سرویس: درمیان کد خبر: 28931 ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۲

معرفی روستای سیّدان و امامزاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام) + عکس

نسل امامزاده حضرت سید مرتضی( علیه السلام) در کنار آستان مقدس ایشان و در روستای دارالسیاده سیّدان در حال حیات و زندگی می باشند.

معرفی روستای سیّدان و امامزاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام) + عکس

به گزارش خبرنگار خاورستان، روستای دارالسیّاده سیّدان، روستایی است بسیار زیبا و خوش آب و هوا که در دهستان فخررود از توابع بخش قهستان شهرستان درمیان دراستان خراسان جنوبی واقع است.

نام این روستا برگرفته از اهالی آن است که همگی سید هستند و از نسل امامزاده مدفون در این روستا می باشند. این روستا زادگاه چندی از بزرگان دینی بوده است که ازجمله می توان به آقا سید حامد رضوی، علامه آقا سید محمد فرزان، حضرت آیت الله العظمی آقا سید حسن تهامی و سردار شهید دکتر سید احمد رحیمی اشاره نمود.

این روستا زادگاه مادری حضرت آیت الله العظمی سید محمود هاشمی شاهرودی رئیس سابق قوه قضائیه و مرجع عالی قدر شیعیان جهان است. پدربزرگ ایشان حضرتآیت الله العظمی آقا سید علی مدد موسوی از بزرگان دینی و مراجع تقلید آن منطقه در دوران مشروطه بوده اند.

حرم مطهر و آستان امامزاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام) از نوادگان امام موسی بن جعفر(علیه السلام) در روستای دارالسیاده سیّدان قرار دارد و اهالی این روستا از نسل این امامزاده هستند.

درسال 928 قمری حضرت سید مرتضی (علیه السلام) در حالی که به همراه اهل بیت و خویشاوندانشان از شهر پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) - مدینه منوره- عازم زیارت امام رئوف حضرت علی بن موسی الرضا (علیه آلاف التـّحیه والثنا) بوده اند، درمنطقه فعلی روستای دارالسیاده سیّدان غریبانه به دست دشمنان اهل بیت (علیه السلام) به شهادت می رسند.

پس از شهادت این امامزاده، فرزندان و خانواده ایشان به مدینه باز نمی گردندو در روستای دارالسیاده سیّدان می مانند و در کنار آستان مطهر ایشان به زندگی می پردازند. به میمنت حضور و اقامت همسر و فرزندان حضرت حضرت سید مرتضی(علیه السلام) در روستای سیّدان، نسل حضرت زهرا(سلام الله علیها) تا به امروز در این منطقه برجای مانده است.

شجره نامه امامزاده حضرت سید مرتضی( علیه السلام) که به تایید بیش از 20 تن از مراجع، فقها و مجتهدین رسیده و بر آن حاشیه نویسی کرده اند، از معتبرترین شجره نامه های امامزاده های کشور می باشد.

روستاها و مناطق زیادی در کشور وجود دارند که در آنها سادات و نسل حضرت زهرا(سلام الله علیها) حضور دارند ولی امامزاده ای در آن مدفون نیست؛ همچنین روستاها و مناطق بسیاری در کشور که امامزاده در آن مدفون است ولی سادات و نسلی از آن امامزاده در این مناطق برجای نمانده است؛ ولی روستای دارالسیاده سیّدان از این حیث در کشور یک استثناء محسوب می شود و آن این است که نسل امامزاده حضرت سید مرتضی( علیه السلام) در کنار آستان مقدس ایشان و در روستای دارالسیاده سیّدان در حال حیات و زندگی می باشند.

این مهم از برکت حضور و اقامت همسر و خانواده امامزاده حضرت سید مرتضی( علیه السلام) می باشد که پس از شهادت و تدفین ایشان در منطقه فعلی روستا سیّدان، در این روستا ماندگار شدند و به مدینه منوره باز نگشتند تا نسل آل محمد(صلی الله علیه و آله) در این روستا باقی بماند.

حضرت سید مرتضی( علیه السلام) در مسیر راه زیارت امام رضا( علیه السلام) به شهادت رسیدند و نتوانستند به پابوس امام رئوف برسند ولی در 11 شهریور ماه 1393، پرچم و خادمان امام رضا(علیه السلام) به آستان مقدس و مطهر ایشان وارد شدند و میهمان آستان ملکوتی ایشان گشتند.


نظرات بازدیدکنندگان

سید محمد معین کاظمی
۰۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲

ممنون از مطلب عالی شما


فاطمه کشتگر
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴

التماس دعاازهمه قوم وخویشان


سید علی کاظمی
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۹

سلام بر همه سیدانی های عزیز التماس دعا


سیدامیر
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۷

من یک سیدانی از شما تشکر میکنم.


حسنی
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۹

عالی بود


ناشناس
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۷

سلام با استان امام زاده سالهاست دور از خانواده هستیم برای همه مردمم ارزو سلامتی دارم


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب