آب و هوا تازه های سایت


کد مطلب: 86635
تاریخ انتشار : 1397/07/18 - 12:56
معاون توسعه دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: فرصت اربعین یک فرصت عظیمی است که توطئه دشمن به شکست بیانجامد و نشان می‌دهد که مسلمانان می‌توانند یکدیگر و عقاید هم را در حوزه دین اسلام بپذیرند و کنار یکدیگر باشند.
محمدرضا گلرو معاون توسعه دانشگاه مذاهب اسلامی به مناسبت روز جهانی تقریب مذاهب در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: مجمع تقریب مذاهب با فرمایش مقام معظم رهبری تشکیل و در راستای فرمایشات رهبر کبیر و بنیانگذار جمهوری اسلامی حرکت می‌کند.
 
 
وی افزود: در طی سه دهه فعالیت در کشور و جهان اسلام این مجمع منشاء برکات، خدمات و دستاوردهای بسیار زیادی بوده و از این مقوله می‌توان به توسعه راهبردی ارتباط بین مذاهب اسلامی و پیروان مذاهب چندگانه و پنجگانه در سطح جهان اشاره کرد.
 
 
مشاور عالی دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی با بیان این‌که مجمع جهانی تقریب مذاهب ترویج‌دهنده فرهنگ همزیستی مسالمت‌آمیز بین پیروان مذاهب مختلف است، گفت: با توجه به نقاط اشتراک فراوانی که بین پیروان مذاهب مختلف اسلامی وجود دارد، وجود اصول پایه‌ای مشترک که حول شخصیت حضرت رسول(ص) در همه مذاهب اسلامی یکسان است بهترین فرصت برای جمع شدن پیروان ادیان دین مبین اسلام برای تشکیل امت واحده است.
 
 
تشکیل امت واحده اسلامی؛ هدف اصلی مجمع تقریب مذاهب
 
 
گلرو خاطرنشان کرد: هدف اصلی مجمع جهانی تقریب که یک هدف متعالی و یک دورنمای بزرگ و بسیار خردمندانه است و براساس نگاه مقام معظم رهبری نشأت گرفته تشکیل امت واحده اسلامی است.
 
 
وی با اشاره به این‌که در سنوات گذشته مجمع تلاش کرده تا همدلی و همراهی را به حداکثر برساند، افزود: مجمع تقریب مذاهب که پرچمدار وحدت اسلامی است با دوری از سیاست‌زدگی و دوری از مباحث تفرقه‌انگیز همیشه سعی کرده منشأ برکات باشد.
 
 
مشاور عالی دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: دانشگاه مذاهب یکی از استراتژی‌های بزرگی است که برای توسعه گفتمان وحدت در حدود 28 سال پیش تشکیل و هم‌اکنون در مقاطع مختلف دانشجو تربیت می‌کند.
 
 
تحصیل 2500 دانشجو در دانشگاه مذاهب اسلامی
 
 
گلرو با بیان این‌که یکی از دستاوردهای مجمع تقریب مذاهب دانشگاه مذاهب است، خاطرنشان کرد: قریب به دو هزار و 500 دانشجو در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در هفت شعبه در سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند.
 
 
وی مجمع تقریب مذاهب را یک مجموعه هماهنگ‌کننده و سیاست‌گذار در حوزه وحدت دانست و افزود: موضوع وحدت اسلامی مأموریت و مسئله همه دستگاه‌های در نظام جمهوری اسلامی است.
 
 
مشاور عالی دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: متأسفانه در حال حاضر برخی از سردمداران کشورهای اسلامی که آبشخور فکری آن‌ها نگاه به غرب است، بر طبل تفرقه در جهان اسلام می‌کوبند.
 
 
برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی در راستای توسعه وحدت در جهان اسلام
 
 
گلرو عنوان کرد: در ایران مجمع تقریب مذاهب وظیفه سیاست‌گذاری و طراحی استراتژی‌های توسعه وحدت در جهان اسلام را دارد که یکی از مهم‌ترین فعالیت‌ها در این زمینه برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی است که هر ساله در تهران برگزار و میزبان دائمی این کنفرانس تهران است.
 
 
وی توسعه دانشگاه مذاهب، توسعه، طراحی و پیاده‌سازی پژوهشگاه مطالعات تقریبی، تهیه کتب و مستندات به زبان‌های مختلف در کشورهای مختلف، حضور مجمع در کشورهای اسلامی و برگزاری کنفرانس‌های مشترک و برگزاری حلقه‌های گفت‌و گو  بین علمای کشورهای مختلف را از دیگر برنامه‌های مجمع تقریب مذاهب عنوان کرد.
 
 
تلاش در جهت گفتمان‌سازی وحدت
 
 
معاون توسعه دانشگاه مذاهب اسلامی تصریح کرد: تلاش عمده مجمع در گفتمان‌سازی در موضوع وحدت اسلامی است و شاید بتوانیم بگوییم مجمع این مأموریت را به درستی انجام داده است.
 
 
گلرو ادامه داد: متأسفانه در همه کشورهای اسلامی این همت و جدیت واقعی برای توسعه گفتمان وحدت وجود نداشته و ما امروزه شاهد رشد گروه‌های تکفیری و نگاه‌های تندرو و برداشت‌های خاص از دین اسلام هستیم تا دین اسلام را تخریب کنند.
 
 
وی خاطرنشان کرد: اگر استراتژی‌هایی که در حوزه وحدت طراحی و اجرا می‌شود را مخاطبان در همه کشورهای اسلامی پیگیری می‌کردند، شاید بخش عمده‌ای از اتفاقاتی که در جهان اسلام رخ می‌دهد فرصتی برای بروز و ظهور پیدا نمی‌کردند.
 
 
معاون توسعه دانشگاه مذاهب اسلامی بیان کرد: درحوزه تولید محتوای تقریبی فعالیت انجام می‌شود و از رسانه‌ها و محتوای فرهنگی حمایت و در حوزه تصویر، کتاب، نشر مقالات و مواردی از این قبیل تلاش صورت گرفته و هرچند منابع لازم در دسترس نیست اما تلاش بوده است.
 
 
تلاش دشمنان برای ایجاد تفرقه بین ملت ایران و عراق
 
 
گلرو به تلاش دشمنان برای ایجاد تفرقه بین ملت ایران و عراق اشاره کرد و گفت: در طول تاریخ اثبات شده زمانی که برای فتنه بین دو ملت تلاش زیادی انجام می‌شود قطعاً وحدت بین آن دو ملت منافع عده‌ای را به خطر می‌اندازد.
 
 
وی عنوان کرد: منطقه خاص حوزه خلیج فارس دارای منابع خاص و خدادادی است که ثروت عطیمی دارد و هدف کشورهای استعمارگر  این است که با ایجاد تفرقه منابع منطقه را به غارت ببرند.
 
 
معاون توسعه دانشگاه مذاهب اسلامی تصریح کرد: ایران و عراق دو حکومت قدیمی هستند که مردم آن با یکدیگر تشابه فکری داشته و همیشه قرابت خاصی بین مردم آن وجود داشته است.
 
 
گلرو خاطرنشان کرد: این دو ملت از دیرباز آمیختگی فرهنگی زیاد داشته و  دست بیگانگان از خلیج فارس به نوعی کوتاه شده است.
 
 
وی با اشاره به توطئه‌های آل‌سعود، تصریح کرد: توطئه برای ایجاد اختلاف بین ایران عراق برای این است که وحدت شکل نگیرد چرا که بخش عمده‌ای از منطقه خلیج فارس دارای ثباتی می‌شود که دست بیگانگان را کوتاه می‌کند.
 
 
لزوم هوشیاری مردم ایران و عراق
 
 
معاون توسعه دانشگاه مذاهب اسلامی با تأکید برلزوم هوشیاری مردم ایران و عراق، گفت: توطئه‌ها، تهمت‌ها و تخریب‌های زشت و غیرقابل باور ترویج می‌شود و زمانی که ریشه‌یابی می‌شود دست آل‌سعود و بیگانگان در این توطئه‌ها مشهود است تا وحدت را از بین ببرند.
 
 
اربعین؛ نماد بزرگ وحدت اسلامی
 
گلرو با اشاره به این‌که اربعین تبدیل به یک نماد بزرگ وحدت اسلامی شده و در این اجتماع بزرگ، از مداهب مختلف اسلامی و حتی غیرمسلمانان حضور دارند و یک گنگره بزرگ با محوریت امام حسین(ع) شکل می‌گیرد تا مردم در کنار یکدیگر زندگی مسالمت‌آمیز و همراهی را درک کنند.
 
 
فرصتی برای شکست توطئه‌های دشمن
 
 
وی اذعان کرد: فرصت اربعین یک فرصت عظیمی است که توطئه دشمن به شکست بیانجامد و نشان می‌دهد که مسلمانان می‌توانند یکدیگر و عقاید هم را در حوزه دین اسلام بپذیرند و کنار یکدیگر باشند.
 
معاون توسعه دانشگاه مذاهب اسلامی با بیان این‌که راهپیمایی اربعین رأفت و مهربانی اسلامی را نشان می‌دهد، گفت: همه تلاش‌هایی که دشمن برای معرفی چهره خشنی از اسلام با تشکیل گروه‌هایی مثل داعش انجام می‌دهد در ایام راهپیمایی اربعین خنثی می‌شود‌.
 
گلرو یادآور شد: راهپیمایی اربعین در کانون توجه نگاه جهان قرار می‌گیرد و میلیون‌ها نفر در یک مسیر قرار گرفته و نمادی بزرگ از وحدت اسلامی شکل می‌گیرد.
 
انتهای پیام/140
 
                                                                                                                                                                     


نظر شما