سرویس: سیاسی کد خبر: 46850 ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴

سردار سلیمانی:

در هر اختلاف سیاسی به اصول اساسی انقلاب پایبند باشیم/ دشمنان راه به جایی نمی برند

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: در هر اختلاف سیاسی اگر کسی به اصول اساسی انقلاب پایبند بود اختلافی نداریم چون اختلاف جوهری نخواهد بود و اساس انقلاب، حفظ و توجه به اصول انقلاب، توجه به رهبری و قبول اصل ولایت فقیه است.

در هر اختلاف سیاسی به اصول اساسی انقلاب پایبند باشیم/ دشمنان راه به جایی نمی برند

به گزارش خاورستان به نقل از خبرگزاری شبستان از کرمان، سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، عصر امروز(سوم خرداد)در گردهمایی بزرگ جانبازان و ایثارگران کرمان به مناسبت سوم خرداد، سالروز فتح غرور آفرین خرمشهر، با تبریک این مناسبت، تصریح کرد: عملیات بیت المقدس یک نبرد استثنائی و یک معیار بسیار مهم و سرنوشت سازی در صحنه دفاع مقدس بود.

 

شهدای مدافع حرم، غرورآفرین ترین شهدای اسلام و تشیع و انقلاب

وی با بیان اینکه خصوصیات زیادی این عملیات دارد و مسائل سبب ساز و عوامل اثر گذار در این پیروزی، چه دیروز و امروز و آینده به طور پیوسته می تواند اثرگذار در پیروزی های این ملت باشد؛ یاد و خاطره دوستان شهید خود در عملیات بیت المقدس شهید فولادی، معافی، میثم، طالبی، باقری، زنگی آبادی، قریه میرزایی و... را گرامی داشت و افزود: آن انسان های ارزشمند که جایشان امروز خالی است و یاد شهدای جدید(مدافع حرم)کسانی که آخرین شهدای استان کرمان بودند که به قافله دوستان شهیدشان پیوستند و غرور آفرین ترین شهدای انقلاب و اسلام و تشیع محسوب می شوند.

 

سردار سلیمانی با افزودن اینکه دو نکته را در این جلسه یادآوری می کنم؛ یکی عوامل مؤثر بر پیروزهای ملت و یکی هم شرایط کنونی و منافع ملی؛ در خصوص عوامل سبب ساز پیروزی تصریح کرد: برای هر اقدام مؤثر که می خواهیم از درون آن پیروزری کسب کنیم و عامل اثر گذار در پیروزی های نظامی و سیاسی بوده است؛ باید به آن توجه کنیم.

 

 وی گفت: این کشور 36 سال در فشار و حجم وسیعی از توطئه ها است اما چه در دیروز و چه امروز همه دشمنان انقلاب و همه کسانی که سبب ساز توطئه هستند اذعان دارند که نظام جمهوری اسلامی در همه عرصه های نبرد ناخواسته ای که دشمن برای او تدارک دید بر همه این گرداب ها پیروز شد و غلبه کرد.

 

فرمانده نیروی قدس سپاه ادامه داد: در تحلیل های مختلف همه به این اذعان دارند که در طول این چند سال بر همه این بحران ها فائق آمده است و ما نمی بینیم افقی که دنیا تحمل این نظام که هیچ ماجراجویی برای هیچ جا انجام نداده و مصلح تر از مردم ایران و نظام ما وجود ندارد؛ نمی بینیم افقی که دنیا بخواهد این نظام را با خصوصیات خودش و عزت این ملت را تحمل کند لذا چون این بحران ها مستمر است توجه به اصولی که ما را بر این بحران ها غلبه می دهد و پیروز می کند بسیار مهم است.

 

"مذهب" نخستین عامل سبب ساز موفقیت است

وی با اشاره به اینکه این خصوصیات می تواند چراغ راه ما و راهنمای ما باشد برای غلبه بر مسائل مختلفی که پیش رو داریم؛ اولین عامل سبب ساز موفقیت را عامل مذهب خواند و افزود: عامل مذهب به معنای طایفه گری، دیگران را نادیده گرفتن و با آنان سر جنگ داشتن نیست؛ به معنای محوریت دین در جامعه و توجه به دین است؛ فقط یک عاملی نیست که به دلیل حب مذهبی و یا مذهبی بودن و یا تعلق به یک جریان مذهبی برآن تأکید کند.

 

سردار سلیمانی افزود: این عامل اثرگذارترین عامل در شکل دهی پیروزی هاست؛ اگر ملتی انگیزه مذهبی را نداشته باشد و فاقد این هویت مذهبی باشد، شیرازه ملت متلاشی و در چارچوب اجتماعی از درون متلاش می شود؛ عامل اساسی در قبول و برون رفت از سختی ها و در مقابله با سختی ها ست.

 

وی ادامه داد: آن عاملی که باعث شد یک جوان 21 و 22 ساله بر یک مجموعه فهیم از آحاد ملت بتواند حکومت کند و بر جسم روح و اراده و تصمیم بین حیات و زندگی او اثر بگذارد، عامل مذهب بود؛ عامل مذهب ما را عبور داد از توجه به چیزهای مادی و موجب شد این کلمه در قلب ها حک شود که اطیعوالله و اطیعوااالله و اطیعواالرسول.

 

سرلشکر سلیمانی گفت: هیچ عاملی به اندازه مذهب در قبول ایثار و فداکاری اثر گذار نیست؛ اینکه مادر شهید فرزند خودش را بدرقه و روانه جبهه می کند و بعد از شهید شدن، او را دفن و توصیه می کند برای او گریه نکنید و مراسم جشن برپا می کرد به علت مذهب است.

 

بزرگترین خیانت به جامعه این است کسی بخواهد عامل مذهب را در درون جامعه ضعیف و کم رنگ کند

وی خاطرنشان کرد: بزرگترین خیانت به جامعه این است کسی بخواهد عامل مذهب را در درون جامعه ضعیف و کم رنگ کند؛ مذهب، عامل تقویت و قدرت و انسجام و وحدت و رمز فداکاری و ایثار ماست و این عامل بزرگ و مهمی در جنگ بود.

 

فرمانده نیروی قدس سپاه، دومین عامل را رهبری دانست و با بیان اینکه کنار نهر عظیم و خنکی نشسته ایم و نمی دانیم فقدان رهبری در یک جامعه و یک جامعه بدون رهبری متقی و حکیم و یک رهبر اخلاق محور و انسان محور چه اثرات مخربی دارد؟ گفت: آن فضاحتی که امروز در دنیا می بینیم و حجم مرارت هایی که در اطراف خود شاهد هستیم و جان ها را به لب می رساند و می بینید این کشور در دریایی که پر از طوفان ها در دل بحران ها ایستاده و در همه ابعاد، ملتش احساس آرامش می کند بدون رهبری محال است حاصل شود.

 

رهبری و خصوصیات منحصربفرد آن

وی بیان داشت: رهبری و خصوصیات رهبری در طول دوره انقلاب ما یعنی امام و مقام معظم رهبری، یعنی امام ثانی، این خصوصیات رهبری نه هر رهبری و هر مدعی رهبری، در دنیا یافت نمی شود؛ اولین خصوصیت رهبری در جامعه ما خصوصیت تقواست؛ یقیناً هر منصفی قضاوت می کند امروز در جامعه ما و در زمان امام، باخلوص ترین، مخلص ترین و خالص ترین و باتقواترین، اخلاقی محورترین شخصیت که از همه خصوصیات انسانی و اخلاقی مراقبت می کند، رهبر ماست.

 

حاج قاسم سلیمانی گفت: این خصوصیت است که بر عدالت در جامعه در مقابل فسادهای مختلف در جامعه، در مراقبت از انقلاب و ملت و منافع ملت اثرگذار است و ترویج معنویت می کند؛ امام و رهبری مثل قله ای است و ملت مانند دامنه های این قله است که این تقوا بر این دامنه ها اثرگذار است.

 

 

وی ادامه داد: عامل دوم رهبری، حکمت در سه مسئله مهم "تشخیص، علاج و ادراه دقیق و درست" است؛ وجود رهبری مثل ناخدای کشتی و خلبان هواپیما در عبور این سفینه از طوفان ها و رعد و برق ها و موج ها است و تشخیصِ گرای دقیق عبور از این بحران، حکمت می خواهد و این حکمت وقتی اثرگذار است که مرتبط با آن اصل تقوا می شود.

 

حکمت رهبری برخاسته از تقوای ایشان است

سرلشکر سلیمانی با افزودن اینکه مقام معظم رهبری مانند فراوان دارند پیش بینی هایی که مانند غیب است و این حکمت تشخیص برخاسته از تقواست و آن تقوای الهی موجب جاری شدن حکمت الهی بر مغز و لسان و قلب او می شود؛ افزود: رهبری طبیب جامعه است؛ حکمت او در تشخیص و تعریف علاج و اداره موضوع است و اگر در مسائل گوناگون جامعه ریز شویم در بحران های مختلف که احساسات های گوناگون مخالف و موافق و زودگذر داشتیم اما آنکه کنترل احساسات کرد و با حکمت، احساسات را مدیریت و نه سرکوب کرد؛ رهبری بود.

 

ابتکار و جسارت امام(ره)در اعتماد و اطمینان به جوانان

 

وی "تطبیق بین تحقق هدف و عوامل تحقق هدف و هدف" را از دیگر عوامل اثرگذار بر هر پیروزی دانست و ادامه داد: اگر عوامل پیگری کننده هدف، منطبق با هدف نباشد، هیچ هدفی محقق نمی شود؛ عوامل اجرا کننده با هدف بسیار مهم است؛ امام رمز مهمش در عبور از جنگ نابرابر، راهی انتخاب کرد که این راه جسارت امام را می خواست و کسی جز امام جسارت این را نداشت و امام با قبول این کار بزرگ نه تنها بر یک بحران بزرگ در جنگ نابرابر پیروزی کسب کرد بلکه مهمترین دستاورد ما بود و آن اعتماد و اطمینان به نسل جوان بود؛ امام، 20 ساله ها و 18 ساله ها و...را مردان سرنوشت ساز سرنوشت ساز ترین حادثه انقلاب کرد و نتیجه ای که امام از این حادثه گرفت که محال بود جزء این ابتکار، ملت را به پیروزی برساند.

 

سرلشکر سلیمانی اظهار داشت: هیچ انقلاب و کشوری هیچ جایی در دنیا به اندازه این انقلاب کادرسازی در تمام سطوح نکرده است؛ برای ملتی که اهداف بلند دارد، ارزشمند است؛ ملتی موفق است که اهداف بلند را دنبال می کند؛ این از خصوصیات ملت ایران است لذا قناعت ندارد و محور این کادرسازی دفاع مقدس بود و امام کار شگفتی کرد؛ بخش اعظمی از مدیران امروز و دیروز کشور در همین کارخانه ساخته شده و پرورش داده شدند و این صنعت مهم انسان سازی امام چه در روحانیت و چه غیر آن بود.

 

وی آخرین عامل را "منطبق کردن و منطقی کردن توانمندی ها و هدف" ذکر کرد و افزود: این نکات از عوامل اصلی و اثرگذار در جنگ ما به ویژه بیت المقدس بود و این فتح بزرگ که بیش از 5300 کیلومتر وسعت داشت در نبرد قریب یک ماهه پیوسته ای در حالی که خیلی از رزمندگانش مجروحین جنگ قبلی(عملیت فتح المبین) بودند، انجام شد.

 

منافع ملی چیست؟ بعضی دانسته و بعضی نادانسته منافع ملی را تعریف به غلط می کنند

فرمانده نیروی قدس سپاه در بخش دوم سخنانش بیان داشت: امروز در دورن جامعه ما بحثی به نام منافع ملی مطرح است و بعضی دانسته و بعضی نادانسته، منافع ملی را تعریف به غلط می کنند و تعریف جامع و کامل و منصفانه ای در چارچوب منافع ملی و ملت ما ارائه نمی کنند و بر امواج سیاسی و به مناقشه سیاسی، رقابت سیاسی و....تعریف می کنند.

 

وی گفت: اینکه منافع ملی چیست؟ امام جمله مهمی دارد که "هرکس در مقابل دین ما بایستد ما با تمام توانمان در برابر دنیای او می ایستیم" اما کار کارشناسی که در جسم ما فرو رود و ملکه وجودی و تبدیل به باور ما شود عمل نمی کنیم متأسفانه؛ نه سطح انقلابی، نه اداری و نه مذهبی و اگر هم می پردازیم خیلی گذرا و به عنوان شاهد مثال است اما اینکه عمیق بپردازیم و تبدیل به یک فرهنگ حاکم کنیم، وجود ندارد.

 

سردار سلیمانی ادامه داد: در جنگ معنویت حاکم بود؛ یعنی فضای جنگ مثل فضای مسجد بود و با سینما خیلی فرق می کند؛ فضای مسجد بر روح مذهبی حاکم است مانند مطاف کعبه و مناسک حج؛ وقتی چیزی حاکم شد این حاکمیت، حاکمیت اِعمالی به معنای حکومتی نیست به معنای حاکمیت در جسم و روح و روان است؛ اگر بحث عمق بخشی به برخی خطابه ها و بیان ها در بحث رهبری امام و مقام معظم رهبری است برای اینکه این را ملکه وجود و تبدیل به باور کنیم، به علت صداقتی که در آن وجود دارد.

 

وی در با بیان اینکه من تعریفم از دین که امام فرمودند اگر کسی در برابر آن بایستد با تمام توان در برابر دنیای او می ایستیم، عبارت از سه کلمه "مذهب، ملت و کشور" است؛ زیرا اگر مذهب آسیب دید شیرازه ملت ما از هم می پاشد؛ اگر ملتی آسیب دید؛ شیرازه مذهب از هم می پاشد و اینها مکمل هم هستند؛ اگر کشور آسیب دید هر دو اینها از هم می پاشد به همین دلیل امام فرمود حفظ نظام از اوجب واجبات است و این مملکت در حفظ مذهب و ملت هردو اثرگذار است.

 

فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه در بعد تعریف ما از منافع ملی، یک ضلع آن حفظ روح مذهبی ملت ماست و این اثرگذار جدی است؛ گفت: دفاع از ملت مان چگونه حاصل می شود؟ منافع ملی یعنی حفظ منافع درونی وبیرونی دیروز و امروز و فردا؛ ما امروز در همین فاصله نزدیکی خود مواجه با سه بحران مهم حول ملت و کشور و مذهب مان هستیم و یک بحران مذهبی است؛ این بحران مذهبی کنونی در طول تاریخ اسلام سابقه ندارد؛ در دوره اولیه اسلام در دهه 60 تاریخ اسلام هم وجود ندارد؛ این هجمه در زمان امام حسین علیه السلام هم نبود.

 

اگر کسی ملتی را نسبت به این خطر-داعش- بی تفاوت کند در ریختن خون فردای این ملت شریک است

وی افزود: این خطر بزرگی است؛ اگر کسی ملتی را نسبت به این خطر بی تفاوت کند در ریختن خون فردای این ملت شریک است؛ یک طاعون و بلای بزرگ است؛ اگر در همسایه ما وبا و طاعون و بلای بزرگ آمد ما در بعد ملی برای مصونیت بخشی ملت چه می کنیم؟ مرزهای خود را قرنطینه کرده و عوامل ورود و خروج کشورمان را کنترل و به آن کشور هم کمک می کنیم؛ چطور برای ریزگردها جلسات منطقه ای می گیریم؟ که البته درست و مهم هم است؛ یک بلایی و طاعونی مثل داعش که سر بریدن برای او آسان تر از سربریدن گوسفند است و آن هم صدها نفر را سر می برد و فریاد الله اکبر سر دادن، خطر بزرگی است؛ اگر کسی این ملت را نسبت به این خطر آگاه نکند و برای رفع این بلا تلاش نکند در مصیبت آینده شریک است.

 

سرلشکر سلیمانی با تصریح به اینکه این عین منافع ملی ماست و مقابله با داعش و گروه های تکفیری که حامیان و احیاگرانی دارند نه در بعد فرد و شخص که در بعد کشورها؛ بدانید آن کسی که می گوید سر مار در ایران است و باید سر مار را له کرد و از بین برد این همان خبیثی است که در لیلة المبیت برای پیامبر نقشه کشید؛ این همان فکر است؛ ما به کدام سرزمین چشم دوختیم؟ کدام منافع را تنگ کردیم؟ به کجا تجاوز کردیم؟ چه دلیلی وجود دارد برای چنین صف آرایی و لشرکشی هایی؟ دست به اقدام وحشیانه زدن هایی؟ بعد هم افکار جهان را فریب دادن و با درست کردن اتحادهای دروغین، هزاران هواپیما و میلیاردها دلار کمک به داعش؛ چرا سرکوب نمی شود؟ چرا رمادی سقوط می کند؟ مردم سوریه در رنج هستند؟ قتل عام ها صورت می گیرد؟ کجاست این اتحاد بین المللی با این جنگ افزارهای پیش رفته؟!

 

وی ادامه داد: آقای اوباما! فاصله پایگاه اسد که هواپیماهای تو در آنجا مستقر است با رمادی چند کیلومتر است؟ چطور می شود ملتی کشتار در آن صورت گیرد و به بهانه حمایت از آن ملت در آن کشور استقرار شد و اتحاد کرد و هیچ غلطی نکنید؟ این جزء شریک بودن در توطئه است؟ جزء ضلعی از توطئه است؟ و هیچ اراده ای برای مقابله با آن وجود ندارد؟ داعش اقتصاد آن از چاه های نفت کرکوک و سوریه تأمین می شود و هزاران نفتکش آن را حمل می کنند و از روی زمین از طریق کشور موجود در اتحاد بین المللی شما برای مقابله با داعش می رود.

 

والله اگر کسی در تشخیص داعش به عنوان توطئه خطرناک علیه جهان اسلام شک کند باید به فکر و عقل خودش شک کند

 

حاج قاسم سلیمانی افزود: این توطئه خطرناکی علیه جهان اسلامی است والله اگر کسی در تشخیص آن شک کند باید به فکر و عقل خودش شک کند؛ منافع ملی یعنی محفوظ کردن ملت از یک کشتار وحشیانه؛ اینکه نظام جمهوری اسلامی توجه کرده است به مقابله با این پدیده خطرناک و امروز به شکل حقیقی و راستین جزء جمهوری اسلامی کسی در تقابل با آن وجود ندارد، جزء جهت هایی که مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند؛ دلیل انسانی آن حتماً درست است؛ ما نمی توانیم تحمل کنیم ملت های اطراف را گرفتار چنین چیزی هستند؛ وظیفه دینی و انسانی داریم و منافع ملی که آن در سودجویی خاص نیست؛ ما نیاز به نفت عراق و خاک عراق و هیچ کشوری نداریم بالعکس کمک کننده به همه هستیم.

 

وی با اشاره به اینکه این اساس ملت است که در همه ابعاد مصونیت بخشی به ملت مان و ملت ها کند؛ تصریح کرد: اگر منافع ملی را در درون خود جستجو و احیا کنیم، مثل دفاع مقدس پیروز خواهیم شد؛ ملت ما این ملتی که امام زیباترین و عاطفی ترین و روحانی ترین جمله را پیرامون آنها بیان کرد که" ملت ایران که جانم فدای آنها باد..." ملتی که مستحق این است؛ جان من و حسین بادپا و الله دادی و جمالی، ارزش دادن و فدا شدن در راه این ملت را دارد؛ این ملتی که شریف و عزیز و فداکار و باوفا و با حکمت و عزتمند است.

 

وی ادامه داد: ملتی که امروز سرلوحه و تجربه موفق همه ملت هاست؛ چرا با ما می جنگند و دشمنی می کنند؟ همان عاملی که باعث دشمنی با پیامبران خدا بود همان باعث دشمنی با جمهوری اسلامی و انقلبا اسلامی است؛ ما امروز برای اینکه بتوانیم این راه بزرگی که طی کردیم و به این مکان باعظمتی که رسیدیم و این راه که ترسیم کننده آن و ادامه دهنده آن انسان متقی است و مخلص ترین انسان ها در این راه به شهادت رسیدند بخواهیم این راه را تضمین و در نزدیکی این قله پیروری به نقطه نهایی خود برسیم که تحول عظیمی در جهان است؛ باید به عوامل اساسی موفقیت دیروز خود توجه کنیم و اگر به آن عوامل بی توجه و در مناقشان سیاسی بی توجه شدیم، بدانیم دچار خسارت خواهیم شد.

 

در هر اختلاف سیاسی به اصول اساسی انقلاب پایبند باشیم

سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: در هر اختلاف سیاسی اگر کسی به اصول اساسی انقلاب پایبند بود اختلافی نداریم چون اختلاف جوهری نخواهد بود و اساس انقلاب، حفظ و توجه به اصول انقلاب، توجه به رهبری و قبول اصل ولایت فقیه است.

 

وی با بیان اینکه اصول اساسی انقلاب در قانون اساسی آمده و چیز مجهول و مجازی نیست و واضح و روشن است؛  بیان داشت: قبول اصل ولایت فقیه به این نیست که بگوئیم معتقد به ولایت فقیه هستیم باید حکمت و تشخیص و ترسیم رهبری را توجه کنیم؛ اگر به تشخیص و حکمت او توجه نکردیم این توجه به ولایت فقیه نیست؛ دشمنان راه به جایی نمی برند و تسلیم ملت ایران و دولت ایران شدند، آینده هم همین خواهد بود؛ به اصول خود پایبند و توجه کنیم.

 

 علیرضا رزم حسینی، استاندار کرمان هم در این مراسم در سخنانی گفت: 33 سال پیش با اتکال به خدا و اطاعت از امام و وحدت رویه و انسجام ملت فتح خرمشهر انجام شد و باعث شد فرهنگ مقاومت و ایستادگی به دشمن تحمیل شود.

 

وی ادامه داد: در فتح خرمشهر، ارتش و سپاه و بسیج و همه نیروها با هم همدل بودند؛ اینجا می خواهم یادی از کسانی بکنم که در فتح خرمشهر مؤثر بودند؛ شهیدان حسین خرازی، احمد متوسلیان، حسن باقری و....

 

 


نظرات بازدیدکنندگان

حمیدرضا
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴

درود بر حاج قاسم


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب