سرویس: اجتماعی کد خبر: 74168 ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۴

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند :

تعطیلی 200 مشاوراملاک/ رکود مسکن و صدور بی رویه پروانه کسب علت تعطیلی/ رشد اجاره منزل در بیرجند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان بیرجند گفت: 550 واحد مشاور املاک در سطح شهر بیرجند وجود داشتند که 200 واحد مشاور املاک تعطیل شده اند.

تعطیلی 200 مشاوراملاک/  رکود مسکن و صدور بی رویه پروانه کسب علت تعطیلی/ رشد اجاره منزل در بیرجند

علیرضا اربابی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان بیرجند در گفتگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص ارزیابی اوضاع مسکن، گفت: اوضاع مسکن و اجاره‌ منزل‌ها در حال حاضر آن چنان تغییری نکرده و رشد چشم گیری نداشته است و نسبت به سال گذشته فقط 5 تا 6 درصد افزایش داشته البته بازارها هم راکد است و تورم زیادی در مسکن اجاره‌ای نداشته ایم.

 

وی اذعان کرد: مشکل زیادی در رابطه با مسکن نداریم به عبارت دیگر مشکل کمبود مسکن و فراوانی متقاضی نداریم و اجاره ها معمولی است.

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان بیرجند با اشاره به این که مردم نسبت به اجاره ها گلایه دارند، افزود: گلایه ی مردم به روی چشم ما جا دارد اما این طوری نیست زمانی که فردی برای ساخت ساختمانی حدود 200 تا 400 میلیون تومان هزینه می کند تمایل داشته باشد در قبال حدود 5 میلیون پول پیش با 400 هزار تومان اجاره بدهد این به نظر مردم خیلی بالا است اما اگر همین ساختمان در شهرهای دیگر مثل مشهد می بود بالای یک میلیون و 500 هزار تومان کرایه آن است که در بیرجند بهترین ساختمان مثلا در منطقه ی پونه ماهیانه 500 تا 700 هزار تومان می باشد.

 

اربابی ادامه داد: اجاره منازل نسبت به مسائل روز مانند حجم کار، مصالح ، پولی که به عنوان سرمایه می گذارد بستگی دارد و بالا نیست.

 

وی با بیان این‌که در هر منطقه نوع ساختمان ساخته شده قیمت آن را تعیین می کند که بیشتر به نوع ساختمان و کمی هم به منطقه بستگی دارد، افزود: ممکن است ساختمانی که خیلی شیک است و ماهیانه یک میلیون تومان هم اجاره بدهند ولی همین ساختمان در منطقه ی پایین شهر مثل موسی بن جعفر ممکن است 500 هزار تومان اجاره ی آن بیشتر نباشد.

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان بیرجند با اشاره به این که خود ساختمان ها نقش را تعیین می کنند، گفت: خرید و فروش بازار با گذشته تفاوتی نداشته است و متقاضی که قصد خرید خانه ای را دارد تا از قبل خرید خود سودی هم ببرد هم اکنون باید اقدام کند چون یقینا قیمت مسکن در پایین ترین حد ممکن قرار دارد و از این بیشتر افت نخواهد کرد.

 

اربابی تصریح کرد: نقش دلال ها در بازار مسکن بیرجند به طور کلی حذف شده است و خرید و فروش بین مصرف کننده و فروشنده واقعی اتفاق می افتد.

 

وی ادامه داد: به عنوان مثال در گذشته فردی خانه ای را به یک میلیارد تومان می خرید تا روز بعد آن را به قیمت بالاتری مثلا یک میلیارد و چهارصد میلیارد تومان بفروشد اما اکنون شاهد این گونه رفتارها و دلال بازی ها نیستیم و شاهد ثبات در بازار هستیم.

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان بیرجند بیان کرد:در گذشته بازار کاذبی وجود داشت اما اکنون بازار حالت طبیعی خود را پیدا کرده است.

 

اربابی اظهار کرد : به نظر من قیمت مسکن الآن مناسب است چرا که الآن نرخ هر متر به طور میانگین 1 تا 2 میلیون تومان است حال اینکه در گذشته این رقم بین 3 تا 3 میلیون و هشتصد هزار تومان بود البته متغیرهای دیگری همچون مکان مسکن در نرخ مسکن تأثیر دارد.

 

وی دلیل رکود را اینگونه بیان می کند: بنا بر علم اقتصاد اگر عرضه کالایی بیش از تقاضا باشد قطعا نرخ آن کاهش و به تبع آن رکود ایجاد خواهد شد متأسفانه مسکن مهر بدون رعایت برخی ضوابط و نقشه راه ساخته شد و به نظر من یکی از دلایل رکود همین است.

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان بیرجند ادامه داد: به عنوان مثال شخصی که مستاجر است و ماهیانه 500 تا 600 هزار تومان اجاره می دهد و درآمد ماهیانه اش یک میلیون تومان است در مسکن مهر ثبت نام می کند و پولی را هم اول ثبت نام پرداخت می کند و بعد از مدتی باید قسط آن را پرداخت کند ولی متاسفانه  نمی تواند در این خانه هایی که بدون اسلوب و ایمنی ساخته شده است زندگی کند و دوباره به خانه ی اول برمی گردد و اجاره نشین می شود و همان مشکلات اولیه برای او به وجود می آید.

 

اربابی با بیان اینکه با توجه به این که دولت خود اعلام می کند که دو میلیون و 500 واحد مسکونی بلاصاحب داریم و متقاضیان مراجعه نکردند، افزود: در ایران مگر چند نفر می خواهند ازدواج کنند که بتوانند صاحب مسکن شوند این دیگر اشباع شده است.

 

وی اضافه کرد:متأسفانه در آن زمان شاهد ورود افرادی در حوزه مسکن بودیم که تخصصی در این زمینه نداشتند و اقدام به تشکیل تعاونی مسکن کردند و واحدهایی را بدون اساس ساختند که حالا این واحدها روی دستشان باد کرده است این قضیه دقیقا مانند ضرب المثل وای برف و وای بر پس برف می ماند وعمل می کند اما اکنون بازار مسکن از وجود این افراد خالی شده است.

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان بیرجند تصریح کرد: همان طور که قیمت مسکن 4 تا 5 سال بالا رفته در همین سال ها به هیچ عنوان مسکن افزایش نخواهد داشت و رکودی هم نخواهیم داشت و بازار در همین حالت خواهد ماند و به آرامش خود برمی گردد.

 

اربابی گفت: 550  مشاوراملاک در سطح شهر بیرجند وجود داشتند که 200 مشاور املاک تعطیل شده اند.

 

وی علت تعطیلی واحدهای مشاور املاک در شهر بیرجند را رکود مسکن و صدور بی رویه ی پروانه کسب دانست و افزود : این پروانه ها را خود من صادر می کردم چون قانون و هیئت عالی نظارت دستور داده بود که پروانه های زیادی و به این روش صادر کنیم و ما هم مجری قانون هستیم و اجبارا باید به دستورات عمل کنیم اما دیگر این روش تکرار نمی شود و از روی اصول پیگیری و دنبال می شود.

 

رئیس اتحادیه مسکن بیان کرد: برای صادر شدن پروانه به مراجعه کنندگان آموزش داده می شود و هم باید مباشرت داشته باشند و این مراحل را باید طی کنند و ما اکنون با سختگیری و وسواس بیشتری مثل برگزاری آزمون اقدام به صدور پروانه می کنیم.

اربابی در خصوص این نظریه که امسال رکوردارترین رکود مسکن رقم خورد گفت : ما سامانه املاک داریم و در سطح کشور تمام سامانه را ما رصد می کنیم در تاریخ 12 اسفند 1395 به مدت 12 روز مسکن یک جهش 3 تا 5 درصدی داشت و آن هم به خاطر اعطای وام های 120 میلیون تومانی بانک مسکن به متقاضیان بود.

 

وی یاد آور شد : این جهشی که در تاریخ ذکرشده ایجاد شد مقطعی بود و اصلا جهشی نداشته است و حدود پنج روز تا یک هفته طول کشید تا به حالت عادی و طبیعی خود بازگشت.

 

وی خاطرنشان کرد : اکنون بازار مسکن حالت طبیعی دارد و نه رو به افزایش و نه رو به کاهش است و هیچ تغییری نخواهد کرد فقط متقاضیان مسکن می توانند در میدان حضور پیدا کنند و خرید و فروش خود را انجام دهند.

 

انتهای پیام/ 131/ ت/ 5

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب