آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 91087
تاریخ انتشار : 1398/04/26 - 11:20
مرشد جوان بیرجندی گفت: زورخانه‌های بسیاری از شهرستان‌های استان به دلیل نبود مربی و فراهم نبودن زیر ساخت‌ها تعطیل است و این برای استان ضعف است بایستی شهرستان‌ها تجهیز شوند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، زورخانه نماد تمدن ایرانیان است و ورزش پهلوانی و زورخانه‌اي ريشه در تاريخ كهن و فرهنگ غني ايران دارد.

 

پس از ظهور اسلام سیر تکاملی ورزش زورخانه ای شدت یافته و پس از اینکه فرهنگ ايران با عرفان اسلامی عجين می‌شود به اوج رسیده و زورخانه بر پايه اعتقادات شيعه شکل می‌گيرد.

 

 حاکميت آئين فتوت همراه با نام خدا و ذكر ائمه اطهار علیهم السلام در مناجات و ذکرهاي مياندار، ورزشکاران و اشعار مرشدان، قداست و احترام خاصي به زورخانه داده است.

 

محمد رضا حسن پور مرشد تیم ملی پهلوانی و زورخانه‌ای کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: متولد سال 1373 هستم و تقریبا 11 ساله بودم که در زورخانه موسی بن جعفر به ورزش می‌پرداختم.

 

این مرشد جوان بیرجندی با بیان این‌که در سال 97 در سنندج دوره مدرسی مرشدی را گذراندم و حکم مدرسی و داوری را بدست آوردم، گفت: اکنون نیز کلاس‌های مرشدی برای جوانان و نوجوانان را برگزار می‌کنم.

 

حسن پور با اشاره به این‌که در کمیته مرشدان شهرستان فعالیت دارم، ادامه داد: کاردانی برق خوانده‌ام و در مقطع کارشناسی در رشته مدیریت فرهنگی در حال تحصیل هستم و در کنارش مدتی است موسیقی پاپ را آغاز کرده‌ام.

وی افزود:  به دلیل علاقه ای که به ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای داشتم و چندین مرتبه در زورخانه امیرعرب این ورزش را دیده بودم باعث شد که این ورزش را انتخاب کنم.

 

مرشد تیم ملی پهلوانی و زورخانه‌ای با بیان این‌که در سال 84 به زورخانه موسی بن جعفر رفتم و کار مرشدی را آغاز کردم، گفت: پس از گذشت حدودا 5 ماه وارد رشته مرشدی شدم و به دلیل اینکه از قبل کمی با موسیقی آشنا بودم راحتتر وارد این رشته شدم.

 

حسن پور با بیان این‌که از همان روزهای اول زیر نظر آقای احسان خاوری به تمرین مرشدی پرداختم، تصریح کرد: همه بزرگان ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای اساتید من بوده‌اند و از همه آن‌ها ضرب را فرا می‌گرفتم.

 

وی عنوان کرد: استعداد و علاقه هر دو در این رشته ورزشی مهم هستند شاید کسی استعدادش پایینتر باشد با تمرین راه بیافتد اما کسی که استعداد بالاتری دارد زودتر به نتیجه می‌رسد.

مرشد تیم ملی پهلوانی و زورخانه‌ای کشور بیان‌کرد: قبل ار اینکه وارد زورخانه شوم ورزش های رزمی انجام می‌دادم اما اکنون ورزش دیگری جز ورزش زورخانه ای انجام نمی‌دهم .

 

حسن پور گفت: ورزش زورخانه‌ای به دلیل مرام پهلوانی و ذکر مولا علی (ع) و اینکه ورزش آیینی و مذهبی ما  است به نظرم برای رده سنی نوجوان و جوان خیلی بهتر است.

 

وی با بیان این‌که خانواده یک پشتوانه برای هر فرد است، مطرح کرد: خانواده من نیز در موفقیتم نقش بسزایی داشته اند من هر روز به زورخانه می‌روم به طوری که اگه حتی یک روز به زورخانه نروم پیگیر دلیل نرفتنم می‌شوند.

 

مرشد تیم ملی پهلوانی و زورخانه‌ای کشور تصریح کرد: حدود یک سالی که در زورخانه ضرب گرفتم در سال 85 مقام اول استانی را کسب کردم.

 

حسن پور با بیان این‌که در سال 87 در رده سنی نونهالان در مسابقات کشوری در اصفهان با اولین حضورم در مسابقات کشوری مدال طلا را بدست آوردم، ادامه داد: همچنین در همان سال در جشنواره مرشدان به عنوان برترین مرشد نونهال انتخاب شدم  و سردم زرین گرفتم.

 

وی افزود: سال 88 در مسابقات به دلیل امتحانات مدرسه کمتر در تمرینات حضور داشتم و خداروشکر مقام سوم را کسب کردم.

 

این مرشد بیرجندی با بیان این‌که از سال 90 کارم حرفه‌ای تر و تمرینات بیشتر شد، بیان کرد: در سال 91 به همراه تیم همنوازی استان در مسابقه جشنواره مرشدان توانستیم سردم زرین مسابقات را دریافت کنیم و  اولین سالی بود که در رده بزرگسالان مقام سوم را کسب کردم.

 

حسن پور افزود: در سال 95 در مسابقات انتخابی تیم ملی در شیراز موفق به کسب مقام دوم شدم و به اردوی تیم ملی نیز دعوت شدم.

 

 وی ادامه داد: در سال 96  با تیم ملی به مسابقات کشورهای اسلامی به آذربایجان اعزام شدم و در آنجا نیز مقام اول را بدست آوردم.

 

مرشد تیم ملی پهلوانی و زورخانه‌ای کشور با بیان این‌که در کشورهای دیگر چیزی به نام مرشد ندارند و مرشد از ایران اعزام می‌شود، عنوان کرد: نداشتن مرشد در کشورهای دیگر موجب می‌شود که با وجود زحمات زیاد اما به او مدال تعلق نگیرد و باید به این نکته توجه داشت که مدال می‌تواند در سرنوشت یک جوان تأثیر بگذارد.

 

حسن پور متذکر شد: به تازگی فدراسیون در نظر دارد که به مرشدان نیز مدال تعلق بگیرد.

 

وی تصریح کرد: آخر سال 96 مسابقات مرشدی در استان البرز شهر کرج برگزار شد و موفق به کسب مقام اول و گرفتن سردم سیمین مسابقات شدم همچنین تیم مرشدی استان مقام اول را کسب کرد.

 

این مرشد جوان بیرجندی یادآور شد: در سال 97 نیز مسابقات مرشدی در استان بوشهر برگزار شد که توانستم مقام دوم را کسب کنم.

 

حسن پور با بیان این‌که در حال حاضر جوانترین مرشدی هستم که به تیم ملی راه پیدا کرده‌ام، گفت: در چند سال اخیر تنها خراسان‌جنوبی مرشد بین المللی داشته و در قالب تیم ملی به مسابقات کشوری اعزام کرده است.

 

در ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای مرام و معرفت مهم است

وی با بیان اینکه در ورزش پهلوانی بیشتر مرام و معرفت مهم است، تصریح‌کرد: جوانی که سال‌ها در این حرفه بوده شاید بعضی مشکلات را درک کند اما جوانی که تازه پا در این عرصه می‌گذارد وقتی این بی توجهی را از سوی مسئولان ببیند رغبتی برای انتخاب این رشته ورزشی ندارد و متأسفانه فقط خانواده ورزش پهلوانی همدیگر را حمایت می‌کنند.

 

مرشد تیم ملی پهلوانی و زورخانه‌ای کشور با اشاره به این‌که بیشترین مدال کشوری را ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای دارد، ادامه داد: با اینکه ورزش زورخانه‌ای وزش باستانی خود ما است و به آن بسیار تأکید شده اما توجه به آن کمتر است.

 

حسن‌پور گفت: همه استان‌های کشور ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای را دارند اما حدود 12 استان کشور هستند که این ورزش را به صورت حرفه ای با هم به رقابت می‌پردازند.

ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای پهلوانی اداره می‌شود

وی در خصوص امکانات و تجهیزات موجود در زورخانه‌ها، بیان‌کرد: بایستی از زورخانه‌هایی که به صورت شخصی اداره می‌شوند تشکر کرد چرا که ادوات و تجهیزات تیم را خود تهیه می‌کنند و باید گفت واقعا امکانات کم است و این ورزش دلی اداره می‌شود و بزرگان این رشته از خود می‌گذرند تا جوان به جایی برسد.

 

این مرشد جوان بیرجندی عنوان کرد: برگزاری برنامه‌هایی در سطح استان چون مرشد نوازی و گلریزان و اجرا در برنامه های صدا و سیما باعث شده که این ورزش بهتر شناخته شود.

 

حسن پور افزود: نسبت به حدود 10 سال پیش که یک نوجوان نمی‌دانست ورزش زورخانه ای چیست و تصور این بود که کسی به زورخانه می‌رود که سن بالایی دارد اما به نظر من این ورزش برای جوانان است و امروز بسیار حرفه‌ای شده و توان بالایی نیز می‌خواهد.

 

نقش مهم رسانه جهت معرفی ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای

وی با بیان این‌که در حال حاضر 50 درصد ورزشکاران ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای استان خراسان‌جنوبی جوان هستند، ادامه داد: به نظر من رسانه جهت معرفی این رشته نقش مهمی دارد.

 

گذر زمان جایگاه شعر فردوسی را در اشعار زورخانه‌ای کمرنگ کرده است

 مرشد تیم ملی پهلوانی و زورخانه‌ای کشور گفت: اصل اشعار یک مرشد باید حماسی باشد اما گذر زمان سلیقه‌‍ها را عوض کرده است و متأسفانه جایگاه شعر فردوسی خیلی کمرنگ شده است باید یک سیاست‌هایی گذاشته شود تا مجدد این شعرها پا بگیرد.

 

حسن پور ادامه داد: مرشد بیشتر اشعار مذهبی در مدح مولا علی (ع)، ائمه علیهم السلام عرفانی، پر محتوا و آموزنده را می‌خواند.

 

حتی یک ساعت ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای را به ورزش دیگری نمی‌دهم

وی با بیان این‌که اگر مجدد به گذشته برگردم صد درصد ورزش زورخانه‌ای را انتخاب می‌کنم، تصریح کرد: بسیاری می‌گویند اگر سراغ ورزشی غیر از ورزش پهلوانی می‌رفتی بسیار موفقتر بودی اما من اما من حتی یک ساعت این ورزش را به ورزش یا هنر دیگری نمی‌دهم.

 

تأثیر اشعار زورخانه‌ای را به وضوح در ورزشکاران می‌بینم

مرشد تیم ملی پهلوانی و زورخانه‌ای کشور در خصوص تأثیر اشعار زورخانه‌ای در زندگی خود، بیان کرد: خواندن این اشعار واقعا در زندگی انسان تأثیر دارد  بسیاری از مواقع که شعری را می‌خوانم تأثیر آن را به وضوح در ورزشکار می‌بینم و بارها شده که فردی که وارد زورخانه شده با شنیدن اشعار اشکش در آمده است نه اینکه خواندن من بلکه مفهوم شعر این کار را کرده است.

 

ورزش اصیل پهلوانی و زورخانه‌ای آواز اصیل ایرانی می‌خواهد

حسن پور ادامه داد: مضمون اشعار خوانده شده در مسابقات حماسی است اما چند سالی شده که روی آواز ایرانی دارد کار می‌شود؛ ورزش پهلوانی و زورخانه ای ورزش اصیل ایرانی است و آواز اصیل ایرانی نیز می‌خواهد.

 

وی افزود: اشعاری که در مسابقات کشوری خوانده می‌شود چون این ورزش می‌خواهد جهانی شود باید طوری انتخاب شود که راجع به وطن خودمان باشد.

 

وی با بیان این‌که مسئولان باید یک نگاه ویژه به زورخانه‌ها داشته باشند، عنوان کرد: به توجه به اینکه بنای زورخانه‌های استان قدیمی است می‌توان در آن کارهای فرهنگی کرد چرا که اگر ترمیم شوند علاوه بر اینکه می‌تواند تبلیغ و معرفی این ورزش باشد موجب جذب توریست نیز می‌شود.

 

خراسان‌جنوبی طلایه دار ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای

این مرشد جوان بیرجندی با بیان اینکه شهرستان بیرجند 8 زورخانه دارد، گفت: در سطح شهرستان‌های استان نیز زورخانه وجود دارد اما در شهرستان‌هایی بزرگ تنها یک زورخانه وجود دارد آن هم استانی چون خراسان جنوبی که طلایه دار این ورزش است اما تنها شرایط و امکانات مرکز استان بهتر از دیگر نقاط استان است.

 

بسیاری از زورخانه‌های شهرستان‌ها به دلیل نبود زیرساخت‌ها و مربی تعطیل است

 حسن پور ادامه داد: زورخانه‌های بسیاری از شهرستان‌های استان به دلیل نبود مربی و فراهم نبودن زیر ساخت‌ها تعطیل است و این برای استان ضعف است بایستی شهرستان‌ها تجهیز شوند.     

وی ادامه داد: البته مجموعه هیئت پهلوانی در چند سال اخیر تلاش‌های فراوانی جهت افزایش زورخانه و تجهیز آن کرده است.

 

آرزوی مرشد جوان بیرجندی رسیدن ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای به جایگاه واقعی‌اش است

مرشد تیم ملی پهلوانی و زورخانه‌ای کشور ابراز کرد: آرزو می‌کنم ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای به جایگاه واقعی‌اش برسد و  این ورزش اولویت اول جوانان باشد.

 

حسن‌پور خاطرنشان‌کرد: باید سیاست‌هایی در نظر گرفته شود تا جایگاه ورزش پهلوانی و زورخانه ای در کشورهای دیگر نیز بهتر شود و یک قانون باید برای این ورزش در نظر بگیرند و به کشورهای مختلف مربی فرستاده شود و آن‌ها نیز صاحب مرشد و مربی شوند.

 

وی گفت: مرشد اسمش با خودش است یعنی ارشاد کننده و باید به گونه‌ای باشد که همه از او درس بگیرند و به جایگاه مرشدی رسیدن بسیار سخت است من هیچوقت نمی‌گویم مرشد هستم بلکه می‌گویم ضرب‌گیرم چون مرشدی شرایط خاصی دارد.

 

امروزه تفکرات و تفریحات جوانان فرق کرده است

مرشد تیم ملی پهلوانی و زورخانه‌ای کشور با بیان این‌که امروزه تفکرات و تفریحات فرق کرده است و جوانان دنبال ورزش و سلامتی نیستند، تصریح کرد: به جوانان توصیه می‌کنم نه تنها ورزش زورخانه ای بلکه ورزش‌های دیگر را  نیز امتحان کنند و سری به زورخانه‌ها بزنند و این ورزش را از نزدیک ببینند که فلسفه و مرام  این ورزش چیست؟ چرا که شاید یک جوان با آمدن در زورخانه مسیر زندگی‌اش عوض شود همان طور که مسیر زندگی بسیاری عوض شد.

 

انتهای پیام/ 135

تصاویر بیشتر برای مطلب: 


نظر شما