آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 86803
تاریخ انتشار : 1397/07/25 - 16:43
مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی گفت: در مرحله اول 17 هزار قطعه جوجه را در سطح استان بین 850 خانوار روستایی توزیع خواهیم کرد و در این مرحله برای هر خانوار 20 قطعه جوجه در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سازمان بسیج سازندگی همواره از ابتدای تاسیس و شکل گیری هدفش کمک به مناطق محروم روستایی در زمینه اشتغال و خودکفایی بوده است.

 

یکی از اقدامات بسیار خوبی که بسیج سازندگی در خراسان جنوبی برای محرومیت زدایی در برنامه کاری خود قرار داده است کمک به خانواده‌های روستایی در زمینه اشتغال زایی و کسب درآمد با مشارکت مردمی است.

 

در این راستا بسیج سازندگی اقدام به توزیع جوجه مرغ بومی اصلاح نژاد شده یک ماه در برخی از روستاهای خراسان جنوبی کرده است که با مشارکت خود مردم در زمینه درآمد زایی آنها گام بردارد.

 

امروز با همکاری بسیج سازندگی خراسان جنوبی در روستای سلم آباد شهرستان خوسف توزیع جوجه مرغ بومی اصلاح نژاد شده در بین مردم انجام شد.

 

توجه و تمرکز بر اقتصاد روستایی معیشت محور

مهدی هنری مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی در حاشیه توزیع جوجه مرغ بومی اصلاح نژاد شده در روستای سلم آباد خوسف در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: یکی از برنامه‌های بسیج سازندگی توجه و تمرکز بر اقتصاد روستایی معیشت محور است.

 

وی افزود: با توجه به برنامه ریزی که صورت گرفته و هماهنگی‌هایی که باسایر دستگاه‌ها انجام می‌شود هدف این است که بتوانیم نیازمندی‌های روستائیان را توسط خودشان تامین کنیم.

توزیع جوجه مرغ در روستای سلم آباد خوسف

تامین نیاز شهری از تولیدات روستایی

مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی بیان کرد: مانند گذشته که ما وابستگی روستائیان به شهرها را نداشته‌ایم و بسیاری از نیازهای شهر نیز در روستاها تامین می‌شد هدف ما این است به سمت سویی برویم که هم اکنون نیز نیاز خود مردم روستایی و حتی شهرها را از طریق تولیدات روستایی تأمین کنیم.

 

هنری عنوان کرد: در این راستا توزیع جوجه مرغ بومی اصلاح نژاد شده را در دستور کار قرار دادیم.

 

وی ادامه داد: با هماهنگی که با دامپزشکی انجام شده و زیر نظر دامپزشک حدود 30 روز قبل از توزیع جوجه ها در روستا کار جوجه ریزی آغاز می‌شود حمایت و هماهنگی و موضوعاتی که نیاز است  برای پرورش جوجه ها در این مدت زیر نظر دامپزشکی انجام شده برای اینکه بتوانیم توزیع  جوجه سالم و بدون مشکلی را بین مردم داشته باشیم.

 

شناسایی 50 روستا/ توزیع 17 هزار جوجه مرغ

مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی گفت: برای این مرحله  50 روستا را در سطح استان شناسایی کرده‌ایم و در روستاهایی که فعالیت بسیج سازندگی در آنها متمرکز شده افرادی که متقاضایی دریافت جوجه بودند با توجه به شکل گیری شبکه داخلی در هر روستا اطلاعات درخواستی متقاضیان  و هزینه های مربوط جمع آوری شده است.

 

هنری اظهار کرد: در مرحله اول 17 هزار قطعه جوجه را در سطح استان بین 850 خانوار روستایی توزیع خواهیم کرد و در این مرحله برای هر خانوار 20 قطعه جوجه در نظر گرفته شده است.

 

وی بیان کرد: با توجه به اینکه این طرح معیشتی است و برنامه این است که نیازهای خود خانوار را تامین کند در ابتدای امر با تعداد اندک کار را آغاز کرده و اگر استقبال صورت گرفت و بهره وری کار خوب بود می‌توانند تعداد و کار پرورش جوجه را گسترش دهند.

توزیع جوجه مرغ در روستای سلم آباد خوسف

مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی گفت: ان‌شاءالله با گسترش این طرح و تولید تخم مرغ نیازهای خانواده‌های شهری را نیز می‌توانند تامین کنند.

 

35 درصد زیر قیمت بازار

هنری خاطرنشان کرد: هزینه‌هایی که مربوط به تهیه، تحویل و پرورش جوجه ها است مقداری سهم خود مردم است که این جوجه ها با 35 درصد زیر قیمت بازار در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

 

وی بیان کرد: امروز نیز  توزیع نمادین جوجه ها در روستای سلم آباد خوسف آغاز کرده‌ایم و تصمیم داریم ان‌شاء الله طی روزهای آینده در سایر روستاهای استان از طریق تسهیل گرانی که در بسیج سازندگی فعالیت دارند و مسئولان بسیج سازندگی شهرستان‌ها کار توزیع جوجه انجام شود.

 

مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی گفت: برای اینکه مردم روستایی با روش‌های نگهداری، پرورش و غذای جوجه ها آشنا شوند توضیحات مورد نیاز در قالب یکسری کاتالوگ‌هایی آماده شده است و همزمان با توزیع جوجه در هر روستا این کاتالوگ‌ها نیز به مردم داده می‌شود.

 

هنری با بیان اینکه امروز کار توزیع جوجه در 5 روستا انجام شده است، بیان کرد: طبق پیش بینی که شده برنامه ریزی کرده‌ایم ان‌شاء الله تا دو هفته آینده در سایر روستاهای استان نیز کار توزیع جوجه را انجام دهیم و بر اساس استقبال و بازخوردی که از طرح بگیریم آمادگی این را داریم که در روستاهای دیگر نیز کار توزیع جوجه را داشته باشیم.

توزیع جوجه مرغ در روستای سلم آباد خوسف

 تولید نان در روستا‌ها در دستور کار است

وی اظهار کرد: در ادامه برنامه طرح معیشتی برای روستاها نیز به دنبال این هستیم که تأمین سایر مایحتاج روستائیان را در برنامه قرار دهیم و یکی از موضوعاتی که مطرح شده است بحث تولید نان در روستا‌ها است.

 

مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی عنوان کرد: برنامه ریزی ما در این مورد تأمین نان مورد نیاز روستائیان است و اینکه ان‌شاءالله و در افق طرح بتوانیم نان تولیدی را به شهرهای مجاور برسانیم.

 

هنری گفت: موضوعات بعدی نیز بحث دام سبک است که پیگیری هایی را از طرف بنیاد تعاون سپاه انجام داده و طرح‌های مردمی دام سبک را در برنامه قرار داده‌ایم که این نیز در راستای تقویت اشتغال در روستاها صورت خواهد گرفت.

 

انتهای پیام/127

 

 

تصاویر بیشتر برای مطلب: 
توزیع جوجه مرغ در روستای سلم آباد خوسف
توزیع جوجه مرغ در روستای سلم آباد خوسف
توزیع جوجه مرغ در روستای سلم آباد خوسف


نظر شما