آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 92581
تاریخ انتشار: 1398/07/30 - 17:28
نماینده فرمانداری بیرجند گفت: طرح جامع دفع سیلاب شهر بیرجند در سال‌های متمادی در شورای هماهنگی مدیریت بحران مصوب شده اما مسکوت مانده است و نیاز به اعتباری بالایی دارد.
به گزارش خبرنگار خاورستان، ستاد مدیریت بحران شهرداری بیرجند بعد از ظهر امروز در سالن جلسات شهرداری بیرجند برگزار شد.
 
هاشم طوقی دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری بیرجند در این جلسه اظهار کرد: بارندگی سال گذشته تجربه‌ای برای کشور بود تا نسبت به مسائل مرتبط با حوزه مدیریت بحران توجه بیشتری داشته باشیم.
 
وی افزود: با توجه به وضعیت شهر بیرجند و مسیر کانال‌ها اقداماتی در ستاد انجام شده است اما برای جلوگیری از حوادث احتمالی اقدامات دیگری باید انجام شود که کمک سایر دستگاه‌ها را می‌طلبد.
 
دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری بیرجند به وجود دو رودخانه اصلی در جنوب و شمال شهر بیرجند اشاره کرد و گفت: خروجی این دو رودخانه‌ در معصومیه به هم می‌رسد که این امر برای مدیریت بحران مشکل ایجاد کرده که سال گذشته هم مشکل داشتیم.
 
سال گذشته آبگرفتگی ناشی از شکستن سیل بند را نداشتیم
طوقی تصریح کرد: سال گذشته در خیلی جاه‌ها سیل بندها تقویت شد اما با حجم بارندگی زیاد سیل بندها برده می شد و با اقدامات به موقع شهرداری، آبگرفتگی ناشی از شکستن سیل بند را نداشتیم.
 
وی با بیان این‌که در شمال شهر مشکل خاصی در زمان وقوع بارندگی نداریم، افزود: اما در مورد رودخانه پره باغ در بهترین وضعیت ظرفیت خروجی آن ۱۵ متر مکعب بر ثانیه آب است که در سیل عدد خیلی پایینی است و زود پُر می شود.
 
دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری بیرجند با بیان این‌که حجم این رودخانه باید بزرگتر شود، افزود: در این راستا نیاز است که کانال دیگری زده شود اما به دلیل توپوگرافی و شیب کانال امکان کندن آن برای افزایش ظرفیت وجود ندارد.
 
وی دومین راه را کنترل آب از سر شاخه‌ها بیان کرد و افزود: برای انجام این کار نیز هزینه تملک اراضی مسکونی بالا است.
 
دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری بیرجند همچنین به وضعیت رودخانه چهارده اشاره کرد و گفت: به دلیل نخاله‌های زیادی که در مسیر این رودخانه ریخته شده بود بستر و حریم آن قابل شناسایی نبود که تلاش زیادی کردیم تا میزان زیادی از نخاله‌ها را جمع‌آوری کنیم.
 
ساخت و ساز در حریم رودخانه ها و هزینه بالای رفع تصرف
طوقی با بیان این‌که بیشترین مشکل شهر در محدوده خیابان شهید آوینی و ورودی کانال پره‌باغ است، بیان کرد: املاک مسکونی این محدوده بیشتر در بستر رودخانه هستند نه در مسیر  و بستر رودخانه اندازه یک ماشین سواری است.
 
وی ادامه داد: در همین راستا نیاز است ضمن رفع تصرف حریم و بستر رودخانه دیوار ساحلی ایجاد شود.
 
دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری بیرجند با بیان این‌که در داخل شهر که رودخانه‌ها به هم می‌رسد بیشتر مشکل داریم، افزود: باز هم  باید در این مناطق رفع تصرف حریم و بستر را انجام دهیم چراکه اگر بارندگی از حدی بالاتر شود تلفات خواهیم داشت.
 
طوقی در ارتباط با طرح جامع دفع سیلاب شهر بیرجند نیز گفت: در ستاد مدیریت بحران شهرداری کارهای خوبی در این زمینه انجام شده و قرار شد شرکت آب منطقه‌ای کار را انجام دهد و شهرداری در اعتبارات کمک کند.
 
اجرای طرح جامع نیازمند 24 میلیارد ریال اعتبار
وی افزود: مشاور برای طرح جامع دفع سیلاب شهر بیرجند 2 میلیارد و 480 میلیون تومان اعتبار درخواست کرده است که این رقم در توان شهرداری نیست.
 
وی ادامه داد: با توجه به این‌که مشکل عمده سرریز آب رودخانه‌ها است که وارد شهر بیرجند می‌شود و از طرفی موضوع تصرف در حوزه آب منطقه‌ای است بهتر است این کار توسط شرکت آب منطقه‌ای انجام شود.
 
دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری بیرجند به موضوع لزوم بسترسازی برای ایجاد شبکه ارتباطی دیجیتال در حوزه مدیریت بحران شهرداری اشاره کرد و گفت: شبکه بی سیم و امکانات ارتباطی یکی از مهمترین بخش‌ها در مدیریت بحران است.
 
طوقی با اشاره به اینکه شبکه فعلی بی سیم شهرداری در بستر دیجیتال نیست، تصریح کرد: باید سیستم ارتباطی مدیریت بحران را جدا کرده و در بستر دیجتال راه اندازی کنیم تا در زمان وقوع حوادث ارتباط نیروهای میدانی با نیروهای مدیریتی قطع نشود.
 
وی ادامه داد: ایجاد شبکه بی سیم در بستر دیجیتال نیازمند ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار است که برای تأمین این اعتبار نیاز به همکاری دستگاه های دیگر داریم.
 
وضعیت کانال پره باغ بسیار بحرانی است
حسن خانزاد شهردار منطقه یک بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: در خصوص بحث سیلاب ها مشکل اصلی شهر بیرجند کانال پره باغ است که متاسفانه حوزه آب ریز آن طی سال های اخیر افزایش چندانی پیدا نکرده است که باید در این خصوص فکری کنیم تا شاهد وقوع سیلاب در بیرجند نباشیم.
 
وی با اشاره به این‌که شرکت آب منطقه‌ای در خصوص مشکل کانال پره باغ اقداماتی انجام داده است و در حال منحرف کردن آبریز این کانال به خارج از شهر است، افزود: کانال پره باغ 50 سال است که در زمان بارندگی‌ها جوابگو است اما این موضوع در صورتی وجود داشته که مسیر آن باز باشد.
 
خانزاد با اشاره به این‌که بحران جنوب شهر بیرجند که منتهی به کانال پره باغ می شود را باید جدی بگیریم و از سایر مشکلات جدا کنیم، تصریح کرد: کانال پره باغ بسیار بحرانی است و باید به آن بیشتر بپردازیم و دستگاه‌های متولی برای حل مشکل این کانال باید بیایند و طرحی را در این خصوص پیشنهاد دهند.
 
برای مدیریت سیلاب‌ها همه دستگاه‌های متولی پای کار باشند
محمد محمدزاده معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: برای مدیریت سیلاب‌ها در بیرجند باید همه دستگاه‌های متولی پای کار بیایند و به شهرداری کمک کنند تا شاهد وقوع خسارت های سنگین در این راستا نباشیم.
 
وی افزود: اگر شرایط بحرانی در سطح شهر ایجاد شود همه باید کمک کنند تا بتوانیم آن بحران را در کوتاه ترین زمان ممکن دفع کنیم و در این راستا سرعت نقش مهمی دارد اما نباید کیفیت را فدای سرعت کنیم و شهرداری به تنهایی قادر نیست تا بحران را مدیریت کند.
 
معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند با اشاره به اینکه لیست تجهیزات مورد نیاز شهرداری برای مقابله با بحران در گذشته تهیه شده است، گفت: اما اکنون این لیست باید دوباره به روز رسانی شود و تجهیزاتی را که می‌توان در بیرجند هنگام وقوع شرایط بحرانی استفاده کرد، دوباره معین کنیم.
 
محمدزاده تصریح کرد: کانال های بیرجند توسط کارشناسان بازدید شده است و مشکلات و موانع موجود بر سر راه این کانال‌ها را بررسی کردیم و به دنبال رفع آن‌ها هستیم تا در زمان بارندگی یا گرفتگی معابر شهروندان دچار مشکل نشوند.
 
معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند با اشاره به این‌که شرکت آب منطقه‌ای که ضلع اصلی این ستاد است در جلسه حضور ندارد، گفت: باید یک جلسه با آب منطقه‌ای گذاشته شود تا در خصوص گرفتن مشاور برای دفع سیلاب‌ها و بحث تامین اعتبارات تصمیماتی بگیریم.
 
طرح جامع دفع سیلاب شهر بیرجند در انتظار اعتبار 
رضا احمدی نماینده فرمانداری بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: سال گذشته اقدامات خوبی برای مقابله با سیلاب انجام و خیلی از گره‌های کوری که در حوزه سیل شهرستان وجود داشت به صورت مُسَکن بر طرف شد.
 
وی از مسکوت ماندن چندین ساله طرح جامع دفع سیلاب شهر بیرجند انتقاد کرد و گفت: این طرح در سال‌های متمادی به عنوان مصوبه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان بوده اما هنوز به سرانجام نرسیده است.
 
احمدی با اشاره به این‌که در حال حاضر مطالعات مرحله نخست این طرح انجام شده است، بیان کرد: مرحله دوم مطالعات این طرح به دلیل مشکلاتی از جمله مباحث اعتباری همچنان معطل و مسکوت باقی مانده است.
 
احمدی با اشاره به اینکه مشاور طرح اعتبار بالایی را درخواست کرده است، افزود: این موضوع در جلسات متعدد مطرح و مقرر شد از مشاورین شرکت آب منطقه‌ای در این زمینه کمک گرفته شود و همچنین این شرکت در تأمین هزینه‌ها کمک کند که پیگیری این موضوع با شهرداری است.
 
 آب‌های سطحی محدوده‌های جدید شهر سرگردان هستند 
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه طی چند سال اخیر محدوده‌هایی از جمله اراضی پادگان در بلوار شهید ناصری و همچنین مهرشهر به محدوده شهر اضافه شده باید اطلاعات این طرح به روز شود و مشخص کنیم که آب های سطحی این مناطق کجا باید برود.
 
احمدی یادآور شد: وقتی طرح جامع سیلاب نداریم نمی توانیم محل های ریسک و خطر را تعیین کنیم.
 
محمدزاده جانشین ستاد مدیریت بحران شهرداری بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: مدیریت بحران یک مسئله‌ای است که همه دستگاه‌های متولی باید پای کار باشند.
 
وی با بیان این‌که در مدیریت بحران شهری پیشانی شهرداری است، افزود: با این وجود دستگاه‌های دیگر نیز باید کمک کنند تا مشکلی در بخش بحران نداشته باشیم و در کوتاه‌ترین زمان بحران‌ها را رفع کنیم.
 
تجهیزات مورد نیاز در شرایط بحرانی به روز شوند
جانشین ستاد مدیریت بحران شهرداری بیرجند با بیان این‌که در زمان بحران سرعت خیلی مهم است اما نباید کیفیت را فدای سرعت کرد، گفت: در این راستا سال گذشته لیست تجهیزات از دستگاه‌ها گرفته شده و می‌طلبد تجهیزاتی که در سطح شهر در مواقع بحران می‌توانیم مدیریت کنیم به روز شود.
 
مهدی میری عضو شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در این جلسه گفت: باید وضعیت موجود و ظرفیت کانال‌های سطح شهر به طور دقیق ارزیابی شود که آیا این مسیل‌ها هنگام بارندگی جوابگو هستند؟
 
وی افزود: اگر کانال‌ها و مسیل‌ها پاسخگوی نیازها نباشد، باید بررسی شود که کانال‌ و مسیرهای جایگزین کجا ایجاد شود و باید مطالعاتی در این خصوص صورت گیرد.
 
انتهای پیام/ 132
 


نظر شما