آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 90957
تاریخ انتشار : 1398/04/19 - 14:42
پس از یک ماه و نیم از وقوع سیل در خراسان جنوبی 47 میلیارد تومان اعتبار بلاعوض به مناطق سیل زده استان تخصیص یافت.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اوایل خردادماه سال جاری بود که سیل به روستاهای سه شهرستان بیرجند، سربیشه و درمیان خسارت وارد کرد و سبب تخریب بخشی از قنوات و اراضی کشاورزی این منطق شد.

 

با گذشت یک ماه و نیم از وقوع سیل در این شهرستان ها، اکنون 47میلیارد تومان اعتبار بلاعوض برای جبران خسارت ناشی از سیل به خراسان جنوبی اختصاص  یافته است که پس از تعیین میزان دقیق خسارت‌های وارد شده به مناطق سیل زده این اعتبار هزنیه خواهد شد.

 

محمدعلی محمدی، مدیرجهادکشاورزی شهرستان بیرجند در گفت‌وگو با خاورستان، اظهارکرد: تمام مناطق روستاهایی که در سیل خسارت دیده اند باید در سامانه سجاد که مربوط به وزارت جهادکشاورزی است ثبت شود.

 

وی افزود: تمام نقاط یو تی ام روستاهایی که در شهرستان بیرجند بر اثر سیل خسارت دیده اند یادداشت و برای تمام این نقاط پرونده تشکیل شده است و براساس نرم خسارت مبلغ خسارت تعیین شده و در سامانه ثبت شده است.

 

مدیرجهادکشاورزی شهرستان بیرجند گفت: برای جبران سیل، کمک بلاعوض و تسهیلات به مردم این مناطق صورت می گیرد اما هنوز میزان دقیق این خسارت مشخص نیست.

 

محمدی تصریح‌‎کرد: مبلغی در قالب کمک بلاعوض به سیل زدگان خراسان‌جنوبی اختصاص یافته است؛ 50 درصد از اعتبارات تعیین شده برای شهرستان بیرجند تخصیص پیدا کرده و به‌زودی به بانک ها اعلام می‌کنیم تا این اعتبار پرداخت شود.

 

محمدی خاطرنشان کرد: سامانه سجاد فعال است و خسارت‌ها در حال ثبت است و پس از ثبت دقیق میزان خسارت‌هایی که به اراضی کشاورزی وارد شده این میزان، اعلام خواهد شد.

 

وی یادآورشد: میزان خسارت ها در چهار سیستم فعال در فرمانداری به طور شبانه روزی ثبت می‌کنند تا این میزان سریعتر برآورد و اعتبارات به محل های مورد نیاز تخصیص یابد.

 

مدیرجهادکشاورزی شهرستان بیرجند بیان کرد: بیشترین خسارت سیل به مناطق روستایی ساقدر، دارج، نوغابچیک وقنوات رزوک وارد شده است.

 

محمدی از ارائه اعتبار به اراضی سیل زده در قالب تسهیلات و بلاعوض خبرداد و افزود: اعتباراتی که اخیرا پرداخت می شود بلاعوض خواهد بود.

 

وی گفت: میزان تسهیلات جبران سیل در استان جزو تسهیلات تکلیفی است که به صورت سرفصلی و به بانک ها واگذار می شود تا متقاضیان بتوانند از آن بهره مند شوند.

 

مدیرجهادکشاورزی شهرستان بیرجند افزود: بعد از برآورد خسارت وتایید در کارگروه شهرستانی برای پرداخت اعتبار به استان معرفی می شود.

 

وی بیان کرد: قبل از تامین اعتبار، شروع به بازگشایی قنوات کردیم و فعلا مشکلی از نظر تامین آب در روستاهای سیل زده نیست.

 

انتهای پیام/ 5

 نظر شما