سرویس: اخبار استان کد خبر: 92407 ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶

حواشی سفر معاون اول رئیس جمهور به خراسان جنوبی؛

غبار دشت زیرکوه بهره ایران و آب نصیب افغانستان/ بی‌توجهی به وقت نماز در جلسات/ کلنگی که محکم به زمین زده شد و کلنگی که به زمین نخورد

تعدادی از عشایر زیرکوه پارچه‌نوشته‌ای داشتند که روی آن نوشته شده بود: شهرستان زیرکوه دشتی که غبارش بهره ایران و آب آن نصیب افغانستان شده است.

غبار دشت زیرکوه بهره ایران و آب نصیب افغانستان/ بی‌توجهی به وقت نماز در جلسات/ کلنگی که محکم به زمین زده شد و کلنگی که به زمین نخورد

به گزارش خبرنگار خاورستان، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به همراه محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، رضا اردکانیان وزیر نیرو، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، محمد امید معاون توسعه روستایی رئیس جمهور، خلیل آقایی رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، سید مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی رحمه‌الله‌علیه، محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد برکت، علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و تعدادی از مسئولان کشوری و مدیران عامل چند بانک به استان خراسان جنوبی دوشنبه 15 مهرماه 1398 سفر کرد. از مهم‌ترین اهداف این سفر، برگزاری ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر وآغاز عملیات اجرایی راه‌آهن از بیرجند بود.

طبق سخن محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی قرار بود در این سفر معاون اول رئیس جمهور، کلنگ راه‌آهن را بر زمین بزند اما این برنامه توسط وزیر ورزش و جوانان انجام شد و جهانگیری در برنامه‌های دیگر شرکت کرد.

عدم اطلاع‌رسانی برنامه‌ها از سوی استانداری خراسان جنوبی

از نکات قابل توجه در این سفر، عدم اطلاع‌رسانی برنامه‌ها از سوی استانداری خراسان جنوبی بود. این در حالی است که در سفرهای قبلی مسئولان و حتی سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی، برنامه‌ها توسط استانداری اعلام می‌شد تا خبرنگاران برنامه‌ریزی لازم جهت پوشش کامل مراسم داشته باشند. در شب قبل از سفر، بعد از سؤالات فراوان خبرنگاران از استانداری، بالاخره روابط عمومی استانداری اعلام کرد خبرنگاران ساعت 6 صبح در محل استانداری باشند اما بازهم خبری از اعلام کامل برنامه‌ها نبود. این اقدام باعث می‌شد برخی رسانه‌ها از پوشش برخی اخبار جا بمانند.

یادآور می‌شود خیلی وقت است برنامه‌های استانداری به شکل نامطلوب اطلاع‌رسانی می‌شود. در برخی جلسات، ممکن است یک‌ساعت مانده به جلسه با قید آنی، زمان جلسه را اعلام کنند. نشست خبری استاندار در خصوص پروژه راه‌آهن نیز یکی از این موارد است که در تابستان برگزار شد. نحوه اطلاع‌رسانی از سوی استانداری، بارها مورد گلایه و انتقاد خبرنگاران قرار گرفته است.

تعدادی از خبرنگاران با خودروی استانداری به سمت درح حرکت کردند و قبل از ساعت 8 به درح رسیدند. خبرنگاران در محل مصلی نمازجمعه درح منتظر حضور معاون اول رئیس جمهور شدند اما هنوز هواپیمای حامل مسئولان کشوری، در فرودگاه بیرجند فرود نیامده بود.

حدود ساعت 8:30 معاون اول رئیس جمهور وارد فرودگاه بیرجند شد و مسئولان مربوطه جهت بازدید و افتتاح طرح‌ها، به نقاط مختلف استان رفتند.

طرح آبرسانی از محمدشهر به بیرجند اولین طرحی بود که توسط معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو افتتاح شد. معاون اول رئیس جمهوری در این مراسم گفت: در سال‌های اخیر 7  میلیارد دلار برابر با حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان در دولت تدبیر و امید برای مهار آب‌های مرزی کشور سرمایه‌گذاری شده است. حسین امامی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی نیز در این مراسم گفت: برای اجرای این طرح ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

راه‌آهن بیرجند علی‌برکت‌الله

طرح بعدی، آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن بیرجند - یونسی به طول ۳۲ کیلومتر بود که با حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، جانشین فرمانده اقتصاد مقاومتی و وزیر معین خراسان جنوبی آغاز شد. این اقدام مسئولان باعث خوشحالی مردم خراسان جنوبی شد. مردم امیدوار هستند این پروژه متوقف نشود و طبق وعده مسئولان در زمان مقرر و حتی زودتر از آن، به بهره‌برداری برسد. این قطعه از مسیر راه‌آهن شرق کشور، در گذشته از سمت یونسی کلنگ‌زنی و عملیات اجرایی آن آغاز شده بود و روز گذشته از سمت بیرجند نیز آغاز شد.

در این خصوص باید یادی کنیم از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولانی که تلاش کردند تا هیئت دولت را متقاعد کنند و راه‌آهن خراسان جنوبی را به عنوان یک طرح مصوب در ردیف بودجه سالانه کشور قرار دهند چراکه تا زمانی که این پروژه ردیف بودجه نداشت، اقدامی برای آن از سوی دولت صورت نمی‌گرفت. در این خصوص می‌توان به یکی از تلاش‌های مؤثر اشاره کرد که توسط حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدباقر عبادی نمانیده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در سال 1393 و دور قبلی مجلس شورای اسلامی انجام شد. حجت‌الاسلام عبادی توانست با همراه‌کردن نمایندگان استان خراسان جنوبی و تعدادی از نمایندگان شرق کشور، به دولت یازدهم اعلام کند در صورت قرارنگرفتن ردیف بودجه برای راه‌آهن شرق کشور، این نمایندگان استعفای دسته‌جمعی می‌دهند. بعد از این اقدام و اقدامات سایر مسئولان، ردیف بودجه برای راه‌آهن در بودجه سال 1394 ایجاد شد.

مهدی جعفری مدیر کل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی در مراسم آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن از بیرجند اظهار کرد: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، آقای خادمی، آقای خطیبی و استاندار خراسان جنوبی تلاش بسیار زیادی برای اجرایی‌شدن این پروژه که از خواسته‌های مردم بود، کردند.

وی افزود: خوشبختانه آرزوی دیرینه مردم تحقق پیدا کرد و امروز شاهد شروع عملیات این پروژه مهم هستیم که در اقتصاد و ترازیت منطقه تاثیر بسزایی خواهد داشت و اشتغال و وضعیت اقتصادی مردم بهبود پیدا خواهد کرد.

حجت‌الاسلام سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف نیز در این مراسم اظهار کرد: گاهی ممکن است برخی بگویند ورزش و جوانان به راه‌آهن چه ارتباطی دارد و ارتباط آن این است که جایگاه آقای سلطانی‌فر در دولت، معین خراسان‌جنوبی هستند و از منافع استان ما دفاع می‌کنند و انصافا زحمات بسیاری کشیده‌اند.

وی افزود: جاده‌های استان جاده‌های خوبی نیست و جاده بیرجند - قاین که آقای خادمی زحمت زیادی برای آن کشیده‌اند 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و 25 درصد مانده است. آقای خادمی یک یاعلی بگویید چراکه شرکت ساخت دست شما است و وزیر ورزش و جوانان نیز در هیئت دولت کمک خواهد کرد تا این جاده تمام شود.

سپس خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور پشت تریبون رفت و در مورد شبکه ریلی کشور و راه آهن شرق کشور صحبت کرد. در ادامه مجری از صحبت‌های خادمی تشکر کرد و این شعر را خواند: چه دعایی کنمت بهتر از این    که خدا پنجره باز اتاقت باشد. وی در ادامه گفت: از ته دل می‌خواستم که از بیانات وزیر ورزش و جوانان و سخنرانی آقای فلاحتی بهره ببریم که در همین لحظه فلاحتی گفت می‌خواهد صحبت کند و از او دعوت کرد که به جایگاه آمد.

فرهاد فلاحتی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلسی‌ها 3 تا نطق 2 دقیقه‌ای، 5 دقیقه‌ای و 7 دقیقه‌ای دارند که کوتاه‌ترین آن‌ها را انتخاب می‌کنم چراکه با وزیر ورزش و جوانان می‌خواهیم به قاین و به برنامه‌های بعدی برسیم.

وی افزود: امروز روز با شکوهی برای خراسان‌جنوبی است. خواسته به حق مردمی که بیش از 20 سال است منتظر این چنین روزی هستند، محقق شد.

فلاحتی ادامه داد: ما که به یاد نداریم زمانی که فرودگاه بیرجند کلنگ‌زنی شده است حتما آقای عبادی آن زمان بودند و به یاد دارند اما سن من قد نمی‌دهد! امروز مثل همان روز برای توسعه خراسان‌جنوبی است.

وی افزود: از زحمات همه عزیزان و دست‌اندرکاران به خصوص وزیر راه و شهرسازی که جایشان خالی است و آقای خادمی تشکر می‌کنم. افتخار این پروژه را دولت دوازدهم به نام خودش ثبت کرد و جای تشکر دارد و از زحمات نمایندگان قبلی و در دوره قبل و استمرار آن در مجلس دهم تشکر می‌کنم. آن‌چه که جای تشکر دارد باید گفته شود و به سهم خودم بسیار ممنون هستم.

سپس مجری به جایگاه رفت و گفت: ان‌شاءالله آقای عبادی عمری به درازای آفتاب داشته باشند اما مطمئن هستم که ایشان متولد 1328 نیستند چراکه کلنگ‌زنی فرودگاه بیرجند در سال 1328 بوده است.

در ادمه وزیر ورزش و جوانان و وزیر معین خراسان‌جنوبی در دولت در مورد پروژه راه‌آهن و نقش آن در توسعه استان و کشور صحبت کرد. سپس با بیسیم با گفتن علی برکت‌الله فرمان آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن بیرجند را صادر کرد و با فرمان او کامیون‌ها و وسایل نقلیه‌ای که در محل حاضر بودند با چراغ‌های روشن شروع به بوق‌زدن کردند و تعدادی از آن‌ها نیز به حرکت درآمدند.

طرح بعد آغاز عملیات اجرایی ۱۰۰ سازه آبخیزداری در خراسان جنوبی بود. محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی و خلیل آقایی رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور با حضور در روستای حاجی‌آباد شهر مود شهرستان سربیشه به نمایندگی از 100 سازه آبخیزداری استان احداث بند خاکی روستای حاجی‌آباد را کلنگ‌زنی کردند.

کلنگی که محکم به زمین زده شد

در این مراسم وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، حجت‌الاسلام‌والمسلمین فلسفی امام جمعه مود و عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی حضور داشتند. رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در این مراسم گفت: کلنگی که امام جمعه مود به زمین زد بسیار محکم بود و هیچ‌کدام از ما به محکمی امام جمعه کلنگ نزدیم. وی افزود: یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای سازه‌های آبخیزداری هزینه و این پروژه‌ها در یک هزار و ۳۳ حوزه در ۳۸۰ شهرستان و بیش از ۱۰ هزار نقطه اجرا می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در این مراسم گفت: برای اجرای عملیات بند خاکی روستای حاجی‌آباد ۴۵۰ میلیون تومان اعتبار هزینه می‌شود.

خراسان جنوبی از نظر سطح کشت‌های گلخانه‌ای بسیار عقب است

بعد از اتمام مراسم کلنگ‌زنی وزیر جهاد کشاورزی از مجتمع آبزی‌پروری شوکت‌آباد و مجتمع گلخانه‌ای محمدیه شهرستان خوسف بازدید کرد.

وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه بازدید از مجتمع گلخانه‌ای محمدیه شهرستان خوسف گفت: کشاورزی قراردادی به ویژه برای محصولات راهبردی در دستور کار این وزارتخانه است که باید توسعه و تعمیم داده شود. وی افزود: مشکلات تاریخی در زمینه خام‌فروشی محصولات کشاورزی وجود دارد و زعفران باید حتما به صورت قراردادی خریداری شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ایران نسبت به بسیاری از کشورها و خراسان جنوبی نسبت به برخی استان‌ها از نظر سطح کشت‌های گلخانه‌ای بسیار عقب است و این نوع کشت باید در چنین استان کم آبی توسعه یابد. حجتی افزود: سطح کشت‌های گلخانه‌ای خراسان جنوبی کمتر از ۱۰۰ هکتار است و اکنون طرح یک‌هزار هکتاری با کمک مسئولان استان در حال اجرایی‌شدن است و به‌زودی مشکل اشتغال را تا حدودی رفع خواهد کرد.

بهره‌برداری از 10 طرح هادی روستایی

در ادامه ۱۰ طرح هادی روستایی با اعتبار بیش از ۱۸ میلیارد و ۴۴۰ میلیون ریال با حضور رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روستای محمودآباد از توابع شهرستان بیرجند استان خراسان جنوبی به بهره‌برداری رسید.

علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این مراسم گفت: براساس توافق این بنیاد با وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت واحدهای مسکن روستایی معیشت‌محور مورد حمایت بنیاد مسکن قرار می‌گیرد. وی افزود: براساس این تفاهم‌نامه‌ها قرار است در کنار تسهیلات احداث و بازسازی واحدهای مسکن روستایی بنیاد مسکن، وزارتخانه‌های یادشده با پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی زمینه رونق اقتصادی و تأمین معیشت روستائیان در بخش‌های مختلف را فراهم کنند. تابش از تأمین اعتبار ۸۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات احداث و بازسازی ۲۰۰ هزار مسکن روستایی سراسر کشور در سال‌جاری خبر داد و گفت: به هر واحد ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات به صورت آسان و بدون وثیقه‌های سنگین پرداخت می‌شود. رئیس بنیاد مسکن گفت: تفاهم‌نامه‌هایی نیز بین این بنیاد و سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) برای تأمین مسکن مددجویان زیرپوشش آن‌ها منعقد شده و کمیته امداد برای ۲۰ هزار واحد تاکنون قرارداد منعقد کرده است.

علی‌اصغر آسمانی‌مقدم مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی در این مراسم گفت: این طرح‌ها در روستاهای دهشیب سربیشه، آبگرم و آواز درمیان، دستگردان، کریم‌آباد و غنی‌آباد شهرستان طبس، روستای کریم‌آباد خوسف و روستای رُشک و اسفهشاد قاینات اجرا و تکمیل شده است.

همچنین در این روز با حضور رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مسئولان کشوری، ۶۸ هزار و ۷۰۰ جلد سند مالکیت تک برگ در خراسان جنوبی واگذار شد. مدیرکل بنیاد مسکن استان خراسان جنوبی اظهار کرد: این اسناد مالکیت در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت  و به نمایندگی از آنها ۶ جلد سند در روستای محمودآباد بیرجند واگذار شد.

همچنین ۳۳ هزار و چهارصد و بیستمین واحد مسکونی خراسان جنوبی که از محل تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی احداث شد، به نمایندگی از سایر واحدها در روستای بهلگرد شهرستان بیرجند به بهره برداری رسید. آسمانی‌مقدم گفت: برای ساخت این واحدهای مسکونی ۶ هزار و ۸۰ میلیارد ریال هزینه شده که سه هزار و ۴۰ میلیارد ریال آن از محل تسهیلات و بقیه سهم آورده متقاضیان است. وی افزود: تاکنون ۴۲ هزار و ۹۷۳ متقاضی مسکن در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت استان در بانک‌های عامل انعقاد قرارداد کرده‌اند که چهار هزار و ۹۱۰ میلیارد ریال تسهیلات ویژه روستایی به آنها پرداخت خواهد شد و به همین میزان آورده متقاضیان تشکیل می دهد.

 

بی‌توجهی به وقت نماز/ تذکرات پی‌درپی به جهت کمبود وقت

بعد از چند ساعت منتظرماندن و حضور مردم در مصلی نمازجمعه شهر درح، حدود ساعت 11 و 10 دقیقه معاون اول رئیس جمهور به همراه تعدادی از مسئولان با دو فروند بالگرد هلال‌احمر در شهر درح فرود آمدند. اسحاق جهانگیری در بدو ورود، بر مزار دو شهید گمنام حاضر در صحن مصلی نمازجمعه شهر درح، حضور یافت. حضور معاون اول رئیس جمهور در محل سخنرانی تقریبا با زمان نماز ظهر یکی شده بود اما مسئولان بدون توجه به نماز، برنامه را ادامه دادند. این برنامه تا بعد از ساعت 12 طول کشید. محمدی فرماندار سربیشه، افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی و خانم سالاری عضو شورای اسلامی شهر درح از جمله افرادی بودند که سخنرانی کردند. در ادامه معاون اول رئیس جمهور مطالبی بیان کرد. با این‌که مطالب افراد زیاد بود اما مداوم از سوی مجری برنامه در خصوص کوتاه‌کردن سخنان به دلیل کمبود وقت، تذکر می‌گرفتند. زمانی که به افضلی تذکر دادند وی گفت: چه زود وقت تمام شد! در زمان سخنرانی خانم سالاری وی با تکان‌دادن دست اعلام کرد سخنش را قطع نمی‌کند و ادامه می‌دهد! در بین سخنان نماینده مجلس شورای اسلامی یکی از اهالی منطقه بلند شد و مطالبی در خصوص چاه‌های آب بیان کرد که نماینده مجلس گفت: این موارد را بیان کردم و پیگیر هستم.

فریاد العطش مردم به گوش می‌رسد/ شعاع مرز را به 50 کیلومتر افزایش دهید

نظر افضلی گفت: آب و راه از مهم‌ترین مشکلات استان خراسان جنوبی است که ۵۰۰ میلیارد تومان برای رفع مشکل کم‌آبی از برکات سفر معاون اول رئیس جمهوری و هیات همراه خواهد بود و از این بابت تشکر می‌کنم. وی تصریح کرد: فریاد العطش مردم این مناطق به گوش می‌رسد و برای ۲ پروژه آبرسانی در این منطقه 8  میلیارد تومان خرج شده و برای پروژه‌های دیگر ۲۵ میلیارد دیگر نیاز است و فقط در سربیشه پروژه‌های آبرسانی نیازمند ۸۲ میلیارد تومان است.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در حوزه راه محور بیرجند - نهبندان مناسب نیست گفت: سربیشه به ماهیرود ۵۰ کیلومتر باریک است و راه شهداد به نهبندان هم ۶ ماه بسته است که باید مورد توجه قرار گیرد.

افضلی تصریح کرد: تراکم جمعیت در این منطقه کم است و مردم انتظار دارند شعاع حمایتی مرز از ۲۰ کیلومتر به ۵۰ کیلومتر تبدیل شود. وی افزود: مرز ماهیرود در شهرستان سربیشه فعال است و بازگشایی سه مرز دیگر استان خواسته مردم است که امیدوارم در راستای ایجاد اشتغال پایدار مورد توجه قرار گیرد. وی گفت: به دلیل نبود اشتغال ۱۵۰ نفر در سال گذشته از بخش درح سربیشه برای خوشه چینی به قزوین رفتند و اکنون برای پسته چینی در کرمان هستند که اگر همت شود اشتغال این افراد تأمین می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور در جمع مردم درح و اهالی مناطق اطراف، با تأکید بر این‌که امروز مرزهای ایران امن است، گفت: مرزهای ایران خط قرمز جمهوری اسلامی و مرز عزت است. وی افزود: مقام معظم رهبری در سفر سال 1378 به خراسان جنوبی فرمودند "آمدم تا توجه مسئولان را به این مناطق جلب کنم." من امروز به این منطقه سفر کردم تا این جمله مقام معظم رهبری را احیا کنم. پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی این بود که به منطقه نهبندان و سربیشه توجه ویژه‌ای شود. ما نیز برای حل مشکلات مردم آمدیم و در این راستا گام بر می‌داریم.

4 تفاهم‌نامه برای خراسان جنوبی

پیش از سخنرانی معاون اول رئیس جمهور، تفاهم‌نامه توسعه با محوریت محرومیت‌زدایی برای چهار شهرستان مرزی خراسان جنوبی امضا شد. براساس این تفاهم‌نامه‌ها ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) به عنوان دستگاه معین شهرستان نهبندان، کمیته امداد امام خمینی(ره) دستگاه معین شهرستان سربیشه به ویژه بخش درح، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی دستگاه معین شهرستان درمیان و مجموعه سپاه و بسیج سازندگی به عنوان معین شهرستان مرزی زیرکوه تعیین شدند. تفاهم‌نامه توسعه شهرستان‌های مرزی خراسان جنوبی را محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی و رؤسای کمیته امداد امام خمینی(ره)، رئیس سازمان بسیج سازندگی و معاون بنیاد برکت امضا کردند.

همچنین محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی در حاشیه سفر معاون اول رئیس جمهور به بخش درح شهرستان سربیشه در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس پیگیری‌های استاندار خراسان جنوبی مقرر شده که برای شهرستان‌های مرزی و محروم استان از نهادهای حاکمیتی، معین مشخص شود گرچه ماموریت ذاتی این نهادها نیست اما با توجه به تاکید مقام معظم رهبری برای محرومیت‌زدایی، بسیج سازندگی در رسیدگی به نقاط محروم با دولت همکاری می‌کند.

وی افزود: پروژه‌های اشتغال بسیج سازندگی روی محصولات راهبردی هر منطقه تمرکز دارد که برای شهرستان زیرکوه، محصول زرشک را در زنجیره ارزش تولید بسته‌بندی و وارد بازار می‌کنیم.

زهرایی اظهار کرد: طرح «از آبخیز تا جالیز» یکی از پروژه‌های محرومیت‌زدایی است که با اولویت آب در قالب احیای قنات‌ها، ساخت استخر و جاده بین مزارع در کشور اجرا می‌شود.

حسین خدرویسی معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز در حاشیه این مراسم اظهار کرد: امروز با حضور معاون اول رئیس جمهور و رئیس کمیته امداد، ۲ تفاهم‌نامه مشترک امضا شد که در این راستا ۲ مأموریت برای محرومیت‌زدایی در سطح استان خراسان جنوبی و روستاهای محروم کشور آغاز می‌شود. وی افزود: کمیته امداد برای محرومیت‌زدایی در حوزه‌های مختلف خدماتی رفاهی و دیگر نیازمندی‌های مردم بخش درح ورود پیدا می‌کند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: سه هزار روستای کشور در قالب تفاهم‌نامه مشترک بین کمیته امداد امام خمینی(ره) و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری محرومیت‌زدایی می‌شود.

بعد از سخنرانی، جهانگیری مدرسه 9 کلاسه متوسطه شبانه‌روزی را در درح افتتاح کرد و با بال‌گرد به مرکز استان برگشت. این مدرسه در پنج هزار و ۷۰۰ متر مربع مساحت و زیربنای سه هزار و ۲۵۰ مترمربع ساخته می‌شود.

بی‌توجهی به خبرنگاران

اما خبرنگاران که همیشه کارشان بعد از اتمام جلسات آغاز می‌شود، با مینی‌بوس استانداری به سمت مرکز استان به راه افتادند و در مسیر راه، اخبارشان را مرور و تکمیل می‌کردند. از گلایه‌های خبرنگاران، نبود حتی یک بطری آب در خودروی مربوطه بود چراکه بیش از 10 خبرنگار در مینی‌بوس حضور داشتند و این افراد از صبح زود جهت پوشش اخبار، حاضر بودند.

 2 هزار و 500 سازمان مردم‌نهاد در کشور

همچنین مهدی علیخانی معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی، اجتماعی و همکاری‌های منطقه‌ای معاون اول رئیس جمهور در نشست با دبیران سازمان‌های مردم‌نهاد و تشکل‌های غیردولتی استان خراسان جنوبی در بیرجند، نقش تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در شناسایی و کاهش آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی را بی‌بدیل توصیف کرد. وی شمار سازمان‌های مردم‌نهاد در ابتدای تشکیل دولت یازدهم را ۲۰۰ تشکل اعلام کرد و گفت: این تعداد در دولت دوازدهم به ۲ هزار و ۵۰۰ مورد افزایش یافته است. وی گفت: در برنامه ششم توسعه، سن مدیریت کشور در کنار سهم ۳۰ درصدی مدیریت بانوان، باید 8 سال جوان‌تر شود و برای تحقق این مهم می‌توان از ظرفیت تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد به درستی استفاده کرد.

علیخانی از تشکیل ۱۰  تشکل تخصصی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی در تهران خبر داد و تصریح کرد: برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، تاکنون اقدام‌های موثری صورت گرفته است که با قوت ادامه خواهد داشت.

در ادامه برنامه‌ها، عملیات اجرایی سالن ورزشی ۲۵۰۰ نفری با حضور وزیر ورزش و جوانان و فرهاد فلاحتی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در شهرستان قاین آغاز شد. وزیر ورزش و جوانان در این مراسم گفت: این سالن ورزشی در زمینی به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و با زیربنای ۲ هزار مترمربع ساخته خواهد شد. وی افزود: اعتبار پیش‌بینی شده این پروژه ۸۰ میلیارد ریال است که با مشارکت خیران، بخش خصوصی و دولتی تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری خواهد رسید.

کلنگی که به دلیل نبود اعتبار در قاین به زمین زده نشد

وزیر ورزش و جوانان گفت: اولویت ما تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام و اجرای پروژه‌های مشارکتی با خیران و بخش خصوصی است که در همین خصوص ۱۱ پروژه خیرساز شهرستان قاین که پیشرفت فیزیکی بالای ۳۰ درصد دارد، تکمیل خواهد شد. سلطانی‌فر در سفر به شهرستان قاین ضمن بازدید از مجموعه ورزشی شهید امین‌زاده و چمن مصنوعی شهدای انقلاب شهر قاین، برای تکمیل پروژه چمن مصنوعی شهدای انقلاب با اعتبار 5 میلیارد ریال قول مساعد داد. وی همچنین برای آغاز عملیات اجرایی ساخت خانه جوان قاین در محل اجرای طرح حاضر شد که به دلیل تأمین نشدن اعتبار این طرح در سال مالی جاری از کلنگ‌زنی خودداری کرد و گفت: ما با مردم شفاف هستیم و هر زمان پروژه تأمین اعتبار شود، عملیات اجرایی آغاز خواهد شد.

در ادامه برنامه‌ها محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه مدیرعامل بانک توسعه تعاون، معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار خراسان جنوبی، محمدرضا امیرحسنخانی نماینده مردم شهرستان‌های فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی و فرماندار سرایان از واحد پرورش شترمرغ پرواری روستای دوست‌آباد سرایان، پروژه مجتمع گلخانه‌ای و کارخانه بنتونیت شهرستان سرایان بازدید کرد.

دستور وزیر تعاون برای مجموعه ورزشی کارگران شهرستان فردوس

همچنین مجموعه ورزشی کارگران شهرستان فردوس پس از گذشت ۱۰ سال از آغاز عملیات اجرایی، برای تکمیل طرح با دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سازمان تأمین اجتماعی واگذار می‌شود.

عباس رکنی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی در گفت‌وگویی اظهار کرد: این مجموعه ورزشی به مساحت یک‌هزار و ۲۰۰ مترمربع سال ۱۳۸۸ کلنگ‌زنی شد. وی افزود: سال ۱۳۹۱ مبلغ ۱۱۲ میلیون تومان از محل اعتبارات استانی به این پروژه اختصاص یافت و تا مرحله فونداسیون پیش رفت اما بعد از آن به دلیل کمبود اعتبار، پروژه متوقف شد. وی اعتبار مورد نیاز برای تکمیل مجموعه ورزشی کارگران را ۲.۵ تا 3 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: امید است با واگذاری این پروژه به تأمین اجتماعی به زودی شاهد اتمام و بهره‌برداری سالن ورزشی باشیم. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی تصریح کرد: در شهرستان‌های نهبندان و قاینات نیز هر کدام یک سالن ورزشی مربوط به کارگران از سال‌های گذشته در حال احداث است. رکنی گفت: سالن ورزشی نهبندان اکنون ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی و سالن قاین حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما به دلیل کمبود اعتبار، این پروژه‌ها نیز متوقف شده است و نیاز به پیگیری دارد.

بعدازظهر دوشنبه، ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر در محل سالن اجلاس دانشگاه پیام‌نور خراسان‌جنوبی برگزار شد. مهمانان که برای ساعت 14 دعوت شده بودند اما مراسم به صورت رسمی در ساعت 15:40 با ورود اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور آغاز شد.

معاون اول رئیس جمهور پیش از ورود به سالن همایش، از نمایشگاه توانمندی‌های حوزه روستا در خراسان جنوبی که در فضای باز دانشگاه و در مجاورت سالن اجلاس برپا شده بود، بازدید کرد.

در ششمین همایش روز روستا و عشایر، تعدادی از مسئولان و نمایندگانی از جامعه عشایری استان و دهیاری‌ها صحبت کردند.

افتتاح 2 هزار و 480 طرح روستایی در سراسر کشور

جلسه بیش از دو ساعت به طول انجامید و در حین مراسم نیز به صورت ویدئو کنفرانس، 2 هزار و 480 طرح روستایی در سراسر کشور با حضور معاون اول رئیس جمهور افتتاح شد. ازرش این تعداد طرح عمرانی و زیرساختی ۷۱۴ میلیارد تومان است. از مجموع طرح‌های حوزه روستایی ۷۱ طرح و پروژه در حوزه آبرسانی روستایی، ۵۴ پروژه ساخت و آسفالت راه روستایی، ۳۹۲ پروژه خدمات ارتباطات رادیویی، تلفن ثابت و همراه و اینترنت و یک هزار و ۲۳۴ پروژه بهسازی محیط و آسفالت معابر است. همچنین ۱۴۵ پروژه خدمات جهاد کشاورزی، ۱۵ پروژه خدمات بهداشت و درمان، ۱۵۷ پروژه برق رسانی، ۷۴ پروژه گازرسانی و پروژه‌هایی در حوزه خدمات صداوسیما و امور عشایر با حضور معاون اول رئیس جمهوری در بیرجند مرکز خراسان جنوبی به بهره‌برداری رسید.

امضای 8 تفاهم‌نامه

همچنین در این همایش 8 تفاهم‌نامه امضا شد که 4  تفاهم‌نامه متعلق به خراسان جنوبی است.

تفاهم‌نامه همکاری بین رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) و معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری امضا شد که در قالب آن ۵۰۰ میلیارد تومان برای خدمات حمایتی، معیشتی، توانمندسازی و اشتغال‌زایی ۱۰۰ هزار خانوار ساکن در سه هزار روستای مناطق با ضریب محرومیت هفت، هشت و ۹ در ۲۴ استان اختصاص می‌یابد.

تفاهم‌نامه دیگری بین سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری منعقد شد. هدف از این تفاهم‌نامه توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی، آموزش در حوزه بوم‌گردی و متقاضیان برگزاری همایش در مناطق مختلف است.

تفاهم‌نامه‌ای هم بین نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری به امضا رسید که این تفاهم‌نامه برای آموزش، تربیت تسهیل‌گران و صدور مجوزهای لازم و ایجاد و توسعه اشتغال روستاییان منعقد شد.

تفاهم‌نامه دیگری هم بین صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، بانک‌های عامل و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری و معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امضا شد. همکاری در جهت افزایش سطح پوشش بیمه روستاییان و عشایر از طریق اشتراک منابع و با استفاده از ظرفیت قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری از محل منابع صندوق توسعه ملی مدنظر است.

همچنین تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت شهرک‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی و استانداری خراسان جنوبی به امضا رسید. در این تفاهم‌نامه مشارکت در تامین اعتبار مورد نیز برای کمک به زیرساخت‌های شهرک‌های کشاورزی و احداث و توسعه یک هزار هکتار شهرک گلخانه‌ای برای خراسان جنوبی قید شده است.

تفاهم‌نامه‌ای نیز با حضور مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و معاون فنی و امور زیربنایی سازمان برنامه و بودجه و استاندار خراسان جنوبی امضا شد.

تفاهم نامه‌ دیگری هم بین مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید و استانداری خراسان جنوبی منعقد شد.

همچنین 4 تفاهم‌نامه دیگر مربوط به خراسان جنوبی است که سه تفاهم‌نامه در درح به امضای مسئولان رسید.

بازهم بی‌توجهی به وقت نماز

با توجه به این‌که مراسم دیر آغاز شد تا هنگام اذان مغرب به افق بیرجند به اتمام نرسید و ادامه پیدا کرد. برخی از حاضران در جلسه علی‌رغم این‌که مسئولان در حال سخنرانی بودند برای اقامه نماز مغرب و عشا سالن را ترک کردند اما برخی دیگر از حاضران و مسئولان به این موضوع توجهی نداشتند. حتی به نزدیک‌شدن به وقت اذان نیز اشاره‌ای نشد.

شهرستان زیرکوه دشتی که غبارش بهره ایران و آب آن نصیب افغانستان شده است

هنگام سخنرانی معاون اول رئیس جمهور در بین جمعیت عده‌ای از عشایر زیرکوه با لباس محلی پارچه نوشته‌ای که متنی نشان از اعتراض و گلایه نسبت به موضوعی داشت را در دست گرفته و در یک ردیف ایستاده بودند. جهانگیری با دیدن این صحنه به آن‌ها گفت بنشینید. در مورد مشکل شما نیز صحبت می‌کنم. در پایان بعد از سخنرانی گفت: مشکل شما چه بود؟ افراد مجدد بلند شده و پارچه نوشته خود را که روی آن نوشته شده بود " شهرستان زیرکوه دشتی که غبارش بهره ایران و آب آن نصیب افغانستان شده است"، بالا گرفتند و جهانگیری متن را بلند خواند و گفت: امروز به من گفتند در مرز شیب آب به سمت افغانستان است و می‌خواهیم چاه برداشت بزنیم اما وزارت نیرو موافقت نمی‌کند که نیاز است وزیر نیرو بررسی کند و نسبت به مسائلی که وجود دارد، حتما نمی‌گذاریم مردم اذیت شوند.

محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در این همایش گفت: کشور ۶۲ هزار روستا و آبادی دارد که ۳۹ هزار روستا دارای جمعیت بالای ۲۰ خانوار است و ۲۱ میلیون نفر جمعیت دارند. وی از رشد ۹ برابری فناوری اطلاعات در روستاها خبر داد و افزود: اتصال این مناطق به شبکه ملی اطلاعات و ارتباطات روستایی در دولت دوازدهم افزایش چشمگیری یافته و در روستاهای بالای ۲۰ خانوار به ۹۲ درصد رسیده است. معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: سال‌گذشته ۱.۵ میلیارد دلار تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاییان و عشایر کشور اختصاص یافته است. امید با بیان این‌که از این محل بیش از ۱۴۰ هزار فرصت شغلی در مناطق روستایی و عشایری کشور ایجاد شد اظهار داشت: سهم اشتغال روستاییان از سه درصد در سال ۹۶ به بالای ۲۵ درصد در سال ۹۷ رسید و این طلیعه مبارک بازگشت روستاییان از شهرها را نشان می‌دهد. وی تأکید کرد: یکی از کارهای بسیار زیبایی که در قالب طرح اشتغال روستایی و عشایری رقم خورد تحرک‌بخشی حوزه کشاورزی بود و همچین در بخش گردشگری نیز تعداد خانه‌های بوم‌گردی از ۲۰۰ واحد به ۵۰۰ واحد افزایش یافت.

ایجاد 170 هزار شغل برای مددجویان کمیته امداد در سال‌جاری

سید مرتضی بختیاری بیرجند رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز در این همایش گفت: ۱۷۰ هزار شغل در سال‌جاری برای مددجویان زیرپوشش کمیته امداد با تلاش مسئولان ایجاد می‌شود.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این همایش گفت: ۱۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال از محل منابع ارزی تبدیلی به ریال و با نرخ ارز نیمایی به دستگاه‌های اجرایی و حمایتی ابلاغ شده است. وی افزود: با پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری ۱۸۰ هزار اشتغال در کشور ایجاد شده است و سبب شده سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال کشور از سه درصد در بهار سال ۹۷ به ۲۵ درصد در بهار ۹۸ افزایش یابد.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز در این همایش گفت: خراسان جنوبی ظرفیت فراوانی در زمینه شترداری دارد و با تلاش استاندار و سایر مسئولان برنامه‌های خوبی برای توسعه پرورش شتر در دست اقدام است.

رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز در این همایش گفت: موافقت‌نامه تکمیل مجتمع‌های آبرسانی خراسان جنوبی به مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان امضا شد که گام مهمی در افزایش جمعیت برخوردار از آب پایدار است.

محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی نیز در این همایش گفت: مهمترین راهبرد اشتغال‌زایی روستایی، مبارزه با خام‌فروشی محصولات و تولیدات روستایی و ایجاد و گسترش فعالیت‌های ارزش‌ آفرین در روستاها است.

اقتصاد کشور رو به مثبت است

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز در این مراسم گفت: اقتصاد کشور شرایط بهتری پیدا کرده و وضعیت کشور اکنون نسبت به آن‌چه دشمن برای ما طراحی کرده بود، رو به مثبت است. وی افزود: باید مسائل روستاها را به صورت جدی دنبال کنیم و به مسائل مختلف روستاها بپردازیم. معاون اول رئیس جمهور گفت: آمریکایی‌ها فریب اطلاعات غلط را خوردند و باور کردند جمهوری اسلامی با تحریم جدید از بین می‌رود وگرنه بعید می‌دانم که سیستم اداره حکومت آمریکا دست به اشتباه به این بزرگی بزند. جهانگیری با بیان این‌که با اقدامات آمریکا به اقتصاد ایران شوک وارد شد گفت: اقتصاد ایران دچار تلاطم شد اما امروز که یک سال و نیم گذشته یکی از مهمترین شاخص‌های اقتصادی برهم زدن قیمت‌ها در بازار بود که به هر حال نسبت به سال گذشته از ثبات بهتری در اقتصاد کشور برخوردار هستیم چرا که ارز وارد دوره باثبات شده،  تورم کاهنده در پیش گرفته و رشد اقتصاد رو به بهبود است. وی افزود: بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته ۳۲۰ هزار شغل در کشور ایجاد شد و تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۶۳ هزار شغل جدید را ایجاد کردیم و معلوم است که اقتصاد مستحکم و پابرجا داریم.

تمبر ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر

همچنین در این همایش از تمبر ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر با حضور مسئولان کشوری و استانی رونمایی شد. این همایش ساعت 18:35 به اتمام رسید.

انتهای پیام/4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب