سرویس: اجتماعی کد خبر: 4300 ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۳

تنها موسسه قرآنی نهبندان نیازمند حمایت مسئولان و خیران

موسسه قرآن و عترت فاطمیه(س) خوانشرف نهبندان تنها موسسه قرآنی این شهرستان نیازمند حمایت و توجه بیشتر مسئولان و خیران است.

تنها موسسه قرآنی نهبندان نیازمند حمایت مسئولان و خیران

به گزارش خاورستان :قرآن کتابی که برای هدایت بشر بر قلب پیامبر(ص) نازل شد و هر کدام از آیاتش چراغ روشنی برای هدایت بشر بوده و خواهد بود.

قرآن که برترین، بهترین و بالاترین کتاب در دین اسلام است و مسلمانان نیز نسبت به قرائت، تفسیر، تدبر و حفظ آن از دیرباز اهتمام داشته و دارند.

امروزه و در جامعه فعلی بسیاری از موسسات فرهنگی و مذهبی و حتی سازمان‌ها و ادارات فرهنگی نیز برای فعالیت‌های قرآنی در زمینه‌های مختلف برنامه‌ها و تلاش‌های فراوانی دارند.

از چند دهه گذشته در دروس دوران تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان درسی به نام قرآن جای داده شده تا نونهالان، نوجوانان و جوانان این مروز و بوم با این کتاب آسمانی بیشتر آشنا و با آن بیشتر مانوس شوند.

در نظام تعلیم و تربیت علاوه بر این موضوع نیز طرح‌های قرآنی فراوانی طی چند سال گذشته اجرایی شده و هم‌اکنون در حال اجرا است و بسیاری از ادارات متولی غنی‌سازی اوقات فراغت نیز فعالیت‌های قرآنی را برای تابستان و اوقات فراغت در برنامه‌هایشان دارند و این نشان از اهمیت این کتاب مقدس و جایگاه آن در بین مردم و جامعه دینی ما دارد.

طی سال‌های گذشته نیز مقام معظم رهبری تاکید فراوانی بر اجرای فعالیت‌ها و برنامه‌های قرآنی در سطوح و اقشار مختلف جامعه به ویژه نونهالان، نوجوانان و جوانان داشتند و از این رو مسئولان نیز تاکنون تلاش‌های چشمگیری داشتند، اما در این راستا هر چه تلاش شود بازهم کم است.

در شهرستان مرزی نهبندان که در جنوبی‌ترین نقطه خراسان جنوبی واقع شده فعالیت‌های قرآنی و مذهبی به طور گسترده و پرشور برگزار می‌شود که جای بسی خوشحالی دارد.

در شهرستان نهبندان به جز فعالیت‌های قرآنی ادارات مختلف برخی از فعالیت‌های قرآنی به صورت پراکنده و بدون ساماندهی و سازماندهی انجام می‌شود که جای دارد مسئولان و مدیران مربوطه در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

موسسه قرآن و عترت فاطمیه(س) خوانشرف نهبندان از سال 88 آغاز به کار کرده است

و اما در این میان یک موسسه قرآنی با عملکرد بسیار خوب و فعالیت‌های فراوان از چشم برخی از مردم، خیران و البته بعضی از مسئولان به دور مانده که نام این موسسه نیز موسسه قرآن و عترت فاطمیه(س) خوانشرف نهبندان است.

خبرنگار فارس در راستای اطلاع‌رسانی شفاف و دقیق از عمکرد و نیازمندی‌های موسسه قرآن و عترت فاطمیه(س) خوانشرف نهبندان با مدیر این موسسه گفت‌و‌گویی اختصاصی داشته است.

مدیر قرآن و عترت فاطمیه(س) خوانشرف نهبندان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس اظهار می‌کند: این موسسه از سال 88 با تعداد 29 قرآن‌آموز فعالیتش را در رشته‌های حفظ و مفاهیم قرآن آغاز کرده است.

فاطمه داور ادامه می‌دهد: فعالیت رسمی این موسسه به سال 89 و بعد از اخذ موافقت اصولی موسسه قرآن و عترت فاطمیه(س) از دفتر هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی کشور وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌رسد و این موسسه تنها موسسه قرآنی فعال در سطح شهرستان است.

بیش از 400 آموز در موسسه قرآن و عترت فاطمیه(س) نهبندان وجود دارند

وی می‌گوید: هم‌اکنون بیش از 400 قرآن آموز در این موسسه مشغول فعالیت در رشته‌های مفاهیم، حفظ، تدبر، تجوید، ترتیل، روخوانی و روانخوانی هستند.

مدیر موسسه قرآن و عترت فاطمیه(س) خوانشرف نهبندان با اشاره به اینکه رشته مفاهیم شامل سه بخش نوجوانان، مقدماتی و تکمیلی می‌شود، می‌افزاید: رشته حفظ نیز دارای بخش‌هایی از قبیل حفظ یک، سه، پنج، 10، 20، 29 جزء و حفظ کل قرآن می‌شود.

داور اظهار می‌کند: طی سال گذشته حفظ سوره انفال و روخوانی جزء یک طرح(‌1445) در این موسسه انجام شده و هم‌اکنون حفظ جزء 30 (طرح1446) و جزء 29 طرح (1447) درحال انجام است.

وی از اجرای طرحی به نام طرح تربیت مربی در رشته‌های مفاهیم، حفظ، تدبر و تجوید می‌گوید که البته اجرای این طرح منوط به استقبال و تمایل افراد است.

تمام قرآن‌آموزان موسسه فاطمیه(س) بیش از یک جزء قرآن را حفظ هستند

مدیر موسسه قرآن و عترت فاطمیه(س) خوانشرف نهبندان می‌افزاید: بیش از 90 درصد قرآن‌آموزان این موسسه را خواهران و مابقی را برادران تشکیل می‌دهند، اما تمام قرآن‌آموزان این موسسه بیش از یک جزء قرآن را حفظ هستند.

داور می‌گوید: یک حافظ کل قرآن در موسسه قرآن و عترت فاطمیه(س) خوانشرف نهبندان است و همچنین تعداد هشت نفر حافظ 20 جزء به بالا، 27 نفر حافظ 10 جزء، 13 نفر حافظ سه جزء و بیش از 150 نفر حافظ جزء 30 در این موسسه وجود دارند.

وی در ارتباط با میزان و محل درآمدهای این موسسه می‌افزاید: این موسسه از محل شهریه و هزینه ثبت‌نام قرآن‌آموزان، یارانه دفتر هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی کشور و حمایت خیران اداره می‌شود.

مدیر موسسه قرآن و عترت فاطمیه(س) خوانشرف نهبندان ادامه می‌دهد: شهریه و هزینه‌های ثبت‌نام اینترنتی قرآن‌آموزان طی سال‌های گذشته با توجه به محرومیت مردم این سامان دریافت نشده و مساعدت‌های خیران بسیار اندک بوده است.

مشکلات مالی و کمبود امکانات سبب ریزش قرآن‌آموزان شده است

داور با اشاره به اینکه شرط واریز یارانه دفتر هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی کشور بر اساس 60 درصد قبولی در قراردادهای منعقد شده در رشته‌های حفظ، مفاهیم و تدبر است، اضافه کرد: این میزان یارانه جوابگوی هزینه‌های جاری موسسه نیست و در سال جاری نیز هنوز هیچ قراردادی با این موسسه منعقد نشده و این موسسه از لحاظ مالی در تنگنای شدید قرار دارد.

وی بیان داشت: داشتن مشکلات مالی و کمبود و در حد صفر بودن امکانات رفاهی و تجهیزات این موسسه سبب ریزش و کاهش قرآن‌آموزان شده و اگر این وضعیت ادامه داشته باشد تعداد زیادی از قرآن‌آموزان از این موسسه جدا خواهند شد.

مدیر موسسه قرآن و عترت فاطمیه(س) خوانشرف نهبندان با بیان اینکه به منظور تشویقی‌های قرآن‌آموزان با کمبود شدید بودجه روبرو هستیم، ابراز داشت: از تمام مسئولان و خیران درخواست کمک و مساعدت به این موسسه و فعالیت‌های قرآنی داریم.

منبع :/فارس

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب