سرویس: اقتصادی کد خبر: 90468 ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳

مدیر امور باغبانی جهادکشاوزی خراسان‌جنوبی مطرح کرد

طرح جامع زعفران 10 سال بدون اعتبار و فقط در حد مصوبه/ فعالیت بیش از 37 هزار بهره‌بردار زعفران در خراسان جنوبی

مدیر امور باغبانی اداره‌کل جهادکشاوزی خراسان‌جنوبی گفت: علی‌رغم این‌که طرح جامع زعفران سال 1389 به تصویب رسیده اما ردیف اعتباری برای آن در نظر گرفته نشده و در حد مصوبه باقی مانده است.

طرح جامع زعفران 10 سال بدون اعتبار و فقط در حد مصوبه/ فعالیت بیش از 37 هزار بهره‌بردار زعفران در خراسان جنوبی
به گزارش خبرنگار خاورستان، طرح جامع و ملی زعفران در افق 10 ساله و برنامه زمان‌بندی 10 ساله برای توجه به این محصول راهبردی تهیه شده است.
 
 
این طرح تهیه شده 9 هدف را مد نظر داشت که افزایش میانگین عملکرد در واحد سطح از 3.5 به 8.5 کیلوگرم در هکتار، ارتقای کیفیت محصول، دستیابی به بازارهای جدید زعفران، بهره‌مندی از نتایج کاربردی طرح‌های تحقیقاتی در تنوع بخشی به فرآورده‌های این محصول، بازگشت هرچه بیشتر ارزش افزوده زعفران به کشور، ساختار غیردولتی مناسب در امر سامان‌دهی امور تولید، فرآوری، بازاریابی و صادرات زعفران، اختصاص ردیف‌های تسهیلاتی و سرمایه در گردش، اصلاح و بهینه‌سازی استانداردهای موجود و ارتقای جایگاه زعفران ایران در سازمان استاندارد جهانی از جمله اهداف اجرایی‌شدن این طرح محسوب می‌شود.
 
همچنین طرح جامع محصول زعفران ایران شامل 6 طرح کلی در قالب 112 پروژه است که این 6 طرح شامل طرح بهبود تولید و ارتقای مهارت زعفران‌کاران با 26 پروژه، طرح بهبود فرآوری و بسته‌بندی زعفران با 16 پروژه، طرح بهبود بازاریابی و تجارت خارجی زعفران با 10 پروژه، طرح بهبود تحقیقات زعفران با 29 پروژه، طرح بهبود ساختار و قوانین زعفران با 10 پروژه و طرح بهبود تدوین استانداردهای زعفران با 21 پروژه است.
 
متولیان تدوین طرح جامع زعفران برای اجرای این طرح‌ها و پروژه‌های زیر مجموعه آن 3 هزار و 306 میلیارد ریال اعتبار پیشنهاد دادند که از این مبلغ سهم دولت یک‌هزار و 313 میلیارد ریال و معادل 39.71 درصد، سهم تسهیلات بانکی یک‌هزار و 371 میلیارد ریال و معادل 41.45 درصد و سهم آورده 622 میلیارد ریال و معادل 18.8 درصد است.
 
این طرح برای افق 10 ساله تهیه شد که دارای دو برنامه 5 ساله اول و دوم است و برنامه اول از 1389 تا 1393 و برنامه دوم از سال 1394 تا 1398 مدت زمان اجرای آن تعیین شده است. اما هم‌اکنون که به پایان سال برنامه دوم رسیده هنوز اجرایی نشده است.

 

عبدالرضا رضایی مدیر امورباغبانی اداره کل جهادکشاوزی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، در این خصوص اظهار کرد: طرح جامع زعفران طرح کشوری است و در سال 1388 طرح اولیه ارائه شده و در سال 1389 طرح به صورت جامع تهیه و تدوین شده و به تصویب رسیده است.

عبدالرضا رضایی مدیر امور باغبانی اداره کل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی

وی با بیان این‌که اهداف و برنامه‌های زیادی در این طرح برای زعفران که یکی از محصولات راهبردی خراسان‌جنوبی است در نظر گرفته شده، افزود: این طرح کشوری بوده و به استان‌هایی که در بحث کشت زعفران فعالیت دارند ارائه شده است.

 

مدیر امور باغبانی اداره‌کل جهادکشاوزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: اولویت اجرای این طرح در خراسان‌های رضوی و جنوبی به دلیل اصلی و راهبردی‌بودن محصول و سطح زیرکشت قابل توجه آن است.

 

رضایی عنوان کرد: اعتباری نیز برای اجرای این طرح به هر استان اختصاص داده شده که سهم خراسان‌جنوبی 375 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

 

وی با بیان این‌که این طرح مصوب شده، تصریح کرد: متأسفانه ردیف اعتباری برای آن در نظر گرفته نشده است. در حال حاضر که چند سال از تصویب و ارائه آن به استان‌ها می‌گذرد اجرایی نشده و در حد مصوبه باقی‌مانده است.

 

فعالیت بیش از 37 هزار بهره‌بردار زعفران در خراسان جنوبی

مدیر امورباغبانی اداره‌کل جهادکشاوزی خراسان‌جنوبی گفت: در خراسان جنوبی بیش از 37 هزار بهره‌بردار کشاورزی در زمینه کشت زعفران فعال هستند و طبق آخرین آمار سال گذشته بیش از 16 هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت زعفران است.

 

رضایی اظهار کرد: در طرح جامع زعفران مباحث آموزش، تحقیقات، بازاریابی، فرآوری و بسته‌بندی، ارتقای کمی و کیفی، ساماندهی صادرات، قیمت، جلوگیری از خام‌فروشی و بسیاری موارد دیگر گنجانده شده است.

 

وی با بیان این‌که اگر این طرح اجرایی شود شاهد تحول عظیمی در بخش کشاورزی خواهیم بود، تصریح کرد: متأسفانه عدم‌تخصیص اعتبار مورد نیازی که در نظر گرفته شده مانعی برای رشد قابل توجه تلاش زعفران‌کاران شده است.

 

مدیر امورباغبانی اداره‌کل جهادکشاوزی خراسان‌جنوبی گفت: معمولا اعتبارات شهرستانی که برای بخش کشاورزی در نظر گرفته می‌شود را به سمت زعفران سوق می‌دهیم اما با اعتبارات اندک نمی‌توان در راستای اجرایی‌شدن یک طرح جامع گام برداشت.

 

ارزآور بودن زعفران

رضایی تأکید کرد: زعفران محصولی راهبردی بوده و برای کشور ارزآور است لذا برای تحقق طرح جامع باید اعتبار قابل توجهی در نظرگرفته شود.

 

وی اظهار کرد: هر ساله از طرف استان با بروزکردن اطلاعات مورد نیاز طرح جامع زعفران و ارائه به استانداری و وزارت جهاد کشاورزی پیگیر اجرایی‌شدن طرح و تخصیص اعتبار هستیم اما تاکنون اعتبار درنظرگرفته شده، تخصیص پیدا نکرده است.

 

مدیر امور باغبانی اداره‌کل جهادکشاوزی خراسان‌جنوبی افزود: جهادکشاورزی برای کمک به بهره‌برداران زعفران اقداماتی از جمله ارائه تسهیلات و صدور مجوز برای بسته‌بندی و فرآوری، افزایش سطح زیرکشت و سایر موارد مورد نیاز بهره‌بردار انجام داده و با کشاورزان همکاری دارد اما این اقدامات مربوط به طرح جامع زعفران نیست.

 

رضایی با بیان این‌که پیاز زعفران در استان تولید ‌می‌شود و از کیفیت خوبی برخوردار است، گفت: در زمینه پیاز زعفران مازاد داریم که به استان‌های دیگر پس از کنترل و پایش جهت اطمینان از عدم‌آلودگی و بیماری ارسال می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: فصل جابه‌جایی پیاز زعفران خرداد و شهریور است و بهتر است کشاورزان در این دو ماه نسبت به جابه‌جایی پیاز زعفران اقدام کنند.

 

توجه به کشت محصولات باغی

مدیر امور باغبانی اداره‌کل جهادکشاوزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: در حال حاضر با توجه به تغییر الگوی کشت، کشاورزان از کشت محصولات زراعی به سمت محصولات باغی روی آورده و محصولاتی از جمله عناب و زرشک که جایگزینی ندارد و بحث توسعه آن‌ها از اولویت اصلی جهاد کشاورزی است را مورد توجه قرار داده‌اند.

 

رضایی خاطرنشان کرد: کشت محصولات باغی کم‌آب‌بَر به ویژه زرشک و عناب با توجه به خشکسالی و اقلیم منطقه باید مورد توجه باشد و اعتباراتی نیز در این خصوص در اختیار کشاورزان قرار گرفته شود. ضمن این‌که در حال حاضر یارانه نهال به زرشک، عناب و پیاز زعفران تعلق گرفته و در راستای افزایش یارانه نهال اقدامات خوبی انجام شده است.

 

وی با بیان این‌که برای تولید محصول با کیفیت به کشاورزان آموزش داده می‌شود، افزود: کشاورزان در فواصل مختلف نیاز به آموزش دارند و این موضوع برای جهادکشاورزی کمتر قابل انجام است. گاهی اوقات کشاورزان به دلیل عدم آموزش و بروزنشدن اطلاعات ممکن است محصولی با کیفیت پایین تولید کنند که در مقابل زحمات و آبی که برای محصول صرف شده قابل قبول نباشد که این مسئله نیز یکی از مشکلات کشاورزان است.

 

مدیر امور باغبانی اداره‌کل جهادکشاوزی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که همواره در بحث خرید و فروش محصولات کشاورزی دست دلالان در کار است، اظهار کرد: باید از حضور دلالان در خرید و فروش به نفع کشاورز استفاده شود و از هر گونه اجحاف در حق بهره‌برداران بخش کشاورزی جلوگیری کرد.

 

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب