سرویس: اخبار استان کد خبر: 4176 ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۱

عطش در روستاهای نهبندان /10 میلیارد تومان برای بهسازی شبکه فرسوده

30 رشته قنات و چشمه ديگر در نهبندان به دليل خشکسالي هاي 15 ساله و گرماي شديد به طور کامل خشک شده است.

عطش در روستاهای نهبندان /10 میلیارد تومان برای بهسازی شبکه فرسوده

به گزارش خاورستان ، چشمه هاي اين شهرستان سال هاست که خشکسالي را سيراب مي کند. اين وضعيت نگران کننده تعداد روستاهايي که به طور سيار آبرساني مي شود را افزايش داده است. گرماي تابستان امسال وضعيت را سخت تر مي کند و نهبندان از ترک هاي خشکسالي پر شده است.

گفته هاي مدير امور آب و فاضلاب روستايي نهبندان  حکايت از بحراني بودن شرايط دارد. «شبکه هايي که از منابع آبي سطحي اعم از چشمه و قنات تامين مي شد خشک شده است به طوري که تعداد زيادي از روستاهاي شهرستان براي بار دوم از طريق مجتمع هاي آبرساني که از چاه هاي عميق تامين آب مي شود آبرساني شده است.»

 

راکد شدن شبکه توزيع آب

«نخعي زينلي» از راکد شدن برخي شبکه هاي توزيع آب گفت که به عنوان مثال شبکه آبرساني روستاي چاهبک با 100 خانوار جمعيت به دليل بي آبي شديد راکد شده است و آب مصرفي اين روستا با تانکر حمل و حتي به طور ميانگين در هفته 3 سرويس آب براي اين روستا تامين مي شود.

به گفته وي، 75 روستاي نهبندان نيازمند به آبرساني سيار است. سالانه 43 هزار و 200 مترمکعب آب با بيش از 2 ميليارد و 200 ميليون ريال اعتبار به اين روستاها حمل مي شود که با توجه به کمبود اعتبار در سال گذشته بيش از 500 ميليون ريال آبرساني به صورت ديون انجام شده است. به علاوه آب 108 روستا از سال 85 و قبل از آن به صورت سيار تامين مي شد که با اجراي شبکه هاي آبرساني اين تعداد به 75 روستا کاهش يافت.

وي عمده دليل افزايش مصرف آب در روستاها را با توجه به کم يا خشک شدن آب چشمه و قنات ها، استفاده روستاييان از آب لوله کشي براي مصارف شرب، بهداشت، دام و درختان عنوان کرد و افزود: مصرف بالاي روستاييان گاهي باعث قطع آب مي شود.

وي با بيان اين که 124 روستا در نهبندان آب شرب و بهداشتي دارد، گفت: از اين روستاها 94 روستا داراي جمعيت بالاي 20 خانوار و 30 روستا کمتر از 20 خانوار است.

 

کمبود اعتبار

مديرامور آب و فاضلاب روستايي نهبندان، اعتبارات مصوب سال گذشته اين امور را حدود 30 ميليارد ريال اعلام و اضافه کرد: از اين مبلغ 13 ميليارد ريال تخصيص يافته و علاوه بر پروژه هاي مستمر شامل نگهداري شبکه، آبرساني و... 34 کيلومتر لوله گذاري هم انجام شده است.

از نظر وي، مهم ترين مشکل حوزه آب و فاضلاب کمبود اعتبار، مستعمل بودن شبکه ها و پايين بودن حجم مخازن ذخيره آب در روستاهاست و به دليل پراکندگي روستاها و بعد مسافت خدمات دهي با مشکل مواجه مي شود چون فاصله حمل آب به روستاهاي مرزي شهرستان حدود 300 کيلومتر است که باعث بالا رفتن هزينه حمل آب شرب شده است. وي هزينه رسيدن هر مترمکعب آب به دست مصرف کننده را بيش از 50 هزار ريال برشمرد و گفت: آبرساني سيار رايگان انجام مي شود.

 

100 ميليون ريال براي بهسازي شبکه فرسوده

وي با اشاره به مستعمل بودن 30 درصد شبکه هاي آبرساني نهبندان، طول شبکه انتقال و توزيع آبرساني روستايي در شهرستان را هزار و 200 کيلومتر اعلام و اضافه کرد: براي بهسازي و اصلاح شبکه هاي فرسوده آبرساني بيش از 100 ميليارد ريال اعتبار نياز است.

با اعتبارات اختصاص يافته به طور متوسط هر سال 20 تا 30 کيلومتر از شبکه هاي اصلاح و به روز مي شود.

وي در پاسخ به سوالي درباره اجراي شبکه هاي فاضلاب روستايي در نهبندان گفت: تاکنون مطالعات مرحله اول جمع آوري فاضلاب چند روستا از جمله دهک، طارق و... انجام شده است ولي به دليل نبود اعتبار تاکنون موفق به اجراي شبکه نشده ايم.

«نخعي زينلي» در مورد فعاليت هاي انجام شده در اين امور طي سال گذشته افزود: در اين مدت از 15 پروژه مصوب، 5 پروژه به دليل تخصيص نيافتن اعتبار اجرا نشده و بقيه پروژه ها برابر تعهد انجام شده و به بهره برداري رسيده است.

وي ادامه داد: امسال نيز فهرست پروژه هاي پيشنهادي با اولويت تکميل پروژه هاي ناتمام و مستمر به کميته برنامه ريزي ارائه شده ولي هنوز جلسه تصويب پروژه ها برگزار نشده است.

وي در مورد مشکل کم آبي روستاهاي حاشيه نهبندان گفت: جمعيت روستاهاي حاشيه شهر از جمله کلاته سيدعلي، خوانشرف، خونيک سفلي و اسدآباد به دليل نزديکي به مرکز شهرستان و مهاجرت مردم از روستاهاي دورافتاده رشد بسيار زيادي داشته است به طوري که با وجود تقويت خطوط لوله و مخازن ذخيره، در تابستان با مشکل کمبود آب مواجه هستيم.

وي به انجام آزمايش ميکروبي و شيميايي آب در نهبندان اشاره و اضافه کرد: براي انجام آزمايش هاي کنترل کيفي آب اعم از آزمايش ادواري و موردي يک واحد آزمايشگاه ميکروبي با نيروي متخصص در شهرستان مستقر است و سال گذشته 2 هزار و 268 نمونه آب مورد آزمايش ميکروبي قرار گرفت.

منبع : خراسان جنوبی

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب