سرویس: فرهنگ و هنر کد خبر: 91877 ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶

گفت‌وگوی خاورستان با کربلایی مهدی سبزه کار؛

هدف از مداحی شهرت نیست/ مقام معظم رهبری الگوی تمام مداحان است

مداح اهل بیت (ع) با بیان این‌که مداح باید قبل از مداحی پای منبر سخنرانی‌ها بنشیند و صحبت‌های مقام معظم رهبری را بشنود گفت: مقام معظم رهبری الگوی تمام مداحان است. ایشان هر ساله ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) برای مداحان سخنرانی کرده و به مداحان سر خط می‌دهند.

هدف از مداحی شهرت نیست/ مقام معظم رهبری الگوی تمام مداحان است

مهدی سبزه‌کار از مداحان اهل‌بیت (ع) در استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند و متولد اردیبهشت‌ماه سال 1356 در شهر بیرجند است. سبزه‌کار را مردم بیرجند می‌شناسند چراکه جزو مداحان مطرح در استان است. وی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص این‌که چگونه مداح شده، افزود: در دبستان ایمان درس می‌خواندم. در یکی از زنگ‌های تفریح در سالن مدرسه با صوت عبدالباسط قرآن می‌خواندم بدون آن‌که بدانم کسی به من توجه دارد. در آن موقع معلم بنده آقای شاهوردی صدایم را شنیده بود و به نظرش صدایم برای قرآن خواندن مقابل صف در مدرسه مناسب بود. به همین دلیل همیشه در برنامه‌های مدرسه از من درخواست می‌کرد قرآن بخوانم.

 

تغییر مسیر زندگی به واسطه معلم

این مداح اهل‌بیت (ع) بیان کرد: معلمم برای من در کلاس‌های آموزشی قرآن در خانه معلم ثبت نام کرد و با حضور در این کلاس‌ها قرآن خواندنم روز به روز بهتر می‌شد. وقتی که می‌خواستم به مدرسه راهنمایی بروم مدیر مدرسه ضمیمه پرنده‌ام یادداشت کرده بود در مراسمات فرهنگی و مذهبی مدرسه راهنمایی از من برای خواندن قرآن و سرود استفاده شود و این باعث شد در دوران راهنمایی و دبیرستان نیز در زمینه قرائت قرآن و سرود فعالیت داشته باشم و به این طریق بود که مسیر زندگی‌ام به واسطه معلمم تغییر کرد.

 

سبزه‌کار عنوان کرد: از سال 1375 به صورت رسمی جلسات مذهبی را اداره می‌کردم.

 

وی با بیان این‌که مداحی تمامش خیر و برکات برای تمام مردم است، گفت: هر کسی قدم در روضه امام حسین (ع) بگذارد قطعا تحولاتی در وی ایجاد شده و برکت در زندگی‌اش خواهد دید.

 

این مداح اظهار کرد: تاکنون در زندگی محبت امام حسین (ع) بسیار شامل حالم بوده و از این بابت خداوند را بسیار شاکر هستم. حال که امام حسین (ع) رسالت مداحی را به من داده از ایشان می‌خواهم ظرفیت انجام دادن این رسالت را نیز به من عنایت کند.

 

توسل به امام جواد (ع) و برآورده‌شدن حاجت

سبزه‌کار با بیان این‌که اتفاقی در زندگی برایم افتاد که از برکت مداحی برای اهل‌بیت (ع) می‌دانم، افزود: در یکی از سفرها که به کربلا رفته بودم فرزندی داشتم که از دنیا رفت و در مسیر سفر کربلا خبر فوت فرزندم را به من دادند. بعد از آن اتفاق پزشکان به من و همسرم گفتند به دلیل این‌که ازدواج فامیلی داشتیم دیگر هیچ وقت صاحب فرزند نخواهیم شد و غیرممکن است.

 

وی ادامه داد: در یکی دیگر از سفرهایی که به عتبات عالیات داشتم در شهر کاظمین که بودم جلسه‌ای بود و من مداح بودم. در آن جلسه به امام جواد (ع) متوسل شده و خواستم خداوند دوباره به من فرزند بدهد. خدا این حاجت من را برآورده کرد و بعد از 10 سال به جای یک فرزندی که از ما گرفته بود دو فرزند پسر به من هدیه کرد.

 

این مداح اهل‌بیت (ع) گفت: اسم فرزندم را محمدجواد گذاشتم و اکنون 7 سال سن دارد. از 5 سالگی در مراسم روزهای تاسوعا و عاشورا در بیرجند مداحی می‌کند.

 

اهمیت نقش و تاثیر مداح در جامعه

سبزه‌کار در خصوص ویژگی‌های هیئت طراز انقلاب اسلامی، اظهار کرد: مداح کسی است که پایش را جای پای پیامبران و اهل‌بیت (ع) گذاشته و به فرموده مقام معظم رهبری مداح، گاهی عمار می‌شود. مداحان به خوبی می‌توانند در جامعه نقش آفرینی کنند.

 

وی عنوان کرد: گاهی اثر یک مداح در جامعه بسیار زیاد است و مداحان باید حواسشان جمع باشد چراکه دشمن به شدت در حال تلاش است تا جوانان امروزی را از انقلاب و شهدا دور کند. نقش مداحان بسیار سنگین است به ویژه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و باید مداحان در جامعه تمام جوانب را در نظر گرفته و به نحو احسن نقش آفرینی کنند.

 

این مداح اهل‌بیت (ع) با اشاره به سبک‌های جدیدی که در مجالس عزاداری دیده و شنیده می‌شود، اظهار کرد: امام حسین (ع) خودشان بروز بودند و جلسه امام حسین علیه‌السلام نیز باید بروز باشد.

 

سبزه‌کار با بیان این‌که شور از شعور بلند می‌شود اما نه به هر قیمتی، تصریح کرد: قرار نیست به هر قیمتی اشک مردم را درآورده و مخاطب جذب کنیم.

 

وی در خصوص آسیب‌های مداحی، گفت: به نظر من جلسات امام حسین (ع) تمامش برکات است. اگر گاهی اوقات شاهد هستیم برخی در مسیر دیگری حرکت می‌کنند فقط به این دلیل است که شناخت کاملی نسبت به امام حسین (ع) ندارند.

 

هدف از مداحی شهرت نیست

مداح اهل‌بیت (ع) اظهار کرد: برخی فکر می‌کنند با شهرت به همه چیز خواهند رسید و برای این موضوع شاید یک سبک غنایی را اجرا کنند که از این سبک عده‌ای خوششان بیاید و دشن نیز این‌ها را در بوق و کرنا کرده و از آن سوء استفاده کنند اما هدف از مداحی شهرت نیست.

کربلایی مهدی سبزه کار مداح

سبزه‌کار اظهار کرد: در حال حاضر حدود 80 درصد مداحان جوان وابستگی به خواندن شور در جلسات دارند و به نحوی سینه‌ می‌زنند که اصلا درست نیست. باید به این مداحان و مخاطبان آن‌ها گفت اگر امام حسین (ع) و امام زمان (عج) در این مراسم باشند، همین شورها را می‌خوانید و به این سبک سینهزنی دارید؟

 

وی با اشاره به این‌که طی سال‌های گذشته در جلسات عزاداری برخی از مداحان از اصطلاحاتی استفاده می‌کردند که اصلا درست نبود و باعث سوءاستفاده دشمنان می‌شد، افزود: طی سال‌های اخیر به واسطه برگزاری جلساتی که مقام معظم رهبری هر ساله با مداحان دارند، بکاربردن برخی از اصطلاحات کمتر شده است.

 

مداح اهل‌بیت (ع) مقام معظم رهبری را الگوی تمام مداحان دانست و گفت: مقام معظم رهبری هر ساله ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) برای مداحان سخنرانی کرده و به مداحان سر خط می‌دهند. مداحانی که ولایی هستند چشم، گوش، دل و زبانشان مطیع رهبری است و از ایشان الگوبرداری دارند و بر همین اساس در سال‌های گذشته به کار بردن اصطلاحات نامناسب کمتر شده است.

 

سبزه‌کار با اشاره به آسیب‌های جلسات عزاداری، گفت: آسیب گاهی اوقات از طرف دوستان وارد می‌شود و دلیل آن عدم‌شناخت است. آسیب‌های عمدی از ناحیه دشمن است و دشمن با نفوذ به مداح کارش را پیش برده و به جلسات عزاداری آسیب می‌زند.

 

وی بیان کرد: یکی از آسیب‌های بزرگ مداحی این است که برخی از مداحان آهنگ‌های غنا را در تشکیلات امام حسین (ع) وارد می‌کنند که این آسیب بزرگی است.

 

مداح اهل‌بیت (ع) گفت: از دیگر آسیب‌های مداحی این است که برخی از مداحان، اهل بیت (ع) را تا سر حد خدا برده و صفت‌هایی برای ایشان بکار می‌برند که فقط مختص خدا است که این درست نیست.

 

سبزه‌کار با اشاره به این‌که گاهی اوقات شاهد تذکرات هستیم اما آسیب‌ها تکرار می‌شود، عنوان کرد: مداح باید قبل از این‌که مداحی کند پای منبر سخنرانی‌ها بنشیند و صحبت‌های مقام معظم رهبری را بشنوند. مداحی که پای سخنرانی ننشیند و به سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص مداحان و مداحی توجه نکند افرادی هستند که شیطان شهرت بر آن‌ها چیره شده است.

 

وی از برخی رفتارها در جلسات عزاداری گلایه کرد و گفت: با این کارها و انتشار کلیپ جلسات عزاداری در فضای مجازی دشمن سوءاستفاده می‌کند و نباید در جلسات عزا شاهد هر رفتاری باشیم.

 

این مداح اهل‌بیت (ع) در خصوص برهنه‌شدن عزاداران در مجالس عزا، اظهار کرد: افرادی که این کار را انجام می‌دهند اصل برهنه‌شدن را اشتباه متوجه شده‌اند. عابس یکی از یاران امام حسین (ع) بود و به واسطه این‌که در امام حسین غرق شده بود، روز عاشورا خودش را لخت کرد، زره‌اش را کنار گذاشت و فریاد می‌زد شمشیرها من آمدم خودتان را دریابید و به دلیل آن‌که در امام حسین (ع) غرق شده بود این کار را می‌کرد. حال برخی می‌گویند ما از عابس الگوبرداری می‌کنیم و چون عابس در روز عاشورا لباسش را از تن درآورد ما هم این کار را انجام می‌دهیم.

 

وی ادامه داد: در مقطعی از زمان کسی به این رفتارها کاری نداشت اما در حال حاضر با وجود فضای مجازی و سرعت انتشار فیلم مجالس در فضای مجازی هر حرکتی در جلسات انجام شود بلافاصله در فضای مجازی نشر داده شده و دیدین این حرکات زیبنده عزاداران نیست. امروزه کمتر شاهد این گونه کارها در جلسات عزاداری هستیم.

 

لزوم معرفت‌افزایی در جلسات عزاداری اهل‌بیت (ع)

سبزه‌کار گفت: برای جوانان باید در جلسات معرفت‌افزایی شود و اگر در جلسات سخنرانی باشد جوانان مسیر خود را پیدا کرده و کمتر شاهد آسیب در جلسات خواهیم بود.

 

این مداح اهل بیت (ع) بیان کرد: نقش مداح در جلسات بسیار مهم است و مستمع از مداح الگو گرفته و هر چه مداح بگوید را قبول می‌کند لذا مداحان باید در جلسات مراقب باشند چه برخوردی داشته و چه کلماتی را بکار می‌برند.

 

وی اظهار کرد: مداح باید برای مردم ایمان‌آفرینی کند، فرهنگ‌سازی کند، پیوند عاطفی بین مردم و اهل بیت (ع) برقرار کند چراکه تاثیرگذاری بسیار زیادی دارد.

 

سبزه‌کار گفت: اگر در جلسات با معرفت حضور پیدا کرده و شنونده روضه‌ها باشیم بدانیم که قطعا روضه تاثیر خود را خواهد داشت.

 

اهمیت رسالت مداح

این مداح اهل‌بیت (ع) بیان کرد: رسالت مداح بسیار زیاد است و مداح قرار است محبت اهل‌بیت(ع) را در دل مردم جای دهد نه‌این‌که به هر قیمتی اشک مردم را در بیاورد.

 

وی در خصوص اشعاری که در جلسات خوانده می‌شود، تصریح کرد: در خراسان‌جنوبی به اشعار بها داده نشده و بسیار ضعیف است. شعر غنی مصیبتی در خراسان‌جنوبی نداریم و بسیار کم است و باید از اشعار شعرای کلان شهرها استفاده کرد.

 

سبزه‌کار خاطرنشان کرد: مدتی بود که ما مداحان خودمان را در جلسات مستلزم داشتیم حتما اول مداحی چند بیت پندیات بخوانیم و خودم ابتدا این کار را انجام می‌دادم اما در بیرجند این مسئله جا نیفتاده و مردم نیز با شعر مأنوس نیستند و متأسفانه در جلسات مستمعین استقبال نمی‌کنند در صورتی که گاهی اوقات در پندیات تحولات عجیبی اتفاق می‌افتد.

 

این مداح اهل‌بیت (ع) بیان کرد: مداحان، سخنرانان و رسانه ملی وظیفه دارند در ایام محرم علاوه بر یادآوری واقعه عاشورا به معرفی یاران امام حسین (ع) و کسانی‌که در آن سال در مقابل امام حسین علیه‌السلام بودند اما دقایق آخر مسیر زندگی آن‌ها تغییر کرد و به راه امام حسین (ع) رفتند را معرفی کرده که مردم هم بدانند اگر بخواهند می‌توانند در مسیر امام حسین (ع) قدم بردارند هر چند اگر افراد خوبی نباشند و فقط باید معرفت به اهل‌بیت (ع) در دل آن‌ها زنده شود آن زمان است که خواهند دید چگونه امام حسین (ع) آن‌ها را خواهد خرید و شفاعت آن‌ها خواهد کرد.

 

وی گفت: جزو مداحان بعثه مقام معظم رهبری هستم و این افتخاری است که نصیب من شده و هر موقع که بخواهم می‌توانم به عتبات مشرف شوم و خدا را از این بابت شاکر هستم.

کربلایی مهدی سبزه کار مداح

امام حسین (ع) را نرده‌بان قرار ندهیم

سبزه‌کار گفت: حال که بستر محبت اهل‌بیت (ع) برای ما فراهم است باید بهترین استفاده را از آن داشته باشیم و بدانیم قطعا دنیا و آخرت ما تأمین خواهد شد. مبادا در مسیر کربلا، بیراهه و به جهنم برویم. حواسمان جمع باشد امام حسین (ع) را برای خودمان نرده‌بان قرار ندهیم. برای امام حسین (ع) خرج کنیم نه این‌که امام حسین (ع) را خرج خودمان کنیم.

 

وی گفت: هرگز نگویمت که بیا دست من بگیر      گویم گرفته‌ای زعنایت رها مکن / خوشبختی یعنی در زندگی امام حسین (ع) داری یه عکس تو بین‌الحرمین داری خوشحالی  ازجمله اشعاری است که بسیار دوست دارم و همیشه با خودم زمزمه می‌کنم.

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب