سرویس: سیاسی کد خبر: 88133 ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲

کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خاورستان؛

با اعتماد به جوانان می‌توان به تمدن اسلامی رسید/اشرافی‌گری نابودی نظام از درون/ داشتن فضای‌مجازی سالم با ورود بسیج به این فضا

کارشناس مسائل سیاسی گفت: اشرافی‌گری مانند یک موریانه است که اگر مبادرت نشود کم‌کم از درون نظام را نابود خواهد کرد.

با اعتماد به جوانان می‌توان به تمدن اسلامی رسید/اشرافی‌گری نابودی نظام از درون/ داشتن فضای‌مجازی سالم با ورود بسیج به این فضا

مهدی مزگی نژاد کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، پیرامون صحبت‌های مقام معظم رهبری 19 دی‌ماه در جمع مردم قم اظهار کرد: مقام معظم رهبری در بیانات خود به داشتن روحیه انقلابی‌گری تاکید کردند روحیه انقلابی‌گری یعنی افراد یکسری ویژگی‌ها، قوانین، فضا و مقرراتی برای خود دارند که در مقابل دشمن بتوانند مقاومت کنند.

 

وی افزود: یکی از شاخص‌های انقلابی‌گری پایبندی به ارزش‌های مبنایی و اساسی اسلام بوده و شاخص دوم همت بلند برای رسیدن به آرمان‌ها است.

 

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در کشور یکسری آرمان‌ها داریم که هنوز به دستاورد تبدیل نشده، گفت: مقام معظم رهبری فرمودند کشور برای اینکه به تمدن اسلامی برسد باید پنج مرحله یعنی انقلاب اسلامی، حکومت اسلامی، دولت اسلامی، کشور اسلامی و امت اسلامی طی شود که در نهایت به تمدن اسلامی دست پیدا کنیم.

 

مزگی نژاد با اشاره به اینکه هنوز در مرحله سوم هستیم، تصریح کرد: یک همت بلند برای رسیدن به آرمان‌ها، دستاوردها و استقلال کشور نیاز است که باید برای رسیدن به آن تلاش کرد. استقلال بسیار مهم است چراکه دشمن نتواند در سرنوشت کشور دخالت کند.

 

وی یکی دیگر از ویژگی‌های انقلابی‌گری را حساسیت در برار دشمن دانست و گفت: با شرایطی که پیش آمده کم‌کم به سمتی می‌رویم که حساسیت‌های ما در بُعد دشمن کم شود و یکی از کارهای دشمن نیز همین کم شدن حساسیت ها است. باید حساسیت خوب و دقیقی داشته باشیم همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرمودند عقلانی باشد.

 

کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: ویژگی بعدی انقلابی‌گری تقوای دینی و سیاسی است.تقوای دینی و سیاسی ما را در برابر دشمن مقاوم می‌کند.

 

مزگی نژاد بیان کرد: این ویژگی‌ها شاخص‌های برجسته انقلابی‌گری است و این شرایط برای دشمن سخت است. می‌خواهد با ایجاد ترس، تحریم و نشان دادن ناکارآمد بودن مسئولان در داخل نظام یا ترساندن مردم از ابهت پوشالی خود روحیه انقلابی را از جامعه بگیرد که اگر بگیرد دچار آسیب خواهیم شد.

 

وی با اشاره به راهکارهای مقابله با دشمن، اظهار کرد: پاسداری از شاخص‌ها یکی از راهکارها است و باید به‌هوش باشیم که در شاخص‌ها دچار ضعف نشویم. یکسری کارها که مسیر را برای ما مشخص کرده پرورش انسان‌هایی برای نسل‌های بعد است. نسل سوم و چهارم انقلاب اکنون به دنبال تجربیات هستند و پیشکسوتان وظیفه دارند که اینها را در مسیر انقلاب اسلامی تربیت کنند.

 

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: امروز تقویت نسل سوم و چهارم انقلاب که ممکن است در معرض خطراتی باشند هم است. وظیفه دیگر تلاش برای ساخت درونی کشور است. هم‌اکنون به دلیل ضعف‌هایی که داریم دشمن به ما فشار می‌آورد اگر ما بتوانیم زیرساخت درونی کشور مانند اقتصاد را تقویت کنیم قطعا دشمن طمع نخواهد کرد و نخواهد توانست مسلط شود.

 

مزگی نژاد مهمترین راهکار مقابله با دشمن را پیروی از مقام معظم رهبری در این مسیر دانست و تاکید کرد: پیروی از ولایت فقیه ما را محکم در برابر دشمن نگه دارد.

 

وی با اشاره به مسئله اسلام هراسی، شیعه هراسی و ایران هراسی که از طرف دشمن مطرح می‌شود، گفت: اسلام به دلیل اینکه منافع غرب و شرق نامشروع است در مقابل آنها ایستادگی کرده و دشمن برای اینکه اسلام را از صحنه خارج کند با ایجاد یکسری اختلافات در جهان اسلام بین شیعه، سنی، عرب و عجم به دنبال این است که فضای وحدت درونی اسلام را مورد حمله قرار دهد.

 

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: دشمن به دنبال نقاط ضعف و نقاط اختلاف است که به اهداف خود برسد و با روش‌هایی که یاد دارد شیعه را به عنوان دشمن اسلام در منطقه نشان دهد. به دنبال یکسری از گروه‌های مسلمانی که در راستای اهداف دشمن کار می‌کنند مانند جریان داعش، بخشی از جریان طالبان، وهابیت و بهائیت هستند که با تقویت آنها بتوانند به منافع خود برسند.

 

مزگی نژاد به برخی کارهای شیعه مانند قمه‌زنی اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند که این‌کارانجام نشود چون این حرکت در فضای مجازی دست به دست شده دیده می‌شود و دشن از این مسئله سوء استفاده کرده و شیعه را در منطقه تروریست معرفی می‌کند.

 

وی با اشاره به موضوع ایران هراسی، بیان کرد: قدرت‌های بزرگ دنیا همه دارای سلاح اتمی هستند و کلاهک‌های هسته‌ای بسیاری را نگه‌داری می‌کنند اما ایران که به یک غنی سازی 20 درصد صلح آمیز رسیده این را به گونه‌ای مطرح می‌کنند و می‌گویند که ایران بمب اتم می‌سازد. زمانی‌که ایران به کشورهای مظلوم منطقه کمک می‌کند ایران را متجاوز و دخالت‌گر در امور منطقه معرفی می‌کنند. با تبلیغات منفی خود قصد دارند ایران هراسی را مطرح کنند.

 

کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: با ارائه طرح‌هایی علیه القائات منفی دشمن از جمله اسلام هراسی، شیعه هراسی و ایران هراسی می‌توان تبلیغات منفی دشمن شد و نگذاشت که دشمن به اهداف خود برسد.

 

اسلام دارای تمدن غنی است

مزگی نژاد با اشاره به مسئله شکل گیری تمدن اسلامی متناسب با دوران فعلی که در سخنرانی مقام معظم رهبری مطرح شد، تصریح کرد: تمدن‌ها به نوعی شاخصه فرهنگی و هویتی ملت‌ها هستند. اسلام دارای تمدن غنی است. و هدف در تمدن اسلامی استفاده از منابع جامعه اسلامی به مسلمانان و بهبود زندگی‌ها است. در صورتی‌که در تمدن‌های دیگر اینگونه نیست.

 

وی خاطرنشان کرد: تمدن اسلامی هویت انقلاب اسلامی خواهد بود اگر بتوانیم آن را به سر منزل مقصود برسانیم.

 

کارشناس مسائل سیاسی گفت: باید یک چهره توسعه‌آور و متمدن که دنبال پیاده‌کردن احکام اسلامی، توسعه، شفافیت و بارور کردن جامعه اسلامی است  شکل گیرد. عملکردها باید با وحدت، همت همه جانبه، حفظ استقلال کشور و جلوگیری از دخالت بیگانگان باشد که به کشوری قدرتمند در همه ابعاد تبدیل شویم و الگویی برای سایر کشورها باشیم.

 

مزگی نژاد ادامه داد: اگر به تمدن اسلامی در منطقه غرب آسیا برسیم خواهیم توانست اهداف بلند انقلاب اسلامی که هدف صدور انقلاب به سرتاسر دنیا است را انجام دهیم.

 

اشرافی‌گری نابودی نظام از درون

وی با اشاره به مسئله اشرافی‌گیری که مقام معظم رهبری نسبت به آن هشدار دادند، تصریح کرد: اشرافی‌گری مانند یک موریانه است که اگر مبادرت نشود کم‌کم از درون نظام راخواهد خورد. اشرافی‌گری تن‌پروری و بی‌خیالی در مقابل دشمن ایجاد می‌کند و در نهایت پایبندی و همت بلند برای رسیدن به آرمان‌ها و استقلال کشور را تضعیف میکند.

 

کارشناس مسائل سیاسی گفت: اشرافی‌گری برخی مشکلاتی در جامعه به وجود آورده و باعث افزایش فاصله طبقاتی شده که این آسیب جدی برای جامعه است. هشدار مقام معظم رهبری برای توجه به قشر ضعیف و کمک برای بالا آمدن این قشر و کاهش فاصله طبقاتی است. اگر به قشر ضعیف جامعه توجه نشود احتمال اینکه پایبندی آنها به نظام کم شود دور از انتظار نیست.

 

با اعتماد به جوانان می‌توان به تمدن انقلابی رسید

مزگی نژاد با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سخنان‌شان بر جوان‌گرایی تاکید کردند، اظهار کرد: در کشور جوان، امکانات، مواد اولیه و تکنولوژی داریم فقط یک اراده و همت می‌خواهد که این اراده و همت در جوانان کشور بسیار است. در انقلاب اکثر کارها را جوانان انجام دادند اکنون نیز اگر به جوان اعتماد شود و آنها را در صحنه‌ها شریک کنند طبیعتا به ظرفیتی خواهیم رسید که به راحتی می‌توانیم خودمان را به توسعه و تمدن اسلامی برسانیم، فاصله طبقاتی کاهش پیدا کرده و فشار اقتصادی دشمن خنثی شود.

 

اگر از فضای مجازی درست استفاده نشود دچار آسیب خواهیم شد

وی با بیان‌اینکه محور دیگر سخنان مقام معظم رهبری به استفاده از ظرفیت فضای مجازی مربوط بود، گفت: فضای مجازی مانند یک دریا است که در این دریا هم ماهی پیدا می‌شود هم کوسه و نهنگ. اگر نتوانیم یک جامعه آگاه را تربیت کنیم که بتوانند از این فضا استفاده درست کند دچار آسیب خواهیم شد.

 

کارشناس مسائل سیاسی اظهارکرد: یک بحث درباره فضای مجازی به وزارت ارتباطات و فناوری برمی‌گردد که بتواند زیر ساخت‌های اینترنتی و یک فضای امن، ارزان و همگانی در اختیار افراد قرار دهد و از طرفی نیز آموزش‌های لازم را به افراد برای اینکه بتوانند به راحتی درلایه‌های مختلف این فضا کارهای خود را انجام داده و تاثیرگذاری بر شبهات و حملاتی که دشمن طراحی کرده داشته باشند.

 

مزگی نژاد بیان‌ کرد: بخش دوم فضای مجازی که بخش فرهنگی است مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که با برگزاری کارگاه و کلاس‌های مختلف فضا را برای افرادی که قصد ورود به فضای مجازی دارند ایمن کند.

 

وی عنوان کرد: گروه سوم تاثیرگذار در استفاده درست از فضای مجازی نیز مبلغینی هستند که نکات خوبی که در این فضا وجود دارد را جمع‌آوری کرده و گسترش دهند. اگر همه دست به دست هم دهند فضای مجازی فضایی است که می‌توان از آن بهره برد اما اگر وحدتی نباشد آثار بد فضای مجازی کشور ما را فرا خواهد گرفت.

 

ورود بسیج به فضای مجازی آن را از بحران خارج خواهد کرد

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به نقش بسیج برای ورود در زمینه فضای مجازی، تاکید کرد: بسیج در بسیاری از بحران‌ها موفق و سربلند بیرون آمده قطعا در زمینه فضای مجازی می‌تواند وارد میدان شود به شرط اینکه همکاری شود مسئولان مربوطه دست بسیج را در این عرصه بگیرند و از توانایی بالای بسیج و نیروهای جوان، انقلابی، آموزش دیده، صبور و باهوش استفاده شود.

 

 مزگی نژاد ادامه داد: فضای مجازی اگر مانند سایر موارد به بسیج واگذار شود به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد و از بحران بیرون آمد فقط همتی می‌خواهد که به قشر جوان بسیج اعتماد شود.

 

دولت دچار وعده‌های از قبل داده شده است

وی با اشاره به بی توجهی دولت نسبت به فضای مجازی گفت: دولت دچار یکسری وعده‌های از قبل داده شده است از جمله آزادی اطلاعات و حقوق شهروندی.خودشان قادر به پیاده کردن آن نیستند لذا به دنبال این بوده که بتوانند از طریق فضای مجازی این کبودها را جبران کنند وزارت ارتباطات و فناوری به راحتی می‌تواند برخی از صفحاتی که برای جامعه ضرر دارد را فیلتر کند اما متاسفانه کنشی در درون اجتماعی دولت با وعده‌های داده شده وجود دارد که حاضر به فیلتر کردن نیستند. به دنبال این هستند که مردم را در این صحنه آزاد بگذارند که متاسفانه برخی از افراد ظرفیت استفاده درست از اطلاعات را ندارند.

 

کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: با توجه به دیدگاهی که آقایان دارند حاضر به سر و سامان دادن و مدیریت کردن این فضا در این شرایط نیستند. آرزومندیم در این فضا با مطالعه دقیق و با شناخت درست، جریان‌هایی برای سالم سازی فضای مجازی را طراحی کنند.

 

دشمنان اهل منطق گفت‌وگو نیستند

مزگی نژاد با اشاره به اثبات بدعهدی آمریکا و اروپا و از طرفی اعتماد دولت‌مردان به این کشورها، تصریح کرد: بارها مشخص شده که آمریکا بدعهد است و به وعده‌هایی که داده عمل نکرده است. با خروج آمریکا از برجام برای دنیا مشخص شده است که اینها حاضر ماندن پای تعهدات خود نیستند. اما دولت دیدگاهی دارد که می‌گوید باید مشکلات را با جهان مطرح کرده و با بستن قرارداد و گفتگو مشکلات را حل کرد. در صورتی‌که دشمنان اهل منطق و گفت‌و‌گوی درست و حسابی نیستند.

 

وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری بارها بی اعتمادی به آمریکا و اروپا را مطرح کردند و نسبت به برجام هشدار دادند اما مسئولان کار خود را انجام دادند.

 

کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: دشمن به دنبال گرفتن دست ما نیست بلکه می‌خواهد ما را ضعیف کند. آقایان باید در این شرایط جریانی که به دنبال ساختن کشور از درون است را تقویت کنند و به دشمن تکیه نکنند که ان شاءالله به نتیایجی که باید برسند دست پیدا کنند.

 

مزگی نژاد با اشاره به تحریم اخیر ایران از سوی اروپا، اظهار کرد: تحریم اروپا به دنبال همان تحریم‌های گذشته‌ای است که از طرف آمریکا وجود داشته. اروپا هم اکنون از ترس آمریکا این کار را انجام می‌دهد چراکه به دنبال انتقام گیری از ایران است و متوجه شده‌اند که ما در این فضا چه نیازهایی داریم .می‌خواهند از این فضا استفاده کرده و امتیاز بگیرند.

 

وی تاکید کرد: اروپا دنباله‌ روی آمریکا است لذا نباید به آنها اعتماد کرد. باید به سرمایه دورنی خودمان بیندیشیم.

 

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب