سرویس: اخبار استان کد خبر: 92923 ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶

پیگیری سوژه مردمی؛

مشکل 10 ساله شهروند اسلامیه با شهرداری

واگذاری اراضی ملی توسط شهرداری در ازای باغ شخصی یک شهروند جهت تعریض خیابانی در اسلامیه برای صاحب باغ دردسر ساز شد.

مشکل 10 ساله شهروند اسلامیه با شهرداری

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهدی مدبر یکی از اهالی باغشهر اسلامیه طی تماس با پایگاه خبری تحلیلی خاورستان، خواستار پیگیری مشکلی در ارتباط با شهرداری باغشهر اسلامیه شد.

 

وی در توضیح این مشکل گفت: در سال 1389 به منظور تعریض خیابانی در وسط شهر باغشهراسلامیه، باغی از مرحوم پدرم به مساحت حدود دو هزار مترمربع که در وسط شهر قرار داشت در اختیار شهرداری اسلامیه قرار گرفت و در آن سال طی توافق شهردار وقت و پدرم به ازای باغی که قسمتی از آن اعیان‌نشین بوده، چهار قطعه زمین به پدرم واگذار شد که تمامی اسناد موجود است.

 

وی با بیان این‌که در حال حاضر نزدیک به 10 سال از این توافق می‌گذرد و بارها برای دریافت پروانه جهت ساخت‌وساز اراضی که شهرداری طی توافق به پدرم واگذار کرده مراجعه داشته‌ام، افزود: طی این سال‌ها پروانه جهت ساخت صادر نشده و ظاهرا اراضی واگذار شده از اراضی ملی و مربوط به منابع طبیعی است و هیچ دستگاهی پاسخ‌گوی درخواست من نیست.

 

این شهروند اهل باغشهر اسلامیه بیان کرد: در محدوده منطقه‌ای که برای پدرم اراضی در نظر گرفته شده ساخت‌وساز طی سال‌های گذشته صورت گرفته و شهرکی ایجاد شده است.

 

مدبر بیان کرد: هیچ‌کدام از خانه‌هایی که در آن محدوده طی سال‌های گذشته ساخته شده سند ندارد و در حال حاضر شهرداری به کسی سند و اجازه ساخت و ساز نمی‌دهد.

 

وی اظهار کرد: هر کسی همان زمان زمین را ساخته فایده کرده اما مابقی که نساخته‌اند در این بین متضرر شده‌اند.

 

این شهروند اهل اسلامیه گفت: پروانه‌هایی که برای ساخت‌وساز در آن منطقه صادر شده غیرقانونی بوده و مردم نیز بدون اطلاع دستگاه‌های نظارتی کار ساخت‌وساز را انجام داده‌اند و از زمانی‌که دستگاه‌های نظارتی متوجه شدند از ساخت‌وسازهای غیرمجاز جلوگیری شده است.

 

جهت پیگیری موضوع با شهردار باغشهر اسلامیه تماس گرفتیم.

 

متقاضی بعد از هشت سال مراجعه کرد/ شهرداری از ملی‌بودن اراضی اطلاع نداشت

علی خطیب شهردار باغشهر اسلامیه در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در سال 1389 توافقی بین شهرداری اسلامیه با مرحوم مدبر در بحث آزادسازی معبری‌که از وسط شهر اسلامیه و باغ آقای مدبر عبور می‌کرده انجام شده و در قبال این توافق 4 قطعه زمین در شهرک باغشهر اسلامیه طبق قرارداد به وی تحویل شده است.

 

وی افزود: این فرد اواخر سال 1397 و ابتدای سال‌جاری یعنی حدود هشت سال بعد از انجام توافق به شهرداری مراجعه کرده و درخواست دریافت زمین داشته‌ است.

 

شهردار اسلامیه بیان کرد: در حال حاضر اراضی در دو نوع مستثنائیات و ملی است و اخیرا مشخص شده که اراضی واگذار شده به آقای مدبر در نقشه منابع ملی واقع شده و شهرداری تا این زمان اصلا از این مسئله مطلع نبوده است.

 

خطیب با بیان این‌که اراضی زیادی از این دست وجود دارد که ملی است، عنوان کرد: وقتی متقاضی برای دریافت زمین تقاضا دارد اراضی استعلام شده و اگر ملی نباشد در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد.

 

وی گفت: املاکی که اعیان‌نشین بوده سنددار شده و مشکلی وجود ندارد.

 

پیشنهاد املاک دیگر به جای 4 قطعه زمین

شهردار باغشهر اسلامیه اظهار کرد: حال که ما متوجه شدیم املاک در نقشه اراضی ملی است بلافاصله پیرو درخواست آقای مدبر تعداد زیادی از املاکی که سنددار و مال شهرداری است را به وی معرفی کرده‌ و گفته‌ایم طبق قانون برابر نظر کارشناسی دادگستری هر کدام از املاکی که سنددار است و قابلیت صدور مجوز و ساخت‌وساز دارد توسط کارشناس رسمی دادگستری قیمت‌گذاری شود.

 

خطیب گفت: در نتیجه مراجعات این فرد و پیگیری‌های شهرداری، به‌جای چهار قطعه زمینی که در گذشته به وی داده شده، یک ملک تجاری و دو ملک مسکونی از املاک شهرداری به وی پیشنهاد شده که آقای مدبر با نماینده املاک و عمران شهرداری املاک را دیده و مورد تأییدش قرار گرفته و مشخصات املاک را برای کارشناس رسمی دادگستری فرستاده‌ایم که قیمت‌گذاری انجام شود.

 

وی تصریح کرد: همچنین وی این حق را دارد که یک کارشناس رسمی دادگستری با هزینه خود گرفته و قیمتی برای املاکی که مشخص شده بگیرد و به شهرداری اعلام کند.

 

شهردار اسلامیه ادامه داد: مقرر شده برای 4 قطعه زمینی که در اراضی ملی است و یکی از املاک پیشنهادی شهرداری که مورد قبول وی واقع شود، قیمت روز مشخص شود و واگذاری انجام شود.

 

انتهای پیام/127/ 40/ 4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب