سرویس: اجتماعی کد خبر: 91635 ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳

مسئول دفتر وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی/ بخش دوم

لزوم حضور فعال تولیدکنندگان خراسان‌جنوبی در نمایشگاه مزارشریف/ متاسفانه در جذب گردشگر کوتاهی کرده‌ایم‌

مسئول دفتر وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی گفت: تولیدکنندگان خراسان‌جنوبی در نمایشگاه مزارشریف حضور فعالی داشته باشند چرا که حضور در اولین نمایشگاهی که این استان در کشور دیگر برگزار می‌کند آبروی استان خواهد بود.

لزوم حضور فعال تولیدکنندگان خراسان‌جنوبی در نمایشگاه مزارشریف/ متاسفانه در جذب گردشگر کوتاهی کرده‌ایم‌

محمد عجم، مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی در بخش دوم مصاحبه خود با خبرنگار خاورستان، ضمن اشاره به ظرفیت‌های گردشگری خراسان‌جنوبی، گفت: متاسفانه این ظرفیت‌ها به‌خوبی معرفی نشده است چراکه در مقایسه با کشورهای دیگر مانند ترکیه، مراکش وهند خوب عمل نکرده‌ایم.

 

ظرفیت‌های گردشگری خراسان‌جنوبی به خوبی معرفی نشده‌اند

وی بیان‌کرد: زمانی که اساس کار بر توسعه گردشگری گذاشته می‌شود و برمبنای خاصی در این مسیر حرکت می‌کنیم این تبلیغات جواب می‌دهد و تهیه بروشور، بولتن و تبلیغات در رسانه‌های معروف کشورها هدف گردشگری است.

 

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی با بیان این‌که برخی گردشگران با تبلیغات جذب گردشگری می روند، افزود: گردشگر به دنبال محیطی است که از دغدغه‌های روزانه رها شده و این افراد تحت تاثیر تبلیغات هستند.

 

عجم با بیان این‌که یکی از مشکلات کشور ایران در گردشکری فراهم‌نبودن زیرساخت‌های تبلیغات خارجی گردشگری است، گفت: بسیاری از گردشگران با دیدن جاذبه‌های ایران متحول شدند به طوری‌که بسیاری از گردشگران آلمانی که از استان های خراسان‌رضوی و جنوبی بازدید کردند به طور باورنکردنی متحول شدند.

 

وی ادامه‌داد: بسیاری گردشگران با احساس رضایت از فضاهای بوم‌گردی بیشتر از زمان تعیین شده از این مناطق بهره و در فضاهای ایران انرژی گرفته‌اند به‌طوری که هتل‌های چندستاره را با زیبایی‌های کویر عوض می‌کنند.

 

باید فضاهای گردشگری فراهم شود

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی با بیان این‌که مناطقی برای ما جذاب نیست برای خیلی از گردشگران دنیا جذاب است، گفت: برخی کشورها که آفتاب کم دارند حتی از دیدن آفتاب هم لذت می‌برند ما باید فضاهای گردشگری را برای کشورهایی که می دانیم از مناطق کشور ما لذت می‌برند فراهم کنیم.

 

عجم بیان‌کرد: برای روسیه، اروپا و انگلستان ماسه شن و افتاب کویر جذاب است و برای جذب گردشگر باید سرمایه‌گذاری کرده و جذابیت‌های گردشگران مورد توجه ما قرار بگیرد.

 

وی ضمن تاکید بر این‌که ما برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های گردشگران ژاپن سرمایه گذاری نکرده‌ایم، گفت: لازمه ورود آنها به ایران تهیه فیلم، دعوت و تبلیغات در نمایشگاه‌های گردشگری است و بدون توجه به این ها گردشگری رونق نمی‌گیرد.

 

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی گفت: ایران یکی از زیباترین نقاط دنیا است اما ایرانی‌ها این نقاط را نمی‌شناسند و زیباهای ترکیه را مورد توجه قرار می دهند؛ طبیعت شمال بسیار جذاب است و در برخی نقاط دنیا مانند عربستان چنین مناطقی وجود ندارد.

 

متاسفانه در جذب گردشگر کوتاهی کرده‌ایم‌

عجم ضمن تاکید بر این‌که متاسفانه در جذب گردشگر کوتاهی کرده ایم، گفت: بخشی از این اقدامات انجام نشده به نیروی انسانی، عدم تبلیغات، امکانات و سرمایه گذاری بر می‌گردد.

 

هنوز به اهداف مورد نظر در دفتر وزارت خارجه نرسیده‌ایم

وی ضمن اشاره به این‌که اداره تسهیل گردشگری و جذب گردشگر داریم و جذب گردشگر مورد توجه این دفتر است، افزود: من از کار نمایندگی راضی نیستم و آن اهدافی که مدنظر ما است به آن نرسیده‌ایم و امیدواریم به این اهداف برسیم.

 

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی گفت: در سفری که به هرات داشتیم رئیس اتاق بازرگانی و تجارت این کشور این پیشنهاد را داد مردم ایران خصوصا خراسان جنوبی به هرات سفری داشته باشند چراکه این شهربخشی از تمدن خراسان است  و تورهای ایران از مرز دوغارون به این کشور سفر کنند چراکه از بیرجند تا مرز دوغارون حدود سه ساعت و از این رمز تا هرات یک ساعت فاصله زمانی دارد.

 

عجم اضافه‌کرد: ما از پیشنهاد رئیس اتاق بازرگانی حمایت کردیم و گزارش آن را به میراث فرهنگی دادیم تا برای گروه‌های علاقه‌مند فضایی فراهم شود تا به کشور افغانستان سفر کنند.

 

وی افزود: اگر بتوانیم فضای گردشگری با هرات را فراهم کنیم به مرور شاهد حضور گردشگران از شهرهای افغانستان به ایران خواهیم بود.

 

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی اظهارکرد: ویزای افغانستان 100 دلار است و برای افرادی که قرار است از خراسان جنوبی وارد افغانستان شوند این هزینه زیاد است و باید این هزینه برداشته شود.

 

عجم گفت: هم‌چنین باید یک برنامه‌ای ترتیب داده شود که بخش اعظمی از مردم صوفیه چشتی هند از هرات دیدن کنند چراکه جمعیت این افراد بالای 40 میلیون نفر است ومن شهرهای مختلف را در هند دیده‌ام که به فارسی علاقه‌مند هستند.

 

وی اظهارکرد: باید در کشور ما خصوصا خراسان‌جنوبی به گردشگران توجه شود چراکه متاسفانه در اکثر اوقات تعبیر نادرستی از گردشگر می‌شود در صورتی که بسیاری از توریست‌ها سالم و پاک بوده و کوچکترین آلودگی در محیط زیست برجای نمی‌گذارند.

 

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی افزود: بسیاری از گردشگران از جمله آلمانی‌ها به فرهنگ ایران احترام می‌گذارند و حجاب و آداب رسوم ایران از جمله به مراسمات عزاداری محرم ارزش ویژه ای قائل هستند.

 

عجم اظهارکرد: برخی از گردشگران وارد ایران شدند و کلیپ‌هایی از ایران تهیه کردند که اگر ما خواسته باشیم این کلیپ ها را تهیه کنیم باید میلیاردها هزینه کنیم.

 

وی اضافه‌کرد: تاج محل، بزرگترین محل جذب گردشگری هند است و به‌دلیل این‌که افسانه‌سازی زیاد از این محل شده است گردشگر زیادی به خود جذب کرده است که در خراسان نیز از این اساطیر بسیار داریم و باید فضای بازدید را برای علاقه مندان فراهم کرد.

 

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی گفت: مسافران بسیاری علاقه‌مند هستند از افغانستان و پاکستان با ویزا و گذرنامه وارد شوند که لازم است ویزا را برای این دو کشور ساده‌تر کنیم.

 

عجم افزود: برای ورود زائران افغانستان و پاکستان در زمان اربعین راحت‌تر ویزا صادر می‌کنیم و نیروهای کنسولی را در نمایندگی افزایش می دهیم تا ویزا زودتر صادر شود.

 

وی گفت: خوش‌بین هستم و امیدوارم حجم گردشگر خارجی زیاد شود و بیشترین ورودی افغان‌ها به ایران از مرز دوغارون است که امیدواریم بتوانیم ظرفیت ورود گردشگر در مرز یزدان و ماهیرود هم فراهم شود.

 

باید فضاهای گردشگری فراهم شود

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی خاطرنشان‌کرد: امیدواریم افغانستان به صلح و ثباتی برسد چراکه تنها کشوری است که فارسی زبان بوده و تاریخ و تمدن آنها با ما مشترک است و می توان تبادل دانشجو و  اعزام گروه های خبری به این کشور داشته باشیم.

 

عجم با بیان این‌که کشور ایران از ظرفیت های افغانستان بهره گرفته اما هنوز جای کار دارد، گفت: یک مشکل عدم ارتباط سازنده با افغانستان، عدم رغبت بخش خصوصی است به طوری که تجار ما علاقه به کار با پاکستان و افغانستان ندارند و این اشتباه بزرگی است.

 

وی خاطرنشان‌کرد: گاهی رسانه‌ها از فضای افغانستان اطلاع‌رسانی نادرستی می‌کنند در حالی که افغانستان کشور ناامنی نیست الان استان فراه از نظر تبلیغاتی ناامن ترین کشور غرب افغانستان است اما هم مرز ما است و تجار افغانی فعالیت های تجاری خود را در این والی دارند و کار در حال انجام است.

 

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی اظهارکرد: رئیس اتاق تجارت فراه پیشنهاد ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در مرز را برای افزایش رونق اقتصادی داشت واگر بودجه زیرساخت‌ها و امکانات فراهم شود در مرز ماهیرود و یزدان منطقه ویژه اقتصادی داشته باشیم قطعا افغانستان استقبال می‌کند.

 

عجم گفت: در مرزها امنیت وجود دارد و تاجر ایرانی هم در فاصله حدود هزار متر می‌تواند تردد کند و برای افزایش سرمایه گذاری و توسعه صادرات برای تردد سرمایه گذاران تمهیدات و لغو روادید داشته باشیم.

 

باید به سرمایه‌گذار ایرانی امید داد

وی تاکیدکرد: باید به سرمایه‌گذار ایرانی امید داد سرمایه را در جاهایی سرمایه‌گذاری کند که هم ریسک بالا و هم برگشت سرمایه آسانی دارد، داشته باشد.

 

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی تصریح‌کرد: متاسفانه سرمایه‌گذاران ما در دو سه سال گذشته اشتباهات بسیار فاحشی کردند و سرمایه خود را به گرجستان، ارمنستان و ترکیه بردند در صورتی که مرزهای شرقی، منطقه ویژه اقتصادی و دوغارون بهترین جا برای سرمایه گذاری است.

 

عجم افزود: باید تضمین به سرمایه‌گذار افغانی و ایرانی داده شود و آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه و رئیس کارگروه ستاد اقتصادی تجارت خارجی یک سری مکاتباتی از بیرجند داشتیم و این جرقه‌ای شد مکاتبات ما به معاون اقتصادی وزارت خارجه رسید و در استان‌های مختلف طرح شد که به استانها اختیارات ویژه‌ای داده شود.

 

وی ادامه‌داد: با توجه به این‌که چندین کارخانه دان مرغ در بیرجند و ایزوگام برپایه صادرات محور در شرق کشور ایجاد شده است باید در مقابل ممنوعیت صادرات به این کارخانه‌ها اختیاراتی داده شده ودرصدی از سوبسیتی که پنهان است را به دولت بدهند و درمقابل صادرات صورت بگیرد؛ این‌ها کارهایی بود که جرقه آن از خراسان‌جنوبی زده شد.

 

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که قبلا تفکری بود که اگر به افغان‌ها ویزا بدهیم در ایران ماندگار می‌شوند اما اکنون این تفکر اصلاح شده و بنای وزارت خارجه بر این نیست که نیت خوانی کند و آقای جابری انصاری معاون وزیر خارجه نیز بر تسهیل صدور ویزا تاکید دارند.

 

عجم ضمن تاکید بر این‌که وزارت خارجه با دید مثبت به دانشجوی خارجی نگاه می‌کند، ادامه‌داد: در حال حاضر دانشگاه آزاد با شهریه دانشجوی ایرانی دانشجوی افغان می‌پذیرد و این تحول بزرگی است که اگر در داخل افغانستان خوب اطلاع رسانی شود ما جذب تعداد زیادی دانشجوی افغانی هم در دانشگاه آزاد و هم در دانشگاه دولتی خواهیم داشت.

 

وی افزود: برای افزایش دانشجو با رایزن فرهنگی در مزار شریف ملاقات کردم و قرار است طی یک مکاتبه ای همه شرایط را از دانشگاه آزاد به معاون والی در امور دانشگاه‌ها منتقل کند.

 

پذیرش دانشجوهای افغانی با شرایط دانشجو ایرانی

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی اضافه‌کرد: هم‌چنین با چند اتاق تجارت در خصوص تسهیلاتی که دانشگاه‌های بیرجند برای دانشجوها قائل می‌شوند صحبت کردیم خیلی از این موضوع ابراز خوشحالی کردند و حاضر شدند شهریه ای بیشتر از دانشجوی ایرانی پرداخت کنند اما دانشجوهای افغانی راحت در ایران پذیرش شوند.

 

عجم بیان‌کرد: تاکنون دانشجوی افغانی تنها به افرادی که بورسیه می‌شوند اختصاص داشت، دانشگاه آزاد سخت می‌گرفت و بورسیه تحصیلی نمی‌داد الان شرایط بهتر شده و ویزای تحصیلی داده و دانشجوی افغانی پذیرش می‌شود و از یک شرایط خوبی برخوردار است که در این موضوع آسان گیری شده است.

 

وی با بیان این‌که از نظر وزارت خارجه الان امکان این وجود ندارد که دفتری برای صدور ویزا در دانشگاه آزاد داشته باشیم، گفت: اگر به ما نیرو و امکانات بدهند ما در گمرک ماهیرود مستقر و کار صدور ویزا را انجام می‌دهیم.

 

لزوم کمک ایران برای صدور ویزای درمان

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی تاکیدکرد: امیدواریم کشور ما به‌خصوص برای ویزای درمان خیلی کمک کند چراکه هزینه درمان در ایران یک دهم هند بوده و ازطرفی ما خیلی امکانات داریم که هند ندارد اما به دلیل اینکه هند ویزای رایگان می دهد همه جذب هند می‌شوند.

 

فعالیت آژانس‌های گردشگری برای جذب افراد درمان‌خواه

عجم از فعالیت آژانس‌های گردشگری در سطح کشور برای جذب افراد درمان خواه خبرداد و گفت: این آژانس‌ها افرادی که برای درمان می‌خواهند وارد ایران شوند را جذب می‌کنند.

 

وی ضمن اشاره به این‌که 12 بیمارستان در خراسان رضوی پذیرش درمان خواه یا گردشگر سلامت هستند، افزود: گردشگر سلامت از کشورهای عربی برای آزمایش کامل پزشکی داریم.

 

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی خاطرنشان‌کرد: هم چنین ما از افغانستان افرادی داریم که برای آزمایش پزشکی به ایران سفر می کنند و این افراد باید جذب ایران شوند و نباید فرصت حضور این ها را از ایران گرفت و به کشورهای دیگر هم چون هند، پاکستان و افغانستان داد.

 

عجم ادامه‌داد: گاهی مهاجران افغانی به کاربردن نام افغان را در ایران به معنای بی احترامی به خود می‌دانند که باید در ایران افغان‌ها مورد عزت و احترام ویژه قرار بگیرند این‌ها به زبان فارسی خدمت می‌کنند و در خصوص زبان فارسی در افغانستان کارهای بزرگی در حال انجام است.

 

وی اظهارکرد: برخی از موضوعات مورد غفلت ما قرار گرفته که افغان‌ها مورد توجه قرار دادند؛ این هم افزایی است و آنها برادران دینی وهم فرهنگ ما هستند.

 

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی گفت: در خراسان رضوی 8 آژانس مجوز گردشگری سلامت وجود دارند و بیمار را در مرز تحویل می‌گیرند و تمام کارهای آنها را انجام می دهند و در مرز تحویل می دهند.

 

درخواست ایجاد دو آژانس گردشگری سلامت در خراسان‌جنوبی

عجم با بیان این‌که در خراسان جنوبی دو آژانس برای گردشگری سلامت درخواست داده اند، افزود: این درخواست‌ها در حال پیگیری است چراکه این یک پروسه‌ای است که باید طی قرارداد با بیمارستان داشته باشند و مجوز پذیرش درمان خواه خارجی را گرفته باشد.

 

وی یادآورشد: امیدواریم این دو آژانس بتوانند از میراث فرهنگی و وزارت بهداشت مجوز و کد بگیرند و به سمانه ثبت نام افراد درمان خواه دسترسی پیدا کنند و صدور ویزا راحتر و ارزان‌تر برای این افراد صورت بگیرد.

 

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی ضمن تاکید بر این‌که دفتر وزارت خارجه انتقال دهنده مطالبات دو طرف بوده و یک واسطه‌گر هستیم، گفت: باید این نقش را خوب اجرا کنیم در سفر اخیر داوطلبانه رفتیم و با کمترین هزینه و ظرفیت‌های استان را به افغانستان معرفی کردیم.

 

لزوم افزایش دوبرابری واردات و صادرات

عجم با بیان این‌که باید واردات و صادرات افغانستان را حداقل دوبرابری که الان است شود، افزود: این ظرفیت‌ها وجود دارد و باید احترام به خواسته های کشور مقابل گذاشت.

 

وی اضافه‌کرد: اگر ما خودمان را خوب ارائه کنیم کشور مقابل به سراغ ما خواهد آمد چراکه الان علاقه‌مندی در تجار افغانی برای کار با ما بسیار زیاد است؛ اگر بخشی از موانع دولتی آنها برداشته شود خیلی حجم تجارت ما بیشتر خواهد شد و بخشی نیز از طریق گفتگو و مذاکره قابل حل است.

 

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی گفت: در ملاقات‌هایی که کمیته توسعه صادرات استان با حضور دکتر بهرامی موسوی دستیار وزیر خارجه رایزن بازرگانی در افغانستان انجام شد یکی از خواسته‌هایی که افغان از وزارت خارجه ایران و آقای بهرامی و موسوی داشتند این بود که باید صادرات خراسان با افغانستان، پاکستان و عراق توسعه یابد و این از طریق برگزاری نمایشگاه ها، سمینار دوجانبه تجار فراهم می‌شود.

 

ایجاد نمایشگاه ارائه محصولات خراسان‌جنوبی در مزارشریف

عجم ادامه‌داد: اولین قدم را با توجه به تجربه قبلی در هرات، ایجاد نمایشگاه در مزار شریف دانستیم؛ مزارشریف سومین شهر مهم افغانستان و شاهراه تجارت در شمال افغانستان است و مسیر آنجا امن است که در گذشته 90 درصد واردات خود را از کالاهای ایرانی داشته است اما در حال حاضر کالاهای ایرانی در مغازه‌‎ها کم بود و می تواند خیلی بیشتر باشد و یک دلیل آن دوری راه است.

 

وی خاطرنشان‌کرد: در آینده از طرف هرات جاده‌ای به مزار شریف در حال راه اندازی است که اگر این جاده افتتاح شود بیرجند به مزار شریف کوتاه می‌شود.

 

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی ادامه‌‌داد: طبق مطالعات ما مزار شریف جای مناسبی است که این نمایشگاه جمهوری اسلامی با محوریت خراسان‌جنوبی است و  لازمه آن این است هیات اقتصادی این فضای نمایشگاهی را ببیند و با مقامات استان در این زمینه صحبت کند.

 

عجم افزود: زمان حضور ما در افغانستان خیلی در سطح بالا دیدار کردیم و ارزیابی مثبتی از برگزاری نمایشگاه‌های مشترک داشتند و اولین کار به طور اختصاصی در افغانستان انجام می دهیم.

 

وی ضمن بیان این‌که محدودیتی از نظر حضور صنعتگران و تولیدات استان و ایران در این نمایشگاه نداریم، گفت: شرکت مجری قرارداد خود را با شرکت‌های تولید خواهد بست.

 

تولیدکنندگان خراسان‌جنوبی در نمایشگاه حضور فعالی داشته باشند

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان‌جنوبی یادآورشد: شرکت‌های تولید استان در این نمایشگاه حضور فعالی داشته باشند چراکه این یک سرمایه‌گذاری است و هر چقدر هزینه کنند برای استان آبرو خواهد بود و اگر این موفق باشد می توان این نمایشگاه را در کشورهای دیگر نیز برگزار کرد.

 

عجم خاطرنشان‌کرد: در مزارشریف نشست بین تجار افغانی وایرانی هم خواهیم داشت که از سراسر افغانستان دعوت خواهیم داشت که تولیدکنندگان ایرانی برای انعقاد قرارداد و آشنایی و روابط اقتصادی و به طور خصوصی می‌توانند باهم صحبت کنند.

 

وی افزود: اصرار استان خراسان‌جنوبی این است که این نمایشگاه با سه کشور افغانستان، پاکستان و عراق برگزار شود و بنا بر اهداف عالیه استان که مورد تاکید نماینده ولی فقیه، استاندار و نمایندگان است، حرکت کنیم.

 لینک بخش اول مصاحبه

انتهای پیام/ 5

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب