آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 90029
تاریخ انتشار : 1398/02/24 - 12:39
مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان‌جنوبی گفت: اگر بخواهیم برکات و فیوضات ماه مبارک رمضان ادامه پیدا کند باید جوهره اصلی این ماه که قرآن و ارتباط بیشتر با خدا است را حفظ کنیم.

حجت‌الاسلام روح الله نوری مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: ماه مبارک رمضان یک ضیافت الهی است.

 

وی با بیان اینکه معمولا زمانی‌که مهمانی برپا می‌شود میزبان در خانه خود از مهمان پذیرایی می‌کند، افزود: در روایات از مساجد به عنوان خانه‌های خدا یاد شده و می‌توان گفت تمام برکاتی که در ماه مبارک رمضان وجود دارد بخش اعظم آن با حضور در مساجد اتفاق می‌افتد.

 

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان‌جنوبی بیان کرد: خدا پذیرایی اصلی از مهمان خود را در مساجد انجام می‌دهد.

 

نوری اظهار کرد: اگر مفهوم مسجد را به خوبی فهم کنیم قطعا برکات ماه مبارک رمضان را بیشتر فهم خواهیم کرد.

 

وی بیان کرد: هر آنچه در ماه مبارک رمضان به آن توصیه می‌شویم از جمله توجه به خدا، توجه به خلق خدا،تنظیم ارتباط ما در کلیه رفتارها، گفتار و نظام خلقت با خالق هستی بخشی است که در افراد و مسجد وجود دارد.

 

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در این ماه توصیه شده که به نیازمندان توجه شود، گفت: یکی از پایگاه‌ها و کارکردهای مسجد تنظیم ارتباط مردم با یکدیگر در بستر مسجد اتفاق می‌افتد.

 

نوری افزود: اگر ما در این ماه به صله رحم و کمک به یکدیگر توصیه می‌شویم یک از پایگاه‌ها مسجد است.

 

وی بیان کرد: ماه مبارک رمضان برکات زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به ارتباط با خالق و با هم نوعان اشاره کرد.

 

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان‌جنوبی اظهار کرد: برکات ماه مبارک رمضان را در تک تک ثانیه‌های این ایام هنگام لحظات سحر و افطار به خوبی می‌توان درک کرد.

 

نوری اظهار کرد: برکات ماه مبارک رمضان و مسجد از جنس یکدیگر است و از جهتی در طول و در تدوام یکدیگر قرار دارد.

 

وی با بیان اینکه ماه مبارک رمضان و مساجد در برکات و رحمت مکمل یکدیگر هستند، افزود: حضو مردم به ویژه جوانان در مساجد در ماه مبارک رمضان بیشتر از سایر ماه‌های سال است و یکی از دلایل می‌تواند برنامه‌ها و برکات این ماه باشد.

 

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان‌جنوبی بیان کرد: ماه مبارک رمضان معنویتی دارد که مساجد را پر رونق‌تر می‌کند و حضور جوان‌ها در این رونق تاثیر گذار است.

 

نوری عنوان کرد: در استان حضور جوانان در مساجد خوب است اما با توجه به آنچه در آرمان‌های مورد نظر ما است مطلوب نبوده.

 

وی با اشاره به اینکه در بیانیه گام دوم انقلاب، بار اصلی حرکت‌های بزرگ انقلاب اسلامی را جوانان باید بردارند در استان هنوز به این تناسب نرسیدیم و با نقطه مطلوب فاصله داریم.

 

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان‌جنوبی ادامه داد: یکی از کارهایی که می‌توان برای حضور بیشتر جوانان در مساجد داشت این است که بستر حضور جوانان در مسجد توسط مسئولان و افرادی که در مسجد کار کرده و نقش دارند فراهم شود.

 

نوری بیان کرد: از نظر ساختاری نیز باید فضا برای حضور جوانان در مسجد فراهم باشد و اگر هئیت امناها، خادمان و مسئولان در مساجد می‌خواهند تلاش آنها در مساجد دیده شود و به نتیجه برسد باید به سمت جوان‌گرایی رفته و عرصه را برای حضور بیش از این جوانان در مساجد و استفاده در برنامه‌های مختلف فراهم کنند.

 

وی اظهار کرد:  حضور و ایفای نقش موثر جوانان در ایجاد و اجرای برنامه‌ها در مساجد بسیار مهم بوده و می‌طلبد مسئولان اجرایی در مساجد به این نکته توجه کنند.

 

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان‌جنوبی با بیان اینکه مسجد مکانی برای همه سنین و صنوف است، تاکید کرد: نباید به دلیل حضور و استفاده جوانان در برنامه‌های مساجد کاری کرد که بزرگان رنجیده شوند و از طرفی نیز نباید به دلیل اینکه بخواهیم احترام بزرگان را حفظ کرده باعث طرد جوانان از مسجد شد.

 

نوری اظهار کرد: بیش از 60 درصد ائمه جماعات مساجد استان در سنینی هستند که پویایی و جوانی برای جذب افراد به مساجد را دارند.

 

وی عنوان کرد: اگر بخواهیم برکات و فیوضات ماه مبارک رمضان ادامه پیدا کند باید جوهره اصلی این ماه که قرآن و ارتباط بیشتر با خدا است را حفظ کنیم.

 

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان‌جنوبی بیان کرد: توجه به جایگاه اصلی مسجد باعث می‌شود برکاتی که با حضور در مسجد شامل حال فرد می‌شود در طول حیات و زندگی ادامه پیدا کند.

 

نوری گفت: هر چه مساجد به سمت احیا شدن حقیقی پیش بروند باعث افزایش حضور مومن، برنامه داشتن و فعال بودن متناسب نیازهای روز جامعه خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه مساجد باید در زمینه‌های مختلف از جمله گام دوم انقلاب نقش آفرینی کنند، گفت: ان‌شاءالله مساجد به جایگاه‌هایی برسند که مردم با حضور در مسجد به برکات آن پی ببرند.

 

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: دراستان بیش از 2هزار و200 مسجد اهل سنت و شیعه داریم.

 

انتهای پیام/127  نظر شما