سرویس: اجتماعی کد خبر: 54656 ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴

گزارش ویژه خاورستان از اتفاقی دردناک در آغاز ماه صفر

کی بود کی بود من نبودم‌های مسئولان در شوی لباس مختلط تالار فیروزه بیرجند/ ادامه ولنگاری‌های فرهنگی در سایه بی‌توجهی مسئولان

معلوم نیست چه کسی می خواهد جلوی این "ولنگاری‌های فرهنگی" را در استان خراسان جنوبی بگیرد. به نظر می‌رسد قرار است این اقدامات ادامه داشته باشد چراکه اگر عزم جدی در برخورد وجود داشت، نباید شاهد برگزاری اینگونه مراسمات باشیم.

کی بود کی بود من نبودم‌های مسئولان در شوی لباس مختلط تالار فیروزه بیرجند/ ادامه ولنگاری‌های فرهنگی در سایه بی‌توجهی مسئولان

به گزارش خبرنگار خاورستان، دوروز قبل، خبر برگزاری شوی لباس به صورت مختلط و با پخش صدای خواننده زن در تالار فیروزه که منتسب به دانشگاه بیرجند منتشر شد.

در این مراسم، وضع نامناسب حجاب و عفاف دختران و زنان بسیار قابل تأمل بود و از طرفی نیز برگزاری این مراسم در ماه صفر و ماه حزن و اندوه شهادت امام حسین علیه‌السلام، بسیار دردآور است.

پس از آن بود که محمد حسین قریشی، معاون فرهنگی دانشگاه بیرجند در گفتگو با دانشجو، با بیان اینکه مراسم شوی لباس هیچ ربطی به دانشگاه بیرجند ندارد، گفت: مجموعه دانشگاه از برگزاری این مراسم بی خبر بوده و بنده حتی خبر آن را هم در سایت دانشجو خواندم.

وی با بیان اینکه تالار فیروزه که این مراسم در آن برگزار شده است، دست بخش خصوصی است که 15 ساله قرارداد دارد، افزود: چون بخش خصوصی اجاره دارد می تواند در آن مراسم مختلف از جمله عزا، عروسی، پذیرایی از حجاج و غیره را داشته باشند و به همین دلیل درب ورودی به تالار فیروزه نیز از در اصلی دانشگاه جدا شده است.

معاون فرهنگی دانشگاه بیرجند با بیان اینکه تمام ورودی این تالار به دانشگاه قطع شده است، گفت: ما حتی برای جلسات دانشگاه بیرجند هم با این تالار قرارداد می‌بندیم؛ لذا ما این چنین مراسمی نداشته ایم و بنا هم نداریم که داشته باشیم.

قریشی بیان داشت: ما به تالارهای سطح شهر هم گفتیم که حق ندارند جلسه ای را بدون مجوز دانشگاه با نام دانشگاه برگزار کنند و یا دانشجویان برای برگزاری اینگونه مراسم یا هرگونه جشن، در قالب اسم دانشجویی برنامه برگزار کنند.

وی گفت: روال برگزاری مراسم در دانشگاه به این صورت است که ابتدا باید انجمن یا کانونها طرح خود را بنویسند و محتوای را به شورای فرهنگی ارائه کنند و ما مصوب می کنیم و به اطلاع حراست می رسانیم و حراست است که نظارت می کند تا مشکلی پیش نیاید.

 

***فرهنگ و ارشاد مجوزی برای این شوی لباس نداده است

احمد محبی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی در گفتگو با خاورستان، گفت: جمعی از دانشجویان دانشگاه بیرجند طی نامه‌ای از برگزاری شوی لباس در دانشگاه بیرجند اظهار نارضایتی کردند.

وی افزود: درحال پیگیری موضوع هستیم و استعلام می‌گیریم تا بدانیم چه کسی مجوز این برنامه را صادر کرده است چراکه در ماه صفر، مجوزی برای اینگونه برنامه‌ها صادر نمی‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی بابیان‌اینکه باید تکلیف برگزاری اینگونه برنامه‌ها مشخص شود، اظهار کرد: کارگروه مد و لباس در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد که دستورالعمل‌هایی دارد که برای برگزاری شوی لباس باید اماکن فرهنگی و نظامی بررسی‌های لازم را داشته باشند و این مراسم با شرایط خاصی برگزار شود.

محبی خاطرنشان کرد: بعد از کنسرت دانشگاه آزاد، ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان مصوبه‌ای داشت که باید روی برگزاری اینگونه مراسم دقت بیشتری شود.

وی بابیان‌اینکه نارضایتی‌ها ای این برنامه بجا و درست است، گفت: دستگاه‌های فرهنگی به عنوان حافظ منویات مقام معظم رهبری  باید توجه بیشتری داشته باشند و در ماه‌های محرم و صفر هیچ مجوزی داده نمی‌شود.

 

***برگزاری شوی لباس در تالار فیروزه را محکوم می کنیم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی بابیان‌اینکه این اقدام را محکوم می‌کنیم تصریح کرد: پس از بررسی جواب‌ها و گزارشات، جمع‌بندی انجام می‌دهیم و نتایج اعلام می‌شود.

محبی تأکید کرد: خراسان‌جنوبی استانی فرهنگی و مذهبی است و همه باید در جهت حفظ آرامش جامعه کمک کنند و به آن احترام بگذارند.

وی گفت: همه بخش‌های نظارتی روی این موضوع حساس شدند و قطعا برخورد خواهیم کرد.

 

***هر اتفاقی که در تالار فیروزه بیافتد بر عهده دانشگاه بیرجند نیست/ دانشگاه هیچ مجوزی برای برگزاری این مراسم نداده است

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی جعفری مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بیرجند در گفتگو با خاورستان، گفت: از برگزاری مراسم شوی لباس، دوشب گذشته مطلع شدم که می‌توان گفت هم در داخل دانشگاه بوده و هم در خارج دانشگاه بوده است.

وی افزود: زمین سالن به دانشگاه بیرجند تعلق دارد اما پس از ساخته‌شدن، به مدت 15 سال در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است و این به معنای این نیست که هر اتفاقی افتاد برعهده دانشگاه نیست.

مسوول نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه بیرجند اظهار کرد: انتظار این است بخش خصوصی طبق قرارداد عمل کند و رعایت شئونات اسلامی را داشته باشد و نمی‌توان گفت به صورت مطلق آزاد است و هرکس هرچه می‌خواهد انجام دهد.

جعفری بابیان‌اینکه دانشگاه در برگزاری این مراسم مجوزی نداده، دخالتی نداشته و شاید اطلاعی نداشته است گفت: بخش خصوصی درخواست‌کننده بوده و مربوط به اتحادیه پوشاک است و مجوز را نیز از پلیس نظارت بر اماکن عمومی گرفته‌اند.

وی افزود: مراسم با عنوان نمایشگاه مد و لباس برگزار شده است و مخاطب آن عموم مردم بوده و ممکن است تعدادی دانشجو در آن حضور یافته بودند.

مسوول نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه بیرجند تصریح کرد: زمان برگزاری این مراسم درست نبوده است و نباید در زمان ورود اهل بیت علیه‌السلام به شام و در ماه صفر این مراسم را برگزار می‌کردند.

جعفری خاطرنشان کرد: طبق گزارشات رسیده در این مراسم، حضور مختلط دختروپسر بوده است که برگزارکنندگان اعلام می‌کنند این برنامه خانوادگی بوده است.

وی تصریح کرد: انتظار نبود افرادی که دوماه محرم و صفر را برای امام حسین علیه‌السلام عزاداری می‌کنند، در این زمان، این برنامه را برگزار کنند و اقدامات ضدارزش در آن صورت گیرد.

مسوول نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه بیرجند خاطرنشان کرد: در سال گذشته به مانند این مراسم برگزار شد که انتظار داشتیم دیگر تکرار نشود.

 

*** مدیریت دانشگاه بیرجند نسبت به بازخوانی قرارداد تالار فیروزه اقدام کند

جعفری افزود: از مدیریت دانشگاه انتظار است نسبت به قرارداد بازخوانی داشته باشند چراکه هراقدامی در مجاورت دانشگاه انجام می‌شود، دانشگاه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی بابیان‎اینکه هرکس باید به تکلیفش عمل کند گفت: اگر مربوط به دانشگاه است باید کوتاهی مسوولان دانشگاه بررسی و اگر در خارج از دانشگاه است باید مسوولان شهرستانی و استانی باید کوتاهی آن‌ها بررسی شود و پاسخگو باشند.

مسوول نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه بیرجند افزود: ممکن است کوتاهی صورت نگرفته باشد و طبق قوانین و شرایطی، مجوز مربوطه را صادر کرده باشند اما در حین برگزاری، خطایی صورت گرفته باشد که باید مسوولان برگزارکننده پاسخگو باشند و با مجریان برخورد شود.

جعفری اظهار کرد: نمی توان گفت واژه کویر مشکل دارد و یا فردی به کویر نرود اما اگر برنامه‌ای برگزار می‌شود، باید نظارت کافی باشد تا کمترین آسیب و آفت نسبت به قشر فرهنگ‌ساز جامعه رخ دهد و برای مراسم لباس نیز باید اینگونه باشد.

وی تأکید کرد: باید حواشی این جلسه بررسی و نسبت به آن برخورد لازم صورت گیرد.

 

***در این برنامه جدا بودن زن و مرد را در این مراسم، رعایت نشده است

حسین محمدی رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی فرماندهی انتظامی خراسان‌جنوبی در گفتگو با خاورستان، گفت: یک واحد صنفی درخواستی را کتبا به پلیس نظارت بر اماکن عمومی استان ارائه کرده است که قصد داریم با حضور همکارانِ پوشاک، اقدام به فروش ژاکت و کاپشن مردانه کنند به گونه‌ای که چند نفر از آقایان لباس‌ها را بپوشند تا مردم ببینند و خرید کنند.

وی افزود: به اتحادیه پوشاک استان اعلام کردیم برگزاری اینگونه مراسم، نیازمند رعایت شرایط و قوانین است که باید پوشاک، تولید داخل کشور باشد و هیچ‌گونه علامتی نداشته باشد که اتحادیه اعلام کرد لباس تولید داخل است و علامتی ندارد.

پلیس نظارت بر اماکن عمومی خراسان‌جنوبی بابیان‌اینکه واحد صنفی برگزارکننده این مراسم، مورد تایید ما است اظهار کرد: در خصوص برگزاری این مراسم، به شخص مجوز ندادیم بلکه به تالار فیروزه مجوز داده شده است.

وی گفت: 14 بند در خصوص اقداماتی که باید انجام شود و اقداماتی که نباید در این مراسم‌ها انجام شود وجود دارد که همه این موارد را به برگزارکنندگان اعلام کردیم.

محمدی افزود: به واحد صنفی برگزارکننده اعلام شد با رعایت مفاد تعهدنامه و شئونات اسلامی و نگه‌داشتن حرمت ماه صفر و عزاداری امام حسین علیه‌السلام، به برگزاری مراسم اقدام کنند.

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: در مجوز اولیه تالارهای عروسی مشخص شده است که زن و مرد جدا از هم باشند و این مورد، جزو ذات برگزاری این مراسمات است که در برگزاری شوی لباس نیز بر جدا بودن زن و مرد تأکید شده است که به نظر می‌رسد جدا بودن زن و مرد را در این مراسم، رعایت نکردند.

محمدی تأکید کرد: در صورت رعایت نکردن هر موردی که خلاف قانون باشد، با برگزارکنندگان مراسم برخورد خواهد شد.

وی افزود: طبق قانون، اخطاریه‌ای صادر می‌شود و پس از آن، اقدامات انجام گرفته بررسی و با بررسی مستندات، اتهام باید ثابت شود.

 

***جوابیه کنایه دار دانشگاه بیرجند به منتقدین فرهنگی استان

درست بعد از انتشار خبر "شوی لباس مختلط در تالار فیروزه دانشگاه بیرجند از سوی خبرگزاری دانشجو، این دانشگاه در جوابیه ای اعلام کرد: به اطلاع می رساند؛ دانشگاه بیرجند تالاری به نام تالار فیروزه ندارد و هیچ مجوزی از طرف دانشگاه برای برگزاری شوی لباس دانشجویی در تاریخ دانشگاه از بدو تأسیس تا کنون صادر نشده است و بنابراین انتساب چنین اقدامی به دانشگاه بیرجند کذب، افترا و نارواست مزید اطلاع خوانندگان فهیم آن خبرگزاری تالار فیروزه در حاشیه ضلع غربی پردیس دانشگاه بیرجند به صورت اجاره به شرط تملیک جهت ارائه خدمات رفاهی به عموم و دانشگاهیان توسط بخش خصوصی احداث و اداره می شود.

در ادامه این جوابیه آمده است: البته این اولین بار نیست که از سر سهو و عدم اطلاع یا تعمد و غرض ورزی دانشگاه بیرجند به عنوان نماد آموزش عالی استان فرهیخته و دانش مدار خراسان جنوبی و شهر دانشگاهی بیرجند مورد بداخلاقی ها و نارواهایی از این دست قرار می گیرد. کاش کسانی که دغدغه کار فرهنگی و مذهبی در دانشگاه را دارند حضور دانشجویان دین مدار و مذهبی این دانشگاه را در برنامه های فرهنگی، مذهبی به تصویر بکشند و محیط مقدس دانشگاه را آنچنان که هست معرفی کنند. اگر چه حقیقت مانند روز روشن است و ابرهای تیره گمراهی مانع دیدن آن برای صاحبان بصیرت و آگاهی نیست.

 

 

بنابراین گزارش؛ به نظر می‌رسد "کی بود کی نبودهای مسوولان خراسان‌جنوبی" ادامه دارد، درست چند ماه قبل بوده که کنسرتی در مکان دانشگاه آزاد بیرجند برگزار شد و هیچ کدام از دو رئیس وقت و فعلی دانشگاه ها قبول دار اشتباه خود نشدند و راحت این مسأله در بیخیالی مسئولان فرهنگی استان به فراموشی سپرده شد.

از این مسئله که بگذریم برگزاری فستیوال کویرنوردی دانشجویان دختر جهاددانشگاهی خراسان جنوبی که می بایست مخصوص خواهران باشد ولی به صورت مختلط و با رقص و پایکوبی برگزار شد، و آخر هم با کمال خونسردی " موضوع عذرخواهی از مردم" که قرار بود توسط خبرگزاری ایسنا این خبر منتشر شود از یادشان رفت.

معلوم نیست چه کسی می خواهد جلوی این "ولنگاری‌های فرهنگی" را در استان خراسان جنوبی بگیرد. به نظر می‌رسد قرار است این اقدامات ادامه داشته باشد چراکه اگر عزم جدی در برخورد وجود داشت، نباید شاهد برگزاری اینگونه مراسمات باشیم.

انتهای پیام/ 4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب