آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 87078
تاریخ انتشار : 1397/08/15 - 09:21
مهدی محمودآبادی خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: هم مردم کشورافغانستان علاقه به کالاهای ایرانی دارند، هم کارخانه ندارند و یک کشور مصرف کننده هستند از این رو باید از فرصت مرز برای صادرات کمک گرفت.

مهدی محمودآبادی خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در فصل دوم گفتگو با خبرنگار خاورستان، از خاطرات حضور خود در افغانستان، ضمن تاکید بر این‌که کشور افغانستان به لحاظ شاخصه‌های اقتصادی، بهداشتی و امکانات جزو سه کشور فقیر دنیا است، افزود: مردم این مسائل را به دلیل حضور آمریکا می‌دانند.

 

افغانستان قلب آسیا است

وی اظهارکرد: افغانستان منابع غنی معدنی، کشاورزی و موقعیت جغرافیایی خوبی دارد و به عنوان قلب آسیا یاد می‌شود و شاهراه اتصال کشورهای خاورمیانه به هم و کشورهای اروپا به روسیه و شبه قاره است.

 

افغانستان کشوری ثروتمند اما فقیر

خبرنگار خبرگزاری صداوسیما اضافه‌کرد: با این همه توانمندی افغانستان باید ثروتمندترین کشور منطقه باشد اما الان فقیرترین و ضعیف‌ترین کشور منطقه است و مردم ناراضی هستند.

 

ارتباط با آمریکا آغاز بدبختی است

محمودآبادی ضمن اشاره به این‌که آمریکا اول باغ سبز نشان داد اما مواضع خود را بر کشور افغانستان تحمیل کرد، تصریح‌کرد: در کشور ما نیز همین‌گونه است، عده‌ای گمان می‌کنند که با حضور و یا مذاکره با آمریکا و تسلیم شدن تمام مشکلات ما به پایان می‌رسد در حالی که این ارتباط آغاز بدبختی است.

 

وی ضمن بیان این سوال که "آمریکا در کدام کشور رفته و عزت، منابع و استقلال آن کشور حفظ شده است"، گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس عزت خود را کنار گذاشته‌اند و اراده‌ای از خود ندارند و تنها به آمریکا باج می‌دهند.

 

خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: قبل از حضور آمریکا چیزی به نام حملات انتحاری در افغانستان نداشتیم و حملات انتحاری با حضور آمریکا در افغانستان کلید خورد.

محمودآبادی ضمن تاکید بر این‌که مردم افغانستان توطئه آمریکا را فهمیده‌اند، خاطرنشان کرد: در اوضاع سیاسی افغانستان، تقابل بین آمریکا و افرادی که وابسته به آمریکا هستند در هسته مقاومت در برابر سلطه‌گری و مقابله با تروریست وجود دارد.

 

وی اظهارکرد: شدیدترین حمله در افغانستان که دست آمریکا در کار بود؛ یک و نیم تن تی ان تی در قلب پایتخت افغانستان رخ داد و در امنیتی‌ترین منطقه اتفاق افتاد که حتی دفتر خبرگزاری ایران را نیز تکان داد.

 

هیچ جای افغانستان مصون از تروریست‌ها نیست

خبرنگار خبرگزاری صداوسیما ضمن تاکید بر این‌که هیچ جای افغانستان از پدیده شوم تروریست و انتحاری مصون نیست، گفت: هر لحظه هر جای افغانستان، امکان بروز حادثه وجود دارد.

 

محمودآبادی تصریح کرد: اگر افرادی که دم از سازش با آمریکا می‌زنند یک تور 10 روزه به افغانستان سفر کنند نتیجه حضور آمریکا در این کشور را می‌بینند.

 

همه خواسته‌های آمریکا در افغانستان عملی شده است

وی تاکیدکرد: افغانستان کشوری است که درآن کشور همه درها به روی آمریکا باز است؛ هم حضور سیاسی وهم نظامی دارند و دولت افغانستان دولتی است که برآمده از توافقاتی مبنی بر وحدت ملی و مذاکرات شکل گرفته و آمریکا هرچه خواسته شده عملی شده است.

 

خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: آمریکا بدون اجازه نیروی نظامی آورده و سلطه سیاسی داشته و پیمان‌های امنیتی و متعددی را در کشور افغانستان اعمال کرده است.

اوضاع سیاسی و اقتصادی افغانستان وخیم است

محمودآبادی بیان‌کرد: اوضاع افغانستان به لحاظ سیاسی و اقتصادی وخیم است وعده‌ای فکر می‌کنند که افغانستان فقیر است در حالی‌که ارزش معادن افغانستان به اندازه نفت عربستان بوده است.

 

وی ادامه داد: افغانستان در خصوص معادن طلا و مس جزو پنج کشور برتر دنیا است اما حضور آمریکا باعث شده که 40 درصد مردم افغانستان بیکار، 60 درصد زیر خط فقر و 50 درصد مردم دسترسی به امکانات اولیه بهداشتی نداشته باشند.

 

خبرنگار خبرگزاری صداوسیما ضمن اشاره به این‌که افغانستان به لحاظ مرگ و میر نوزادان و مادران نوزاد بالاترین رقم را بعد از سومالی دارد، گفت: این کشور به لحاظ زیرساخت‌ها ویران است و طی شبانه‌روز چند ساعت برق دارند، لوله‌کشی آب به ندرت، جاده‌ای وجود ندارد و کودکان محروم از تحصیل و بیش از 40 درصد مردم بی‌سواد مطلق هستند.

 

محمودآبادی با بیان این‌که  کشور افغانستان از لحاظ فرهنگی، تاریخی و معدنی بسیار غنی است، افزود: ذخایر مس این با ذخایر شیلی کشور برابری می‌کند؛ ذخایر سنگ‌های قیمتی، آهن و اورانیوم این کشور بی نظیر است.

 

وی اضافه کرد: متاسفانه منابع اورانیوم افغانستان را آمریکایی‌ها غارت کردند و منابع افغانستان را به تاراج بردند.

 

تالیف کتاب خاطرات افغانستان

خبرنگار خبرگزاری صداوسیما از تالیف خاطرات افغانستان در قالب یک کتاب خبرداد و گفت: در این کتاب، خاطرات خود را می‌نویسم و گفته خواهد شد که آمریکا چه بلایی بر سر مردم افغانستان آورده‌ است.

 

محمودآبادی خاطرنشان کرد: در ممنوعیت صادرات چهار قلم کالا از خراسان‌جنوبی به افغانستان، تجار این کشور اعتراض کردند و گفتند با کشور ایران که هم زبان ما هستند و کالاهای ما را تأمین می‌کنند نمی‌توانیم قطع ارتباط کنیم.

 

در زمینه صادرات به افغانستان کم‌کاری کرده‌ایم

وی ضمن تاکید بر این‌که امتیاز بزرگ افغانستان مردم آن است چراکه ترجیح می‌دهند کالاهای ایرانی مصرف کنند، گفت: ما در زمینه صادرات به افغانستان کم کار کرده‌ایم.

 

خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با بیان این‌که بازار افغانستان باید در دست کشور ما باشد، افزود: هم مردم این کشورعلاقه به کالاهای ایرانی دارند، هم کارخانه ندارند و یک کشور مصرف کننده هستند از این رو باید از فرصت مرز برای صادرات کمک گرفت.

 

محمودآبادی با بیان این‌که در زمینه لوازم خانگی، مصالح ساختمانی و خوراک کم کاری کرده‌ایم، یادآورشد: در زمینه پوشاک و کفش کاری کرده‌‍ایم.

 

وی ضمن اشاره به این‌که در سه ماهه 97 میزان صادرات ایران به افغانستان نزدیک به 400 میلیون دلار بوده است، گفت: اگر نیازسنجی شود این آمار خیلی بیشتر خواهد شد.

 

متاسفانه کشورهای دیگر رقیب ما در کشور افغانستان هستند

خبرنگار خبرگزاری صداوسیما خاطرنشان کرد: ترک‌ها، هندی‌ها و چینی‌ها رقیب ما در افغانستان هستند اما در مجموع وضعیت ایران برای صادرات خوب است.

 

محمودآبادی با بیان این‌ سوال که دولت چرا تورهای تجارتی را برقرار نمی‌کند تا کارخانه‌داران با نیازهای مصرفی کشور افغانستان آشنا شوند، افزود: کشورایران در کشور افغانستان در خور حجم مبادلات کالا، نمایندگی ندارند اما بقیه کشورها در این زمینه به خوبی کار کرده‌اند.

 

وی ضمن تاکید بر این‌‌که حضور محصولات خراسان‌جنوبی باید فراتر از بازارچه‌ باشد، گفت: افزایش حجم مبادلات نیازمند حمایت است تا تسهیلات به کارخانه‌داران و تجار اعطا شده تا منجر به ایجاد قرارداد شود.

 

خبرنگار خبرگزاری صداوسیما ادامه داد: نزدیک‌ترین کشور به ایران از لحاظ فرهنگی، زبان، دین و تاریخ، حوزه تمدنی، ادبیات و معماری مشترک را با این کشور داریم.

 

محمودآبادی با بیان این‌که کشور افغانستان به لحاظ علمی در حال شتاب است، گفت: خیلی از سیاستمداران و صاحب منصبان در افغانستان حداقل یک مدرک خود را در ایران داشته‌اند.

 

وی ضمن اشاره به این‌که قراردادهایی با دانشگاه‌ها انجام شده اما باز هم نیاز به اقدام بیشتر است، افزود: دانشگاه پیام نور و آزاد در کابل شعبه دارند و خیلی پرطرفدار هستند اما باز هم می‌شود این فعالیت‌ها را بیش از پیش گسترش داد.

 

مردم افغانستان متدین و اهل بیتی هستند

خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با بیان این‌که مردم افغانستان مردم بسیار متدین، پرشور و اهل بیتی هستند، یادآورشد: از زمان حضور داعش مکان‌های برپایی مراسم عزاداری خصوصا شب‌های قدر و عاشورا مورد هدف بوده است اما مردم افغانستان هیچگاه سنگر را خالی نکرده‌اند.

 

محمودآبادی گفت: امسال برای حضور در راهپیمایی اربعین از مرز دو غارون 20 هزار وارد افغانی وارد کشور ایران شدند.

 

وی با بیان این‌که هسته‌های مقاومتی در افغانستان وجود دارد که مخالف حضور نیروهای آمریکایی و تروریستی هستند، افزود: این هسته‌ها برخواسته از مردم و رنج‌های مردم افغانستان است.

 

بسیج مردمی فاطمیون افراد دلاور و شجاعی هستند

خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با بیان این‌که حرکت‌های اجتماعی و هسته‌های مقاومت در افغانستان در حال تقویت است، گفت: بسیج مردمی فاطمیون افغانستان انسان‌های شجاع و دلاوری هستند.

 

محمودآبادی ادامه داد: جغرافیای داعش منحصر به سوریه نیست، بسیج مردمی فاطمیون که در سوریه مقابله با داعش داشتند،از آنها به عنوان انسان‌های فدایی یاد می‌شود و مردم افغانستان این افراد را بسیار دوست دارند.

 

وی خاطرنشان کرد: آمریکا از ابتدای انقلاب به مراتب از ایران سیلی خورده و در جنگ تحمیلی و سایر توطئه ها از ایران شکست خورده است.

 

انتهای پیام/ 5

تصاویر بیشتر برای مطلب: 
مهدی محمودآبادی خبرنگار خبرگزاری صداوسیما
مهدی محمودآبادی خبرنگار خبرگزاری صداوسیما
مهدی محمودآبادی خبرنگار خبرگزاری صداوسیما


نظر شما