آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 91901
تاریخ انتشار : 1398/06/20 - 09:07
مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی گفت: در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی در سطح استان 502 نفر به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه کردند که از این تعداد 379 نفر موفق به اهدای خون شدند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محرم و صفر ماه‌هایی است که تمام مردم از هر قشر و با هر تفکری باشند در این دو ماه به طُرق مختلف عشق و اردات خود را نسبت به امام حسین و اهل‌بیت (ع) گرامی این امام همام ابراز می‌کنند. عده‌ای با برگزاری عزاداری و نذری دادن، عده‌ای با برپایی خیمه عزا و چادر‌های صلواتی، عده‌ای با برپایی موکب‌های خدمات‌رسانی به عزاداران و عده‌ای نیز با اهدای خون در این ایام خاص به همنوعان نیازمند به خون کمک کرده و در ایام خاص سال از جمله تاسوعا و عاشورا با " نذرخون" به نیازمندان گروه‌های خون مختلف جانی دوباره می‌بخشند.

 

طرح "نذرخون" چند سالی است در ماه های محرم و صفر در کشور اجرا می‌شود. این طرح از ابتدای ماه محرم آغاز شده و تا پایان ماه صفر ادامه دارد و بیشترین روزهایی که عزاداران برای حضور در پایگاه‌های انتقال خون برای اهدای خون داشته  انتخاب می‌کنند روزهای تاسوعا، عاشورا و اربعین است.

 

در خراسان‌جنوبی نیز مانند سراسر کشور طرح "نذرخون" اجرا شده و هر ساله عزاداران زیادی در این طرح شرکت کرده و با اهدای خون در این ایام یاری‌رسان نیازمندان به خون در استان هستند.

 

محمدرضا عاملی مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، در خصوص طرح "نذرخون" در استان، اظهار کرد: در خراسان‌جنوبی چند سال است طرح نذر خون در محرم و صفر اجرا شده و درصد زیادی از عزاداران تمایل دارند در ایام تاسوعا و عاشورا در طرح "نذرخون" شرکت کنند.

 

وی افزود: به این منظور پایگاه‌های ثابت انتقال خون در استان در ایام فعال بوده و پایگاه‌های سیار نیز در مسیر حرکت هیئت‌های عزاداری برای حضور راحت‌تر عزاداران در مکان‌های در نظر گرفته شده و اهدای خون فعال بوده است.

 

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی بیان کرد: در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی در سطح استان 502 نفر به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه داشته‌اند.

 

عاملی عنوان کرد: از این تعداد 379 نفر موفق به اهدای خون شدند.

 

وی با اشاره به طرح بار اولی در استان اشاره کرد و افزود: امسال برای اولین بار در ایام تاسوعا و عاشورا امکان اهدای خون برای افرادی که تاکنون خون نداده و اولین بار است که به پایگاه ها مراجعه دارند فراهم شد و از 49 نفر بار اولی نمونه‌گیری صورت گرفت.

 

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی گفت: با توجه به اینکه بیشترین گروه خونی در جامعه و استان  o مثبت است بیشترین مراجعه کنندگان نیز در این گروه خونی قرار داشتند.

 

افزایش 2.7 درصدی اهدای خون 

عاملی خاطرنشان کرد: امسال نسبت به سال گذشته تعداد اهدا کنندگان خون در ایام تاسوعا و عاشورا نسبت به سال گذشته 2.7 درصد افزایش داشته است.

 

وی اظهار کرد: در روز تاسوعا پایگاه انقال خون سیار مرکز استان در محل زورخانه امیر عرب و روزعاشورا مانند هر سال در دبیرستان تهامی که مسیر حرکت هیئت‌های عزاداری است مستقر و پذیرای خون اهدا کنندگان خون بودند.

 

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی با بیان اینکه نیازمندان به خون در تمام ایام سال نیاز به خون و فرآورده‌های خونی دارند، تاکیدکرد: از تمام هم استانی‌ها دعوت می‌شود همانگونه که در ایام خاص سال برای اهدای خون پیش‌قدم هستند در سایر ایام سال نیز با اهدای خون یاری‌رسان نیارمندان به خون باشند.

 

عاملی با اشاره به فعالیت پایگاه‌های انتقال خون در استان، گفت: پایگاه انتقال خون مرکز استان واقع در خیابان پاسداران همه روزه از ساعت 7:30 صبح تا 13:30 و روزهای یکشنبه از 7:30 صبح تا 19 فعال است.

 

وی ادامه داد: همچنین پایگاه خون‌گیری میدان ابوذر بیرجند همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12:30، مرکز فردوس روزهای یکشنبه و چهارشنبه از 8 تا 12:30، مرکز قاین روزهای دوشنبه هر هفته و مرکز طبس نیز همه روزه به جز ایام تعطیل فعالیت دارد.

 

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی بیان کرد: در سایر شهرستان‌های استان که مرکز انتقال خون نداریم پایگاه‌های سیار با توجه به درخواست شهرستان‌ها در هر شهرستان حضور پیدا کرده و آماده خدمت‌رسانی به اهدا کنندگان خون در تمام استان هستند.

 

انتهای پیام/127نظر شما