سرویس: اخبار شهرستانها کد خبر: 91602 ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲

گفت‌وگوی خاورستان با پزشک عمومی بیرجندی؛

افزایش تخصص، مهارت وعلم قصورات پزشکی را کم می‌کند/ثواب کار خالص پزشکی را با مادیات عوض نکنیم

پزشک عمومی بیرجندی گفت: پزشک انسان است و احتمال خطا دارد اما لازم است پزشک و تمامی کسانی که در این خصوص نقش دارند علم، تخصص و تبحرش را بالا ببرد و با حوصله و صبر کار مریض را انجام دهد تا کمتر دچار قصور شود.

افزایش تخصص، مهارت وعلم قصورات پزشکی را کم می‌کند/ثواب کار خالص پزشکی را با مادیات عوض نکنیم

به گزارش خبرنگار خاورستان، یکم شهریورماه سالروز تولد شیخ الرئیس ابوعلی سینا است و این روز به نام روز پزشک نامگذاری شده است. از این رو  به این مناسبت با محمدرضا فخر پزشک عمومی بیرجند به گفت‌وگو پرداختیم.

 

محمدرضا فخر پزشک عمومی و مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان،اظهار کرد: یکی از رشته‌هایی که مورد عنایت و توجه تمام دانش آموزان است رشته پزشکی است و من نیز در دوران تحصیل در دبیرستان بی علاقه به رشته پزشکی نبودم و به همین دلیل در دبیرستان رشته علوم تجربی را انتخاب کردم.

 

وی افزود: دوران تحصیل من در دبیرستان با سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی همراه بود و بعد از آنکه مسئله جنگ تحمیلی و دفاع مقدس در کشور به وجود آمد من و بسیاری از دانش آموزانی که آن زمان در حال تحصیل بودیم مسیر تحصیل و زندگی مان تغییر کرد.

 

پزشکی که به شهادت رسید

این پزشک بیرجندی بیان کرد: دوستانی را در دوران دبیرستان داشتیم که جزو دانش آموزان برتر بودند اما با آغاز دفاع مقدس در جبهه‌های جنگ حضور پیدا کرده و برخی اسیر، جانباز و بعضی به شهادت رسیدند که یکی از شاخص‌ترین دانشجویان پزشکی آن دوران که در جبهه حضور پیدا کرد و به شهادت رسید شهید سید احمد رحیمی بود.

 

فخر عنوان کرد: من نیز بعد از اتمام دوران دبیرستان و به تبع شرایط موجود در کشور به واسطه فعالیت‌هایی که در انجمن اسلامی و بسیج داشتم وارد سپاه شدم و برای مدت زمان کوتاهی تحصیل را به دلیل تداخل با مسائل کاری و ضرورتی که ایجاد شده بود رها کردم در سپاه مشغول خدمت‌رسانی شدم و مدتی توفیق حضور در جبهه را داشتم.

 

پذیرفته شدن در رشته پزشکی سال 1372

وی اظهار کرد: با گذشت ایام و اتمام جنگ تحمیلی علاقه‌ای برای تحصیل در رشته پزشکی داشتم و به همین منظور در دبیرستان رشته علوم تجربی خواندم در من ظهور پیدا کرد و در کنکور شرکت کرده و در سال 1372 در رشته پزشک عمومی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند پذیرفته شدم و سال 1379 فارغ التحصیل شدم.

 

این پزشک عمومی بیان کرد: از سال 1379 بعد از اتمام درس در مسئولیت‌های ستادی و پزشک عمومی مشغول فعالیت بوده و هستم.

 

فخر گفت: علاوه بر بحث پزشکی مسئولان لطف داشته و مسئولیت‌هایی به من واگذار شد اما در این مدت هیچ وقت فارغ از بحث پزشکی نبودم و از سال 79 تاکنون در عرصه پزشکی فعالیت دارم.

 

حضور در بهداری سپاه اولین تجربه کاری 

وی با بیان اینکه بعد از فارغ التحصیلی اولین جایی که مشغول به فعالیت شدم در بهداری سپاه بود، گفت: همزمان در مطب و بیمارستان‌های بیرجند مشغول فعالیت بودم و در حد توان و وسع خود سعی کردم به مردم خدمت کنم.

 

این پزشک بیرجندی بیان کرد: در همان سال‌های ابتدایی که آغاز فعالیت پزشکی من بود یکی از کارهایی که علاقه داشتم بحث شرکت در فعالیت‌های جهادی در مناطق روستایی و شهری بود که این نیز مقدمه‌ای برای حضور در برنامه‌های بعدی شد و علاوه بر این موضوع، در حوادث طبیعی از جمله زلزله که نیاز به حضور بود حاضر شدم و همچنین توفیق حضور در مناطق جنوب شرق کشور و خدمت در کنار رزمنده‌هایی که هم اکنون نیز در این مناطق هستند را داشته‌ام.

محمدرضا فخر پزشک عمومی

فخر در خصوص فعالیت‌های گروه‌های جهادی، گفت: با گذشت زمان و احساس نیاز تعداد گروه‌های جهادی به ویژه پزشکی از نظر کمیت و کیفیت ارتقا پیدا کرد و هر ساله شاهد حضور جهادگران پزشکی و تاثیرات مثمر ثمر آن در مناطق مختلف کشور و خراسان جنوبی هستیم.

 

وی با بیان اینکه فعالیت گروه‌های جهادی پزشکی بسیار زیاد بوده و هم‌اکنون نیز گروه خادمیاران پزشکی برای حضور در مناطق محروم حضور پیدا می‌کنند نقش  فعالیت‌های پزشکان جمعیت هلال احمر و نیروهای نظامی و انتظامی در مناطق مختلف را مفید دانست و اظهار کرد: در حال حاضر مهم‌ترین مسئله این است که فرهنگ جهادی در تمامی کشور در حال گسترش بوده و هرجایی که این توان را در خود ببیند ورود پیدا کرده و تلاش می‌کنند که گوشه‌ای از مشکلات حل شود.

 

این پزشک عومی بیان کرد: آنچه هم‌اکنون در بحث گروه‌های جهادی مهم است و الحمدلله گروه‌های جهادی پزشکی مرتبط با رشته‌های تخصصی نمود بیشتری نسبت به سایر گروه‌های جهادی داشته به دلیل نیاز و استقبالی بوده که گروه‌های جهادی برای ورود به فعالیت‌های جهادی داشتند و علاوه بر گروه‌های جهادی ویزیت رایگان‌ها در مطب و مناطق مختلف از دیگر اقداماتی است که در عرصه پزشکی انجام شده است.

 

فخر ادامه داد: در این راستا طی سال‌های اخیر بیش از 14بیمارستان صحرایی در سطح استان با کمک گروه‌های جهادی سامان دهی شده است.

 

وی در خصوص هزینه‌های سنگینی که برخی از پزشکان با عناوین مختلف از بیمار دریافت می‌کنند، بیان کرد: در حرفه پزشکی افرادی هستند که به موضوعاتی که متعهد شده‌اند پایبند نبوده و انجام نمی‌دهند.

 

این پزشک عمومی با اشاره به اینکه در هر حرفه‌ای عده‌ای هستند که خطا می‌کنند، گفت: نسبت به پزشکان و کادر درمانی در استان که افراد منصف و خوبی هستند تعداد پزشکانی که هزینه‌های بسیار زیادی از مریض دریافت می‌کنند بسیار اندک است. اما انتظار از این جامعه فرهیخته آن است که همه خوب باشند. و اگر تعداد کمی دارای مشکل باشند باعث می‌شود که این تعداد برجسته و در جامعه مطرح شوند.

 

در مباحث دینی به پزشک به عنوان طبیب و حکیم نگاه شده

فخر تصریح کرد: در مباحث دینی به پزشک به عنوان طبیب و حکیم نگاه شده و اگر فقط  پزشکان به همین بحث توجه کنند سایر مشکلات رفع می‌شود. بحث دریافت‌های اضافی یا نحوه برخورد نامناسب در حد اندک از پزشک و حکیم پذیرفته نیست و باید اصلاح شود.

 

وی در خصوص وضعیت فعلی مراکز درمانی در استان، اظهار کرد: مراکز درمانی در خراسان‌جنوبی نسبت به قبل از انقلاب بسیار پیشرفت داشته و اگر بخواهیم شرایط فعلی را از نظر تعداد پزشکان و مراکز درمانی استان با قبل از انقلاب مقایسه کنیم اصلا قابل مقایسه نیست و جا دارد از نظام اسلامی که این امکانات را فراهم کرده تشکر کنیم.

 

این پزشک بیرجندی عنوان کرد: در خصوص بیمارستان‌ها نیز در استان طی مدت 40 سال گذشته اقدامات زیادی انجام شده و در مرکز استان ۵ بیمارستان مجهز، چندین کلینیک ،داروخانه و آزمایشگاه‌های زیادی وجود دارد حتی در شهرستان‌ها وضعیت خوب شده که همه اینها نشان از توجه جمهوری اسلامی است اما اینها نسبت به شأن مردم کفایت نمی‌کند و مسلما شأن مردم انقلابی و متدین ما بیش از این است.

 

فخر در خصوص تعدد بیماری‌ها و انواع سرطان‌ها در دنیا، بیان کرد: در سنوات گذشته تشخیص بیماری‌ها بسیار کم بود و اکنون که امکانات پیشرفت کرده و تشخیص بیماری‌ها بیشتر شده لذا فکر می‌کنیم که امروزه انواع بیماری‌ها بیشتر شده است.

محمدرضا فخر پزشک عمومی

وی تاکید کرد: متاسفانه ما در بحث سبک زندگی به سمت سبک زندگی غربی رفته‌ایم و بحث غذای پر کالری، شیرین، شور، چرب و سایر موارد افزایش پیدا کرده و در مقابل کار و تحرک کمتر شده و این باعث شده برخی از بیماری‌ها خود را بیشتر نشان دهند.

 

این پزشک عمومی گفت: برخی از غذاهایی که امروزه استفاده می‌شود ناسالم بوده و زمینه  ساز بروز بیماری‌ها می‌شود و آنچه باعث شده فکر کنیم انواع بیماری‌ها بیشتر شده به دلیل بالا رفتن سطح تشخیص بیماری است و به سبک زندگی و تغذیه مردم مربوط می‌شود.

 

فخر خاطرنشان کرد: در مجموع با تمام تفاسیر می‌بینیم که حدود 15 تا 20 سال امید به زندگی در مردم ایران بالا رفته و اگر قبل از انقلاب امید به زندگی زیر 60 سال بود در حال حاضر امید به زندگی به بیش از 75 سال افزایش یافته است.

 

وی بیان کرد: به شهروندان توصیه می‌کنم در خصوص سبک زندگی به عاداتی برگردند که برای زندگی مفید است و سلامتی خو را با رعایت سبک زندگی ایرانی اسلامی تضین کنند.

 

این پزشک عمومی در خصوص وجود تخصص‌های مختلف در استان، گفت: در مرکز استان در خصوص پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصص و شهرستان‌ها شرایط خوبی فراهم شده اما نواقص و مشکلاتی وجود دارد که مسئولان درصدد رفع هستند اما محدودیت‌هایی وجود دارد.

 

95 درصد مشکلات بهداشتی درمانی در داخل استان مرتفع می‌شود

فخر عنوان کرد: کمبود پزشک متخصص، امکانات و سایر مسائل در استان وجود دارد اما حدود 95 درصد مشکلات بهداشتی درمانی استان در داخل استان مرتفع می‌شود مگر موارد خاصی باشد.

 

قسم‌نامه بقراط را فراموش نکنیم

وی در خصوص تعهد و اخلاق پزشکی پزشکان، گفت: ما پزشکان بعد از اتمام درس و آغاز بکار قسم نامه‌ا‌ی تحت عنوان قسم‌نامه بقراط را قرائت می‌کنیم که اگر هر کدام از ما پزشکان این قسم‌نامه را فراموش نکنیم و هر از چندگاهی این قسم‌نامه را مطالعه کنیم بسیاری از مشکلات مرتفع می‌شود.

 

این پزشک بیرجندی بیان کرد: شاید برخی از پزشکان که گاهی اوقات کاری می‌کنند که شایسته و در شأن پزشک نیست به این دلیل است که به محتوای قسم‌نامه توجه نکرده یا فراموش می‌کنند اگر که توجه پیاپی و مکرری نسبت به این موضوع باشد کمتر شاهد بروز مشکلاتی در این خصوص خواهیم بود.

 

فخر عنوان کرد: نگاه ما به بیمار باید نگاه انسانی و عاطفی باشد که اگر از این منظر به بیمار نگاه شود پزشک نهایت تلاشش را برای درمان و راهنمایی صحیح به بیمار را خواهد داشت.

 

وی تصریح کرد: برخورد پزشک با بیمار باید به گونه‌ای باشد که وقتی بیمار از اتاق پزشک خارج می‌شود با اطمینان خاطر اتاق پزشک را ترک کند و  پزشک نیز نهایت سعی و تلاشش را برای درمان بیمار داشته باشد در این صورت  رضایت خدا و بیمار حاصل خواهد شد و در این شرایط وجدان پزشک نیز از کاری که انجام داده راحت خواهد بود.

محمدرضا فخر پزشک عمومی

این پزشک  عمومی در خصوص قصورات پزشکی، بیان کرد: قصور در هر حرفه‌ای امکان دارد اما قصورات در حوزه پزشکی حساس‌تر و به جهاتی خطرناک‌تر است.

 

فخر ادامه داد: پزشک انسان است و احتمال خطا دارد اما لازم است پزشک و تمامی کسانی که در این خصوص نقش دارند علم، تخصص و تبحرش را بالا ببرد و با حوصله و صبر کار مریض را انجام دهد تا کمتر دچار قصور شود.

 

وی خاطرنشان کرد: ساختارهایی پیش‌بینی شده که بحث قصور پزشکی را دنبال می‌کند و این نیز کمک می‌کند تا مقداری پزشکانی که دقت کمتری دارند اگر اتفاقی برای بیمار افتاد از طریق مراجع قانونی پیگیری شود و باعث شود کمتر شاهد قصور پزشکی باشیم.

 

لبخند رضایت بیمار برای پزشک ارزش دارد

این پزشک عمومی اظهار کرد: شاید در حوزه کار هر پزشک مهمترین مسئله‌ای که در ذهن پزشک ماندگار می‌شود رفع آلام بیمار باشد و تشکر و لبخند هر بیمار نیز برای پزشک بسیار ارزشمند است.

 

فخر با اشاره به خدماتی که به مردم ارائه کرده و رضایتی که دارد، بیان کرد: خدمات پزشکی که به مردم در نقاط محروم به ویژه روستاها به همراه گروه‌های جهادی انجام می‌شود باعث احساس رضایت در مردم منطقه و پزشکان می‌شود و همیشه در ذهن می‌ماند.

 

وی در خصوص خاطرات خوبی که طی سال‌های اخیر داشته، گفت: حدود سه سال قبل بیمارستان صحرایی در روستای تخته‌جان از توابع بخش قهستان شهرستان درمیان با مسئولیت من برپا شد و یک هفته پزشکان به صورت شبانه روزی در این منطقه مشغول فعالیت بودند. بعد از یک هفته کار سخت و شبانه روزی کار به اتمام رسید همکاران وسایل را جمع کرده و از منطقه خارج شدند و من نیز آخرین نفری بودم که بعد از خداحافظی از مردم منطقه می‌خواستم از منطقه بروم.

 

این پزشک عموی با بیان اینکه برخی از مردم روستاهای آن منطقه برادران اهل سنت هستند، اظهار کرد: قبل از خروج من از منطقه تعدادی از بزرگان اهل سنت یکی از روستاهای بزرگ آن منطقه به محل برپایی بیمارستان صحرایی آمدند. من ابتدا فکر کردم در این مدت اشتباهی از طرف همکاران صورت گرفته و این افراد برای شکایت آمده‌اند. اما بعد از اینکه از ماشین پیاده شدند به من و تعدادی از همکارانی که با هم بودیم سلام کرده و بعد از  احوالپرسی از حضور ما در این مدت تشکر کردند.

 

سفیران سلامتی که سفیر وحدت شدند

فخر ادامه داد: یکی از این بزرگان اهل سنت جلو آمد و به من گفت من آمده‌ام از شما به دلیل حضور در این منطقه تشکر کنم چراکه شما نه تنها در این مدت سفیر سلامت بودید بلکه سفیر وحدت نیز در منطقه بودید و این خاطره خوشی برای من در این منطقه شد که هم توانسته بودیم خدمتی انجام دهیم و هم وحدت، الفت و مودت بین مردم منطقه را حفظ کنیم.

 

ثواب کار خالص پزشکی را با مادیات عوض نکنیم

وی در پایان از همکارانش خواهش کرد: ثواب کار خالصانه خود را با مادیات عوض نکنید. اجر و پاداشی که یک کار خالصانه دارد بسیار زیاد است و با مادیات قابل خریداری نیست.

محمدرضا فخر پزشک عمومی

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب