سرویس: اجتماعی کد خبر: 93247 ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳

در کمیته مناسب‌سازی بیرجند مطرح شد

دو سال مکاتبه بی‌نتیجه دهیاری روستای حاجی‌آباد برای مناسب‌سازی/ بیرجند پیشتاز در مناسب‌سازی

نماینده دهیاری روستای حاجی‌آباد با اشاره به این‌که از سال 96 مکاتباتی را با متولیان امر مناسب‌سازی انجام داده‌ایم، گفت: با وجود پیگیری‌هایی که انجام شده است اما هنوز به پاسخی دست پیدا نکردیم.

دو سال مکاتبه بی‌نتیجه دهیاری روستای حاجی‌آباد برای مناسب‌سازی/ بیرجند پیشتاز در مناسب‌سازی

به گزارش خبرنگار خاورستان، کمیته مناسب‌سازی شهر بیرجند صبح امروز با حضور رونقی معاون عمرانی فرمانداری بیرجند، قربان‌زاده مسئول مناسب سازی بهزیستی خراسان‌جنوبی، غلامی کارشناس اداره کل نوسازی، تجهیز و توسعه مدارس خراسان جنوبی و دهیاران و نمایندگان روستاهای حاجی‌آباد، امیر آباد، چهکند و دستگرد برگزار شد.

 
علیرضا قربان زاده مسئول مناسب‌سازی بهزیستی خراسان جنوبی در این کمیته، اظهار کرد: مکاتباتی در خصوص مناسب‌سازی عابر بانک‌ها، صفحه کلید خودپردازها و کارت‌های عابر بانک ویژه نابینایان با بانک‌های استان انجام شده است و مقرر شد جلسه‌ای با حضور مدیران عامل این بانک‌ها برگزار شود.
 
وی افزود: با دهیاران روستاهای حاشیه شهر بیرجند نیز مکاتباتی انجام شده است تا اقداماتی در مورد مناسب‌سازی این روستاها انجام دهند. 
 
مسئول مناسب‌سازی بهزیستی خراسان جنوبی گفت: در هیچ کجای استان عملیات مناسب‌سازی به اندازه شهر بیرجند انجام نشده است.
 
قربان‌زاده تصریح کرد: روستاهای چهکند، امیرآباد، حاجی‌آباد و دستگرد که در اطراف شهر بیرجند هستند از جمعیت بسیار بالایی برخوردار هستند و بسیاری از معلولان با توجه به این‌که از درآمد بالایی برخوردار نیستند در این روستاها سکونت می‌کنند و نیاز است مناسب‌سازی اماکن و معابر انجام شود.
 
مهدی غلامی کارشناس نوسازی، تجهیز و توسعه مدارس خراسان جنوبی نیز در این کمیته با اشاره به این‌که در کلیه مدارسی که در حال ساخت است مناسب‌سازی لحاظ می‌شود اظهار کرد: پیش بینی و احداث حداقل یک کلاس درس در طبقه همکف هر مدرسه، احداث سرویس بهداشتی ویژه معلولان در طبقه همکف مدارس و ایجاد رمپ ورودی به مدرسه ویژه دانش آموزان با نیازهای ویژه در کلیه مدارس سطح شهر انجام شده است.
 
وی افزود: استفاده از سیستم گرمایش از کف در مدارس استثنایی، ایجاد آبخوری مناسب برای معلولان، استفاده از چراغ چشمک زن برای معلولان شنوایی، استفاده از سیستم ارتباط داخلی از کلاس با مدیر مدرسه و استفاده از سیستم اطفای حریق از جمله اقدامات انجام شده در مدارس استثنایی است.
 
دهیار روستای چهکند نیز گزارشی از فعالیت های انجام شده در این روستا از جمله ایجاد رمپ در ورودی مدارس و مناسب‌سازی پیاده‌روها برای عبور نابینایان ارائه کرد.
 
نرگس صمدی دهیار روستای دستگرد نیز گزارشاتی از مناسب سازی این روستا ارائه کرد و افزود: مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال از بودجه سال ۹۸ جهت مناسب‌سازی معابر برای افراد کم توان و معلولان اختصاص پیدا کرده است.
 
وی افزود: احداث پیاده‌روی ویژه نابینایان، احداث ایستگاه اتوبوس ویژه معلولان و ایجاد رمپ در ورودی مساجد و مدارس از جمله اقدامات انجام شده جهت مناسب‌سازی است.
 
علی رسته نماینده دهیاری روستای حاجی‌آباد نیز در این کمیته به اقدامات انجام شده جهت مناسب‌سازی اشاره کرد و افزود: در دو سال اخیر مبلغ 120 میلیون تومان جهت مناسب‌سازی یک هزار و 800 متر مربع پیاده رو هزینه شده است.
 
وی با اشاره به این‌که از سال 96 مکاتباتی را با متولیان امر مناسب‌سازی انجام داده‌ایم، افزود: با وجود پیگیری‌هایی که انجام شده است اما هنوز به پاسخی دست پیدا نکردیم.
 
نماینده دهیاری روستای حاجی‌آباد با اشاره به این‌که مشکلات پیش روی معلولان شناسایی شده است، گفت: حسینیه روستای حاجی‌آباد تنها مکانی است که رمپ ویژه معلولان ایجاد کرده است.
 
محمد کمالی نماینده دهیاری روستای امیر آباد نیز در این کمیته اظهار کرد: بهسازی پل‌های عابر پیاده، احداث پل عابر پیاده بین دو خیابان اصلی، ایجاد تابلوهای تعیین مسیر و بهسازی محورهای ورودی شرقی و غربی در ورودی امیرآباد از جمله اقدامات انجام شده در راستای مناسب‌سازی است.
 
انتهای پیام/ 132/ 11/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب