سرویس: اجتماعی کد خبر: 92730 ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱

معاون برنامه ریزی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خبر داد

اختصاص ۲۵ میلیارد تومان اعتبار برای احیای قنوات خراسان‌جنوبی/ سند توسعه روستایی تدوین می‌شود

معاون برنامه ریزی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: در سال جاری نزدیک به ۲۵ میلیارد تومان در راستای احیای قنوات به استان اختصاص داده شده است.

اختصاص ۲۵ میلیارد تومان اعتبار برای احیای قنوات خراسان‌جنوبی/ سند توسعه روستایی تدوین می‌شود
به گزارش خبرنگار خاورستان، دومین جلسه کارگروه پیش‌بینی و پیشگیری از گسترش بافت‌های ناکارآمد ستاد استانی بازآفرینی شهری ظهر امروز با حضور دستگاه‌های ذی‌ربط برگزار شد.
 
محمد علی بیجاری معاون برنامه ریزی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی  در این جلسه، اظهار کرد: خشکسالی‌های پیاپی باعث تخلیه روستاها شده و آب شرط اصلی ماندگاری روستاییان در روستاها است.
 
وی با اشاره به این‌که 6 هزار و ۲۵۲ رشته قنات در روستاهای خراسان جنوبی وجود دارد، افزود: در برخی روستاها قنات تنها منبع آب شرب، کشاورزی و دامداری است.
 
کاهش دبی قنوات/ تخلیه 1600 روستا
معاون برنامه ریزی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: دبی آب قنوات از ۶۰۰ متر مکعب به ۲۰۰ متر مکعب کاهش پیدا کرده است. 
 
بیجاری با بیان این‌که بر اساس آخرین آمارها نزدیک به یک هزار و ۶۰۰‌ روستا تخلیه شده است، تصریح کرد: احیا و بازسازی قنوات نقش مهمی در ماندگاری روستاها داشته که همواره مورد توجه جهاد کشاورزی است.
 
معاون برنامه ریزی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: در سال جاری نزدیک به ۲۵ میلیارد تومان در راستای احیای قنوات به استان اختصاص داده شده است. 
 
بیجاری با اشاره به احداث گلخانه و صنایع فرآوری بیان کرد: در سال جاری تفاهم نامه احداث بیش از ۷۵۰ هکتار گلخانه منعقد شده است و هیچ محدودیتی در این امر نداریم.
 
احداث 7 هکتار گلخانه
وی با اشاره به این‌که از ابتدای سال جاری تاکنون 7 هکتار گلخانه احداث شده است، افزود: پرونده ۱۲ هکتار گلخانه نیز به بانک‌ها رفته است
 
حسین عباس زاده معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی نیز در این جلسه، اظهار کرد: در برنامه‌های توانمندسازی باید به روستاهای مرزی اولویت داده شود.
 
وی با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های مختلف روستاهای خراسان جنوبی، بیان کرد: برخی روستاها در بعضی زمینه‌ها مانند صنایع دستی از استعداد خوبی برخوردار هستند اما از دیگر جنبه‌ها مانند بهداشت ضعیف بوده که باید مورد توجه قرار گیرد.
 
باقرپور معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه با اشاره به پروژه ترسیب کربن در استان، اظهار کرد: با توجه به موفقیت اجرای طرح در خراسان‌جنوبی ۲۳۰ گروه داخلی و خارجی از آن بازدید و الگوبرداری کرده‌اند.
 
اجرای طرح‌های آبخیزداری در ۲۰ دهستان/ اختصاص 31 میلیارد تومان اعتبار صندوق توسعه ملی به طرح‌های آبخیزداری
وی با بیان این‌که در امر توسعه و توانمندسازی روستاها باید براساس نیاز روستائیان اقدام شود، افزود: در حال حاضر طرح‌های آبخیزداری در ۲۰ دهستان اجرا می‌شود. 
 
باقرپور اعتبارات طرح‌های آبخیزداری سال گذشته خراسان‌جنوبی را از محل صندوق توسعه ملی ۱۶ میلیارد تومان بیان کرد و افزود: این رقم در سال جاری به ۳۱ میلیارد تومان افزایش یافته است.
 
معاون حفاظت و امور اراضی اداره‌کل منابع طبیعی خراسان‌جنوبی به اجرای طرح کاداستر اراضی ملی در استان اشاره و خاطرنشان کرد: از ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی عرصه‌های طبیعی استان ۹۷ درصد از آن در اختیار منابع طبیعی است. 
 
باقرپور با اشاره به اخذ ۱۳ میلیون هکتار سند مالکیت اخذ در خراسان‌جنوبی، تصریح کرد: کمبود نیروی انسانی باعث شده طرح کاداستر به کندی اجرا شود. 
 
حق‌پرست نماینده فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی نیز در این جلسه با اشاره به این‌که مهارت‌های آموزشی را در بخش‌های مختلف شهری و روستایی آموزش می‌دهیم تا حدودی از مهاجرت‌ها در مناطق روستایی کاهش یابد، اظهار کرد: دستگاه‌های حاضر از مدل واحد برای توانمندسازی پیروی نمی‌کنند و هر کدام بر اساس مأموریت خود برنامه‌ها را دنبال می‌کنند و همین امر باعث شده است تا اشتغال پایدار در روستاها اثر نداشته باشد.
 
وی با اشاره به این‌که توسعه روستایی باید خاص هر منطقه و نتایج آن نیز برای مردم همان منطقه باشد، افزود: توسعه باید همه جانبه و در همه ابعاد دیده شود که در این راستا در 10 دهستان کار خود را در قالب آموزش‌های فنی حرفه‌ای انجام می‌دهیم.
 
سند توسعه روستایی تدوین می‌شود
عباسی نماینده سازمان برنامه و بودجه خراسان جنوبی نیز در این جلسه از تهیه سند توسعه روستایی خبر داد و اظهار کرد: تدوین بخشی از این سند تا پایان امسال به نتیجه می‌رسد و امیدواریم تا برنامه ششم توسعه تمام روستاها از این سند برخوردار شوند.
 
وی افزود: مرز و اهمیت حفظ جمعیت مرزی مهم‌ترین شاخص در تدوین سند روستایی است.
 
حامد تنها معاون عمران و روستایی بنیاد مسکن خراسان جنوبی نیز در این جلسه، اظهار کرد: توانمندی روستائیان در روستاهای ذکری، جلاران، گل نی مورد توجه دستگاه های بهزیستی، کمیته امداد و بنیاد مسکن است و تاکنون در این روستاها 62 واحد مسکن احداث شده است.
 
وی با اشاره به این‌که بنیاد مسکن متولی آغاز طرح محرومیت‌زدایی مناطق روستایی است، افزود: برای توانمندی روستائیان اولویت را به شهرستان های نهبندان، گزیکِ درمیان، درحِ سربیشه و بخش مرکزی زیرکوه داده‌ایم و در این شهرستان‌ها اقداماتی انجام شده است.
 
معاون عمران و روستایی بنیاد مسکن خراسان جنوبی از صدور 68 هزار جلد  سند صادر شده خبر داد و گفت: با صدور این تعداد سند مشکلات و اختلافات ملکی  حل می‌شود.
 
انتهای پیام/ 132/ 11/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب