سرویس: اجتماعی کد خبر: 89934 ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان‌جنوبی مطرح کرد

175 زندانی جرایم غیر عمد در انتظار کمک خیران/ برگزاری جشن گلریزان همزمان با شب ولادت امام حسن مجتبی(ع)

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان‌جنوبی گفت: در حال حاضر در زندان‌های استان 175 نفر زندانی جرایم غیرعمد با بدهی 30 میلیارد تومان داریم که 171 نفر مرد و 4 نفر زن هستند.

175 زندانی جرایم غیر عمد در انتظار کمک خیران/ برگزاری جشن گلریزان همزمان با شب ولادت امام حسن مجتبی(ع)
علی هاشمی مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، ضمن تبریک ماه مبارک رمضان اظهار کرد: هر ساله در خراسان‌جنوبی در ماه مبارک رمضان جشن گلریزان برای زندانیان جرایم غیر عمد در استان برگزار می‌شود.
 
 
وی با بیان اینکه امسال نیز جشن گلریزان آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد روز دوشنبه 14 رمضان همزمان با شب میلاد امام حسن مجتبی (ع) برگزار می‌شود، افزود: این مراسم 30 اردیبهشت ماه ساعت 17:30 در محل تالار ماهان (فرودگاه قدیم بیرجند) با حضور مسئولان شهرستانی و استانی برگزار خواهد شد.
 
 
مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان‌جنوبی با اشاره به اقدام بسیار خوب برنامه ماه عسل برای جمع آوری کمک‌های مردمی  برای آزاد سازی زندانیان جرایم غیر عمد، بیان کرد: سال گذشته ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و زندانیان جرائم غیرعمد با هماهنگی برنامه ماه عسل 135 نفر از زندانیان استان با بدهی 15 میلیارد تومان را آزاد کرد.
 
 
هاشمی گفت: از این تعداد 63 نفر از زندانیان توسط ستاد دیه و 72 نفر توسط برنامه ماه عسل آزاد شدند  و از مبلغ 15 میلیارد تومان بدهی حدود 8 میلیارد تومان مربوط به گذشت شکات بود.
 
 
وی اظهار کرد: در خراسان‌جنوبی 93 درصد زندانیان مرد و 7 درصد زن هستند و از نظر وضعیت قضایی نیز 83 درصد زندانیان محکوم و 17 درصد متهم اند.
 
 
مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان‌جنوبی بیان کرد: 62 درصد زندانیان در خراسان‌جنوبی بین گروه سنی 18 تا 39 سال بوده و 74 درصد زندانیان به دلیل موادمخدر، 11 درصد سرقت و 6 درصد زندانیان به دلیل جرائم غیرعمد در زندان هستند.
 
 
هاشمی با اشاره بامشغول بکار بودن زندانیان استان، گفت: 780 نفر از زندانیان دارای اشتغال مولد یعنی اشتغالی با درآمدی ماهیانه بیشتر از 250 هزار تومان و 750 نفر دارای اشتغال غیرمولد یعنی با درآمد زیر 250 هزار تومان هستند.
 
 
وی خاطرنشان کرد: به مناسب چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی یک هزار و 75 نفر زندانیان مشمول تخفیف و عفو مقام معظم رهبری شده و یک هزار و 188 نفر نیز آزاد شدند.
 
 
مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان‌جنوبی بیان کرد: در حال حاضر در زندان‌های استان 175 نفر زندانی جرایم غیرعمد با بدهی 30 میلیارد تومان داریم که 171 نفر مرد و 4 نفر زن هستند.
 
 
هاشمی تصریح کرد: تعداد مددجویان مالی 127 نفر، تعداد مددجویان محکوم به مهریه و نفقه 47 نفر و تعداد مددجویان دیه یک نفر است.
 
 
وی با بیان اینکه از یک هزار و 188 نفر زندانی که به عفو رهبری آزاد شدند تنها 9 نفر برگشت به زندان‌ها بوده، تصریح کرد: این دلیل نمی‌شود به خاطر 9 نفر بقیه زندانیان آزاد نشوند.
 
 
مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان‌جنوبی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز 9 نفر شامل 6 نفر بدهی مالی و سه نفر بدهی مهریه با مبلغ 10 میلیارد و 392 میلیون ریال آزاد شدند که از این مبلغ 6 میلیارد و 397 میلیون ریال گذشت شکات بوده است.
 
 
هاشمی با اشاره به سطح سواد زندانیان استان، تصریح کرد: 4 درصد از زندانیان استان بی‌سواد، 24 درصد تحصیلات ابتدایی، 41 درصد تحصیلات راهنمایی، 8 درصد تحصیلات دبیرستان، 17 درصد تحصیلات دیپلم و 2.5 درصد فوق دیپلم دارند.
 
 
وی عنوان کرد: 40 درصد از زندانیان نیز در کارگاه‌های اشتغال و حرفه‌آموزی زندان‌ها مشغول به کار بوده و 60 درصد دیگر بیکار هستند و کاری به آن‌ها داده نشده است.
 
 
مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان‌جنوبی افزود: به دلیل بنیان و تحکیم خانواده نیز در پایان سال گذشته مرخصی نوروزی از سوی قوه قضاییه شامل یک هزار و 707 نفر زندانیان استان شده و در مجموع 46 هزار و 628 روز مرخصی داده شد.
 
 
انتهای پیام/127
 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب