سرویس: بیرجند کد خبر: 90470 ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸

رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان‌جنوبی مطرح کرد

علل گرانی مسکن در بیرجند/ با وضعیت فعلی فاقدان‌مسکن خانه‌دار نخواهند شد/ سازنده‌ها از موقعیت فعلی سوءاستفاده می‌کنند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان‌جنوبی گفت: باید چاره‌ای برای بازار مسکن اندیشیده شود در غیر این‌صورت اگر وضعیت به این منوال ادامه داشته باشد کسی خانه‌دار نخواهد شد.

علل گرانی مسکن در بیرجند/ با وضعیت فعلی فاقدان‌مسکن خانه‌دار نخواهند شد/ سازنده‌ها از موقعیت فعلی سوءاستفاده می‌کنند

به گزارش خبرنگار خاورستان، در زمان وزارت عباس آخوندی به عنوان وزیر راه و شهرسازی به منظور تعادل‌بخشی بازار مسکن، اخذ مالیات بر عایدی سرمایه، حمایت از تولید با معافیت مالیاتی، اخذ مالیات از خانه‌های خالی توسط شهرداری‌ها و راه‌اندازی بازارگاه الکترونیکی توسط بانک مسکن اقدامات پیشنهادی برای تعادل‌بخشی به مسکن در یک بسته 9 گانه تهیه شده است.

 

موارد 9 گانه پیشنهادی آخوندی عبارت بود از 1- عرضه بسته تشویقی مالیاتی به منظور افزایش تولید و عرضه مسکن مطابق الگوی مصرف در قالب استیجاری یا ملکی؛ این بسته می‌تواند شامل معافیت از پرداخت مالیات بر عملکرد، مالیات بر نقل و انتقال و مالیات بر اجاره باشد. 2-راه‌اندازی بازارگاه الکترونیکی؛ به منظور ایجاد ارتباط مستقیم بین عرضه‌کنندگان و متقاضیان مسکن و با هدف کاهش هزینه مبادله، بانک مسکن بازارگاهی الکترونیک راه‌اندازی می‌کند. 3-انتقال ماموریت وصول مالیات بر خانه‌های خالی از سازمان امور مالیاتی به شهرداری‌ها، تخصیص این مالیات‌ها به شهرداری‌ها و مصرف وجوه آن برای اجرای برنامه مسکن اجتماعی. 4- تسریع در تصویب لایحه قانونی پیش‌فروش ساختمان به منظور تعادل‌بخشی با بازار مسکن؛ آخوندی با اشاره به قانون پیشین در این باره، تصریح کرده است که قانون جدیدی در این مورد تنظیم شده است. 5- کنترل سوداگری در بخش زمین از طریق استفاده از ابزارهای مالیاتی از جمله مالیات بر عایدی سرمایه ناشی از زمین، آخوندی در این زمینه تاکید کرده است: اگر در طول پنج دهه اخیر نظام مالیاتی کارآمد سطح سوداگری در بخش زمین را کاهش می‌داد، امروز مناسبات ثروت و ساختار تولید در کشور متفاوت می‌بود6-حمایت از ساخت و عرضه واحدهای مسکونی کوچک متراژ و منطبق با الگوی مصرف با استفاده از سیاست‌های تسهیلاتی و معافیت‌های مالیاتی7-تسریع در اجرای برنامه بازآفرینی شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده با استفاده از زمین‌های دولتی و اهرمی کردن منابع محدود بودجه‌ای8-تغییر ماموریت بانک مسکن از بانک تخصصی به بانک توسعه‌ای-تخصصی9-تسریع در عرضه زمین‌های وابسته به دولت به منظور افزایش عرضه واحدهای منطبق با الگوی مصرف؛ برای تولید و عرضه مسکن مطابق با الگوی مصرف باید مراحل واگذاری این اراضی تسهیل و در واگذاری‌ها تسریع شود.

 

اما آن‌چه از وضعیت فعلی جامعه مشخص است، تاکنون وزارت راه و شهرسازی در دولت حجت‌الاسلام حسن روحانی، چه در زمان آخوندی و چه در زمان اسلامی وزیر فعلی، نتوانسته بازار مسکن را ساماندهی کند و رونق دهد. افزایش بی‌رویه قیمت مسکن و اجاره‌بها، نارضایتی شدید مردم را در پی داشته است و افرادی که خانه ندارند به خصوص جوانان، خانه‌دارشدن را آرزویی بسیاردورازخود می‌دانند.

 

در خصوص اهمیت و تاثیراتی که بسته 9 گانه وزارت راه وشهرسازی می‌تواند بر تعادل بخشی بر قیمت مسکن داشته باشد و همچنین وضعیت فعلی بازار مسکن، با رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان جنوبی گفت‌وگو کردیم.

 

علیرضا اربابی رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان‌جنوبی در خصوص بسته 9 گانه وزارت راه و شهرسازی برای کنترل قیمت مسکن در گفت‌وگو با خاورستان، گفت: این بسته 9 گانه تاکنون به اتحادیه مشاوران املاک خراسان‌جنوبی ابلاغ نشده است.

 

وی با بیان این‌که از مردم موضوعاتی در خصوص این‌که بسته‌ای برای ثبات و کنترل بازار مسکن در نظر گرفته شده شنیده‌ام اما ندیده‌ام، افزود: این بسته هیچ دردی از مسکن را دوا نمی‌کند.

 

اراضی بین بلوارهای شهیدان صیادشیرازی و ناصری مفید نیست

رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان‌جنوبی در خصوص آماده‌سازی اراضی حاشیه بلوارهای شهیدان صیادشیرازی و ناصری بیان کرد: این اراضی را برای ساخت مسکن مفید نمی‌دانم و این اراضی نیز مشکل مردم در بحث مسکن را حل نخواهد کرد.

 

اربابی ادامه داد: این اراضی روی گسل قرار دارد و هزینه خاک‌برداری از این اراضی از هزینه ساخت‌وساز بیشتر می‌شود در مجموع من این اراضی را برای ساخت مسکن مفید نمی‌بینم.

 

موضوع افزایش محدوده شهر بیرجند وجود ندارد

وی در خصوص شایعه افزایش محدوده شهر بیرجند، گفت: موضوعی مبنی بر افزایش محدوده شهر بیرجند وجود ندارد و تأیید نمی‌کنم.

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان‌جنوبی بیان کرد: راه و شهرسازی نمی‌تواند دروازه شهر را باز کند و تنها زمانی می‌تواند دروازه شهر را باز کند که مسئول کمیته فنی استانداری این طرح را تصویب کند.

 

اربابی اظهار کرد: این موضوع اگر بخواهد اجرایی شود باید در شورای تأمین، شورای شهر و کمیسیون فنی استانداری تصویب و سپس بازگشایی شود.

 

وی عنوان کرد: بازار مسکن در استان از ابتدای سال افزایش قیمت داشته و هم‌اکنون نیز افزایش قیمت وجود دارد ضمن این‌که حدود 20 روز گذشته بازار آرام‌تر شده است و این آرام‌بودن به معنای کاهش قیمت نیست.

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان‌جنوبی بیان کرد: من جایی مشاهده نکرده‌ام که قیمت مسکن پایین آمده باشد اما طی روزهای اخیر خریداران کمتر به مشاور املاک مراجعه می‌کنند و قبلا مراجعات بیشتر بود لذا به نظر می‌رسد مقداری بازار راکد شده است.

 

اربابی در خصوص کاهش قیمت آهن‌آلات، افزود: طی یک ماه گذشته مقدار جزئی در آهن‌آلات شاهد کاهش قیمت بودیم البته این کاهش قیمت در صورتی است که قیمت یک شاخه تیرآهن را حدود 100 هزار تومان افزایش دادند و طی یک ماه گذشته از 100 هزارتومان افزایشی که داشته حدود 80 هزار تومان را کاهش داده‌اند با این تفاسیر نیز هنوز قیمت آن به قیمت قبلی برنگشته اما از قیمتی که افزایش داشته مقداری کمتر شده است.

 

وی اظهار کرد: کاهش قیمت مسکن زمانی اتفاق خواهد افتاد که همه دست‌به‌دست یکدیگر دهند و آهن‌آلات و مصالح ساختمانی کاهش قیمت داشته باشد نه‌این‌که قیمت آهن‌آلات کاهش پیدا کند اما قیمت مصالح افزایش داشته باشد.

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان جنوبی گفت: باید چاره‌ای برای بازار مسکن اندیشیده شود در غیر این‌صورت اگر وضعیت به این منوال ادامه داشته باشد کسی خانه‌دار نخواهد شد.

 

اربابی بیان کرد: مردم در کاهش قیمت‌ها نقش اول را دارند. اگر مردم در زمان گرانی مسکن خریداری نکنند و صبر کنند قطعا بازار مسکن خودبه‌خود سیر نزولی پیدا می‌کند.

 

پول‌های سرگردانی که برای مسکن هزینه می‌شود

وی با بیان این‌که مسکن‌سازی در مرکز استان باید بر اساس آمار جمعیتی باشد، گفت: در خراسان جنوبی پول‌های سرگردانی وجود دارد که کسی راه خرج‌کردن آن را نمی‌داند چراکه کارخانه‌ای و شرایط دیگری در استان در بحث سرمایه‌گذاری وجود ندارد و به ناچار مردم پول‌های خود را در ساخت‌وساز مسکن و فروش آن هزینه می‌کنند چون از این کار سود می‌برند.

 

مزایده‌ها دلیل اصلی گرانی زمین و مسکن

رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان جنوبی با اشاره به این‌که یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت زمین و مسکن مزایده‌هایی است که برگزار می‌شود، افزود: بهتر است مزایده‌ها برگزار نشود.

 

اربابی تصریح کرد: اخیرا بنیاد مستضعفان شرایط را سخت‌تر کرده و گفته است تا زمانی‌که فردی اقساط خود را پرداخت نکند پروانه صادر نمی‌کند.

 

وی گفت: به صرف این‌که در گذشته عده‌ای زمین‌هایی داشته‌اند، حال بنیاد مستضعفان نمی‌تواند هرجایی که زمینی است را به نام این بنیاد به فروش برساند. بنیاد مستضعفان کدام مستضعف را زمین داده است؟

 

زمین‌های مزایده را به قیمت عادی به مردم بدهند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان جنوبی تأکید کرد: زمین‌های مزایده را به قیمت عادی به مردم بدهند که بازار خوب شود اما متأسفانه همین کار را نیز انجام نمی‌دهند.

 

اربابی تصریح کرد: تمام گرانی‌ها از مزایده‌هایی است که برگزار می‌شود و فرقی نمی‌کند مزایده مربوط به کجا باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: یکی از گران‌ترین زمین‌هایی که در بیرجند خرید و فروش می‌شود زمین‌های بنیاد مستضعفان است که به صورت مزایده و قسطی به فروش می‌رسد.

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان جنوبی بیان کرد: علی‌رغم فرمایشات مقام معظم رهبری که در سال 1378 به بیرجند آمدند و فرمودند پولی از فروش اموال بنیاد مستضعفان حق ندارد از استان خارج شود اما متأسفانه درآمد حاصل از فروش زمین‌های بنیاد در استان هزینه نمی‌شود و افرادی از مرکز در مزایده‌ها شرکت کرده و پول از استان خارج می‌شود.

 

اربابی با بیان این‌که باید بنیاد مستضعفان و شهرداری زمین‌ها را به روش دیگری به مردم واگذار کنند، اظهار کرد: اگر صدور پروانه کم می‌شود قیمت صدور افزایش نداشته باشد علاوه بر این نظام مهندسی، تأمین اجتماعی، زمین، مصالح و کارگر همه از عواملی است که باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود در صورتی که لازم است همه با یکدیگر باید برای کاهش قیمت همکاری کنند.

 

وی بیان کرد: باید راهکار ارائه شود و کار عملی صورت گیرد. به افرادی زمین واگذار شود که تاکنون زمین نگرفته باشند نه‌اینکه افرادی که پولدار هستند و در بانک‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند به محض شنیدن برگزاری مزایده، به آن‌ها زمین واگذار شود. بسیاری از افرادی که در مزایده‌ها شرکت می‌کنند زمین و مسکن دارند و برای چندمین بار اقدام به خریداری زمین می‌کنند.

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان‌جنوبی گفت: با این روش برخی افراد یک شبه پولدار شده و افرادی که واقعا نیازمند زمین و مسکن هستند پس از گذشت سال‌های طولانی هم صاحب‌خانه نمی‌شوند.

 

افزایش برج‌های چند طبقه در بیرجند

اربابی عنوان کرد: در بیرجند مشکل مسکن نداریم و اکثر افرادی که در بیرجند هستند خانه دارند. افرادی که صاحب برج‌های چند طبقه هستند نیز طبقات را به اجاره داده‌اند.

 

وی با بیان این‌که هم‌اکنون شاهد بسازبفروش در بیرجند هستیم، گفت: این موضوع را نقد نمی‌کنم اما با این کار بسیاری از افراد صاحب خانه نمی‌شوند و سود را با همین شرایطی که مسکن گران‌شده، سازنده می‌برد.

 

سوءاستفاده سازنده‌ها/ مردم بدون آگاهی از قیمت‌ها زمین و مسکن نخرند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان جنوبی گفت: متأسفانه در این شرایط سازنده‌ها از موقعیت سوءاستفاده کرده و به بهانه این‌که قیمت آهن‌آلات و مصالح ساختمانی افزایش داشته، بیش از 30 درصد بعد از فروش واحدها سود می‌برد اما متأسفانه هیچ‌کس متوجه این مسائل نمی‌شود و هیچ قانونی جهت برخورد با این کار یا حمایت از مردم وجود ندارد.

 

اربابی به مردم توصیه کرد: زمانی‌که  قرار است مردم ملکی را خریداری کنند با چشم باز خریداری کرده و تحت‌تأثیر اظهارات سازنده‌ها قرار نگیرند. برای آن‌ها هزینه‌های زمین، ساخت‌وساز و سایر هزینه‌های جاری را حساب کنند و سپس ملک را خریداری کنند چراکه اگر بدون اطلاع و آگاهی از قیمت‌ها ملکی را بخرند هزینه زیادی از دست خواهند داد و سود به جیب سازنده خواهد رفت.

 

وی تصریح کرد: اگر ساخت‌وساز برای فروشنده‌ها به صرفه نیست و ضرر می‌کنند، چرا هر روز در یکی از خیابان‌های شهر بیرجند برج‌های چند طبقه ساخته می‌شود؟

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان‌جنوبی گفت: از مردم درخواست می‌شود با نخریدن مسکن، شرایط سوءاستفاده را برای سازنده و مصالح‌فروشان فراهم نکنند.

 

اربابی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر در یک طبقه با دو واحد، دو خانواده زندگی می‌کردند اما اکنون برخی شهروندان یک واحد را برای استفاده خانواده و واحد دیگر را برای مهمان دارند.

 

وی با بیان این‌که متأسفانه مردم برای چند نسل بعد از خود مسکن خریداری می‌کنند، گفت: از مردم درخواست می‌شود مسکن مازاد بر نیاز نخرند چراکه اگر همت همگانی از طرف مردم برای نخریدن مسکن وجود داشته باشد، قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

 

کسب درآمد فروشنده از سرمایه خریدار

رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان‌جنوبی با بیان این‌که متأسفانه مردم از ترس افزایش بیش از این قیمت‌ها در صف خریداری آهن‌آلات و مصالح هستند، گفت: قبل از این‌که آهن به استان برسد مردم پول برای خریداری به فروشنده می‌دهند و در واقع فروشنده‌ها از پول خریداران کسب درآمد می‌کنند و خودشان سرمایه در گردشی ندارند. در حالی که باید فروشنده آهن‌آلات مورد نظر را خریداری کرده و در انبارها داشته باشد تا در صورت مراجعه خریدار بفروشد اما در حال حاضر فروشنده با پول خریدار، آهن خریداری کرده به استان می‌رساند و با سودی که باز هم از پول خریدار برای هزینه راه و سایر موارد پرداخت می‌کند کارهای خود را پیش برده و متأسفانه نسبت به این موضوع هیچ نظارتی وجود ندارد.

 

اربابی با بیان این‌که سال‌ها در اصناف فعالیت داشته و دارم، افزود: بارها به اصناف تذکر دادم و گفته‌ام این کاری که انجام می‌شود و با پول خریدار جنسی خریداری شده و سودش را می‌برید، درست نیست و باید به این مسائل توجه کنید.

 

وی تصریح کرد: این برنامه‌ها همه کار دشمن است که با جنگ اقتصادی به ملت ما حمله کرده و وظیفه عموم مردم است که هوشیار بوده و در زمین دشمن بازی نکنند.

 

انتهای پیام/127/ 22/ 4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب