سرویس: اجتماعی کد خبر: 88093 ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹

رزمنده حاضر در عملیات کربلای 5 در گفت‌وگو با خاورستان مطرح کرد

کربلای 5 و دفاع تمام قد رزمندگان/هنوز جوانانی از جنس رزمندگان کربلای 5 داریم

رزمنده دفاع مقدس گفت: عملیات کربلای 5 عملیاتی بود که دشمن به شدت مقاومت می‌کرد و در مقابل رزمندگان نیز با قدرت و تمام قد در برابر دشمن بعثی جنگیده و از کشور دفاع کردند.

کربلای 5 و دفاع تمام قد رزمندگان/هنوز جوانانی از جنس رزمندگان کربلای 5 داریم

به گزارش خبرنگار خاورستان، عملیات کربلای 5 در ادامه عملیات کربلای 4 در تاریخ 19 دی ماه سال 1365 با رمز مقدس یا فاطمه زهرا (س) در منطقه عمومی خرمشهر، شلمچه ایران و عراق با هدف تصرف بصره آغاز شد.

 

در این عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مقابل تمام ارتش عراق قرار داشت و بیش از 25 روز به طول انجامید.

 

شهرستان بیرجند در آن دوران یکی از شهرستان‌هایی بود که رزمندگان بسیاری برای دفاع از کشور را به جبهه‌های جنگ در جنوب و غرب کشور اعزام کرد و افراد بسیاری از این شهرستان در عملیات کربلای 5 حضور داشته و چندین نفر از استان نیز در این عملیات به شهادت رسیده‌اند.

محمد ابراهیم خدادوست

"محمد ابراهیم خدادوست" یکی از رزمندگان دوران هشت سال دفاع و اهل خراسان‌جنوبی است که در عملیات کربلای 5 حضور داشته برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این عملیات و نقش رزمندگان استان با این رزمنده گفت‌و‌گویی انجام دادیم.

 

محمد ابراهیم خدادوست در گفت‌و‌گو با خاورستان، اظهار کرد: متولد سال 1345 هستم.

 

وی با بیان اینکه در خانواده ساده و مذهبی متولد شده و رشد کردم، افزود: در دی‌ماه سال 1360 در حالی‌که در کلاس دوم دبیرستان تحصیل می‌کردم برای همیشه با درس و مدرسه خداحافظی کرده و برای حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل در دوره‌های آموزشی بسیج شرکت کردم.

محمد ابراهیم خدادوست

در 16 سالگی به جبهه اعزام شدم

این رزمنده بیان کرد: پس از گذراندن دوره‌های آموزشی بسیج به عنوان نیروی ثابت بسیجی برای اولین‌بار در سال 1361 در سن 16 سالگی به جبهه منطقه کامیاران در کردستان اعزام شدم.

 

خدادوست گفت: پس از مدتی حضور در جبهه غرب در ادامه دفاع از کشور به منطقه جنوب رفته و در لشکر تیپ 18 جواد الائمه (ع) مستقر شدم.

 

وی که یکی از روایان هشت سال دفاع قدس استان نیز است، اظهار کرد: طی مدت زمانی‌که توفیق حضور در جبهه را داشتم در  عملیات‌هایی از جمله والفجر مقدماتی، والفجر یک، عملیات بدر، عملیات کربلای2، عملیات کربلای 5 و عملیات مرصاد حضور داشتم.

 

خدادوست با اشاره به اینکه پدر و مادرم نیز برای رفتن من به جبهه هیچ مخالفتی نداشتند، بیان کرد: خانواده مشوق من جهت حضور در جبهه بود.

محمد ابراهیم خدادوست

شهادت بیش از 60 رزمنده از بیرجند در عملیات کربلای 5

این رزمنده با بیان اینکه در آن زمان خراسان‌جنوبی استان نشده بود و زیر نظر خراسان بزرگ بودیم، اظهار کرد:  فقط از شهرستان بیرجند بیش از 60 نفر در عملیات کربلای 5 به شهادت رسیدند.

 

وی به شهیدان شاخص شهرستان بیرجند در عملیات کربلای 5 اشاره کرد و گفت: از جمله شهدای شهرستان در این عملیات شهیدان درویشی، شریفی پناه، احمد کاووسی نودر، عباسی و شهید احمد صمیمی ترک هستند.

 

خدادوست خاطرنشان کرد: وقتی به جبهه اعزام شدم چون نیروی کادر بسیجی بودم دوره آموزشی قبل از اعزام به جبهه را سپری کرده و در لشکر ویژه شهدا به عنوان مربی آموزش بودم به این واسطه یک گردان را تحویل گرفته و راهی خط مقدم شدم.

 

وی اظهار کرد: یگان‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فرماندهی عملیات کربلای 5 را بر عهده داشتند که ازجمله یگان‌های خراسان بزرگ در آن زمان می‌توان به لشکرهای ویژه شهدا، لشکر 21 امام رضا (ع) و لشکر 5 نصر اشاره کرد.

 

خدادوست با اشاره به تأثیر عملیات کربلای 5 در پیروزی دفاع مقدس، بیان کرد: سازمان ملل پس از انجام عملیات کربلای 5 تصویب قطعنامه 598 را در دستور کار خود قرار داد.

محمد ابراهیم خدادوست

 

وی تصریح کرد: عملیات کربلای 5 عملیاتی بود که دشمن به شدت مقاومت می‌کرد و در مقابل رزمندگان نیز با قدرت و تمام قد در برابر دشمن بعثی جنگیده و از کشور دفاع کردند.

 

 کربلای 5 و واقعه عاشورا

خدادوست اظهار کرد: آنهایی‌که در عملیات کربلای 5 جنگیدند اگر در روز عاشور حضور داشتند قطعا در لشکر امام حسین (ع) بودند.

 

این رزمنده دفاع مقدس با اشاره به نقش جوانان امروز در جامعه، تصریح کرد: من معتقدم اگر اکنون جنگی رخ دهد جوان‌هایی از جنس رزمندگان عملیات کربلای 5 را در کشور داریم و چه بسا که جوانان امروز با قوت‌تر برای دفاع از کشور حضور پیدا می‌کنند.

محمد ابراهیم خدادوست

مدافعان حرم از دفاع مقدس الگو گرفته‌اند

 وی در تأیید حرف خود درباره جوانان امروز اشاره‌ای به مدافعان حرم داشت، و گفت: این مدافعان حرم که اغلب جوان‌های متولد دهه 70 به بعد هستند و برای دفاع از حرم اهل‌بیت (ع) در کشور عراق و سوریه حضور دارند نمونه‌ای از جوانان متعهد و ولایت مدار کشور هستند که از دفاع مقدس الگو گرفته اند.‌

 

این راوی دفاع مقدس بیان کرد: برگزاری اردوهای راهیان نور برای آشنایی جوانان و دانشجویان با مناطق هشت سال دفاع قدس بسیار تاثیرگذار است و تا کنون شاهد تغییرات فکری بسیاری از دانشجویان و جوان‌هایی بوده‌ایم که در این اردوها شرکت می‌کنند.

 

پرچم به اهتزاز درآمده شهدا را روی زمین نگذاریم/ پایین بودن بودجه‌های فرهنگی

خدادوست تاکید کرد: همه ما باید راه شهدا را ادامه داده و حافظ خوبی برای آرمان‌های آنها باشیم. پرچمی که به دست شهدا در این کشور به اهتزاز درآمده را زمین نگذاریم.

 

وی با اشاره به پایین بودن بودجه برای انجام کارهای فرهنگی، گفت: مسئولان نسبت به در نظر گرفتن اعتبارات در بحث یادواره های شهدا بیشتر همکاری کنند.

 

انتهای پیام/127


نظرات بازدیدکنندگان

براتی
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹

باتشکر از راوی محترم وخبر نگار از این راوی در راهیان نور دانشجویی دعوت شود


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب