این زمینه جزء 5 استان اول کشور هستیم) ، افزایش بد حجابی ها ، استفاده بیش از حد و ناآگاهانه از شبکه های اجتماعی در استان ( که طبق آمار پلیس فتای محترم در مقایسه با سایر استانها در رده پنجم کشوری هستیم )  و ... همه آثار ناگوار نفوذ فرهنگی به استان خراسان جنوبی است .
باید بدانیم فقط با اطلاق عنوان " فرهنگی " به این استان نمی توان انتظار نفوذناپذیری در مقابل تهاجمات فرهنگی داشت .  گرچه در مقایسه با برخی استانها و مناطق کشور عمق این معضلات فرهنگی ناراحت کننده نیست اما اگر توسط نهادهای عالی اجرائی مدیریت و برای کنترل آن برنامه ریزی نگردد ممکن است  به بحران های ناگواری در آینده نزدیک بینجامد .
عدم حساسیت مدیران به مشکلات فرهنگی ،عدم توجه به ترسیم واجرای چشم انداز فرهنگی استان در قالب مهندسی فرهنگی ، عدم واکاوی علمی پژوهشی مشکلات فرهنگی ، عدم اولویت گذاری بر مشکلات فرهنگی ، عدم بهره برداری از نهادهای خودجوش فرهنگی انقلابی و
عدم مدیریت یکپارچه بر نهادهای متولی فرهنگی در استان و دهها  مقوله دیگر در عرصه مدیریت فرهنگی استان به چشم می خورد که نیاز به آسیب شناسی و چاره اندیشی است . اما هنگامی مدیران به فکر چاره اندیشی می افتند که عمق مشکل و معضل را دریافته و حساسیت و دغدغه لازم در آنها رخ نموده باشد .
لهذا همچنان که از ابتدای انجام مسئولیت خود به استان عرصه اقتصاد را جدی گرفته و در جلسات مختلف به دنبال حل مشکلات اقتصادی مردم استان برآمده اید انتظاری که رهبری معظم انقلاب و مردم فهیم و قانع و دلسوزان فرهنگی این استان از حضرتعالی به عنوان مقام عالی دولت در استان دارند این است که نسبت به مشکلات فرهنگی نیز حساسیت بیشتری داشته باشید.
از این جهت این کتاب پرمحتوا و گرانسنگ را به حضرتعالی تقدیم می کنم تا دغدغه های فرهنگی رهبر معظم انقلاب را مطالعه  نمائید .
 امید آنکه تمامی مدیران جمهوری اسلامی در همه عرصه ها و زمینه ها دغدغه های رهبر معظم انقلاب را با عمق جان درک کرده و حساسیت های ایشان را در امور مختلف علی الخصوص حوزه فرهنگی اجرا نمایند . "

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب