سرویس: اجتماعی کد خبر: 88469 ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۵

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی مطرح کرد

اقدامات قابل توجه در حوزه بیمه پس از پیروزی انقلاب اسلامی/ بیش از 470 هزار نفر در خراسان‌جنوبی بیمه سلامت دارند

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی گفت: قبل از تشکیل اداره کل بیمه سلامت استان در سال 1384 تعداد کل بیمه شدگان تحت پوشش این اداره کل حدود 381 هزار و 202 نفر بوده که این آمار در سال 97 به 474 هزار و 236 نفر رسیده و 62 درصد از جمعیت استان را شامل می‌شود.

اقدامات قابل توجه در حوزه بیمه پس از پیروزی انقلاب اسلامی/ بیش از 470 هزار نفر در خراسان‌جنوبی بیمه سلامت دارند

علی اربابی مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص دستاوردهای پیروزی انقلاب‌اسلامی در حوزه بیمه سلامت استان خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در فاصله سال‌های 1358 تا 1395 ایران بعد از کره‌جنوبی رتبه دوم در جبران کمبودهای شاخص توسعه انسانی جهان را دارا است که یکی از این موارد در ایران بیمه عمومی است.

 

وی افزود: 700 هزار نفر که به علت فقر توان پرداخت هزینه‌های درمانی خود را نداشتند توسط پوشش بیمه‌ای درمان شدند.

 

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی گفت: قبل از انقلاب اسلامی ایران، روستائیان از خدمات بیمه درمانی برخوردار نبودند اما با تاسیس سازمان بیمه سلامت ایران این برخورداری با صدور دفترچه بیمه رایگان برای روستائیان ایجاد شد.

 

آمار بیمه شدگان بیمه سلامت در سال 97 بیش از 470 هزار نفر 

اربابی تصریح کرد: قبل از تشکیل اداره کل بیمه سلامت استان در سال 1384 تعداد کل بیمه شدگان تحت پوشش این اداره کل حدود 381 هزار و 202 نفر بوده که این آمار در سال 97 به 474 هزار و 236 نفر رسیده و 62 درصد از جمعیت استان را شامل می‌شود.

 

جایگزینی دفترچه کاغذی با الکترونیکی در دستور کار بیمه سلامت 

وی با بیان اینکه درسال 1375 کارت بیمه روستایی و شهری به صورت دستی صادر می‌شد، عنوان کرد: اکنون دفترچه بیمه به صورت مکانیزه صادر می‌شود و جایگزینی دفترچه کاغذی با الکترونیکی نیز در دستور کار قرار دارد.

 

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی بیان کرد: قبل از تشکیل اداره کل بیمه سلامت استان تعداد موسسات و مراکز درمانی طرف قرارداد حدود 301 موسسه بوده که این آمار در سال 1397 به 412 موسسه رسیده است.

 

26 دفتر پیشخوان دولت طرف قرارداد اداره کل بیمه سلامت در استان

اربابی بیان اینکه قبل از تشکیل اداره کل بیمه سلامت استان، کلیه امور بیمه‌گری متمرکز در ادارات بیمه سلامت انجام می‌شد، مطرح کرد: اکنون به منظور دسترسی آسان بیمه شدگان، 26 دفتر پیشخوان دولت طرف قرارداد این اداره کل در نقاط مختلف استان این عملیات را نیز انجام می‌دهند.

 

وی ادامه داد: در سال 1374 فقط صندوق بیمه کارکنان دولت و سایر اقشار وجود داشت اما اکنون صندوق‌های بیمه‌ای روستائیان و عشایر، ایرانیان و سلامت همگانی نیز ایجاد شده است.

 

بیماران خاص به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت هستند

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی گفت: در سال 1374 هیچ بیمار خاصی تحت پوشش بیمه سلامت نبود اما اکنون بیماران خاص استان که شامل هموفیلی، پیوند کلیه، دیالیزی، ام اس و تالاسمی می‌شوند به صورت کاملاً رایگان تحت پوشش بیمه سلامت استان هستند و خدمات رایگان دریافت می‌کنند.

 

اربابی عنوان کرد: در سال 1374 سوابق نسخ دارویی بیمه‌شدگان به صورت کاغذی به مدت محدود و طبق ضوابط سازمان اسناد ملی نگهداری می‌شد اما اکنون این سوابق به صورت الکترونیکی در دسترس است.

 

وی با بیان اینکه در سال 1374حضور بیمه شده در ادارات بیمه سلامت برای تایید دارو و خدمات ضروری بود، خاطر نشان کرد: اکنون تأیید دارو در کلیه داروخانه ها و اِم اِر آی در مراکز طرف قرارداد به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

 

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی بیان کرد: در سال 1374 امکان حذف هم‌پوشانی بیمه‌ای وجود نداشت اما اکنون از طریق ارتباط بانک‌های اطلاعاتی سازمان‌های بیمه‌گر و سامانه استحقاق سنجی در بیمارستان‌های دولتی، افراد دارای بیش از یک دفترچه بیمه پایه قابل شناسایی است.

 

اربابی تصریح کرد: در سال 1374 صدور معرفی‌نامه جهت پوشش بیمه‌ای خدمات درمانی با اعزام کارشناس از اداره کل انجام می‌شد اما اکنون در بیمارستان‌های دولتی، کارشناس ناظر مقیم مستقر است.

 

وی متذکر شد: همچنین در سال 1374 نظام ارجاع در سطح روستایی وجود نداشت اما اکنون بیمه شدگان روستایی می‌توانند از طریق این نظام، خدمات سطح یک را تنها با پرداخت 5 درصد فرانشیز تعرفه دولتی دریافت کنند.

 

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی گفت: راه‌اندازی میز خدمت حضوری و الکترونیکی در اداره کل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی برای تسهیل ارائه خدمات به بیمه شدگان و مراجعین، برگ زرین دیگری بعد از تشکیل سازمان بیمه سلامت است.

 

اربابی عنوان کرد: قبل از تشکیل سازمان بیمه سلامت، افراد فاقد بیمه پایه و آسیب پذیر، امکان برخورداری از خدمات بیمه‌ای را نداشتند اما از سال 1393 با راه‌اندازی صندوق بیمه سلامت همگانی این افراد با دریافت دفترچه بیمه سلامت همگانی رایگان از این امکان برخوردار شدند که تعداد این افراد در استان خراسان‌جنوبی حدود 55 هزار نفر است.

 

وی با بیان اینکه در سال 1374 سامانه‌ای برای انجام عملیات بانکی درآمد در ادارات بیمه سلامت وجود نداشت، بیان کرد: در سال گذشته برای سهولت در عملیات درآمد سامانه pc pose راه‌اندازی شد به نحوی که بیمه شدگان و دفاتر پیشخوان بدون مراجعه به بانک عامل از طریق این سامانه عملیات مورد نظر را انجام می‌دهند.

 

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی خاطر نشان کرد: قبل از تشکیل اداره کل بیمه سلامت استان، شهرستان‌های سربیشه، درمیان، سرایان و بشرویه فاقد اداره بیمه سلامت بودند اما در حال حاضر در این چهار شهرستان نیز اداره بیمه سلامت راه اندازی و تاسیس شده است.

 

اربابی ادامه داد: مطابق با اصل 44 قانون اساسی و در راستای سیاست‌های واگذاری خدمات به بخش‌های غیر دولتی، 100 درصد عملیات صدور، تعویض و ابطال دفاتر بیمه سلامت و 100 درصد از رسیدگی اولیه اسناد بستری و سرپایی به بخش‌های غیر دولتی واگذار شده است.

 

سامانه ارتباطی 1666 

وی با بیان اینکه در ابتدای تشکیل سازمان بیمه سلامت، سامانه ارتباطی با بیمه شدگان و سایر مخاطبین سازمانی وجود نداشت، عنوان کرد: در سال جاری با راه‌اندازی سامانه یکپارچه تلفنی 1666 این امکان به صورت 24 ساعته برقرار شده است.

 

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی متذکر شد: قبل از تشکیل اداره کل بیمه سلامت استان خراسان‌جنوبی، صدور دفترچه‌های بیمه شدگان چند روز به طول می‌انجامید اما اکنون در مدت زمان کمتر از 20 دقیقه انجام می‌شود. 

 

انتهای پیام/ 135 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب