آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 36590
تاریخ انتشار : 1393/09/27 - 09:32
استاندار خراسان جنوبی گفت: فعالیت دو گمرک رسمی بیرجند و ماهیرود در کنار چهار بازارچه مرزی نقش موثری در رونق صادرات و واردات استان دارد.

به گزارش خاورستان: استان خراسان جنوبی در شرق ایران به مرکزیت شهر بیرجند واقع شده است که پس از تقسیم استان خراسان به سه استان بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 1383ایجاد شد.

این استان در حال حاضر با مساحت151 هزار و 196 کیلومتر مربع دارای 11 شهرستان 28 شهر و 25 بخش از جمعیتی بالغ بر 700هزار نفر برخوردار می باشد، مهمترین شهرستان های استان شامل شهرستان بیرجند به عنوان مرکز استان ،شهرستان قائن، سربیشه، زیرکوه، خوسف ،بشرویه، طبس ،فردوس ،نهبندان، درمیان و سرایان می باشد.

استان خراسان جنوبی به دلیل شرایط اقلیمی و جغرافیایی آن بیشتر در زمینه خدمات صنایع معدنی و همچنین برخی از محصولات باغی و کشاورزی سازگار با آب و هوای خشک و بیابانی مزیت اقتصادی دارد، در زمینه معادن باداشتن 38 نوع ماده مختلف معدنی از جمله معادن منیزت، مس آهن، گرانیت، کرومیت، کائولون، زغال سنگ ،خاک های صنعتی و بنتونیت بیش از 352 معدن و 15کارخانه فراوری رتبه هشتم را در کشور دارا می باشد.

در زمینه صنایع کشاورزی و باغی این استان مقام اول تولید زرشک کشور ،مقام اول تولید عناب و رتبه دوم تولید زعفران و در نهایت رتبه سوم تولید پنبه در کشور را دارا می باشد.

استان دارای یک منطقه ويژه اقتصادی، 9شهرک صنعتی، 11ناحیه صنعتی می باشد که از جمله بستر ها و مزیت های اقتصادی برای جذب سرمایه گذار خارجی در استان به شمار می رود.همچنین فعالیت دو گمرک رسمی بیرجند و ماهیرود در کنار 4بازارچه مرزی به نام ماهیرود در شهرستان سربیشه، یزدان در شهرستان قاین میل 78 در شهرستان درمیان و بازارچه دوکوهانه در شهرستان نهبندان نقش موثری در رونق صادرات و واردات استان بر عهده دارندکه در این رابطه بازارچه ماهیرود از جایگاه واهمیت بیشتری برخوردار است بطوریکه روزانه بیش از 300 دستگاه کامیون از این مرز به سمت افغانستان عبور می کنند.

این عوامل و زیرساخت های اولیه به همراه جایگاه فرودگاه بین المللی بیرجند که در حال حاضر پروازهای مستقیم به عراق و عربستان سعودی را دارد بر اهمیت و ظرفیت اقتصادی استان می افزاید.

شاید یکی از مهمترین ظرفیت های استان خراسان جنوبی با داشتن بالغ بر 330 کیلومترمرز مشترک با افغانستان همکاری با این کشور همسایه می باشدکه در حقیقت به نوعی دروازه اقتصادی افغانستان محسوب میشود ودرحکم مرکز دوباره صادرات به این کشور عمل می کند.

استان خراسان جنوبی با برخورداری از 1189 آثار تاریخی و ثبت 589 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور و 10 منطقه گردشگری و تعداد 13 روستای هدف گردشگری از جایگاه ویزه ای در حوزه گردشگری برخوردار است به ویزه اینکه مجتمع آبگرم فردوس و آب گرم لوت از مجتمع های آب درمانی مهم استان می باشد و سه منطقه کویرنوردی و گردشگری سه قلعه با ظرفیت گردشگری نجوم منطقه همت آباد با ظرفیت تنوع زیستی و منطقه دهسلم با ظرفیت طبیعت گردی از اهمیت خاصی برخوردار است؛ مدرسه شوکتیه باغ اکبریه ،قلعه بیرجند، باغ گلشن روستای ناب بند طبس، قلعه فورگ درمیان ،شهر قدیمی تون در فردوس و کاروانسرای سرایان از جمله آثار تاریخی و جاذبه های تاریخی دیگر این استان می باشد.

از نظر فرهنگی و دانشگاهی استان خراسان جنوبی با داشتن 14 دانشگاه معتبر دولتی و غیر دولتی 5 مرکز آموزش عالی و بیش از 42 هزار نفر دانشجو قطب فرهنگی و دانشگاهی شرق کشور می باشد که به دلیل وجود این مراکز علمی به ویژه دانشگاه فرهنگیان ،دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه صنعت ومعدن و دانشگاه علوم پزشکی از ظرفیت بسیار خوبی برای همکاری متقابل با سایر کشورها برخوردار است.

درپایان امیدوارم در آینده ای نزدیک بتوانیم در بیرجند و استان خراسان جنوبیی میزبان شما سرمایه گذاران عزیز باشیم.

منبع:روابط عمومی استانداری

تصاویر بیشتر برای مطلب: 


نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.