آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 70581
تاریخ انتشار : 1395/10/22 - 13:39
یک مشاور خانواده گفت: تغییر سبک زندگی به مستبد و سخت گیر سبب افزایش خودکشی در نوجوانان شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، چند روز پیش بود که با اعلام خبری مبنی بر سقوط یک دختر 25 ساله از پل هوایی خیابان مدرس بیرجند این فرد فوت کرد.

 

هم چنین شب گذشته شاهد یک خودکشی ناموفق در میدان آزادی بیرجند بودیم که نیروی انتظامی مانع این شد.

 

حال اینکه چقدر این خودکشی ها در بین جوانان و نوجوانان در استانی چون خراسان جنوبی افزایش یافته است و بررسی علت های آن در جامعه گفتگویی با یک روانشناس و مشاور خانواده انجام داده ایم.

 

اقدامات قبل از خودکشی در بین نوجوانان

سمانه سبحانی، مشاور خانواده در گفتگو با خبرنگار خاورستان، با بیان اینکه خودکشی پدیده ای است که در بین نوجوانان ما گسترش پیدا کرده است، گفت: ما اتفاقات خودکشی را در بین دانش آموزان خود مانند خط انداختن بدن با چاقویا مداد نشینی، برجسته کردن رگ یا تهدید کردن زیاد می بینیم که این ها اقدامات قبل از خودکشی در دانش آموزان به حساب می آید.

 

خودکشی، هزینه هیجانی شدن نوجوانان است

وی بیان کرد: نوجوانان از آنجایی که احساساتی هستند و تفکر عقلانی و منطقی در آنها کمی ضعیف است؛ هزینه هیجانی و احساساتی آنها باعث می شود که زود تصمیم بگیرند و زود تسلیم شوند.

 

این مشاور خانواده بیان کرد: خیلی از نوجوانان ما که عموما تهدید به خودکشی می کنند بیشتر به قصد توجه است چراکه یا خواسته ای دارند که به آن بی توجهی شده است و یا احساسات آن ها مورد توجه قرار نگرفته است.

 

سبحانی ادامه داد: این ها باعث می‌شود نوجوانان دنبال راه حل هایی باشند که به آن طریق توجه دیگران را به خودشان جلب کنند و یکی از کارهایی که در نطر می گیرند خودکشی است.

 

اقدام به خودکشی در دخترها بیشتر از پسرها است

وی بیان کرد: اقدام به خودکشی ها در دخترها بیشتر از پسرها است اما تعداد خودکشی های موفق در پسرها بیشتر از دخترها است.

 

این روانشناس گفت: تغییر سبک فرزند پروری در خانواده یکی از دلایلی است که باعث می شود دخترها خودکشی را به عنوان یکی ازراه حل های خودشان انتخاب می کنند.

 

تغییر سبک زندگی به مستبد و سختگیر، موثر در خودکشی نوجوانان

سبحانی افزود: خانواده ها بجای اینکه سبک مقتدر در فرزند پروری داشته باشند سبک مستبد یا سخت گیر را انتخاب می کنند؛ در خانواده هایی که سبک زندگی آنها مستبد و سختگیر است خودکشی افزایش پیدا میکند.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر خانواده خیلی سختگیر باشند فرزند می گوید تهدید می کنم حرف من را می پذیرند و اگر خانواده مستبد باشد فرزند می گوید من جایگاهی در این خانواده ندارم بهتر است خودم را حبس کنم.

 

این مشاور خانواده تصریح کرد: درگیرشدن فرزندان در پدیده های احساسی مانند علاقه‌مند شدن به جنس مخالف، تصمیم زودهنگام برای ازدواج عموما باعث می شود که این  دلبستگی ها را خانواده ها نپذیرند و مقاومت آنها در برابر این تصمیم گیری باعث شود فرزندان برای شکستن این مقاومت گاها تصمیم بگیرند از تهدید به  خودکشی استفاده کنند.

 

باید قدرت تاب آوری را افزایش داد

سبحانی ادامه داد: راه حلی که برای این ما پیشنهاد می‌دهیم تقویت قدرت خود باوری و تحمل پذیری افراد است که متاسفانه در میانگین جامعه قدرت تحمل تاب آوری هم پایین آمده است.

 

وی اظهارکرد: برای افزایش تاب آوری باید افزایش باورهای دینی از قبیل مفهموم گذشت و صبر بیشتر در افراد نهادینه شود که این باید در نظام فکری ما جای بگیرد.

 

 

این مشاور خانواده دومین عامل موثر در افزایش تاب آوری را افزایش صمیمیت بین اعضای خانواده بیان کرد و افزود:  هم چنین بالارفتن تعداد دوستان صمیمی که فرد بتواند با آنها درد و دل بکند باعث می شود فشار روانی کاهش و قدرت تاب آوری افزایش یابد.

 

سبحانی گفت: تفریح سالمی که بتوان در آن انرژی را تخلیه کرد از دیگر عوامل موثر در تاب آوری است.

 

برای جلوگیری از خودکشی باید در جامعه والدینی هم تغییر کار کرد

وی بیان کرد: ما برای اینکه آمار خودکشی را پایین بیاوریم فقط نیاز نداریم درنوجوانان اقداماتی انجام شود بلکه به همان نسبت باید در جامعه والدینی هم کار شود گاها عدم تحملی که دو طرف از احساس همدیگر دارند باعث می شود این تصمیم های زودهنگام اتفاق بیافتد.

 

این مشاور خانواده گفت: یکی از ویژگی های دوران نوجوانی ریسک پذیری است؛ برخی از نوجوانی که خودکشی می کنند و خودشی آنها موفق هم انجام می شود اصلا تصور نمی کردند این مسئله منجر به مرگ آنها شود.

 

وی توضیح داد: برخی از نوجوانان تنها برای تهدید خانواده اقداماتی برای خودکشی را انجام می دهند اما متاسفانه گاهی این اقدامات ناخواسته سبب خودکشی می شود.

 

انتهای پیام/ 5نظرات کاربران

این هم نتیجه ی اجازه دادن جهت ورود فرهنگ غرب به داخل کشور و توجه نکردن مسئولان کشور به فرهنگ اسلامی است. معلوم نیست چه وقت یک دولت اسلامی روی کار خواهد آمد. ما مردم باید شخصی را انتخاب کنیم که مسلمان واقعی و پیرو حقیقی راه ائمه ع و ولایت باشد. این دولت که راه نفوذ را باز کرده و هرچه داریم به تاراج می دهد و اصلا به فرهنگ اسلامی توجهی ندارد. پدران و مادران این جامعه به هوش باشید اگر به فرهنگ اسلامی توجه نکنید و بخواهید در فرهنگ غرب ذوب شوید، مطمئن باشید این روند خودکشی زیاد می شود پس به فکر فرزندان و جامعه باشید.


نظر شما