سرویس: اجتماعی کد خبر: 84791 ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۹

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی مطرح کرد

واگذاری واحدهای توانپزشکی بهزیستی به بخش خصوصی/ بهزیستی مسیر استفاده توان‌خواهان از خدمات را تسهیل می‌کند

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی گفت: ارائه خدمات به خانواده‌های دارای عضو معلول در واحدهای توانپزشکی دولتی تابعه بهزیستی در قالب خریدخدمت به بخش خصوصی واگذار شده است.

واگذاری واحدهای توانپزشکی بهزیستی به بخش خصوصی/ بهزیستی مسیر استفاده توان‌خواهان از خدمات را تسهیل می‌کند

به گزارش خبرنگار خاورستان، 24 خردادماه و در آستانه عید سعید فطر گزارشی در پایگاه خبری تحلیلی خاورستان، با عنوان فاطمه،کودک 5 ساله ای که از بیماری فلج مغزی رنج می‌برد/ وقتی فقر اجازه راه رفتن نمی‌دهد منتشر شد.

 

فاطمه کود 5 ساله ای است که از بیماری سی‌پی رنج می‌برد و برای درمان نیاز به کاردرمانی دارد اما به دلیل فقر خانواده، پدرش از عهده هزینه‌های کاردرمانی برنمی‌آید و دوره‌های کار درمانی فاطمه آن‌گونه که باید به موقع و مرتب انجام نمی‌شود.

 

دوره‌های کاردرمانی بهزیستی برای کودکانی مانند فاطمه که بیماری سی‌پی دارند به بخش خصوصی واگذار شده است که هزینه‌های بالا، شرایط را برای فاطمه و خانواده‌اش سخت‌تر کرده است.

 

پس از انتشار گزارش در خاورستان، افرادی برای کمک به فاطمه پیش‌قدم شدند و کمک مالی و سبدغذایی برای این کودک درنظر گرفتند. هدف و نیت افرادی که کمک کردند بسیار مهم است و کمک افراد هر چند محدود اما نشان‌دهنده این است که مردم در خراسان جنوبی همیشه برای کمک به هم‌نوع پیش‌قدم بوده و یاری‌رسان خانواده‌ها هستند. ان‌شاءالله افراد دیگری که تاکنون از شرایط و وضعیت فاطمه اطلاع ندارند، مطلع شده و برای کمک به او و خانواده‌اش پیش‌قدم شوند.

 

جهت اطلاع از دلیل واگذاری دوره‌های کاردرمانی که در گذشته توسط بهزیستی به توان‌خواهان ارائه می‌شد و حال به بخش خصوصی واگذار شده است با معاون توانبخشی بهزیستی خراسان‌جنوبی گفت‌وگو کردیم.

 

جمیله رضازاده معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: توقف فعالیت واحدهای توانپزشکی دولتی تابعه بهزیستی، یک برنامه کشوری در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی و واگذاری واحدهای خدماتی به بخش غیردولتی است.

 

وی افزود: ارائه خدمات در این زمینه به خانواده‌های دارای عضو معلول در قالب خریدخدمت به بخش خصوصی واگذار شده است.

 

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی بیان کرد: تأمین خدمات توان‌پزشکی مورد نیاز افراد دارای معلولیت، از جمله کاردرمانی و فیزیوتراپی، به استناد قانون حمایت از حقوق معلولان، جزو وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، لذا بهزیستی وظیفه دارد مسیر استفاده توان‌خواهان تحت حمایت خود از این خدمات را تسهیل کند.

 

رضازاده عنوان کرد: در حال حاضر بهزیستی باید به سمت و سوی نظارت، آموزش و مشاوره حرکت کرده و خدمات مورد نیاز جامعه هدف تحت حمایت خود را از سایر دستگاه‌ها به صورت خرید خدمت دریافت کند چراکه در اغلب استان‌های کشور نیز شرایط به همین روش است.

 

وی اظهار کرد: بهزیستی استان، در سال گذشته با هلال احمر و بنیاد شهید به منظور تأمین خدمات فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتاردرمانی مورد نیاز خانواده‌های تحت حمایت، مبادرت به انعقاد تفاهم‌نامه کرد. همچنین با خرید خدمت از واحدهای واگذارشده بهزیستی و بخش خصوصی، بیش از 90 درصد خدمات کاردرمانی، فیزیوتراپی، گفتاردرمانی و اورتوپدی فنی مورد تقاضای خانواده‌ها را پوشش داده و کمک هزینه‌های مربوطه پرداخت شده است.

 

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی گفت: اگرچه ممکن است مواردی باشد که مقداری از هزینه را خود خانواده پرداخت کرده باشد و اداره کل بهزیستی نسبت به محدودیت و ناکافی بودن منابع اعتباری در اختیار، اذعان داشته اما در خراسان جنوبی در سال گذشته، بیش از 164 میلیون تومان کمک هزینه خدمات توانپزشکی برای خانواده‌های معلولان پرداخت شده است.

 

رضازاده ادامه داد: این بیشترین رقمی است که ما توانسته‌ایم طی سال‌های گذشته، اعتبار بگیریم و برای خانواده‌هایی که نیاز داشته‌اند، هزینه کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: در سال جاری نیز در حال انجام اطلاع‌رسانی هستیم و طی دو نوبت از طریق روزنامه‌های کثیرالانتشار استانی، اقدام به فراخوان شده، مبنی بر آن‌که واحدهایی که حاضرند با بهزیستی همکاری کنند و مجوز معتبر دارند، درخواست همکاری خود را ارائه دهند، بهزیستی آماده خرید خدمت از آن‌ها بوده و با همکاری دو جانبه بین بهزیستی و واحدهای طرف تفاهم‌نامه، به خانواده‌های نیازمند به کاردرمانی، فیزیوتراپی، گفتاردرمانی و ... خدمات ارائه خواهد شد.

 

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی اظهار کرد: واحدهایی که تمایل به همکاری داشته باشند، با ارائه قیمت‌های خود به بهزیستی و در ادامه، انجام بررسی‌های لازم از سوی بهزیستی، واحدهایی که قیمت‌های آن‌ها مناسب بوده و ملاحظات مرتبط را دارا باشند، با آن‌ها تفاهم‌نامه همکاری منعقد و مسیر برای خدمات‌گیری خانواده‌ها راحت‌تر خواهد شد.

 

رضازاده بیان کرد: امسال قرار است که یاری‌برگ چاپ شده و در اختیار خانواده‌ها قرار گیرد و خانواده‌ها از طریق ارائه یاری‌برگ، از کلینیک‌های طرف تفاهم‌نامه بهزیستی، خدمات خواهند گرفت و هزینه‌ها بر اساس یاری‌برگ از طریق بهزیستی به آن‌ها پرداخت خواهد شد.

 

وی عنوان کرد: اعتبار سال جاری برای خدمات‌دهی به خانواده‌های نیازمند هنوز ابلاغ نشده و امیدواریم در حدود اعتبار سال قبل باشد.

 

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی بیان کرد: برای سال جاری نیز در نظر است با واحدهای توانپزشکی زیرمجموعه مؤسسات غیردولتی تحت نظارت بهزیستی، هلال احمر، بنیاد شهید و سایر واحدهایی که شرایط مورد نظر بهزیستی را رعایت کنند، تفاهم‌نامه منعقد شده و با تعدد واحدهای خدمات‌رسانی، حق انتخاب را به خانواده‌های توان‌خواهان دهیم.

 

براساس اظهارات معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی خدمات‌دهی به خانواده‌هایی که دارای فرزند معلول هستند و نیاز به دوره‌های کادرمانی، فیزیوتراپی و گفتاردرمانی دارند به بخش خصوصی واگذار شده است و بهزیستی در این موارد نقش معرفی خانواده‌ها به مراکز درمانی را دارد.

 

باتوجه به واگذاری دوره‌های کاردرمانی به بخش خصوصی، برخی خانواده‌ها ازجمله پدر فاطمه، توانایی پرداخت هزینه‌های این دوره‌ها را ندارند چراکه حتی در تأمین مایحتاج اولیه زندگی، دچار مشکل هستند که نیاز است کمک بیشتری از سوی مسئولان به این خانواده‌ها صورت گیرد و حتی دوره‌های کاردرمانی برای این خانواده‌ها رایگان انجام شود.

 

انتهای پیام/127/ 14/ 4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب