سرویس: اقتصادی کد خبر: 87567 ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲

مدیرامور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی:

16هزار تن زرشک از باغات خراسان‌جنوبی برداشت شد/ صادرات زرشک به روسیه

مدیرامور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: میزان زرشک تولیدی امسال در خراسان جنوبی 16 هزار تن بوده است.

16هزار تن زرشک از باغات خراسان‌جنوبی برداشت شد/ صادرات زرشک به روسیه
عبدالرضا رضایی گزیک مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: سطح زیر کشت زرشک در خراسان جنوبی 15 هزار و 561 هکتار است.
 
 
وی افزود: میزان زرشک تولیدی امسال در خراسان جنوبی 16 هزار تن بوده است.
 
 3 تن کاهش در مقایسه با سال گذشته
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد : میزان زرشک تولیدی امسال نسبت به سال گذشته سه تن کاهش داشته و در سال گذشته میزان زرشک تولیدی در خراسان‌جنوبی 19هزار تن بوده است.
 
 
رضایی با بیان اینکه برخی از دلایل کاهش زرشک در سال جاری را می‌توان سرمازدگی در فصل زمستان سال گذشته عنوان کرد، گفت: سرمازدگی ابتدای سال که باعث سرمازدگی سرشاخه ها و گل زرشک شد، گرمازدگی ابتدای سال که باعث ریزش گل و میوه شد و اندک سرمازدگی فصل برداشت زرشک از جمله دلایل کاهش زرشک تولیدی امسال بوده است
 
 قاین رتبه اول تولید زرشک
وی بیان کرد: بیشترین میزان زرشک تولیدی استان مربوط به شهرستان قاین است و بعد از آن زیرکوه، درمیان، بیرجند در رتبه های بعدی قرار دارند.
 
 افزایش در مصرف زرشک تازه
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی عنوان کرد: طی سال‌های اخیر زرشک در خراسان‌جنوبی به صورت تازه نیز مورد استفاده قرار گرفته است و سال به سال مصرف زرشک تازه افزایش پیدا می‌کند.
 
 
رضایی اظهار کرد: برخی از کشاورزان محصول زرشک خود را به صورت تازه با سر شاخه یا دان شده و در بسته بندی های زیبا به فروش می‌رسانند.
 
 
وی عنوان کرد: زرشک خشک خراسان‌جنوبی برای فروش به استان های تهران، خراسان رضوی، فارس و کرمان برای فروش صادر می‌شود.
 
وجود 4 کارخانه فرآروی زرشک 
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی عنوان کرد: همچنین از زرشک خراسان‌جنوبی برای فرآوری در زمینه تولید مربا ، شربت، آدامس زرشک، آب زرشک و کنسانتره استفاده می‌شود.
 
 
رضایی گفت: در حال حاضر در خراسان‌جنوبی 4 کارخانه فرآوری زرشک به صورت فعال وجود دارد و 10 کارخانه که کار بسته بندی را انجام می‌دهد نیز فعال است.
 
وجود 373بارگاه بهداشتی زرشک
وی از وجود 373 بارگاه بهداشتی زرشک در خراسان‌جنوبی خبر داد و گفت: در سال زراعی گذشته نیز 28 مورد پروانه بهره‌برداری برای بارگاه های بهداشتی زرشک صادر شده است.
 
 
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه کارگاه‌های آموزشی در طول سال برای کشاورزان برگزار می‌شود، گفت: در این کارگاه‌ها در خصوص آفات و بیماری‌ها، هرس درختان و سایر مسائل فنی مربوط به محصول زرشک عنوان می‌شود.
 
صادرات زرشک به روسیه
رضایی از صادرات زرشک خراسان‌جنوبی به خارج کشور خبر داد و گفت: طی سالهای اخیر نیز در زمینه صادرات زرشک به کشورهایی از جمله روسیه اقدامات خوبی صورت گرفته است.
 
 
وی بیان کرد: زرشک خراسان‌جنوبی معمولا از مرزهای شمالی و گمرک تهران به کشورهای خارجی صادر می‌شود که طی ماه های اخیر برای ارسال محموله زرشک از خراسان‌جنوبی به روسیه نیز مکاتباتی صورت گرفته است.
 
 
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه زرشک بی‌دانه مختص خراسان‌جنوبی است و در سایر استان‌ها کمتر برداشت می‌شود، گفت: معمولاً زرشک بی دانه ای که از مرزهای شمالی و تهران به کشورهای خارجی صادر می‌شود به نام زرشک خراسان جنوبی است و الان همه کشور و حتی دنیا می‌دانند که زرشک بی‌دانه مختص خراسان جنوبی است.
 
زرشک بی دانه خراسان‌جنوبی رقیب ندارد
 
رضایی ادامه داد: خوشبختانه خراسان‌جنوبی در سطح کشور در زمینه تولید زرشک بی‌دانه رقیب ندارد.
 
 
وی با اشاره به تسهیلات پرداخت شده به کشاورزان، گفت: در سال گذشته 116 میلیارد ریال سرمایه در گردش در خصوص محصول زرشک به بانک‌ها معرفی شده است.
 
 
مدیرامور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی عنوان کرد: از این میزان تسهیلات درصدی پرداخت شده و مابقی در حال پرداخت است.
 
 
رضایی با بیان اینکه در بحث کمک به کشاورزان برای خرید توافقی زرشک نیز برنامه داریم، گفت: امسال با توجه به اینکه قیمت بازار برای خرید زرشک از کشاورز قیمت قابل قبولی بود ما در این زمینه ورود نکرده و مقدار بسیار کمی خرید توافقی زرشک توسط جهاد کشاورزی انجام شده است.
 
 
وی اظهار کرد : هدف خرید توافقی محصولات از کشاورز کوتاه شدن دست دلال از بازار و رسیدن سود واقعی به جیب کشاورز است.
 
 مقابله با زنگ زرشک
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به بیماری‌ها و آفات مربوط به زرشک و اقدامات جهاد کشاورزی برای مقابله با بیماری‌های عمومی این محصول، بیان کرد: بیماری زنگ زرشک نیز بیماری جدیدی است که گریبان‌گیر محصول زرشک شده شده و با توجه به اینکه این آفت عمومی نیست اما در این مورد نیر دولت برای کنترل آفت زنگ زرشک و پاک ماندن درخت‌های زرشک اعتبار در نظر گرفته است.
 
کنترل هر گونه جابجایی 
رضایی گفت: جهاد کشاورزی به منظور حفظ سلامت باغات زرشک هر گونه جابه جایی نهال زرشک در داخل و خارج از استان را کنترل کرده و مراقب است که زرشک آلوده به باغات کشاورزان منتقل نشود.
 
 
وی هدف از کنترل هر گونه جابجایی را جلوگیری از بروز بیماری در سایر باغات و درخت‌های زرشک برشمرد و اظهار کرد: حتی در مورد جابجایی پاجوش زرشک نیز برای حفظ سلامت باغات کنترل‌هایی توسط واحد حفظ نباتات و باغات شهرستان ها انجام می‌شود که درخت آلوده به باغ منتقل نشده و منجر به آلودگی و بیماری سایر درخت‌ها نشود.
 
 
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی عنوان کرد: اگر جابجایی نهال زرشک بدون هماهنگی و کنترل صورت گیرد باعث می‌شود جایگاه زرشک در استان تحت تاثیر قرار گرفته و همچنین محصول تولیدی با کیفیتی نداشته باشیم.
 
 
رضایی تصریح کرد: همه هدف ما این است که زرشک مرغوب و با کیفیت خوب در استان تولید و به سایر استان‌ها و کشورهای دنیا صادر شود.
 
انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب